Yakkıtan zamandan tasarruf için Beyin Fırtınası yapalım Tır Alma Kararı aldık [emoji4]

22.04.2019
115
61
24
hatay

Saygı değer abilerim Uzun zamandır konu açmıyorum özledim sizleri, kısa bir hatırlatma 1500 dönüm arazi ekip biciyoruz 200 kadar sağılır hayvanımız var.
bu sene çok ot yonca saman sap balyamız çıktı + slajıdır falan nakliyesi çok yorucu ve yakıt sarfiyatı küçük balya yapmadık şuan köyümüzde de işçi sıkıntısı var normalden yüksek para verdiğimiz halde adam bulamadık acil olarak büyük pirizma balya yaptırdık ancak çok büyük olduğu için en fazla 10 tane atabildik traktör zorlanmasa bile yolda yakıtı daha fazla yakıyor ot sap saman çektiğimiz tarlalar uzak kira oldukları için en yakını 10 km balyalarin uzunluğu 3 metre eni 1.20cm tırlar için dorse 13.60 cm 4 tane uzunlamasına sığıyor enine 120cm den tamda dorse eni 240 cm bir sırada 6 tane alıyor 4 sıra atsak 32 tane alır arkada 1.60 cm lik yer kalıyor onunda yanlamasina atsak 4 tanede o 36 tane en az rakam bu duruma göre daha falza atılabilir ve işi abartıp birde dorsenin arkasına römork bağlayıp traktörü taşıyabilirmi diye düşünüyoruz çünkü tır dediğin 400 HP tarlada değilde yolda gayet iyi çeker tabikide danışmadan böyle birsey yapmayız güvenlik şart keşkeye gelmez Allah muhafaza başımıza bintürlü bela gelebilir gerek yok herşeyi yordamıyla yapicaz, sizinle paylaşmak istedim neden olmasın avrupada bu şekilde yapan çok çiftçi var anormallik yok bence sonuçta maliyetimiz azalacak keyfi bir alım değil tonlarca fuzuli mazot harcamanın gereği yok

Biraz uzattım ama hayvan sayımız biraz daha artarsa ve şuanda mevcut yem karma yetmiyecek şuan günde 3 gün yem veriyoruz tüm hayvanları yemlemek için bir posta için 2 kez yem karıyoruz günde 6 kere ortalama 20 ila 25 lt arası yakıyor günde yıla vuralım en azdan hesaplayalım 20×365= 7300 litre mazot şuan litresi 6.80 den aliyoruz 7300×6.80= 49.600TL yapıyor şimdi bunun içinde elektirikli yem karmaya dönmek istiyoruz şuanlik tam araştırmadım hayvan sayımız şuanlik sayıca az zamanı gelince karar veririz ama durum şunu gösteriyor kısa vadede elektirikli kendini amorti edeceğe benziyor bunlar birer lüks değil maliyetlerinizi kısmaya çalışıyoruz bunlar kazaniyor falan gibi görünse de bir anlık değişimler herşeye mâal olabiliyor kumar oynuyor gibiyiz elbette kazanıyoruz ama bu çileye az gerçekten bizde madem çok kazanç yok yatırım yaparak maliyeti çekelim hemde refah artsın dedik bu sektörde dalgalanma çok iyi bişey değil aslında diyeceğim bu kadar abilerim yenilik yaptıkça sizlerle paylaşırım resimde atarım iyi günler.

Zamanınız varsa Sizlerinde yorum yapmasını bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
İmkan varsa tır işine yarar senin bizede gerekde pancar çekmek için kendinide iki senede öder ama şoför lazım bilmem ne sıkıntı çok sarar başıma diye almiyorum ben şahsen
Senin memlekette kaçak mazot bol olur bizim buraya oralardan geliyo busekilde yakıt maliyetini dusurme şansın olabilir

İmkan varsa tır işine yarar senin bizede gerekde pancar çekmek için kendinide iki senede öder ama şoför lazım bilmem ne sıkıntı çok sarar başıma diye almiyorum ben şahsen
Senin memlekette kaçak mazot bol olur bizim buraya oralardan geliyo busekilde yakıt maliyetini dusurme şansın olabilir
Abi kaçak falan işlere girmek istemiyoruz hem makineye zarar bizim köyde kullanan var mazotun içine su koymuşlar kaçak ama içinde su var şikayette edemez kaçak mazot aldım içinden su çıktı diye. Yani baş ağritmaya gerek yok şoför için komşumuz var ben ve babam ehliyet alıncaya kadar kira ile çalısmasini istedik kabul etti yatırımın altın kuralı kısa vadede parasını çıkarması amorti etmesi

Bir TIR alsan belge felan alacaksın TIR ıkı ay çalışıp yatsa gönlün olmayacak TIR işi biraz yorucu iş yeni alsan pahalı eski alsan iş yapmaz birde ortada benim zekamı aşan Bi maddiyat var en ıyısı al gıtsın Bı TIR belki birr garıban ekmek yer
Abi mecbur dev traktörler gibi yaticak en fazla 100 bin verecegimiz para zaten yaklaşık olarak senelik nakliye maliyetimiz 80 bin TL leri aşıyor silaj zamanı 2.5 bin ton slaj yapıyoruz her ay yonca biciyoruz 5 6 kamyon o çıkıyor arada bir ciftliğin ihtiyaclari oluyor komşu şehirlere gidiyoruz gubresiydi tohumuydu zehiriydi pancarda ekiyoruz, sezonluk samandı mısır sapıydı tahıl nakliyesi mazot fiyatlari arttı zaten nakliye dahada pahalandi zaten slaj makinelerine bicerlere para veriyoruz bari nakliyeyi kurtaralım tır fiyatları çok uçuk değil belli bir km gelince elden çıkartıyorlar iyi akşamlar

Abi mecbur dev traktörler gibi yaticak en fazla 100 bin verecegimiz para zaten yaklaşık olarak senelik nakliye maliyetimiz 80 bin TL leri aşıyor silaj zamanı 2.5 bin ton slaj yapıyoruz her ay yonca biciyoruz 5 6 kamyon o çıkıyor arada bir ciftliğin ihtiyaclari oluyor komşu şehirlere gidiyoruz gubresiydi tohumuydu zehiriydi pancarda ekiyoruz, sezonluk samandı mısır sapıydı tahıl nakliyesi mazot fiyatlari arttı zaten nakliye dahada pahalandi zaten slaj makinelerine bicerlere para veriyoruz bari nakliyeyi kurtaralım tır fiyatları çok uçuk değil belli bir km gelince elden çıkartıyorlar iyi akşamlar
Yaklaşım güzel dev traktörlere TIR dorsesi al en güzeli tak götür getir [emoji3][emoji3] senin bu zamana kadar durman hata TIR almadan

Büyük işin büyük derdi olur derler demekki doğruymuş
Tırın derdi kendinden büyük olmasın abi
iyi araştır yakıtı fazla vergisi yüksek falan filan
Söylediklerinden anladığım araştırıyorum bu konuyuda iyi araştır
Allah kolaylık versin

Güzel düşüncede TIR kamyon eski traktör araba gibi ufak bakımla yürümüyor maalesef. Dorsenin ve çekici nin yıllık ayrı ayrı muayenesi var. Bir lastik en kötü 2400 lira src, k belgesi, oda kaydı bir sürü iş. Traktör çekerse büyük balya taşıdıkları lowbert tarzı römork al.

Güzel düşüncede TIR kamyon eski traktör araba gibi ufak bakımla yürümüyor maalesef. Dorsenin ve çekici nin yıllık ayrı ayrı muayenesi var. Bir lastik en kötü 2400 lira src, k belgesi, oda kaydı bir sürü iş. Traktör çekerse büyük balya taşıdıkları lowbert tarzı römork al.
Şimdi bizim söyle bir şansımız var tanidiklarimizın dediğine göre fabrikadaki tır filoları belli bir km aşan tırlar normalden ucuza satiliyormus flo yenileniyirmuş siz isteyin buluruz dediler tanidiklarimiz yakın akrabamız ve arkadaşı sadece tır değil araba falanda var fabrikadaki tır şoförlerinin herbirinin 2 3 tane tırı var diyor ama hâlâ fabrikada şoförlük yapıyorlarmış yani eski şoförler ve şirketlerine sadık tirlara zarar vereceklerini sanmıyorum zaten almadan ekspertize götürürüz