Yağ ve kaymak yapma makinası hk, bilgi

12.11.2010
16,297
22,541
48
Erzurum

Selamlar,
Bu sene kendi koyunlarımızı sağma işlemi için,makina,,,tavsiye bilgi.

Köyden ek olarak inek sütü alacam,
Bizdeki süt ile beraber,
Kaymak ve yağ yapma makinası,tavsiye öneri,tecrübeleriniz,

Yağ,yağlı peynir, yoğurt v.s yapımı.

Günlük 100 lt işleme yapmayı düşünüyorum.
Detaylı yazın beni SİNİR etmeyin bakkk.😡

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Selamlar,
Bu sene kendi koyunlarımızı sağma işlemi için,makina,,,tavsiye bilgi.

Köyden ek olarak inek sütü alacam,
Bizdeki süt ile beraber,
Kaymak ve yağ yapma makinası,tavsiye öneri,tecrübeleriniz,

Yağ,yağlı peynir, yoğurt v.s yapımı.

Günlük 100 lt işleme yapmayı düşünüyorum.
Detaylı yazın beni SİNİR etmeyin bakkk.😡

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
Abi senin mandıra işin vardı ne oldu ?

Koyun sağım için kilit arkası sistem ile sağabilirsin
Normal inek sağım makinası iki başlıklı inek başlığı yerine koyun keçi başlığı
Pompa ile başlık arası borular yeterince uzun olabilir
Yağ kaymak makinesi pek yok bizde
Koopa veriyoruz sagdigimiz gibi
Yani ayni makinenin,sağım başlıklarını değişirsek olurmu diyorsun,

• Beğen
Tepkiler: filizma
Yani ayni makinenin,sağım başlıklarını değişirsek olurmu diyorsun,
Aynen olur
Sana iki sagım basligi yeter baslangicta
Sabit makine arabalı makine ayni
Belli yerinde boruları farklı
Tahliye kazanı ile güyüm arası borular uzun yada kısa duruma göre
Sen nasıl bir sistem düşünürsen koyunlara kilit sistem mi yakalamak için sıkıştırma ilemi ona göre makine sistemi olur
Borular sağım yerine göre ayarlanır
Makineler şimdi kuru kömür pompa yağlı kömür pompa hangisi olursa kömürler bitik olursa değişir
Yağlı pompa daha sessiz sağlam
Yine görüşüruz gerekirse telefonla görüşürüz
Arkadaşlarda birşeyler yazar

yusuf abi biz tereyağ yapacağımız zaman yoğurttan yapıyoruz,birde sütü kaynatınca kaymaklarını biriktiriyoruz bizim kız yememiş olursa içine onuda katıyoruz.,
bizde çooook eskiden kalma şimdinin yayıkları mantığında çalışan çamaşır makinesi var yağı onunla çıkardık :)yağı alınmış ayranıda kestirip çökelek yaptık.
yoğurdu makineye dök içine yoğurdun yarısından az kadar ılık su dök 20 dk makine karıştırsın lor gibi yağ parçaları üstte kabarmaya başlayınca buzlu suyu karışıma ekle.5 dk kadar daha çırpınca tereyağ parçaları donuk donuk ayrandan ayrılıyor.süzgeçle al yine içinde soğuk su olan bir leğene koy kaşıkla sıkıştıra sıkıştıra top haline getir at dolaba :)al sana mis gibi yağ+ yayık ayranı :)

kaymak alma makinemiz yok yardımcı olamıyorum :)peynir işi kolay ama yapımı yöre yöre değişiyor.

sağım işinide kilitli yemlik senin işini çok kolaylaştırır.hayvanlar yemliğe girdimi sağım kolay.al 4 lü bir küçükbaş sağım makinesi bak rahatına temiz temiz:)

yusuf abi biz tereyağ yapacağımız zaman yoğurttan yapıyoruz,birde sütü kaynatınca kaymaklarını biriktiriyoruz bizim kız yememiş olursa içine onuda katıyoruz.,
bizde çooook eskiden kalma şimdinin yayıkları mantığında çalışan çamaşır makinesi var yağı onunla çıkardık :)yağı alınmış ayranıda kestirip çökelek yaptık.
yoğurdu makineye dök içine yoğurdun yarısından az kadar ılık su dök 20 dk makine karıştırsın lor gibi yağ parçaları üstte kabarmaya başlayınca buzlu suyu karışıma ekle.5 dk kadar daha çırpınca tereyağ parçaları donuk donuk ayrandan ayrılıyor.süzgeçle al yine içinde soğuk su olan bir leğene koy kaşıkla sıkıştıra sıkıştıra top haline getir at dolaba :)al sana mis gibi yağ+ yayık ayranı :)

kaymak alma makinemiz yok yardımcı olamıyorum :)peynir işi kolay ama yapımı yöre yöre değişiyor.

sağım işinide kilitli yemlik senin işini çok kolaylaştırır.hayvanlar yemliğe girdimi sağım kolay.al 4 lü bir küçükbaş sağım makinesi bak rahatına temiz temiz:)
Yoğurttan zor olmuyormu,
Bak bizim burada sütü getirip,makineye koyarlar,
Kaymağını alır,bu kez yağ yapma makinesi varmış ona kaymağı doldurup yağı alıyorlar,
Kaymağı alınan süt ise hem yoğurt hemde civil peynir olurmuş.
Öyle dediler,

Yoğurttan zor olmuyormu,
Bak bizim burada sütü getirip,makineye koyarlar,
Kaymağını alır,bu kez yağ yapma makinesi varmış ona kaymağı doldurup yağı alıyorlar,
Kaymağı alınan süt ise hem yoğurt hemde civil peynir olurmuş.
Öyle dediler,
Ya abi koyunlarin cok sutu yok valla 2,5 -3bin kaymak makinesine veremem.anam akcaabatli tereyaginin hasi ordan geliyo😃biz simdilik sut az olfugundan gunluk peynir yapiyoruz.😂senin gibi gunluk 100 litre ve ustu sut isleyecek olsam makineyi alirim yalniz yayik ayrani efsane oluyor.yazın dolaba at 2-3 gun doya doya ic.tereyagi biterse 1 hafta boyunce yogurt mayalayip dolaba atiyoruz.sütü süt olaran 1 hafta bekletemeyecegimiz ic8n yogurttan yapiyoruz.bizim sikinti gunluk sutumuzun azligi😊koyunlar aralikli koclaninca dogumlar aralikli oldu hep.sagim isi sapitti iyice.yani bilmiyorum rahmetli anneannem tereyagini yogurttan yapiyordu.onlarin inekleri yerli sari renkteki ineklerden(jarsey ırkı sanırım) sutleri az oluyordu ama bol yagli oluyordu.biz ondan gördügumuz gibi yapiyoruz.