Yem Bezelyesini Ektik.

Ynt: Yem Bezelyesini Ektik.

erol demirbağ link=topic=78630.msg944696#msg944696 date=1418220261' Alıntı:
Bereketli olsun. Son zamanlarda yem bezelyesini tavsiye edenler çoğaldı. Boyu iki metreye kadar uzama yapabiliyormuş.
İşallah verimli olur. Herkes faydalanır.

Ben 4-4.5 metre uzandığına bizzat şahit oldum. Zeytinlik aralarına ekmiştim, zeytinlere sarmışlar :)

Hiç acele etme. Şu an gelişimim durduğu dönem. Köke çalışıyor. Şubat sonuna kadar çok yavaş bir gelişim gösterecek. Biraz daha erken etkileseydi de farketmezdi. Şu an gelişim duracaktı.

Benimkilerde de durum hemen hemen aynı. Gelişim neredeyse tamamen duruyor bu dönemde. Sadece daha erken ektiğim için bunlara göre biraz daha boylular.

Ben de 2-3 gün önce dolaştım. 15-20 gün önceki hallerinden hiçbir farkları yok. Uykudalar yani.

bereketli olsun arkadaşlar.macar fiğ le yem bezelyesi arasında dekarda tahminen kaç balya farkeder.mesela dekardan 20 fiğ balyası geliyor yem bezelyesi bu rakamı sizce ne kadar geçer.toprak yapısı ağır ve verimli sayılır.not sulama imkanı yok.

enesyasin link=topic=78630.msg944775#msg944775 date=1418231131' Alıntı:
bereketli olsun arkadaşlar.macar fiğ le yem bezelyesi arasında dekarda tahminen kaç balya farkeder.mesela dekardan 20 fiğ balyası geliyor yem bezelyesi bu rakamı sizce ne kadar geçer.toprak yapısı ağır ve verimli sayılır.not sulama imkanı yok.

Verim ve yetiştiricilik ile ilgili bilgiler aşağıdaki linkte mevcut:

http://www.trakkulup.net/index.php?topic=74998

Bugün itibariyle havalar gayet ılık (08/03/2015)
Moraran yapraklar kurumus ama işin iyi tarafı hemen yeni yaprak oluşturmuş. Tek tük tamamen kuruyanlarda mevcut. Mayısın ortasına kadar insallah yeşerir boy atar. Öbür türlü burda yetişmiyor demektir.

Bezelyenin fiğden farkı, kök ölmediği sürece yeniden patlayıp yaprak sürmesi.

Bu yıl ekstrem bi yıl. Özellikle soğuk bakımından. Benimkilerin tüm yaprakları komple yandı. Hem de 3 kez yandı. Tarlayı dolaşırsam fotoğraf çekerim.

Lakin hava 1 hafta 10 gün boyunca uygun / ılık gidince tekrar sürüyor. Şu an yeniden patlamış durumdalar.

Çevremdeki fiğlerin ise tamamı yandı. Fiğe olan neredeyse hemen herkes bozdu.

Bekleyip görücez. Zaten bu yıl, bu soğuklara da dayanırsa, bi daha sırtı yere gelmez.

KADİM link=topic=78630.msg979255#msg979255 date=1425822062' Alıntı:
bu zamana çıkmış çalışmayada başlamış.
sıkıntı yok demekki.
daha düzenli bi ekim yapıp silindir çekseydiniz,
bu kadar fire vermezdi kanısındayım....
Bu yıl umdugumuz gibi olursa seneye çok harika ve düzenli şekilde ekeceğiz bu bir deneme pek önemsemedik :)

sebazios link=topic=78630.msg979256#msg979256 date=1425822186' Alıntı:
Bezelyenin fiğden farkı, kök ölmediği sürece yeniden patlayıp yaprak sürmesi.

Bu yıl ekstrem bi yıl. Özellikle soğuk bakımından. Benimkilerin tüm yaprakları komple yandı. Hem de 3 kez yandı. Tarlayı dolaşırsam fotoğraf çekerim.

Lakin hava 1 hafta 10 gün boyunca uygun / ılık gidince tekrar sürüyor. Şu an yeniden patlamış durumdalar.

Çevremdeki fiğlerin ise tamamı yandı. Fiğe olan neredeyse hemen herkes bozdu.

Bekleyip görücez. Zaten bu yıl, bu soğuklara da dayanırsa, bi daha sırtı yere gelmez.
İnşallah dediğin gibi olur kardesim,Sende atsan resimleri görsek bir.

GENÇ EYMIRLİ link=topic=78630.msg979275#msg979275 date=1425827482' Alıntı:
maşallah seninkiler bayağı büyümüş benimkiler daha o kadar değil böyle olması ıçin bi 15gün geçmesi lazım
Seninkilerde morarmış simdi baktım soguk algınlıgı bu sanırsam morarınca kuruyor.

Ynt: Yem Bezelyesini Ektik. SONUC : OLUMSUZ

16/04/2015 Tarihinde yem bezelyelerinin durumu;

Sonuç: Kışlık ekimde bizim burada bir çok defa soğuk alıyor. Bitki tam atılacakken soguk vuruyor dolayısı ile boyu bir türlü uzayamıyor. Bu sene çok yağışlıydı. Biçim için 15 mayısa kadar zamanı vardı ancak bezelyelerin %90ı yok olmuş. Çavdar almış başını gitmiş. Kısaca Nevşehir/Derinkuyu da sağlıklı şekilde yetişmiyor. Büyük ihtimalle çavdarı balya yapıcam.

Kolay gelsin. O kalan %10 ' lık kısım dahi ciddi oranda gösterecek kendini. Biraz daha bekleyin. Daha doğrusu biçim için net bir tarih koymayın kafanızda. Soğuk bir kış geçirdik. Ülkedeki tüm kışlık bitkilerde az yada çok bir gelişim geriliği oldu.

Diğer tüm bitkilerde olduğu gibi, bezelyede de 'soğuğa dayanıklılık' cinsten cinse değişiklik gösteriyor.

Mesela 9 domancy ' lik bi yonca 0 dereceyi gördüğ an sersemler, oysa 0-1 domancy ' lik bir yonca -25 ' e kadar bana mısın demez.

Genel olarak baklagillerin soğuğa dayanıklılığı düşük olsa da, burada önemli olan nokta 'cins tercihi'.

Sizin Bezelyenin durumunu, sürekli bilgi aldığım, yem bitkileri üzerine uzman bi doçent ile konuştum. Ilk sorusu:

- Cinsi ne? Oldu.

Bir kaç güne paylaşırım. Benim ektiğim tarla soğuğa çok açık bir tarla. Düşünün, tarlanın bazı yerlerinde soğuk nedeni ile 'tritikaleler yandı' full bezelye kaldı.

Cins 'Töre'.

Biçim tarihi koymam şart mayıs 15-20 si gibi tarlaya patates ekilecek. Benim ektiği tür sertifikalı ROSE idi. Eğer dediğin gibiyse TÖRE cinsini seneye tekrar kışlık deneyeyim. Ama rose cinsi görüldüğü gibi.

BlackStorm link=topic=78630.msg996028#msg996028 date=1429734618' Alıntı:
Biçim tarihi koymam şart mayıs 15-20 si gibi tarlaya patates ekilecek. Benim ektiği tür sertifikalı ROSE idi. Eğer dediğin gibiyse TÖRE cinsini seneye tekrar kışlık deneyeyim. Ama rose cinsi görüldüğü gibi.

Bezelyeyi inceleyen Hoca ' da bakar bakmaz 'rose' dedi. Hatta bildiğin şeceresini anlattı. Hatta eken 'arkadaşa söyle' diye birşey söyledi ama ne olduğunu unuttum :(

Onun da değindiği konu bu. Bezelye ama 'hangi bezelye'

Macar fiği -10 ' a dayanıyor. adi fiğ -1 ' de takla.

Ikisi de 'fiğ'.