Yaprak Gübresi Önerileri ve Bilinçli Tarım Farkı

Ynt: Yaprak Gübre Önerileri ve Bilinçli Tarım

benim gibi düşünen, bir çok çiftçi dostu görmek güzel..
her türlü eleştiriye açığız..
yapılan eleştiriler gerçekçi ve bi ' o kadar yapıcı olursa hepimiz kazanırız ki,
ilk önce kendimiz,sonra etrafımız daha sonrada ülkemiz bir şeyler kazanmış olur..

deneyimlerimi ve gözlemlerimi sizlerle paylaşarak,küçücük de olsa katkıda bulunmak istedim..
çiftçiliği bir 'duvar' olarak kabul edersek,
'bir tuğlada ben koymuş oldum'..sizlerinde birer tuğla koymasını beklerim..
yıkıcı değil yapıcı olalım..

başka bir deneyimi paylaşmak isterim,

genelde kışın kullanılan sıvı yaprak gübrelerinin içeriklerini dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum..
yapraktan kullandığımız sıvı gübrelerin çoğu 0 derecenin altında KRİSTALİZE olur..bu kristalize olan gübrelerin ürünlerimize çok çok az faydalı olur..
onun için,
yapraktan kullanacağınız gübrelerin sıfırın altında belli bir dereceye kadar kiristalize olmayan gübre kullanmayı dikkat edin...

ben marmara nickli arkada$ın söylediklerine kızmadım .. en ba$ında dediği bırakın bu bo$ i$leri demesine kızdım .. öteki türlü elbette olur yada olmaz diye fikrini beyan edebilir .. yöresel haklılığıda olabilir .. ancak kalkıpta burda insanlar bir$eyleri payla$mak isterken yekten bırakın bu bo$ i$leri derse olmaz .. sonra yobaz dedik mi kızar ..

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

Ali SARAÇ link=topic=60666.msg665809#msg665809 date=1355601047' Alıntı:
ben marmara nickli arkada$ın söylediklerine kızmadım .. en ba$ında dediği bırakın bu bo$ i$leri demesine kızdım .. öteki türlü elbette olur yada olmaz diye fikrini beyan edebilir .. yöresel haklılığıda olabilir .. ancak kalkıpta burda insanlar bir$eyleri payla$mak isterken yekten bırakın bu bo$ i$leri derse olmaz .. sonra yobaz dedik mi kızar ..
tamam sayın kardeşim orda bir hata yapmışısız ağzımızdan yanlış kelime çıkmış. düzeltiyorum. arkadaşlar kusura bakmasın.
sende o kelimeni geri alırsan sevinirim

• Beğen

marmara591 link=topic=60666.msg665812#msg665812 date=1355601296' Alıntı:
tamam sayın kardeşim orda bir hata yapmışısız ağzımızdan yanlış kelime çıkmış. düzeltiyorum. arkadaşlar kusura bakmasın.
sende o kelimeni geri alırsan sevinirim
bunu terbiyeli ol falan diyene kadar görüp deseydin .. ben kelimemi coktan geri alırdım .. alırız sorun değil .. ancak sende sadece fikirlerini beyan et insanların ürün yeti$tirme yöntemlerine bo$ i$ deme bence .. saygılar

• Beğen

Ali SARAÇ link=topic=60666.msg665814#msg665814 date=1355601385' Alıntı:
bunu terbiyeli ol falan diyene kadar görüp deseydin .. ben kelimemi coktan geri alırdım .. alırız sorun değil .. ancak sende sadece fikirlerini beyan et insanların ürün yeti$tirme yöntemlerine bo$ i$ deme bence .. saygılar
Ali bu konuda sonuna kadar haklı.Bugun İsrailin çölün ortasında dünyanın en iyi hibrit tohumlarını yetiştirip dünyaya pazarladığını düşünürsek bu işler sadece duayla olmayacağı aşikar.Üreten düşünen beyinlere saygı duymak gerekir.Tıpkı avrupanın yaptığı gibi

boş işten kastım aslında 1 dekardan (1000m2) 900-1100 kg verim için yazmışım herhalde şu an tam hatırlamıyorum ne düşünerek yazdığımı ama , ayrıca şunuda belirtmek isterim uzatmakta istmiyorum ama bizim bölgede biri çıkıp deseki şunu at bunu at öyle yap böyle bor çinko minral vs. vs. 1100 kg buğday biçiceksin o anda da çoğunun aklından boş şey boş iş geçer diye düşünüyorum. özetle ne yaparsan yap ne uygularsan uygula 1100 kg çok zor çok çok zor. varsada allah daha çok versin bişey deyemem

marmara591 link=topic=60666.msg665818#msg665818 date=1355601840' Alıntı:
boş işten kastım aslında 1 dekardan (1000m2) 900-1100 kg verim için yazmışım herhalde şu an tam hatırlamıyorum ne düşünerek yazdığımı ama , ayrıca şunuda belirtmek isterim uzatmakta istmiyorum ama bizim bölgede biri çıkıp deseki şunu at bunu at öyle yap böyle bor çinko minral vs. vs. 1100 kg buğday biçiceksin o anda da çoğunun aklından boş şey boş iş geçer diye düşünüyorum. özetle ne yaparsan yap ne uygularsan uygula 1100 kg çok zor çok çok zor. varsada allah daha çok versin bişey deyemem
sizin bölge icin haklısındır bilemiyorum trakyayı ama egede gerçekten iyi bir bakımla 1 ton 1.1 ton alınıyor alanları bizzat tanıyorum . he bu demek olmasın herkes 1 ton bugday biçiyor i$ini dogru yapan yeniliklere acık olanlar alıyor .. yoksa bu harmanda yazdım .. kom$um 200 kg bugday alırken ben neden 800 kg alıyorum diye .. bizde ba$ladıgımız günden beri bu tonajları almıyoruz babadan dededen kalma yöntemlerle devam ettik 400 500 kg alıyorduk aynı toprakta toprak i$leme yöntemi dogru gübreleme dogru sulamayla $u an icin 800 kglardayız ve neden 1 ton olmasını kovalıyoruz .. neyse konu tatlıya baglandı uzatmanın anlamı yok ..

Güzel konu.Bu verim işine perspektif bakmak lazım.Bölge şartlarını göz önüne almak lazım.Ben 600 kg alıyorsam 800 kg a çıkar.Toprak yapısı kuvvetli yağışı bol ve nisbeten eşit aralıklarda alan ege bölgesindeki bir arkadaşta 800 kg alıyorsa 1000 kg a çıkar.
Öyle bir önyargılı olmuşuz ki anlatamam.Ziraat mühendisiyim kendi çevremde eşim dostum bile dediklerime önerdiklerime kuşkuyla yaklaşıyor duva*-*0 ama hasan emminin dediğine gözü kapalı inanıyor.Kendini parçala faydası yok inandıramazsın.Çünkü insan neye inanmak istiyorsa kendini ona şartlandırmıştır bi kere ıh-*-s

Verimi belirleyen en önemli faktör toprak ve iklim şartları. Bunun üzerine uygulanacak bakımlar , hizmetler çarpan sayısı gibi.
Örneğim toprak ve iklim normal gidince Tekirdağ bölgesi yaklaşık 500-600 kg arasında ortalamayı rahatlıkla tutturuyor , bunun üzerinde biçenler var elbette.
Bizim bölgede yerler kumsal bizde aynı iklim şarlarında 250-300 kg arasında bir ortalama yapabiliyoruz anca.
Toplam aldığınız kazanca ve karlılık oranına göre yeniliklere açık olabilirsiniz. Elinizde para kalmalı ki yenilikler deneyebileseniz , sonuçta her yeniliğinde bir riski var. Bir tohum denersiniz , sizin topraklara uygum sağlar herkez 300 alırken , siz 500 alırsınız. Ama tabi terside olabilir herkez 300 alırken sizin yeni tohum veya ilaçlar terste tepebilir siz 200 kg alırsınız. Maddi gücünü ve sermayeniz varsa risk alır test edersiniz , yeni ilaç ve tohum alacak paranız olur.
Ayrıca iyi bir toprağa hizmet edersiniz 500 kg den 800 - 900 e çıkar. Ama kum toprağa hizmet edersiniz 300 den en fazla 400 e çıkar. Bunun gibi faktörler belirliyor nasıl bir çiftçi olacağınızı. Bilinç vardır sizde , kafa vardır ama dediğim imkanlar yoksa yapabileceğiniz birşey kalmıyor.
Ne çiftçiler görüyorum 130 bg traktöre biniyor , ama yan tarlada Universal 445 ile tarlasında işçilik yapan kadar toprakta işçilik yapamıyor onun kadar ürün alamıyor işçiliği iyi yapamadığı için. Çiftçilikte başarı için bir araya getirmek zorunda olduğunu çok fazla parametre var , maalesef iklim gibi bu parametrelerin bir kısmıda sizin kontrolünüzde değil.

ufukk link=topic=60666.msg665852#msg665852 date=1355603774' Alıntı:
Verimi belirleyen en önemli faktör toprak ve iklim şartları. Bunun üzerine uygulanacak bakımlar , hizmetler çarpan sayısı gibi.
Örneğim toprak ve iklim normal gidince Tekirdağ bölgesi yaklaşık 500-600 kg arasında ortalamayı rahatlıkla tutturuyor , bunun üzerinde biçenler var elbette.
Bizim bölgede yerler kumsal bizde aynı iklim şarlarında 250-300 kg arasında bir ortalama yapabiliyoruz anca.
Toplam aldığınız kazanca ve karlılık oranına göre yeniliklere açık olabilirsiniz. Elinizde para kalmalı ki yenilikler deneyebileseniz , sonuçta her yeniliğinde bir riski var. Bir tohum denersiniz , sizin topraklara uygum sağlar herkez 300 alırken , siz 500 alırsınız. Ama tabi terside olabilir herkez 300 alırken sizin yeni tohum veya ilaçlar terste tepebilir siz 200 kg alırsınız. Maddi gücünü ve sermayeniz varsa risk alır test edersiniz , yeni ilaç ve tohum alacak paranız olur.
Ayrıca iyi bir toprağa hizmet edersiniz 500 kg den 800 - 900 e çıkar. Ama kum toprağa hizmet edersiniz 300 den en fazla 400 e çıkar. Bunun gibi faktörler belirliyor nasıl bir çiftçi olacağınızı. Bilinç vardır sizde , kafa vardır ama dediğim imkanlar yoksa yapabileceğiniz birşey kalmıyor.
Ne çiftçiler görüyorum 130 bg traktöre biniyor , ama yan tarlada Universal 445 ile tarlasında işçilik yapan kadar toprakta işçilik yapamıyor onun kadar ürün alamıyor işçiliği iyi yapamadığı için. Çiftçilikte başarı için bir araya getirmek zorunda olduğunu çok fazla parametre var , maalesef iklim gibi bu parametrelerin bir kısmıda sizin kontrolünüzde değil.
valla hemşerim çok güzel anlatmışsın ve gerçekten aynıdili konuşuyoruz. dediğin gibi oluyor aynen, bakıyosun adam onu yapıyo bunu yapıyo toprak hazırlığı çeşit çeşit attığı gübreler sıvı ilaçlar mühendis ne derse yapıyo sonuç geri tepme yapıyo; adam yan tarlada dediğin gibi üniversal traktörle öte beri işçilik yapıyo ilaçlarını bile düzgün atmıyo ama diğerinden fazla alıyor.

benim şahsi fikrim ve tecrübelerim bu çifçilik fazla bilmeye gelmiyor herşeyi denemeye gelmiyo. herşeye atlamaya gelmiyo dediğin gibi imkanlar zaten sınırlı extra masraflar yapmaya gelmiyo. zaten pas ilacıydı kök boğaz ilacıydı sünesi biti üre si nitratı

Toprak, tohum kalitesi , toprağı işleme tekniği, zamanlama ve hava şartları, bunlar tabiki çok önemli. Demekki yapabileceğimizin en iyisini yapıp ALLAH tan bereketini isteyeceğiz. Ekici ol bilici olma sözünden benim anladığım, sen elinden gelenin en iyisini yap, gerisini ALLAHA bırak şeklinde.

R.çiftçi link=topic=60666.msg665866#msg665866 date=1355605175' Alıntı:
Toprak, tohum kalitesi , toprağı işleme tekniği, zamanlama ve hava şartları, bunlar tabiki çok önemli. Demekki yapabileceğimizin en iyisini yapıp ALLAH tan bereketini isteyeceğiz. Ekici ol bilici olma sözünden benim anladığım, sen elinden gelenin en iyisini yap, gerisini ALLAHA bırak şeklinde.
çok güzel özetlemişsiniz hakikaten teşekkür ederim

ya herkezin yaptıgı işin en iyisini yapcan yada kimsenin yapmadıgını yapcan benim işim tarım her meslek sahibi işini iyi biliri mühendisi demircisi tamircisi ülkemizdeki cifcilerin ömrü 2 farklı tohum 2 farklı gübreye ömürleri gecer aynı sorunlar ben de yaşadım bugday ekeceginiz bölgenin son 3 4 yıl kışın en cok soguk gectigi dereceleri araştırın ortalaması cıkar ekeceginiz bugday ceşidinin üretici firmasından araştırın veya ital tohumsa geldigi ülkeyi araştırın sıcak soguk degerlerini bulun bunlar cok zor bişey degildir herkez rahatlıkla yapabilir sonra ekilen tohumun kardeşlenme degerini bakın az cok gibi unluk bugdaylar az kardeşlenme yapar makarnalık bugdaylar biraz fazladır arpa en cok kardeşlenen bitkidir kardeşlenme döneminde su ihtiyacı fazla degilde gübre gereklidir kardeşlenmeyi tetikleyen faktörler vardır anlayanlar icin arkadaş yazmış ben yaprak analizi yapıyorum hatasız nokta atışı eksigi fazlası cıkar bir bitki kök bölgesi saglamsa topragı en verimli şekilde kullanır ben gözlerimle şahit oldugum bi olayı 2012 baharında afet olmuşdu kök bölgesi saglam kardeşlenmisi hızlı olan bugdayımın cok az zararla atlattıgını gördüm ALLAH işini iyi bilen insanlarıda yüz üstü bırakacagını sanmıyorum bugdaydan vermesse başka üründen verir hayvandan verir bu yıl arcan da isimli avusturyadan arpa tohumu geldi ektim ama önce avusturya iklini araştırdım konya bölgesi ile aynı sayılır sebeb dünyası bakacaz inş nasibimizi buluruz

Selam arkadaşım öncelikle paylaşımın için teşekkürler . Kuru şartlarda buğday üretimi yapıyoruz. Üst gübre olarak üre ve 26 nitrat kullanacağım ayrıca mayıs ayında yağış olması durumunda yağış öncesi 33 nitrat .Saf azot ortalamasını yaklaşık 16-17 kg civarına getiriyoruz
Üre gübresini 15 ocak 5-10 şubat ve 01-05 mart dönemlerinde 3 bölerek atmayı düşünüyorum . İlk iki uygulama yavaş salınımlı üre olacak.Bu konuda önerini paylaşırsan sevinirim. Ayrıca elbetteki diğer arkadaşlarında önerilerini okumak isterim.

Mehmet Tolga link=topic=60666.msg681248#msg681248 date=1357594988' Alıntı:
Selam arkadaşım öncelikle paylaşımın için teşekkürler . Kuru şartlarda buğday üretimi yapıyoruz. Üst gübre olarak üre ve 26 nitrat kullanacağım ayrıca mayıs ayında yağış olması durumunda yağış öncesi 33 nitrat .Saf azot ortalamasını yaklaşık 16-17 kg civarına getiriyoruz
Üre gübresini 15 ocak 5-10 şubat ve 01-05 mart dönemlerinde 3 bölerek atmayı düşünüyorum . İlk iki uygulama yavaş salınımlı üre olacak.Bu konuda önerini paylaşırsan sevinirim. Ayrıca elbetteki diğer arkadaşlarında önerilerini okumak isterim.
merhabalar
galiba tam zamanında yetiştim :)
yavaş salınım yapan gübre kullanman doğru ve güzel bir yaklaşım..
tavsiye de bulunacağım gübrenin salınım süresi 90 gün olarak belirtilmiş !
uygulamayı iki kısımda yapsan daha iyi olur,böylelikle zahmetten de kurtulmuş olursun
örneğin;şubat ın ilk haftası ve mart ın da ortalarında..

gyh5g.jpg

ürünün türkiye deki sitesi;
http://www.kalender.com.tr/web/tr-pazarlama/?%C3%9CR%C3%9CNLER%C4%B0M%C4%B0Z:N%C4%B0TR%C4%B0F%C4%B0KASYON_%C4%B0NH%C4%B0B%C4%B0T%26Ouml%3BRL%26Uuml%3B_AKILLI_G%26Uuml%3BBRELER:ALZON_46

ürünün orjinal sitesi;
http://www.skwp.de/deutsch/main-nav/produkte/agrochemie.htm

yalancı link=topic=60666.msg694734#msg694734 date=1359622134' Alıntı:
merhabalar
galiba tam zamanında yetiştim :)
yavaş salınım yapan gübre kullanman doğru ve güzel bir yaklaşım..
tavsiye de bulunacağım gübrenin salınım süresi 90 gün olarak belirtilmiş !
uygulamayı iki kısımda yapsan daha iyi olur,böylelikle zahmetten de kurtulmuş olursun
örneğin;şubat ın ilk haftası ve mart ın da ortalarında..

gyh5g.jpg

ürünün türkiye deki sitesi;
http://www.kalender.com.tr/web/tr-pazarlama/?%C3%9CR%C3%9CNLER%C4%B0M%C4%B0Z:N%C4%B0TR%C4%B0F%C4%B0KASYON_%C4%B0NH%C4%B0B%C4%B0T%26Ouml%3BRL%26Uuml%3B_AKILLI_G%26Uuml%3BBRELER:ALZON_46

ürünün orjinal sitesi;
http://www.skwp.de/deutsch/main-nav/produkte/agrochemie.htm
sanırım bu gübreyi üst gübre olarak önermişsiniz arkadaşta bugdayda kullanacak herhalde.. şimdi sayın yalancı .. bugdayın azot istekleri belirli dönemlerde pik yapmaz mı ( ör:kardeşleme öncesi , sapa kalkma ) bu sebepten azot salnımlı gübre bugdayda faydalı olabilirmi bu dönemlere denk getirip normal direk etki yapan bir üst gübreyle uygulama yapsa daha iyi olmaz mı ? yanıldıgım noktalar varsa düzeltin lütfen ama ben bu azot salınımlı gübreyi bugday icin önermezdim ..

MARMARA ÜNİVERSİTESİ nin buğday üzerinde yaptığı bir araştırmayı sizlerle paylaşmak isterim..
bulunan sonuçları kısa ve an kolay anlaşılabilecek şekil de tabloya döktüm..

buğday gübrelemesinde hangi ürünün etkisinin nasıl olduğu ve hangi evrelerde uygulanırsa nasıl sonuç alınacağının tespiti..
bunun için;
ÜRE ve NİTRAT gübreleri tercih edilmiş..
farklı zamanlarda değişik oranlar verilmiş..

tabloda;
Ü--->üre
N--->nitrat
K--->kardeşlenme dönemi
S--->sapa kalkma dönemi
B--->başaklanma dönemi
3 ve 6 --->buğdaya uygulanan saf azot miktarları (kg )

jl63s.jpg

altını çizerek belirtmek isterim ki;buğdaya verilen saf azot miktarları gerekli olan değil,sadece belli bir kriter olarak baz alınan değerlerdir..
tabloda, yeşil renk üzerinde olan değerler 'en iyi',sarı renk üzerinde olan değerler 'en kötü' sonuçları ifade etmektedir..
örneğin;
'tane verimi' adı altında yer alan değerler de.....!
kardeşlenme döneminde 3 kg saf azota tekabül eden ÜRE ve sapa kalkma döneminde 6 kg saf azota tekabül eden NİTRAT kullanılması 'EN YÜKSEK TANE VERİMİNİ'
diğeri ise
kardeşlenme döneminde 3 kg saf azota tekabül eden NİTRAT ve sapa kalkma döneminde 3 kg saf azota tekabül eden NİTRAT kullanılması ve başaklanma döneminde 3 kg saf azota tekabül eden NİTRAT kullanılması 'EN DÜŞÜK TANE SAYISINA'
sebep olmuştur sonucu bulunmuştur..
bol ve bereketli ürünler dileğiyle...