Yağlık ayçiçek üretiminde değişiklikler hakkında

Arkadaşlar Adana İli Yumurtalık ilçesin de yağlık ayçiçek üretimi yapıyoruz
İlk ürün olarak Ekim yapıyoruz Mart ayında genel de Ekim yapılıyor
Ancak mevkimiz dolayısıyla pek Yağış alamıyoruz
Genelde tabana direk ekiyoruz ve sulama yapmıyoruz
Bu sene mısırlarda yapıldığı gibi sırt çekip ekmeyi düşünüyorum
Daha önce deneyen oldu mu ?
sulama yapmayacağım ama gene de faydalı olacağını düşünüyorum
Ayçiçek üretimi yağıp da bu tarz fikri veya başka yetiştirme methodları uygulayan var mı ?
Not sulama maliyeti çok yüksek olduğu için sulama yapmıyoruz

Resimler ve ekler

• C45B74A4-838E-4EEA-9F49-D91F923C5958.png
    C45B74A4-838E-4EEA-9F49-D91F923C5958.png
    910 KB · Görüntüleme: 47
  • 68186810-EB8F-4D20-A3F7-A8BB2C7E6F09.png
    68186810-EB8F-4D20-A3F7-A8BB2C7E6F09.png
    541.6 KB · Görüntüleme: 47
Biz geçen sezon sırta ektik sizin gibi susuz tarlaydı hatta ikinci kez ekmistik üst üste, düze ekilen aynı gün tarla ile arasında çıkışta fark oluyor daha erken çıkıyor sirasi sırasına. Sizde deneyin zarar gelmez

Biz geçen sezon sırta ektik sizin gibi susuz tarlaydı hatta ikinci kez ekmistik üst üste, düze ekilen aynı gün tarla ile arasında çıkışta fark oluyor daha erken çıkıyor sirasi sırasına. Sizde deneyin zarar gelmez
Siz Osmaniye de üretim yapıyorsunuz diye biliyorum iklim hemen hemen aynı sayılır
Peki verim e etkisi nedir ?
siz sulama yapıyor musunuz

Siz Osmaniye de üretim yapıyorsunuz diye biliyorum iklim hemen hemen aynı sayılır
Peki verim e etkisi nedir ?
siz sulama yapıyor musunuz
Evet osmaniye, iklimler ayni hemen hemen. Biz sulama yapmıyoruz kuş zararı olmuştu ve ikinci kez üst uste ekince yinede fena bir verim olmadi 210 kg falan o civarda verimi oldu, tavsiye ederim sizin için

K
Evet osmaniye, iklimler ayni hemen hemen. Biz sulama yapmıyoruz kuş zararı olmuştu ve ikinci kez üst uste ekince yinede fena bir verim olmadi 210 kg falan o civarda verimi oldu, tavsiye ederim sizin için
Kıraç araziye Ekim yapıyorsunuz o zaman ben taban araziye Ekim yapacagım genelde taban arazide yüksek kg alıyoruz
Kıraç da sizin gibi alıyoruz

Hocam ben ayçiçeğinde sırt işini pek tavsiye etmiyorum. Şöyle ki ;tamam çıkışta fark yapıyor ama ilerde eğer kurak giderse normal ekilen yerlerden daha çok kuraklik sıkıntısi çekiyor. Ama yine de denemek istersen yapabilirsin. Bende yıllardır acaba bu yil ayciceginde farkli bir şey mi denesem deyip duruyorum. Aklımda sıra uzeri 30 cm ye ekip bir de tam karik ortasi ektirmek var...Ama çapa işi sıkıntı olacak.Bizim topraklar çapa illa istiyor. Yalniz eğer Bu yil aycicek 5 lira gibi bir fiyat olacak gibi duruyor dediğim şekilde ektirip çapa değil de kara kazma boğaz doldurma için amele tutsam 5 lira olacak fiyata göre 30 dönümden 1 ton ürünü amele masrafina vermeye değer mi onu dusunuyorum. ....Bu şekilde ekersem 30 dönüm olacak en az 45 dönüm. Böyle de bir artisi Olabilir.Geçen yıl ektiğim lg 50.480 çeşidi bu ekime çok uygun. Çünkü hem boyu çok kisa hem de yaprakları çok dar.En yoğun zamaninda bile karik arasi içerisinden yürüdügum zaman nerdeyse yapraklar uzerine değmeden yürüyebilirsun.Böyle bir çeşit. Ama kesin karar vermedim. ....Yorum görüş ve önerilerinizi bekliyorum. .....

Sor
Hocam ben ayçiçeğinde sırt işini pek tavsiye etmiyorum. Şöyle ki ;tamam çıkışta fark yapıyor ama ilerde eğer kurak giderse normal ekilen yerlerden daha çok kuraklik sıkıntısi çekiyor. Ama yine de denemek istersen yapabilirsin. Bende yıllardır acaba bu yil ayciceginde farkli bir şey mi denesem deyip duruyorum. Aklımda sıra uzeri 30 cm ye ekip bir de tam karik ortasi ektirmek var...Ama çapa işi sıkıntı olacak.Bizim topraklar çapa illa istiyor. Yalniz eğer Bu yil aycicek 5 lira gibi bir fiyat olacak gibi duruyor dediğim şekilde ektirip çapa değil de kara kazma boğaz doldurma için amele tutsam 5 lira olacak fiyata göre 30 dönümden 1 ton ürünü amele masrafina vermeye değer mi onu dusunuyorum. ....Bu şekilde ekersem 30 dönüm olacak en az 45 dönüm. Böyle de bir artisi Olabilir.Geçen yıl ektiğim lg 50.480 çeşidi bu ekime çok uygun. Çünkü hem boyu çok kisa hem de yaprakları çok dar.En yoğun zamaninda bile karik arasi içerisinden yürüdügum zaman nerdeyse yapraklar uzerine değmeden yürüyebilirsun.Böyle bir çeşit. Ama kesin karar vermedim. ....Yorum görüş ve önerilerinizi bekliyorum. ....
Sıra üzeri 30 cm sıra arasını 70 den küçük yapacaksınız anlaşılan
Hocam sıra üzerini 30 dan 20 ye çekseniz neredeyse aynı sonuç çıkar yani

birde Çapa için eski model delikli çapanız varsa bacakları söküp deliklerden yer değiştirirsiniz
Ben de her sene düşünüyorum bir değişiklik yapmak için ama birşey bulamıyorum ayçiçeği üretiminde
Başka denediğiniz bir şey var mı

70 cm olan karik ortasından bir daha ekersek.sira uzeri 30 cm, sıra arasi 35 cm ye düşer. Bu şekilde düşünmüştüm aslinda....Bu yil farklı olarak tabana fosforlu gübre düşünmüyorum. Süper inci ve magsul gubresi veya potasmag ve nitropower gubresi ile ekmeyi düşünüyorum. ..

Sor

Sıra üzeri 30 cm sıra arasını 70 den küçük yapacaksınız anlaşılan
Hocam sıra üzerini 30 dan 20 ye çekseniz neredeyse aynı sonuç çıkar yani

birde Çapa için eski model delikli çapanız varsa bacakları söküp deliklerden yer değiştirirsiniz
Ben de her sene düşünüyorum bir değişiklik yapmak için ama birşey bulamıyorum ayçiçeği üretiminde
Başka denediğiniz bir şey var mı
Delikli çapa var onu ayarladik diyelim ama karik arasindan bir daha ekersek traktör tekerleri mutlaka tepeleyip gidecek. .Ya tepelenen kırıklara razi olacaz ....

O yüzden en iyisi sıra üzeri sık Ekim
Biz genel de 22 cm e ekiyoruz dekara 7000 bitki yapıyor
Ama verimi artırmak için birşeyler bulmalıyız diye düşünüyorum
Sulama harici çünkü su pahalı burada kurtarmıyor
Delikli çapa var onu ayarladik diyelim ama karik arasindan bir daha ekersek traktör tekerleri mutlaka tepeleyip gidecek. .Ya tepelenen kırıklara razi olacaz ....