WİNNOR ve VANSTEIN buzağıları

Ynt: WİNNOR ve VANSTEIN buzağıları

ali şen link=topic=70310.msg860328#msg860328 date=1394216811' Alıntı:
abi iletimi görmedin herhalde süt rasyonuna küspe eklememenin özel bir sebebi var mı?
Ben beside pancar kullanıyorum çünkü besiyle süt ayrı yerlerde. Geçen yıl silajı süt çiftliğine basmıştım. Diğer tarafta silajım yok. Beside silaj kullanmaya sonradan karar verdim. Pratik olduğu için çuvallı olan kuru pancar alıp sulandırıyorum. Ve yaş pancar posası elde edip veriyorum. Nedeni mısır silajına en yakın olan yem olduğu için. Mısır silajı pancar küspesinden daha değerli bir gıda. Her yönden daha faydalı çünkü bir kere silajda özsu var yani mısırın kendi suyu. Pancara normal su ekleyip sulandırıyorsun.
Mısır silajının olduğu yerde pancar küspesinin hiçbir artısı yok bence. Seneye küspe yerine silaj kullanıcam.
Şimdiye kadar beside silaj, küspe falan kullanılmaz diye düşünüyordum ama bu düşüncemden vazgeçtim. Nedeni de maliyet. Silaj, küspe olmazsa et kalitesi şüphesiz daha iyi oluyordur ama kimse etin kaliteli diye daha çok para vermiyorsa bende rasyonu ucuzlatma yoluna gittim. Yemin proteinini biraz yükseltip miktarını yarıyarıya azalttım, pancarla da enerji eklemiş oldum. Böylece daha ucuza aynı kesim kilolarını yakalıyorum.
Silaj veya küspe vermezsen 400 kiloluk bir dana 10 kilo 15 proteinli yem yiyor günde ama böyle olunca 5 kilo yem veriyorsun yetiyor. Ama yemin proteini biraz daha yüksek olmalı tabi, 17 protein gibi.

simentalci link=topic=70310.msg860645#msg860645 date=1394244360' Alıntı:
Ben beside pancar kullanıyorum çünkü besiyle süt ayrı yerlerde. Geçen yıl silajı süt çiftliğine basmıştım. Diğer tarafta silajım yok. Beside silaj kullanmaya sonradan karar verdim. Pratik olduğu için çuvallı olan kuru pancar alıp sulandırıyorum. Ve yaş pancar posası elde edip veriyorum. Nedeni mısır silajına en yakın olan yem olduğu için. Mısır silajı pancar küspesinden daha değerli bir gıda. Her yönden daha faydalı çünkü bir kere silajda özsu var yani mısırın kendi suyu. Pancara normal su ekleyip sulandırıyorsun.
Mısır silajının olduğu yerde pancar küspesinin hiçbir artısı yok bence. Seneye küspe yerine silaj kullanıcam.
Şimdiye kadar beside silaj, küspe falan kullanılmaz diye düşünüyordum ama bu düşüncemden vazgeçtim. Nedeni de maliyet. Silaj, küspe olmazsa et kalitesi şüphesiz daha iyi oluyordur ama kimse etin kaliteli diye daha çok para vermiyorsa bende rasyonu ucuzlatma yoluna gittim. Yemin proteinini biraz yükseltip miktarını yarıyarıya azalttım, pancarla da enerji eklemiş oldum. Böylece daha ucuza aynı kesim kilolarını yakalıyorum.
Silaj veya küspe vermezsen 400 kiloluk bir dana 10 kilo 15 proteinli yem yiyor günde ama böyle olunca 5 kilo yem veriyorsun yetiyor. Ama yemin proteini biraz daha yüksek olmalı tabi, 17 protein gibi.
anladım en önemli unsur maliyet olunca haklısın abi, verdiğin cevap için teşekkür ederim.

simentalci link=topic=70310.msg849266#msg849266 date=1392751720' Alıntı:
Bende ayrı iki çiftlik var. Süt ve besi.
Süt işletmesinde silaj, saman, fiğ, yoncadan oluşan kaba yemi mixer vagonda karıştırıp veriyorum. Bunun üzerine de kesif yemi ilave ediyorum yemlikte. Kesif yemi kendim yapıyorum bildiğin gibi. Kırma-karıştırma makinasıyla kesif yemimi haftalık olarak hazırlıyorum. Kesif yemin içeriğinde arpa, buğday, mısır, atk, ptk, sfk, tuz ve premix var.
Kaba yemin tamamını, kesif yemin de %60 ' ını kendim üretiyorum. Geri kalan %40 ' lık kısmını da yıllık olarak satın alıp stokluyorum.
Beside mixer vagon kullanmıyorum. Saman, yonca, pancar küspesi ve kesif yemi önlerine veriyorum.
Biri süt işletmesinde, diğeri besi işletmesinde olmak üzere iki aile var çalışan.

Merhaba, benim aklıma takılan soru şu;

Kesif yemi yaparken enerji için arpa bugday ve mısır yerine sadece arpa. Protein için atk, ptk ve sfk yerine sadece atk kullanıp tuz ve premix eklersek aynı sonuca yakın bir sonuç oluşturabilirmiyiz (Depolamayı kolaylaştırmak açısından ve tek bir ürün grubunu senelik alarak daha ucuza mal etmek açısından)

Besi rasyon programlarında denediğimde kaba yem olarak saman, yonca ve silaj. Kesif yem karışımını arpa, atk, tuz ve premix kullanarak istenilen degerlere ulaşıyorum tabiki bazı kilolarda kepek takviyesi yapmam gerekiyor. Tabi bunlar saha değil, bilgisayar neticeleri.

Bu konu hakkınadaki düşünceleriniz nedir?

Tesekkurler

Guney46 link=topic=70310.msg879559#msg879559 date=1397413270' Alıntı:
Merhaba, benim aklıma takılan soru şu;

Kesif yemi yaparken enerji için arpa bugday ve mısır yerine sadece arpa. Protein için atk, ptk ve sfk yerine sadece atk kullanıp tuz ve premix eklersek aynı sonuca yakın bir sonuç oluşturabilirmiyiz (Depolamayı kolaylaştırmak açısından ve tek bir ürün grubunu senelik alarak daha ucuza mal etmek açısından)

Besi rasyon programlarında denediğimde kaba yem olarak saman, yonca ve silaj. Kesif yem karışımını arpa, atk, tuz ve premix kullanarak istenilen degerlere ulaşıyorum tabiki bazı kilolarda kepek takviyesi yapmam gerekiyor. Tabi bunlar saha değil, bilgisayar neticeleri.

Bu konu hakkınadaki düşünceleriniz nedir?

Tesekkurler

Öyle bir yem pratikte sorun yaşatır. Öncelikle her ürünün metabolizmaya zarar verme açısından günlük maximum kullanılabilme sınırları var. Bunları aşmak zararlı sonuçlar doğurur.

Bunun yanında az çeşitten oluşan yem karışımı güzel bir yem olmaz. Yararlanımı ve kalitesi düşük olur. Çünkü her üründe farklı aminoasitler var ve bunlar birbiriyle eşleşip preteinleri oluşturuyorlar. Yani iyi bir yem yapmak sadece laboratuar değerlerine bakılarak olmaz.

Yani mesela 18 proteinli bir yemi çok çeşitli formullerle yapabilirsin ama her yaptığın 18 proteinli yemle 30 litre süt alamazsın. Piyasada da aynı değerlere sahip çok çeşitli fiyatlara yemler bulunuyor. Ama ucuz olanla pahalı olan bir değil.

Bence bir yemin içeriğinde en az 2 tahıl (arpa+mısır veya arpa+buğday), en az 2 de yağlı tohum (ayçiçeği+pamuk veya ayçiçeği +soya) olmalı. Mısırla buğdayın değerleri birbirine yakın onun için birinden biri yeterli. Yağlı tohum küspeleri de mutlaka güvenilir kanallardan tahlil edilerek alınmalı, özellikle de pamuk küspesi.

Tabi bu yazdıklarım benim kendi amatör bilgilerim. Bu konu üzerine tahsil yapmış arkadaşlar daha iyi biliyorlardır mutlaka. Onların fikirlerini de almalı.

Buradan simentalci ve hacımemet kardeşimden buzağının ilk doğduğunda veya ana karnında yaptıkları aşı programını öğrenmek istiyorum. 25 günlük buzağım ishal vakası yüzünden öldü. sabah 5 lt süt içti. öğleden sonra ishal oldu. Daha sonra tetrmisin adlı tozu suyla birlikte içirdim. Sabah düzelir diye ahırın kapısını açtığımda buzağı daha kötü haldeydi. Veteriner çağırdım serum vbe antibiyotik tedavisi uyguladı ama nafile. veteriner bu ishal 12 saatte götürür dedmişti. Bi de verdiğim ilaç buzğının dilini tutmadığım halde ciğerlerine kaçmış dedi. İl dışında olduğum için doğduğunda septiserum aşısını yaptıramamıştım. 1 haftadır devamlı dışarıda geziyordu ama toprak yiyordu. ben ondan şüpheleniyorum. hacımemet ve simentalci kardeşlerimden aşı programı hakkında bilgi almak istiyorum. Elazığdaki veterinerlerin aşı programından habarleri yok veya işlerine gelmiyor. Bereket tv de uludağ üniversitesi prof kurudaki ineklere 2 ay kala aşı programı ugulaması gerekiyor diyordu. 112-15 arası ineğim var. bu siteyi kuran bizlere yardımcı olan kerkese teşekkürlerimi sunuyorum

karaman23 link=topic=70310.msg880216#msg880216 date=1397559203' Alıntı:
Buradan simentalci ve hacımemet kardeşimden buzağının ilk doğduğunda veya ana karnında yaptıkları aşı programını öğrenmek istiyorum. 25 günlük buzağım ishal vakası yüzünden öldü. sabah 5 lt süt içti. öğleden sonra ishal oldu. Daha sonra tetrmisin adlı tozu suyla birlikte içirdim. Sabah düzelir diye ahırın kapısını açtığımda buzağı daha kötü haldeydi. Veteriner çağırdım serum vbe antibiyotik tedavisi uyguladı ama nafile. veteriner bu ishal 12 saatte götürür dedmişti. Bi de verdiğim ilaç buzğının dilini tutmadığım halde ciğerlerine kaçmış dedi. İl dışında olduğum için doğduğunda septiserum aşısını yaptıramamıştım. 1 haftadır devamlı dışarıda geziyordu ama toprak yiyordu. ben ondan şüpheleniyorum. hacımemet ve simentalci kardeşlerimden aşı programı hakkında bilgi almak istiyorum. Elazığdaki veterinerlerin aşı programından habarleri yok veya işlerine gelmiyor. Bereket tv de uludağ üniversitesi prof kurudaki ineklere 2 ay kala aşı programı ugulaması gerekiyor diyordu. 112-15 arası ineğim var. bu siteyi kuran bizlere yardımcı olan kerkese teşekkürlerimi sunuyorum
Çok geçmiş olsun hocam Ben Elazığda Baskilde askerlik yaptım Elazığı ve çevresini iyi bilirim 2004 yılında Baskil-Malatya Kale civarında hiç profesyonel süt işletmesine raslamadım.
Süt ineklerine gebelik döneminde Colibin-RC aşısı yapıyorum ilk uygulamada 2 daz prespektüsünde uygulama zamanı yazar kuru dönemde uygulanıyor doğumdan sonrada buzağılara septiserum vuruyorum mutlaka ama ishali kontrol altına almanın en önemli noktası bireysel buzağı kulübeleri olmalı yoksa ne yaparsanız yapın toplu halde aynı ortamdaki buzağılarda ishal görülme ve bulaşma oranı çok yüksektir.Kolibin-rc aşısı özellikle Roto-Corona virüsü için koruyucu olarak vuruluyor ilk yıl 2 doz uygulamadan sonra diğer gebelik dönemlerinde tek doz yeterli oluyor,Buzağılar bağışıklığı ağız sütünden alıyorlar yani aşıda vursanız kolestrum almassa buzağı bağışıklık kazanmıyor ağız sütününde ilk 12 saatte içiyorsa eğer 6 lt civarında verilmeli.
İlk hafta inatçı ishaller genelde viral kaynaklıdır özellikle roto corana virüsleri etkili oluyor tedaviside çok zordur,aynı dönemde özellikle ecoliye bağlı bakteriyel enfeksiyonlarda görülüyor bakteriyel ishaller daha kolay tedavi ediliyor.Genel özetleyecek olursak buzağıları ishalden korumak için iyi bir koruyucu hekimlik yapmak gerekiyor.

Hacimmet çok güzel anlatmış. Birkaç ilave de ben yapıyım. Belki bundan sonrası için faydalı olur.
İneğe kuru dönemde yapılan aşı rota, corona ve e.coli ye karşı önlem için. Buzağı doğunca da septisemi için yapılan aşı var.

E.coli kaynaklı olan ishal genel olarak doğumdan sonraki ilk hafta içinde olur. Kötü kokulu bir dışkıdır. Bu bakteriye etkili bir antibiyotik ve sıvı takviyesi. Baytril olabilir.
Rota ve corona virüsleri de ilk 20 günde olur genelde. Dışkı su gibidir. Rota da sarı renkli, corona da ise dışkıda süt pıhtıları gibi bişeyler vardır. İkisi de bazen kanlı olabilir. Sıvı elektrolit takviyesi gerekli. Virüsleri öldürmez ama önlem için antibiyotik olabilir.
Yeşil renkli dışkı varsa genellikle bu salmonella bakterisinden kaynaklanır. Bu da çoğunlukla kanlıdır. Salmonellaya etkili bir antibiyotik ve sıvı takviyesi. Baytril olabilir.
Aşırı bol miktarda, sulu dışkılama varsa ve sarı renkliyse bu crypto ishali olabilir. Acilen Halocur denilen ilaç uygulanmalı. Bu ilk 6 hafta içinde görülebilir.
Koyu renkli kanlı sulu dışkılama varsa ve buzağı 20 günden büyükse bu Coccidia ishali olabilir. En iyi tedavi sulfadoksin+trimetoprim etkili antibiyotikler. Sıvı takviyesi de tabiki. Trisuldokin olabilir.

Tabi ishal çok tehlikeli ve öldürücü bir hastalık. Ölümler sıvı kaybından dolayı oluyor. Bunun için acil kaybedilen sıvının yerine konması lazım. Bu serumla veya elektrolit sıvılarla olabilir. Bir yandan da tedaviye başlanmalı.

Hacımemet ve simentalci kardeşlerime bizleri bigi ve tecrübeleriyle aydınlattıkları için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. hacımemet kardeşim Elazığ ' ın havasını teneffüs etmiş olman beni gerçekten de sevindirdi. Askerlik yaptığın dönemde elazığ ve civarında öyle profesyonel anlamda hayvancılık yapan işletmeler yoktu. Fakat tarım kırsal kalkınma ve devletin vermiş olduğu sıfır faizli kredilerle veya hibelerle büyükbaş hayvan çiftlikleri artmaya başladı ama çoğu 5 yıl sonra bırakma kararı aldı veya battı. ama yine de 100-200 başlık süt ve besi çiftlikleri oldukça fazla. Burada ırk seçeneği ise genellikle simental. Holstaine çiftlikleri çok az. Elazığ ' da süt işletmeciliğinden çok besi çiftlikleri revaçta. Sütü pazarlama ve kaba yem sıkıntısı var. Benim yapmış olduğum hayvancılık hobi. 10-15 adet inek. normale kardeşim bakıyor ilgileniyor ama şu an kendisi istanbul Hadimköyde asker ocağında. Ben de Karayollarında kamu işçsiyim. Aynı zamanda Fırat Üniversitesi beden Eğitimi Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim. Sizleri tanıdığım İçin çok şanslıyım. tekrar tşk.
Köy tv ' de simentalci kardeşimin röportajını dinledim. Gerçekten 90 yıllardan bu günlere kadar kendisi simental ırkı üzerine titizlikle çalışmış. Bilgi ve tecrübesine hayran kaldım. Özellikle sperma konusundaki titizliği mükemmel. Bu zahmetli ve bi o kadar da büyük emek isteyen hayvancılık işinde yolunuz açık olur inşallah.

karaman23 link=topic=70310.msg880650#msg880650 date=1397644227' Alıntı:
Hacımemet ve simentalci kardeşlerime bizleri bigi ve tecrübeleriyle aydınlattıkları için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. hacımemet kardeşim Elazığ ' ın havasını teneffüs etmiş olman beni gerçekten de sevindirdi. Askerlik yaptığın dönemde elazığ ve civarında öyle profesyonel anlamda hayvancılık yapan işletmeler yoktu. Fakat tarım kırsal kalkınma ve devletin vermiş olduğu sıfır faizli kredilerle veya hibelerle büyükbaş hayvan çiftlikleri artmaya başladı ama çoğu 5 yıl sonra bırakma kararı aldı veya battı. ama yine de 100-200 başlık süt ve besi çiftlikleri oldukça fazla. Burada ırk seçeneği ise genellikle simental. Holstaine çiftlikleri çok az. Elazığ ' da süt işletmeciliğinden çok besi çiftlikleri revaçta. Sütü pazarlama ve kaba yem sıkıntısı var. Benim yapmış olduğum hayvancılık hobi. 10-15 adet inek. normale kardeşim bakıyor ilgileniyor ama şu an kendisi istanbul Hadimköyde asker ocağında. Ben de Karayollarında kamu işçsiyim. Aynı zamanda Fırat Üniversitesi beden Eğitimi Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim. Sizleri tanıdığım İçin çok şanslıyım. tekrar tşk.
Köy tv ' de simentalci kardeşimin röportajını dinledim. Gerçekten 90 yıllardan bu günlere kadar kendisi simental ırkı üzerine titizlikle çalışmış. Bilgi ve tecrübesine hayran kaldım. Özellikle sperma konusundaki titizliği mükemmel. Bu zahmetli ve bi o kadar da büyük emek isteyen hayvancılık işinde yolunuz açık olur inşallah.
bende şu an Fırat üniversitesinde okumaktayım teknoloji fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim işlerde yardıma ihtiyacınız olursa seve seve gelir yardım ederim :) :)