• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ TÜMOSAN'ın Tarihçesi. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ Erkunt Hasret 125 Tanıtımı. İzlemek için tıklayınız.

Yapraktan potasyum

Katılım
23.01.2020
Mesajlar
45
Konum
Sivas

Arkadaşlar arpalarda yapraktan potasyum uygulaması yapmanın faydaları varmıdır? tecrübe etmiş faydası yada zararı gören varmı?
 
Katılım
12.06.2017
Mesajlar
1,379
Yaş
19
Konum
Aksaray
Yapraktan defalarca makroelement ( azot, fosfor, potasyum gibi) vermiş biri olarak faydasını görmedim. Bunlar topraktan kilolarca kaldırırken gramlarla yapraktan atılan gübrenin yararı olmuyor.

Ama toprakta uygun şartlar yoksa ( pH, katyon değişim kapasitesi, elementler arası antagonizm gibi) mikroelementler yapraktan verilebilir diye düşünüyorum.
 
Katılım
23.01.2020
Mesajlar
45
Konum
Sivas
Bu yıl olması gerektiği gibi gerçek bir toprak analizi yaptırdım.. tarlalarımın bir kısmında noksanlık değilde bitkiye yarayışlı halde olmayan dolayısıyla bitkinin ihtiyacını karşılamayan şekilde bir potasyum eksikliği tespit edildi ..bende topraktan vermeye geç kaldigimdan yapraktan verebilirmiyim diye düşündüm ama sizinde belirttiğiniz gibi makro elementlerin yapraktan ihtiyacı karsilamayacak kanısna vardım ve uygulamadım.. yanlız hububat tarımı için potasyumlu gübre kullanımı ile ilgili konu açacağım ileriki günlerde
 
Katılım
13.04.2020
Mesajlar
36
Konum
LÜLEBURGAZ-KIRKLARELİ

Aynen öyle çok doğru bir karar toprağınızda ki bağlanmış potasyumu çözmek için organik madde düzeyini arttırmalı ve tavsiyelere göre gübre kullanmanız gerekicek. Potasyum yapraktan uygulaması sizin tabana uyguladığınızın yanına bile yaklaşamayacaktır zaten sadece mikro elementleri yapraktan uygulamaniz tavsiye ediyorum diğer türlü NPK lı yaprak gübrelerinin gözle görünen faydası çok az diyebilirim kendim denemis ve gözlemlemiş olarak.
 
Katılım
23.04.2014
Mesajlar
1,669
Konum
edirne
bence sut olum doneminde atılan potasyum arpanin proteinni yukseltiyor verime kattisi olmayabilir
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt