Yarı Açık Ahır Planı

Eski ahırın devamına yarı açık 20-25 başlık bir ahır yapma niyetimiz var. Eski ahırı da sağımhane, doğumhane ve buzağı barınağı olarak kullanmak istiyoruz. Kapalı kısmı 350 m kare civarında ve zemini beton olacak. Durak olmayacak, sadece kilit sistemi koymayı düşünüyoruz. 3 tane suluk olacak. Açık alan ise 550 m kare civarında ve toprak zemin olaacak. Plan resimlerini ekliyorum. Planla ilgili görüşleriniz paylaşırsanız çok memnun oluruz. Şimdiden teşekkürler.

yariacik1.JPG

yariacik2.JPG

yariacik3.JPG

yariacik4.JPG

yariacik5.JPG

yariacik6.JPG

Hayvanları kapalı yerde tutarak yeterince günahlarına girdik biraz da rahat etsinler diye açığa alıyoruz. Soğuk meselesini baya araştırdım. Genel kanaat rüzgar ve yağıştan korunduğu sürece sıkıntı olmayacağı yönünde. Geçen yıl açık sisteme geçen bir komşu da kış çok soğuk geçmesine rağmen problem yaşamadı. Umarım biz de sorun yaşamayız.

Afyon iklimine bu tip ahırlar bence uygun değil, kışın -20 leri rahat gören bir iklim yapısı var
Kışın kapatma, yazın güzel havalandırma olacak şekilde bir plan yaparsan hayvanların günahına girmezssin

Evet özellikle kışın dışarıda dereceyi takip ettiğim olur. -18 ve -20 ler görülür.

Bu arada konuyu dağıtmadan İzzet kardeşim bilgin olsun. Bizim buralarda ikinci toplulaştırma bitti sayılır. Geçen ay İstanbul tarafından bazı iş adamları arazi satın almak için buraya gelmişler.
1000 dekar yer arıyorlar. Bana arkadaşlarımla haber göndermişler "eğer satarsa bütün arazilerini alalım" demişler ben kabul etmedim. Sonra buralardan bulamadılar. Sonra sizin Evciler'e gitmişler orada bazı çiftçiler toplulaştırmadan sonra satabileceklerini söylemişler.

Çevrendeki insanları mümkün olduğu kadar aydınlatsan iyi olur. Çünkü adamlar çok geniş araziler arıyorlar.

İzzet abi de Afyonlu ve hayvancılıkta yaptığı için tecrübesine güvenseniz sizin yararınıza olur
Birde soğuğun zararını bizim kadar kimse bilemez

Tabi sizin oralar daha soğuktur. Ama kışın kapanıp yazın açılacak nasıl bir sistem yapabilirim. En fazla Güney cepheyi brandayla kapatırım. O da ne kadar sağlıklı olursa artık. Siz nasıl yapıyorsunuz kışları? Tamamen kapalı yerde mi kalıyorlar?

Evet özellikle kışın dışarıda dereceyi takip ettiğim olur. -18 ve -20 ler görülür.

Bu arada konuyu dağıtmadan İzzet kardeşim bilgin olsun. Bizim buralarda ikinci toplulaştırma bitti sayılır. Geçen ay İstanbul tarafından bazı iş adamları arazi satın almak için buraya gelmişler.
1000 dekar yer arıyorlar. Bana arkadaşlarımla haber göndermişler "eğer satarsa bütün arazilerini alalım" demişler ben kabul etmedim. Sonra buralardan bulamadılar. Sonra sizin Evciler'e gitmişler orada bazı çiftçiler toplulaştırmadan sonra satabileceklerini söylemişler.

Çevrendeki insanları mümkün olduğu kadar aydınlatsan iyi olur. Çünkü adamlar çok geniş araziler arıyorlar.

Abi konu derin :) zaten şu an 2000 dk kadar arazi yabancılara geçti, bu ay sonu veya gelecek ay başı gibi ilk askılar çıkacak bizde, arazi alır bu adamlar alırlarda eskisi gibi olmaz baya dk 4-5 bin vermeleri gerekir en kötü yere, satan olursada zamanında dedelerinin satıp tapularını vermediği kişiler, havadan gelen tarlayı satar

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Abi konu derin :) zaten şu an 2000 dk kadar arazi yabancılara geçti, bu ay sonu veya gelecek ay başı gibi ilk askılar çıkacak bizde, arazi alır bu adamlar alırlarda eskisi gibi olmaz baya dk 4-5 bin vermeleri gerekir en kötü yere, satan olursada zamanında dedelerinin satıp tapularını vermediği kişiler, havadan gelen tarlayı satar

Abi ben toprak duyunca içim cız ediyor valla tüylerim gözlerim açılıyor satılan her toprak için yakınıyorum ben niye almadım diye [emoji23][emoji23] neyse konuyu toparlasın arkadaşlar [emoji6]

• Beğen
Tepkiler: İzzet toker
Tabi sizin oralar daha soğuktur. Ama kışın kapanıp yazın açılacak nasıl bir sistem yapabilirim. En fazla Güney cepheyi brandayla kapatırım. O da ne kadar sağlıklı olursa artık. Siz nasıl yapıyorsunuz kışları? Tamamen kapalı yerde mi kalıyorlar?

Genelde senin yapmak istediğin şekil ahırlar, Lakin soğuk stresinden oldukca etkileniyorlar, buzağı kayıpları fazla oluyor, birde yağış esnasında açıkta kalan toprak zemin bataklık oluyor ve oyuluyor, kimse memmun değil yani
Uygun olan resimdeki gibi yazın bu şekil, kışın duvar üzerleri branda ile kapalı olan