Yem karma makinesi

Arkadaşlar hepinize iyi günler diliyorum.
Önümüzdeki yıl yeni projeli bir ahır yapmayı planlıyorum ve buna bağlı olrak hayvan sayısında artış olacak.
110 baş hayvan kapasiteli bir ahırda kaç metre küp yem karma makinesi almalıyım ve alırken
Nelere dikkat etmeliyim
Hangi marka daha iyidir
Yatay helezon ve dikey helezon arasında kullanın dışında bir fark var mıdır (yani yemi aynı kara bilirler mi)
Ve kaç beygir lazım ???????
Teşekkürler

Arkadaşlar hepinize iyi günler diliyorum.
Önümüzdeki yıl yeni projeli bir ahır yapmayı planlıyorum ve buna bağlı olrak hayvan sayısında artış olacak.
110 baş hayvan kapasiteli bir ahırda kaç metre küp yem karma makinesi almalıyım ve alırken
Nelere dikkat etmeliyim
Hangi marka daha iyidir
Yatay helezon ve dikey helezon arasında kullanın dışında bir fark var mıdır (yani yemi aynı kara bilirler mi)
Ve kaç beygir lazım ???????
Teşekkürler
Dikey alman senin için daha avantajlı zaman güç tasarrufu kaç m3 demişsin 10 büyükbaş için 1 m3 hesap ediyorlar bilgim bu kadar

• Beğen
Tepkiler: JTOLGAD
110 baş hayvana bir defada yetebilecek kapasitede bir yem karma makinası en az 14-16 m3 olur daha aşağısı kapasite olarak yetmeyebilir . Dikey makinalar yataylara göre parça büyüklüğünü biraz fazla bırakıyor ama yinede inekler yemi yiyor bırakmıyor.Bu kapasitede makina içinde 85 HP traktör gerekir.

bizde şu an 6 m3 yatay var verimal marka. şu an firma üretime devam etmiyor. hem küçükbaş da hemde büyükbaşta kullanabiliyoruz makinayı. ama daha çok büyük baş.
taban saçı yamuldu bu sebeple yemi içine atamıyoruz karmanın üstüne döküyoruz.

%50 gibe vs denk gelirse yeni bir makina almak istiyoruz. bende 8m3 civarı yatay mı dikey mi almalıyım bu konuda kararsızım.