Verim tahminleri 2021 MISIR

28mayıs günü tritikale otu yerine Ekim yapmış oldugum dkc6492çeşidi eski yonca yeri dekarda 50kg üre 50kg dap var 8salma su çıkışlar 14saat içinde tamamlandı koçan 40 42 uzunluk 16çap yaptı 16.5cm ye ekildi bir koçan agırlığı 438gr 24.5rutubet verim tahminleriniz nelerdir

Resimler ve ekler

• 20211028_190800.jpg
    20211028_190800.jpg
    89.1 KB · Görüntüleme: 88
  • 20211028_155659.jpg
    20211028_155659.jpg
    213.7 KB · Görüntüleme: 82
  • 20211028_155134.jpg
    20211028_155134.jpg
    207.1 KB · Görüntüleme: 85
Dönümde 8000 bitkiniz çıkmış olsa sağlıklı. 430 gramla çarpınca 3 tonları geçik verim yapması lazım ama tarlanın her yerinin standart böyle olması lazım. Standart böyle koçanları yakalamak imkansız olduğu için görüntüye göre şuan 24-25 nemde hasat yaparsanız 2100-2200 lerden aşağı kalmayacaktır. Geç ekim yapıyorsunuz herhalde. Hiç 15-20 haziran gibi ekim yaptığınız oldu mu ?

Dönümde 8000 bitkiniz çıkmış olsa sağlıklı. 430 gramla çarpınca 3 tonları geçik verim yapması lazım ama tarlanın her yerinin standart böyle olması lazım. Standart böyle koçanları yakalamak imkansız olduğu için görüntüye göre şuan 24-25 nemde hasat yaparsanız 2100-2200 lerden aşağı kalmayacaktır. Geç ekim yapıyorsunuz herhalde. Hiç 15-20 haziran gibi ekim yaptığınız oldu mu ?
Umarım o tonajlar yakalanır Ekim biraz geç yapıldı sebebi kışın yerinde otluk tritikale olmasıydı normalde Nisan gibi ekilebilir bizim bölgemizde ama ben ikinci üründen de faydalanabilmek için böyle denedim çokta başarısız oldugumu düşünmüyorum görüntü şimdlik güzel sadece nem fazla olucak onuda kurutmada hallederim diye düşündüm geçen sene de silajlık mısırı tanrliğe bırakmıştım ondan sonra ekmeye karar aldı onda da 840kg ortalama yapınca özellikle tanelik eksek neler olur diye düşündük

Az önce de bahsettiğim gibi temmuz 10da ekilen silajlık cinsi Kasım 29da hasat etmiştik ama onda 36rutubetle hasat yapılmıştı bazen gelen römorkları makine ölmüyordu o kadar yaştı ama yine kurutmada topladı

Az önce de bahsettiğim gibi temmuz 10da ekilen silajlık cinsi Kasım 29da hasat etmiştik ama onda 36rutubetle hasat yapılmıştı bazen gelen römorkları makine ölmüyordu o kadar yaştı ama yine kurutmada topladı
Silajlık çeşidin kurumaması normal gerçi bu ektiğiniz mısırın fao grubuyla da alakalı. Temmuz 10 da hangi cinsi ektiğinizi hatırlıyor musunuz ? Seneye arpa arkasına Haziran 15 ekilecek gibi danelik mısır yetiştirelim diyoruz fao500-550 grubu. Kasım 5-10 arası biçsek acaba 20-22 rutubetleri yakalayabilir miyiz ?

Silajlık çeşidin kurumaması normal gerçi bu ektiğiniz mısırın fao grubuyla da alakalı. Temmuz 10 da hangi cinsi ektiğinizi hatırlıyor musunuz ? Seneye arpa arkasına Haziran 15 ekilecek gibi danelik mısır yetiştirelim diyoruz fao500-550 grubu. Kasım 5-10 arası biçsek acaba 20-22 rutubetleri yakalayabilir miyiz ?
Silajlık çeşidimiz dkc6442idi ondan dolayı zaten anca o tarihlerde silaj yetişen bir cinsi ancak bugday yerlerinde Bende önümüzdeki sene mısır deneyeceğim bu sene buğday yerlerinde 2.ürün ayçiçek denedim şuanda kurdular hafta sonu mısır ve ayçiçek hasadı yapacağım size verimi yazarım kantar fişleriyle beraber bana kalırsa ekeceğiniz mısırın faosu max 550olmalı ve dekalp fao su düşük olur verimli çeşitlere sahip DKC5685 tavsiye ederim hangi bölgedesiniz ve toprak yapınız nedir

Koçan ağırlığı demiş, dane değil; 430 ile çarpmak yanlış olabilir.
Ben de 2 ton civarı tahmin ediyorum; bu arada koçandan ölçülen nem 2-3 puan düşük çıkabiliyor, haberiniz olsun.

Koçan ağırlığı demiş, dane değil; 430 ile çarpmak yanlış olabilir.
Ben de 2 ton civarı tahmin ediyorum; bu arada koçandan ölçülen nem 2-3 puan düşük çıkabiliyor, haberiniz olsun.
Koçandan sıyrılmış hali dane agırlığı 438gr 30gr koçan sünger kısmı evet nem elle soyunuca 3 4 puan daha az çıkıyor verim tahmininiz için teşekkür ederim

Silajlık çeşidimiz dkc6442idi ondan dolayı zaten anca o tarihlerde silaj yetişen bir cinsi ancak bugday yerlerinde Bende önümüzdeki sene mısır deneyeceğim bu sene buğday yerlerinde 2.ürün ayçiçek denedim şuanda kurdular hafta sonu mısır ve ayçiçek hasadı yapacağım size verimi yazarım kantar fişleriyle beraber bana kalırsa ekeceğiniz mısırın faosu max 550olmalı ve dekalp fao su düşük olur verimli çeşitlere sahip DKC5685 tavsiye ederim hangi bölgedesiniz ve toprak yapınız nedir
Hocam siz Temmuz 10 da 6442 ekip en büyük riski almışsınız geçen sene😂 Zaten kurumayla ilgili sorunları olan bi çeşit 6442 ama tonajları güzeldir. Bursa dayım topraklar kara ağır topraklar. Normal 1. Ürün daneye fao700 dkc6980-pioneer 2105 leri ekiyoruz. Daha mısırları biçmedik nasipse bu haftasonu biçip yerleri sürüp direkt yulaf(yeşile ota biçmeye) ve arpaya çeviricem. Yulafları mayıs başı gibi biçiyoruz ardından yine fao700 ekme niyetim var. Arpaları 15 haziran gibi kaldırıp arkasından fao550 olan ya Agromar 1644 ya da pioneer 0937 ekme niyetim var. Dekalbin 6050 si var ama fao600-650 o biraz geç kuruyor. 20-24 rutubetleri gördük mü biçerizdir büyük ihtimal. Dkc5685 bildiğim kadarıyla fao500 grubu. Pioneer 0573 rakibi. Hocam fao500 ler rutubet atıyor ama verimde fao550 lere göre düşük kalıyorlar.

• Muhteşem
Tepkiler: The_Hoca

Hocam siz Temmuz 10 da 6442 ekip en büyük riski almışsınız geçen sene😂 Zaten kurumayla ilgili sorunları olan bi çeşit 6442 ama tonajları güzeldir. Bursa dayım topraklar kara ağır topraklar. Normal 1. Ürün daneye fao700 dkc6980-pioneer 2105 leri ekiyoruz. Daha mısırları biçmedik nasipse bu haftasonu biçip yerleri sürüp direkt yulaf(yeşile ota biçmeye) ve arpaya çeviricem. Yulafları mayıs başı gibi biçiyoruz ardından yine fao700 ekme niyetim var. Arpaları 15 haziran gibi kaldırıp arkasından fao550 olan ya Agromar 1644 ya da pioneer 0937 ekme niyetim var. Dekalbin 6050 si var ama fao600-650 o biraz geç kuruyor. 20-24 rutubetleri gördük mü biçerizdir büyük ihtimal. Dkc5685 bildiğim kadarıyla fao500 grubu. Pioneer 0573 rakibi. Hocam fao500 ler rutubet atıyor ama verimde fao550 lere göre düşük kalıyorlar.
Evet verimleri ne yazıkki erken kurudugu için düşük ama şunu tecrübe ettim fao sayısı ne kadar azsa o kadar aynı hizmetle verim düşük oluyor bitki uzun yaşadıkça daha fazla verme koşuyor 6442ye gelirsek te gerçekten verimde güzel bir çeşit ikinci üründensilajda 8tona gibi bir verime denk geldi ancak çok fazla hizmet edildi ve yerde ahır gübresi vardı ancak kuruma işi konusunda haklısınız silajı bile fazla yaş olan bir cins ona rağmen taneliğe biçtik bir risk alıp yine de en azından tarlada kalmadı diye sevindik
Size bir kaç sorum olacak otluk yulaf cins ne ekşyorsuz Bende güzel bir otluk yulaf cinsi arıyorum
Ve poineer 0937den memnun musunuz teşekkürler

Son düzenleme:
amerikada mısır bu ortalama verim için ne kadar sulanıyor, sulamadan mısır hasadı yapılan bölgeler çoksa rekolteyi düşürüyordur.

amerikada çiftçiler mısır tarlalarını labirent yaparak mısır hasadından çok daha fazla para kazanıyor, çeşit çeşit eğlenceli oyunlarda düzenlenirmiş, mısır tarlası labirenti giderek büyüyen sektör olmuş yüzbinler akıyormuş eğlenceye.