Yem karma makinası hakkında fikirlerinize ihtiyacım var??

Merhaba arkadaşlar.Yem karma makinası almaya karar verdik.Ama marka olsun,yatay mı dikey mi olsun bunlarda kararsız kaldım.Üreticinin biri dikey al dedi çevremde kullananlar yatay diyor.Tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler

Ben dikey kullaniyorum
Saçların kalınlığı helezon kalınlığı önemli, buda ağırlıktan belli olur
Zamanla saçlar inceliyor
Birde sanziman önemli
Ben ot balyasi çok kullaniyorum taşta oluyor bu sebep dikey de
Yatayda taş daha çok zarar veriyor
Yükseklik sorunu varsa tabiki yatay
Yatay daha çabuk hazırlıyor diyorlar , bilmiyorum kullanmadim
Dikey ot balyasi icin daha uygun bence
Kantar , bosaltici bant , kendi kepçe sinin uygunluğu diğer detaylar
Yaşadığım sorunlar
Traktöre bağlanan saftin istavroz lari dağıldı
Iki defa sanziman dağıldı biri taştan dolayı biri garanti süresinde biri kendim ödedim
Bir defa helezon bıçakları değişirdim
Benimki bizim ilçede yapıldı kucuk atölye yapısı 6 m3
82 dar lastik tumosan koşuyorum, uygun 60 hp den aşağı olmaz benim makineye
Yem yolum var ineklere önemli koyunlara da veriyoruz bazen cuval ile zor oluyor

Ben dikey kullaniyorum
Saçların kalınlığı helezon kalınlığı önemli, buda ağırlıktan belli olur
Zamanla saçlar inceliyor
Birde sanziman önemli
Ben ot balyasi çok kullaniyorum taşta oluyor bu sebep dikey de
Yatayda taş daha çok zarar veriyor
Yükseklik sorunu varsa tabiki yatay
Yatay daha çabuk hazırlıyor diyorlar , bilmiyorum kullanmadim
Dikey ot balyasi icin daha uygun bence
Kantar , bosaltici bant , kendi kepçe sinin uygunluğu diğer detaylar
Yaşadığım sorunlar
Traktöre bağlanan saftin istavroz lari dağıldı
Iki defa sanziman dağıldı biri taştan dolayı biri garanti süresinde biri kendim ödedim
Bir defa helezon bıçakları değişirdim
Benimki bizim ilçede yapıldı kucuk atölye yapısı 6 m3
82 dar lastik tumosan koşuyorum, uygun 60 hp den aşağı olmaz benim makineye
Yem yolum var ineklere önemli koyunlara da veriyoruz bazen cuval ile zor oluyor
Ressam metale baktım saç kalınlıkları fimakstan kalın ama genel toplamda hafif,ana yapı mı zayıf acaba.şanzıman illa ithal mi olmalı.ithal şanzıman arıza verdiğinds masraf fazla olmaz mı.Kafada deli sorular.Bende dikey istiyorum ama bulunduğum yer hep yatay bi karar vereceğiz artık.fiyatlar zaten uçmuş

Bizde yatay kullanıyoruz. Fimaks üretimi new holland damgalı modelden. Memnunuz. Yatayın avantajı şu daha homojen karışım yapması ve daha hızlı hazırlaması. Dikey ise ot, yulaf vb uzun sapları daha iyi parcalıyor.

Yonca, slaj, sap, yem katıyoruz yataya gayet homojen ve hızlı karısım yapıyor. Bilindik markaların hepside kaliteli işler yapıyor bu konuda. Çelikel fimaks. Birde konya anadolu makina var ithal şanzıman ile güzel işcilik çıkarmışlar. Büyükbas hayvanda 1m3 8 hayvana gidiyor ortalama ona göre hesaplayıp alın ama benim tavsiyem hedeniz 4m3 almaksa 6 alın. 6m3 almaksa 8 alın. En büyük pişmanlın bu konuda oluyor.

• Beğen
Tepkiler: arapörenli
Bizde yatay kullanıyoruz. Fimaks üretimi new holland damgalı modelden. Memnunuz. Yatayın avantajı şu daha homojen karışım yapması ve daha hızlı hazırlaması. Dikey ise ot, yulaf vb uzun sapları daha iyi parcalıyor.

Yonca, slaj, sap, yem katıyoruz yataya gayet homojen ve hızlı karısım yapıyor. Bilindik markaların hepside kaliteli işler yapıyor bu konuda. Çelikel fimaks. Birde konya anadolu makina var ithal şanzıman ile güzel işcilik çıkarmışlar. Büyükbas hayvanda 1m3 8 hayvana gidiyor ortalama ona göre hesaplayıp alın ama benim tavsiyem hedeniz 4m3 almaksa 6 alın. 6m3 almaksa 8 alın. En büyük pişmanlın bu konuda oluyor.
Bu iii yapan üreticisi ile görüştüm.ister benden al veya alma ama alacaksan dikey al dedi.servis usta problemin olmaz diyor.taş fln sıkıştığında yatay daha çok sıkıntı verir ama dikeyde sıkışma nadir olur alır savurur dedi.Bi yönden mantıklı geldi dikey ama kullananlara sormaktada fayda var.4 5 m3 gibiydi bizimkilerin hedef ama ben 6m3 soruyorum.Birde şanzıman illa ithal mi olmalı yerli iş yapmıyor mu.sorduğum üretici beton mikseri şanzımanı kullanıyoruz 10m3 ten sonra ithal kullanıyoruz dedi.sen neden ithal dşye ısrar ediyosun arıza açtığında hem parça sıkıntısı olabilir hemds maliyet dedi.benimde kafa karıştı.İsim yapmış markalar çok pahalı artık isminede mi para alıyor bilmiyorum

Merhaba arkadaşlar.Yem karma makinası almaya karar verdik.Ama marka olsun,yatay mı dikey mi olsun bunlarda kararsız kaldım.Üreticinin biri dikey al dedi çevremde kullananlar yatay diyor.Tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler
Fimax yada başka güvenilir markalardan alınız. kalitesiz mühendislik ve işçilik sonucu başınız ağrır. örneğin kalitesiz makinelerde kesif yem altta kaba yem üste toplanıyor ve homejen karışmadığı için hayvanlarınızda verim kaybı olur rasyonda hesapladığı değerler tutmaz. kalitesiziz işçilik sonucunda da makineniz sürekli sanayiye gidip masraf açar. Dikey yada yatay fark etmez hangi makine olursa olsun tam olarak doldurmayınız.

• Beğen
Bu iii yapan üreticisi ile görüştüm.ister benden al veya alma ama alacaksan dikey al dedi.servis usta problemin olmaz diyor.taş fln sıkıştığında yatay daha çok sıkıntı verir ama dikeyde sıkışma nadir olur alır savurur dedi.Bi yönden mantıklı geldi dikey ama kullananlara sormaktada fayda var.4 5 m3 gibiydi bizimkilerin hedef ama ben 6m3 soruyorum.Birde şanzıman illa ithal mi olmalı yerli iş yapmıyor mu.sorduğum üretici beton mikseri şanzımanı kullanıyoruz 10m3 ten sonra ithal kullanıyoruz dedi.sen neden ithal dşye ısrar ediyosun arıza açtığında hem parça sıkıntısı olabilir hemds maliyet dedi.benimde kafa karıştı.İsim yapmış markalar çok pahalı artık isminede mi para alıyor bilmiyorum

Göründüğü kadar kolay değil bu Makinenin yapımı. Sanayi yapımı makineler karışım yapamıyor tek tarafa yığıyor sapı yemi. İçindeki helezonların açısı, dönme hızı, yemi parcalama süreleri vs vs cok uzun bir araştırma süreci yapmıştım bende. Karar sizin yine ama yatay alırsanız çift helezonlu olan modellerden alın. İthal şanzıman kolay kolay arıza açmaz ithal traktör gibi. Yerli şanzıman illaki sanayi yolu çıkarır size belli bir sürelerden sonra.

• Beğen

Fimax yada başka güvenilir markalardan alınız. kalitesiz mühendislik ve işçilik sonucu başınız ağrır. örneğin kalitesiz makinelerde kesif yem altta kaba yem üste toplanıyor ve homejen karışmadığı için hayvanlarınızda verim kaybı olur rasyonda hesapladığı değerler tutmaz. kalitesiziz işçilik sonucunda da makineniz sürekli sanayiye gidip masraf açar. Dikey yada yatay fark etmez hangi makine olursa olsun tam olarak doldurmayınız.
Teşekkürler.ressam metal var belki duymuşsunuzdur.onlarda üretici 4m3 e kadar fimaksa yapmışlar özyeşilyurta yapmışlar.onları düşünmüştüm ama karar veremedim bir türlü

Göründüğü kadar kolay değil bu Makinenin yapımı. Sanayi yapımı makineler karışım yapamıyor tek tarafa yığıyor sapı yemi. İçindeki helezonların açısı, dönme hızı, yemi parcalama süreleri vs vs cok uzun bir araştırma süreci yapmıştım bende. Karar sizin yine ama yatay alırsanız çift helezonlu olan modellerden alın. İthal şanzıman kolay kolay arıza açmaz ithal traktör gibi. Yerli şanzıman illaki sanayi yolu çıkarır size belli bir sürelerden sonra.
Düşündüğüm ressam metal markasıydı sanayi yapımı değil üeetici onlarda ama bizim bölgede türkay,tosun,çelikel,fimaks var.şuda var burdaki satıcı ressam metalla anlaşması olsa onu satar.tamamen satıcı kiminle anlaşırsa onlar satılıyor.satıcılar buraların yıllardır bilindik insanları olduğu için gidip alınıyor.Hatta biri babamla tertip ama onda 65 ressam metalde 43 bin.gelde düşünme

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Selamun aleyküm. Veteriner hekimim. Yatay ve dikey ikisini de kullandım. Çift helezonlu olursa yükseklik sorunu yoksa yatay yada dikey farketmez. Ancak tek helezonlu ise dikey almayınız. Kaba yemlerin partikül büyüklüğü fazla oluyor ve yem homojen karışmadığı için hayvan seçiyor yerken. Bu da sağlık problemleri oluşturuyor.

Benim kanaatim 12 m3 üzeri büyüklükte makine alınacaksa çift helezonlu dikey tercih edilmeli.

Arkadaşlar aynı zamanda şanzımana da dikkat edilmeli demiş, kesinlikle katılıyorum. Bazı makinelerin güç akyarımı çok kötü, traktörü çok yoruyor.

Bu iii yapan üreticisi ile görüştüm.ister benden al veya alma ama alacaksan dikey al dedi.servis usta problemin olmaz diyor.taş fln sıkıştığında yatay daha çok sıkıntı verir ama dikeyde sıkışma nadir olur alır savurur dedi.Bi yönden mantıklı geldi dikey ama kullananlara sormaktada fayda var.4 5 m3 gibiydi bizimkilerin hedef ama ben 6m3 soruyorum.Birde şanzıman illa ithal mi olmalı yerli iş yapmıyor mu.sorduğum üretici beton mikseri şanzımanı kullanıyoruz 10m3 ten sonra ithal kullanıyoruz dedi.sen neden ithal dşye ısrar ediyorsun arıza açtığında hem parça sıkıntısı olabilir hemde maliyet dedi.benimde kafa karıştı.İsim yapmış markalar çok pahalı artık ismine de mi para alıyor bilmiyorum
5 m^3 yatay bir makine eskittik , fakat tamirat işleri olur diye yeni makineyi yatay çift helezonlu Köksal Tarım 5 m^3 tercih ettik.
Balye makinesi için şanzıman uzun süre dayanması istenir bizde iş kapasitesi fazla olduğundan ithal tercih ediyorduk,
Yem karma makinesinin az veya çok çalışma durumu olmaz , standart günlük çalışır.
Satın alma maliyeti uygunsa yerli şanzımanda olur.

• Beğen
Selamun aleyküm. Veteriner hekimim. Yatay ve dikey ikisini de kullandım. Çift helezonlu olursa yükseklik sorunu yoksa yatay yada dikey farketmez. Ancak tek helezonlu ise dikey almayınız. Kaba yemlerin partikül büyüklüğü fazla oluyor ve yem homojen karışmadığı için hayvan seçiyor yerken. Bu da sağlık problemleri oluşturuyor.

Benim kanaatim 12 m3 üzeri büyüklükte makine alınacaksa çift helezonlu dikey tercih edilmeli.

Arkadaşlar aynı zamanda şanzımana da dikkat edilmeli demiş, kesinlikle katılıyorum. Bazı makinelerin güç akyarımı çok kötü, traktörü çok yoruyor.
Aleyküm selam.dikeylerde yüksek m3 lerde çift helezon var diye biliyorum.yatay alıcaz homojen karışım için

5 m^3 yatay bir makine eskittik , fakat tamirat işleri olur diye yeni makineyi yatay çift helezonlu Köksal Tarım 5 m^3 tercih ettik.
Balye makinesi için şanzıman uzun süre dayanması istenir bizde iş kapasitesi fazla olduğundan ithal tercih ediyorduk,
Yem karma makinesinin az veya çok çalışma durumu olmaz , standart günlük çalışır.
Satın alma maliyeti uygunsa yerli şanzımanda olur.
Sonuç olarak önerebileceğiniz marka var mı

Ben yıllaca dikey Fimaks kullandım hiç bir sorun yaşamadım
Altıntaş 12 m3 kullanıyorum çok kalıteli makina
Yatay tosun tarım kullandım çok kaliteli yem karıyor hakkını vereyim
Şuan yeni izelmak aldık bundanda memnunum şuan tavsiyem kullandığm markaların hepside olur sorun yaşamazsın

Ben yıllaca dikey Fimaks kullandım hiç bir sorun yaşamadım
Altıntaş 12 m3 kullanıyorum çok kalıteli makina
Yatay tosun tarım kullandım çok kaliteli yem karıyor hakkını vereyim
Şuan yeni izelmak aldık bundanda memnunum şuan tavsiyem kullandığm markaların hepside olur sorun yaşamazsın
Teşekkür ederim.Bu söylediklerinizide arıcam ama altıntaş olsun izelmak olsun buralarda satan alan görmedim.Herhangi bi sorun olduğunda servis parça sıkıntısı nasıl olur düşünmekte lzm.Ama yinede arayıp konuşayım