yaprak gubresi gerçekten işe yarıyor mu?

Ekim öncesi tarlalarımiza toprak analizi yaptirip ph değerinin 6 alti veya 7.5 ustu durumlarda ph degerini normale çekmek icin kireç veya kükürt atmamiz şart ve daha sonra topraktaki azot fosfor ve potasyum durumuna gore taban gubresi verip yeri islememiz gerekiyor. Sizde hak verirsiniz ph ve NPK toprakta çokkk önemli. Daha sonra bitki büyüdüğünde yine ihtiyaca göre üre atmamiz, neredeyse organik madde olarak zayıf olan topraklarimizda, şart.
yaprak gubresini kullandim ama faydasini pek göremedim zaten dekara kilolarca 20 20 veya 15 15 15 atilirken 100 150cc yaprak gubresinden ne beklenebilirki.
Şahsi tecrubem diger kati formdaki gubrelerden ihtiyaca göre hiç kısmayıp hatta dekara 5 kg daha fazla atip ve hic yaprak gubresi atmayip daha cok verime etki edecegi yönünde. Ben bu sene yaprak gubresi 2 defa bugdaylarima attim ve verdiğim paraya yazık oldu diyorum. komsum 40 kg üre atti benden 10 kg fazla bugdaylara ve yaprak gubresi bana atarken sende cok para var havaya aticak galiba dedi ve suan onun bugdaylari benden cok daha iyi.

Son düzenleme:
Merhaba,
Yaprak gübresi zaten besleme amaçlı atılmaz. Destek amaçlı atılır. Topraktan verdiğiniz MAKRO elementler yani Azot Fosfor Ve Potasyum miktar olarak daha fazla ihtiyaç duyulan elementlerdir. Yaprak gübresi dediginizde bu makro elementlerden bahsediyorsanız bunların eksikliğini tamamlamanız zor yapraktan.
Ama MİKRO element dediğimiz ÇİNKO, DEMİR , MANGAN vs gibi elementler bitkinin azot fosfor ve potasyum a göre daha AZ MİKTAR da ihtiyaç duyduğu ama OLMASI GEREKEN elementlerdir. Toprakta bu elementlerin özellikle çinkonun eksikliği sıkça görülür. Toprakta bu elementin olması alınır durumda olduğunuda her zaman göstermez. Taban gübresi olarak büyük miktarda verilen fosfor, toprakta bulunan kil vs gibi etmenlerle bu çinko suda çözünemez hale gelebilmekte. Demir örneğin, piyasada Edta ve Eddha şelatlı türleri bulunmakta . Bu şelatların amacı toprak yapısı kaynaklı pH değişimlerine demirin daha dayanaklı olmasını ve alınabilir halde kalmasını sağlamaktır.YOĞUN tarım yapılan tüm tarlalarda besin elementi eksikliği dengesizliği görülebilir ve bu normaldir. Bunu düzeltmek için zaten iyi yanmış hayvan gübresi, leonardit menşeli sıvı humik asit vs önermekteyiz. Topraktan besleme tabiki olmalı ancak yoğun tarım yapılan tarlalarda bitkinin ihtiyaç duyduğu zaman istediği elemente ulaşması her zaman kolay olmuyor. Örnek vereyim buğdayın sapa kalkma döneminde çinko ihtiyacı olmakta. Toprak analizi yaptırdınız ve çinko var gözüküyor. Ama unutmayın toprak analizini taban gübresi atmadan önce yaptırdık. Attıgınız taban gübresinde bolca fosfor var toprakta var olan çinkoyu bu fosfor bağladığında hem fosforu hem de çinkoyu yeterince alamayabilmekte. Peki çinkoyu tabandan versek olur mu. Tabiki olur. O da tavsiye ettiğimiz bir yoldur. Ancak Uygulama zorluğu fiyat vs gib etmenler nedeniyle tercih edilen bir yol değil çiftçilerimizce. Ayrıca doz ayarlaması da çok önemlidir. Fazlası da sorun olmakta.
gönül isterdi ki herşeyi dengeli bir toprağımız olsun hiç bir şey atmayalım üstten alttan. Ekelim tohumu kendi çıksın.
Gelelim bilimsel çalışmalara,
Yapraktan uygulama ile verim artışı kalite artışı yakalandığına dair binlerce makale ve sonuç mevcut. Bunlar kontrol grubu ile yapılan kıyaslamalardır.
Ben attım verim alamadım demek yerine attığım yaprak gübresi yeterli gelmedi içeriği yetmedi dozu yetmedi vs gibi yorumlar yapmak daha doğru olur bence. Çünkü yaprak analizi yaptırmadınız, bitkiniz büyürken çeşitli aralarla toprak analizi yaptırmadınız. Yine herbisit , fungusit vs kullandınız. Bunların kullanım zamanı dozu vs ciddi şekilde verime etki eden faktörlerdir.
yapraktan uygulamanın işe yaradığının en büyük göstergesi ot ilaçlarıdır. Dekara YAPRAKTAN 60-70 gr atıyorsunuz ot kalmıyor. Atılan bu ilaçların çoğu hormon. Ota etki eden ama bitkinize daha az zarar veren hormonlar. Yani bitkinize de yapraktan giren ama metabolizmasını daha az etkileyen hormonlar. Ancak zamanlaması vs yanlış ise bitkinize de dokunabiliyor.
Verime etki eden diğer faktörlerden biri de iklim ve dış şartlar. Don, soğuk, sıcak vs.
diğer faktör tohum cinsi, ekim zamanı , çıkış düzenliliği vs vs.
Verimsizliğin sebebi Yaprak gübresidir kullanmasamda olurmuş demek için yapmanız gereken şey aynı tarlada deneme yapmanız. Yan tarla ile kıyas yanıltır. Tarlanızın bir kısmına atın bir kısmına atmayın. O zaman fark edebilirsiniz.

Bence faydali bugdayda taneler iri ve dolgun oluyo pasla beraber kullandiginiz da ayciceginde de kullaniyorum ben gayet basarili sonuc var ama bilinmedik markalar kullanmamak gerek icerigi etikette belirtilen degerlerde degilse ise yaramaz hicbir sekilde

Merhaba,
Yaprak gübresi zaten besleme amaçlı atılmaz. Destek amaçlı atılır. Topraktan verdiğiniz MAKRO elementler yani Azot Fosfor Ve Potasyum miktar olarak daha fazla ihtiyaç duyulan elementlerdir. Yaprak gübresi dediginizde bu makro elementlerden bahsediyorsanız bunların eksikliğini tamamlamanız zor yapraktan.
Ama MİKRO element dediğimiz ÇİNKO, DEMİR , MANGAN vs gibi elementler bitkinin azot fosfor ve potasyum a göre daha AZ MİKTAR da ihtiyaç duyduğu ama OLMASI GEREKEN elementlerdir. Toprakta bu elementlerin özellikle çinkonun eksikliği sıkça görülür. Toprakta bu elementin olması alınır durumda olduğunuda her zaman göstermez. Taban gübresi olarak büyük miktarda verilen fosfor, toprakta bulunan kil vs gibi etmenlerle bu çinko suda çözünemez hale gelebilmekte. Demir örneğin, piyasada Edta ve Eddha şelatlı türleri bulunmakta . Bu şelatların amacı toprak yapısı kaynaklı pH değişimlerine demirin daha dayanaklı olmasını ve alınabilir halde kalmasını sağlamaktır.YOĞUN tarım yapılan tüm tarlalarda besin elementi eksikliği dengesizliği görülebilir ve bu normaldir. Bunu düzeltmek için zaten iyi yanmış hayvan gübresi, leonardit menşeli sıvı humik asit vs önermekteyiz. Topraktan besleme tabiki olmalı ancak yoğun tarım yapılan tarlalarda bitkinin ihtiyaç duyduğu zaman istediği elemente ulaşması her zaman kolay olmuyor. Örnek vereyim buğdayın sapa kalkma döneminde çinko ihtiyacı olmakta. Toprak analizi yaptırdınız ve çinko var gözüküyor. Ama unutmayın toprak analizini taban gübresi atmadan önce yaptırdık. Attıgınız taban gübresinde bolca fosfor var toprakta var olan çinkoyu bu fosfor bağladığında hem fosforu hem de çinkoyu yeterince alamayabilmekte. Peki çinkoyu tabandan versek olur mu. Tabiki olur. O da tavsiye ettiğimiz bir yoldur. Ancak Uygulama zorluğu fiyat vs gib etmenler nedeniyle tercih edilen bir yol değil çiftçilerimizce. Ayrıca doz ayarlaması da çok önemlidir. Fazlası da sorun olmakta.
gönül isterdi ki herşeyi dengeli bir toprağımız olsun hiç bir şey atmayalım üstten alttan. Ekelim tohumu kendi çıksın.
Yapraktan uygulama ile verim artışı kalite artışı yakalandığına dair binlerce makale ve sonuç mevcut. Bunlar kontrol grubu ile yapılan kıyaslamalardır.
Ben attım verim alamadım demek yerine attığım yaprak gübresi yeterli gelmedi içeriği yetmedi dozu yetmedi vs gibi yorumlar yapmak daha doğru olur bence. Çünkü yaprak analizi yaptırmadınız, bitkiniz büyürken çeşitli aralarla toprak analizi yaptırmadınız. Yine herbisit , fungusit vs kullandınız. Bunların kullanım zamanı dozu vs ciddi şekilde verime etki eden faktörlerdir.
yapraktan uygulamanın işe yaradığının en büyük göstergesi ot ilaçlarıdır. Dekara YAPRAKTAN 60-70 gr atıyorsunuz ot kalmıyor. Atılan bu ilaçların çoğu hormon. Ota etki eden ama bitkinize daha az zarar veren hormonlar. Yani bitkinize de yapraktan giren ama metabolizmasını daha az etkileyen hormonlar. Ancak zamanlaması vs yanlış ise bitkinize de dokunabiliyor.
Verime etki eden diğer faktörlerden biri de iklim ve dış şartlar. Don, soğuk, sıcak vs.
Verimsizliğin sebebi Yaprak gübresidir kullanmasamda olurmuş demek için yapmanız gereken şey aynı tarlada deneme yapmanız. Yan tarla ile kıyas yanıltır. Tarlanızın bir kısmına atın bir kısmına atmayın. O zaman fark edebilirsiniz.
bugday yerlerine analiz yaptirmamistim. fakat aycicegi ekecegim yerlere analiz yaptırdım. 50 kg dekara tarım kireci attim ve soylenilen 15 15 15 taban gubresini ve cinkolu gubreyi aldim. yerleri hazirlarken aticam. bu sonuca gore mikro element eksikligi pek gozukmuyor diye aycicegine ilac ile birlikte yaprak gubresi kullanmama gerek var mi?

Resimler ve ekler

• Screenshot_2021-04-24-19-09-44.png
    Screenshot_2021-04-24-19-09-44.png
    338.3 KB · Görüntüleme: 167
Yaprak gübresi beslemeden ziyade bitkiye özellikle anlık olarak iyi hissettirmek ve verim potansiyelini arttırmak için kullanılır mesela mısırda 4 yaprak döneminde ve 8 yaprak döneminde uygulanır ve Mısır’ın tüm şartlar iyi ben olabildiğince büyük koçan yapmalıyım diye düşünmesi sağlanır.

• Beğen
Tepkiler: ozgur...
bugday yerlerine analiz yaptirmamistim. fakat aycicegi ekecegim yerlere analiz yaptırdım. 50 kg dekara tarım kireci attim ve soylenilen 15 15 15 taban gubresini ve cinkolu gubreyi aldim. yerleri hazirlarken aticam. bu sonuca gore mikro element eksikligi pek gozukmuyor diye aycicegine ilac ile birlikte yaprak gubresi kullanmama gerek var mi?
Toprak analizinde yeterli gözüken elementler taban gübresi vs eklendiğinde yetersiz kalabiliyor. Ayçiçeğinin yetişme dönemleri ile ilgili bir bilgisel döküman hazırlayacagız. Dönemine göre element takviyesi fayda saglamakta. Ekimle birlikte zn uygulaması cok faydalı olacaktır. Üstten deniz yosunu ve aminoasit uygulaması doğal hormonlar içerdiği için ciddi etki saglamakta. Sıcaklık susuzluk vs gibi stress koşullarında , veya ot ilacı kullanıldığında bitkinin toparlanmasında destek olmakta. Tavsiye ederim. Mikro element özellikle çinko mangan bor ve Molibden içeren ürünleri tercih ederseniz dozunda kullandığınızda zararı olmaz Aksine faydası olmakta.

Hocam aminoasit, combi ve ure azar azar her seferde bunlari vermek cok maliyetli degil cogu stresi de önler. Burada hic yapmayanlar ure eritip koyar.En basitinden pahali bi marka olacagina gubretastan alirsin maliyeti 5-6 tl olur hepsi
tarim krediden amino asit, combi ve deniz yosunu bugdaylarima bu yil attim. 10 kg benden fazla gubre atan yan tarlalar benden cok iyi durumda, ustelik hic yaprak gubreside atmadilar... onun icin bu konuyu actim. Hepinize cok tesekkur ederim.

25kg Nitrat demis capa doneminde sakın atmayasin butun emekler bosa gider kurakta nitrat yakiyo,tarlayi kaparken dizboyu oldugunda bor ve calsiyum nitrat icerikli sulu gubreler daha faydali aksam saatinde atmak lazim ya da sabah erken saatlerde

• Beğen
Tam yerine düştüm.
Srlamlar beyler,
Ben bu sene tabana yaklaşık dk/15 kğ ,arpa yulaf ve buğdayda 26 AN attim.
Buna ne dersiniz,
Şu an yeni çıkışlar başladı.
Şimdiden sonra tavsiyeleriniz ne olur.
En kotu 15 kg 20.20 kullansaydın keske verim farkli olur kim ne derse desin azotu sonra takviye edersinde fosfor ilk tohum patladiginda ne alirsa odur ondan fazlasini bekleme 250/300kg bicersen cok iyi

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
25kg Nitrat demis capa doneminde sakın atmayasin butun emekler bosa gider kurakta nitrat yakiyo,tarlayi kaparken dizboyu oldugunda bor ve calsiyum nitrat icerikli sulu gubreler daha faydali aksam saatinde atmak lazim ya da sabah erken saatlerde
sakın atmayasın lafı çok hoşuma gitti, resmen sözün bana 80 100 km den geldigi belli oluyor. söz atmayacam bende :)

• Beğen
Tepkiler: Çiftçi39
Ekim öncesi tarlalarımiza toprak analizi yaptirip ph değerinin 6 alti veya 7.5 ustu durumlarda ph degerini normale çekmek icin kireç veya kükürt atmamiz şart ve daha sonra topraktaki azot fosfor ve potasyum durumuna gore taban gubresi verip yeri islememiz gerekiyor. Sizde hak verirsiniz ph ve NPK toprakta çokkk önemli. Daha sonra bitki büyüdüğünde yine ihtiyaca göre üre atmamiz, neredeyse organik madde olarak zayıf olan topraklarimizda, şart.
yaprak gubresini kullandim ama faydasini pek göremedim zaten dekara kilolarca 20 20 veya 15 15 15 atilirken 100 150cc yaprak gubresinden ne beklenebilirki.
Şahsi tecrubem diger kati formdaki gubrelerden ihtiyaca göre hiç kısmayıp hatta dekara 5 kg daha fazla atip ve hic yaprak gubresi atmayip daha cok verime etki edecegi yönünde. Ben bu sene yaprak gubresi 2 defa bugdaylarima attim ve verdiğim paraya yazık oldu diyorum. komsum 40 kg üre atti benden 10 kg fazla bugdaylara ve yaprak gubresi bana atarken sende cok para var havaya aticak galiba dedi ve suan onun bugdaylari benden cok daha iyi.
Bunun arastirmasi yapilmis Tekirdag NKU ziraat fakultesinde kullanilan elementlerin verim ve kaliteye ciddi faydasi olmus kullanmak iyidir her zaman sen isin sonuna bak 40 ure neye gore atmis komsu bence onda daha cok havaya sacilacak para varmis o azotun yarisini ancak kullanir bitki kalani ucar veya yagisla yikanir gider

• Beğen
Ben 20.20.0 yıllardır kullandım hoşuma gitmedi bu sene SÜPER EKİN kullandık çok memnunuz onun dışında yaprak gübrelerinin faydasını da çok gördüm geçen sene buğdaylar attım tüm değerler inanılmaz iyi çıktı en iyi buğdaylar arasındaydı ayçicek için de kullandım 47 48 yağ oranı gördük şimdiye kadar görmediğimiz veya nadir gördüğümüz değerlerdi kurak seneye rağmen bence yerinde bitkinin ihtiyacına göre verildiğinde mutlaka faydası olur gözlemlediğim için söylüyorum

Merhaba,
Hocam yazınız için teşekkürler çok açıklayıcı olmuş. Benim merak ettiğim bir olay var.

Eğer tarlada belirgin bir makro element eksiklik belirtisi yoksa yapraktan üre azotu dışında makro elementleri vermek pek faydalı olmaz diyebilir miyiz? Örneğin yapraklarda bir fosfor eksikliği belirtisi yok fakat yine de yapraktan fosfor vermemiz bir fayda sağlar mı?

Yapraktan makro element vermek yerine üre azotu, aminoasit, deniz yosunu, combi gibi ürünleri vermek daha mı mantıklı?

• Beğen
Tepkiler: Dr.Kimyager

Hocam yazınız için teşekkürler çok açıklayıcı olmuş. Benim merak ettiğim bir olay var.

Eğer tarlada belirgin bir makro element eksiklik belirtisi yoksa yapraktan üre azotu dışında makro elementleri vermek pek faydalı olmaz diyebilir miyiz? Örneğin yapraklarda bir fosfor eksikliği belirtisi yok fakat yine de yapraktan fosfor vermemiz bir fayda sağlar mı?

Yapraktan makro element vermek yerine üre azotu, aminoasit, deniz yosunu, combi gibi ürünleri vermek daha mı mantıklı?
Merhaba,
Wittwer ve çalışma arkadaşlarının yaptıgı bir çalışmada belirtildiği gibi yapraktan uygulanan FOSFOR elmada 7-11 gün, fasulyede 6 gün , şeker kamışında 15 gün de uygulanan miktarın ancak yarısı absorbe olmakta. Yani 7-15 gün sürüyor fosfor bileşiğinin yarısının içeri girmesi yapraktan. Genelde fosfor bileşikleri negatif yüklü olduğu için yapraktaki kütiküladan gecmesi cok zor oluyor. Potasyum mesela fasulye ve kabakta 1-4 gün de ancak yarısı bünyeye girmekte.
üre ye gelince çapı küçük olduğu için ve nötr olduğundan hem kütiküladan hem de stomalardan girişi cok daha kolay. Mısırda mesela yapraktan uygulanan ürenin yarısı 1-6 saat içinde bitkiye geçmekte.

mikroelementlere gelince
Fasulyede yapılan bir çalışmada
Magnezyum 1-2 saat , mangan 24 saat molibden 24 saat gibi çinko 10-12 saat gibi sürelerde bitki bünyesine uygulanan dozun yarısı gecmekte. Tabi bu rakamlar bitkinin türüne ve yapragın yapısına göre aZalıp artmaktadır.
bu verilere göre dediğiniz gibi P uygulaması çok etkili gözükmemekte. Potasyum uygulamasın da kullanılan potasyum kaynagının pH ı da etkili olabilmekte.
sonuç olarak dediginiz gibi , etki mekanizması bünyeye giriş hızı bünyedeki mobilitesi de göz önüne alındığında makrolar üre ve birazda potasyum dışında pek etkili olmayacaktır. Mısırda özellikle ara dönemde topraktan (damlamadan) map vs beslemesi yapılarak eksiklik gözüküyorsa giderilmeye calısılmalıdır.
Yine dediginiz gibi yapraktan denizyosunu, mikro element uygulaması etkili olacaktır.
yaprak gübrelemesinde en etkili etmenlerden biri de kullanılan yayıcı yapıştırıcıdır. Yaprak stomalarının uygulanan gübreyi alabilmesi için uyguladığınız sıvı yaprak gübresinin yüzey geriliminin düşük olması gereklidir. Bu sıradan sürfaktanlarla sağlanamamaktadır. En fazla 30 a düşürülen yüzey gerilimi stomalar için yeterli olmuyor. Ancak Organiksilikon yayıcı yapıştırıcı kullanırsanız bu değer 20 lere düşmekte . Bu da stomalardan giriş için yeterlidir.

Belirgin düzeyde fosfor noksanlığı yoksa dediğiniz tipteki ürünleri kullanmak daha doğru olur