Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

Cevap: Ynt: Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

Merhaba Simentalci arkadasim.. Oncelikle islerinde basarilar diliyorum.. Turkiye de ornek isletmelerden birinin sahibisiniz takip ettigim kadariyla! Sizin gibi duzenli calisan ciftliklerden cok ogreneceklerimiz
var inslalah ileride bu ise yeni girecek veya girmis
Olan arkadaslara bilgileriniz paylasirsiniz. Benim merak ettigim konu tahillari nasil bir ortamda nem almadan haserelerden koruyorsunuz? Ornek olarak foto yayinlarsaniz cok memnun kalirim.
Selamlar

Cevap: Ynt: Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

Merhaba Simentalci arkadasim.. Oncelikle islerinde basarilar diliyorum.. Turkiye de ornek isletmelerden birinin sahibisiniz takip ettigim kadariyla! Sizin gibi duzenli calisan ciftliklerden cok ogreneceklerimiz
var inslalah ileride bu ise yeni girecek veya girmis
Olan arkadaslara bilgileriniz paylasirsiniz. Benim merak ettigim konu tahillari nasil bir ortamda nem almadan haserelerden koruyorsunuz? Ornek olarak foto yayinlarsaniz cok memnun kalirim.
Selamlar

Tahılları depolamak zor değil. Rutubetsiz kapalı bir ortam yeterli.
Ama kuru olmalılar. Arpa ve buğday eğer yaş hasat edilmemişse sorunsuz depolanabilir.
Mısır hassastır. Depolamadan önce rutubet ölçümü yapılmalı. En fazla 15 rutubet olmalı. Onun üstü tehlikeli. Durdukça toksin üretir. Bu da hayvanlar için tehlikeli. Eğer 15 üzeri rutubetli ise kurutma makinesinde rutubet 15 altına düşürülmeli.
Depoda böceklenme olduğunda hap şeklinde ilaçlar var, bunlarla ilaçlanmalı.
Zaman zamanda el ile kontrol edilmeli tahıllar. Elini sokabildiğin kadar derine daldırıp, sıcaklık kontrolü yapmalı. Eğer serin değil de içerde ısı hissedersen önlem alınmalı. Sorun var demektir. Kızışma demek toksin üretiyor demektir.

Abiler öncelikle selamün aleyküm hayırlı ramazanlar olsun.besicilik hakkında bilgi edinirken foruma denk geldim üye olup yazmak istedim.Biz 2 arkadaş besicilik yapmayı düşünüyoruz amacımız ufaktan başlamak çünkü işi bilmediğimiz için riskede girmek istemiyoruz.Siz şimdi ya arkadaş ne işin var bilmiyosan diyeceksiniz ama mecburuz abi askerden geldik iş yok güç yok bişeyler yapmak zorundayım evin durumu falan filan.Kısacası ben sizlerden bilgi almak istiyorum kafanızı şişirmek değil amacım ama bana yardımcı olursanız çok mutlu edersiniz beni.telefonla arayıp bilgi almak istiyorum bir kaçınız çok çok tecrübeli gibi geldi simentalci abi ve sagalasoss abiden yardım almam mümkün müdür ?

Buradan yardımcı olabilirim elimden geldiğince. Kolay gelsin.

Hocam rasyonlar Süper zaten fazla bi kullanılacak enerji ve protein bakımından hammade kalmamış hepsini kullanmışız.
sizden ricam bi buzağı büyütme ve buzağı başlangıç yemi yazabilirmisiniz.Birde birkaç sorum olucak
-tahıl oranlarında sorun yaşarmıyız?
-ekstra olarak mesela atk 150 kullanana kadar 100 kullanıp sfk ya aktarım yapmamızda bir sakınca olabilirmi ?
- enerji protein dengesini nasıl ayarlamalıyız ?
- bu yemdeki herşeyi toz haline getirip pelet yem yapmamızın bir zararı olurmu ?
-besi ve süt yeminde max protein ve enerji kaç olmalıdır?
hocam son olarakta sizin rasyonunuzdaki enerji kaynaklarını kendim karşılayabilirim protein kaynakları hariç kaba yemimide karşılayabiliyorum(yonca silaj fiğ) ekstra olarak yem rasyonunuza başka enerjiş kaynakları katmamızın faydası olurmu sağlıuk açısından çeşitlendirme açışında varsa nelerdir. çok teşekkür ediyorum şimdiden vereceginiz bilgiler için :) [MENTION=44124]simentalci[/MENTION] [MENTION=57589]behcet arı[/MENTION]

Hocam rasyonlar Süper zaten fazla bi kullanılacak enerji ve protein bakımından hammade kalmamış hepsini kullanmışız.
sizden ricam bi buzağı büyütme ve buzağı başlangıç yemi yazabilirmisiniz.Birde birkaç sorum olucak
-tahıl oranlarında sorun yaşarmıyız?
-ekstra olarak mesela atk 150 kullanana kadar 100 kullanıp sfk ya aktarım yapmamızda bir sakınca olabilirmi ?
- enerji protein dengesini nasıl ayarlamalıyız ?
- bu yemdeki herşeyi toz haline getirip pelet yem yapmamızın bir zararı olurmu ?
-besi ve süt yeminde max protein ve enerji kaç olmalıdır?
hocam son olarakta sizin rasyonunuzdaki enerji kaynaklarını kendim karşılayabilirim protein kaynakları hariç kaba yemimide karşılayabiliyorum(yonca silaj fiğ) ekstra olarak yem rasyonunuza başka enerjiş kaynakları katmamızın faydası olurmu sağlıuk açısından çeşitlendirme açışında varsa nelerdir. çok teşekkür ediyorum şimdiden vereceginiz bilgiler için :) [MENTION=44124]simentalci[/MENTION] [MENTION=57589]behcet arı[/MENTION]

Süt yemi aynı zamanda buzağı başlangıç yemi olur. Besi başlangıç formulünü de buzağı büyütme gibi kullanabilirsin.
Ben buzağılara başlangıç ve büyütme ayrı ayrı vermiyorum. Süt yemi formulümün aynısını 6 aya kadar veriyorum. 6. Aydan sonra erkeklere besi başlangıç yemine geçiyorum. Dişilerde de aynı süt yeminden devam ediyorum ama miktarını arttırmıyorum. Otu samanı arttırıyorum sadece .
Tabi ki bu söylediklerim benim verdiğim rasyon formulleri için geçerli. Herhangi bir süt yemi aynı zamanda buzağı yemi olur demiyorum. Sakın yanlış anlaşılmasın. Buzağı da nişasta önemlidir. Benim formullerde kepek falan olmadığı için nişasta yüksek. Bu da buzağılar için yeterli geliyor. Onun için buzağıya da olur. Piyasadaki hazır süt ve besi yemlerinde bolca kepek, kabuk vs. kullanıldığı için buzağıya ayrı bir yem satmak zorundalar. Çünkü buzağı yemi bol kepekli olamaz.
Benim süt yemi 18,5 protein falan geliyor. Besi başlangıç yemi de 17 protein. Zaten buzağı başlangıç yemleri 18, buzağı büyütme yemleri de 17 proteindir.
Diğer sorundaki Atk/sfk meselesi her türlü olur. Elindeki hammadde miktarlarına göre veya isteğine göre formül her şekilde ayarlanabilir. Soya daha değerlidir sonuçta. Yararlanımı daha yüksektir. Ama biraz maliyetlidir. Tedariği de sorunludur.
Yemi pelet yapabiliyorsan daha iyi olur tabiki. Ama çok da önemli değil.
Besi yemleri genelde 14-17 aralığında olur. Süt yemleri de genelde 18-22 arasıdır.
Başka kaynaklar da katılabilir tabi. Ama devamlılık ve hiç değiştirmemek çok önemli. Bu istikrarı sağalayabiliyorsan ne kadar çeşit o kadar iyi.
Enerji protein dengesini ayarlamak matematik hesabıdır. Besin değerlerini bildikten sonra gerisi hesap.

• Beğen
Tepkiler: kaderruzqari
Süt yemi aynı zamanda buzağı başlangıç yemi olur. Besi başlangıç formulünü de buzağı büyütme gibi kullanabilirsin.
Ben buzağılara başlangıç ve büyütme ayrı ayrı vermiyorum. Süt yemi formulümün aynısını 6 aya kadar veriyorum. 6. Aydan sonra erkeklere besi başlangıç yemine geçiyorum. Dişilerde de aynı süt yeminden devam ediyorum ama miktarını arttırmıyorum. Otu samanı arttırıyorum sadece .
Tabi ki bu söylediklerim benim verdiğim rasyon formulleri için geçerli. Herhangi bir süt yemi aynı zamanda buzağı yemi olur demiyorum. Sakın yanlış anlaşılmasın. Buzağı da nişasta önemlidir. Benim formullerde kepek falan olmadığı için nişasta yüksek. Bu da buzağılar için yeterli geliyor. Onun için buzağıya da olur. Piyasadaki hazır süt ve besi yemlerinde bolca kepek, kabuk vs. kullanıldığı için buzağıya ayrı bir yem satmak zorundalar. Çünkü buzağı yemi bol kepekli olamaz.
Benim süt yemi 18,5 protein falan geliyor. Besi başlangıç yemi de 17 protein. Zaten buzağı başlangıç yemleri 18, buzağı büyütme yemleri de 17 proteindir.
Diğer sorundaki Atk/sfk meselesi her türlü olur. Elindeki hammadde miktarlarına göre veya isteğine göre formül her şekilde ayarlanabilir. Soya daha değerlidir sonuçta. Yararlanımı daha yüksektir. Ama biraz maliyetlidir. Tedariği de sorunludur.
Yemi pelet yapabiliyorsan daha iyi olur tabiki. Ama çok da önemli değil.
Besi yemleri genelde 14-17 aralığında olur. Süt yemleri de genelde 18-22 arasıdır.
Başka kaynaklar da katılabilir tabi. Ama devamlılık ve hiç değiştirmemek çok önemli. Bu istikrarı sağalayabiliyorsan ne kadar çeşit o kadar iyi.
Enerji protein dengesini ayarlamak matematik hesabıdır. Besin değerlerini bildikten sonra gerisi hesap.

bir kaç sorum daha var hocam
-hocam peki kuru dönem için son 2 ay için nasıl bi rasyon uyguluyorsunuz siz?
-kaba yemi çeşitlendirmek iyimidir. İneklere fiğ,saman ve silaj danalara sadece yonca saman uygunmudur?
-buzağılara tam yağlı süt verilmeli sanırsam annesinin sütü bunu karşılıyormu?
-hayvanlar doğumdan çıkınca nasıl bir yemleme yapılmalı ?
- senede 1 buzağı almak için bakım şartları hangi düzeye getirilmeli hocam :)

bir kaç sorum daha var hocam
-hocam peki kuru dönem için son 2 ay için nasıl bi rasyon uyguluyorsunuz siz?
-kaba yemi çeşitlendirmek iyimidir. İneklere fiğ,saman ve silaj danalara sadece yonca saman uygunmudur?
-buzağılara tam yağlı süt verilmeli sanırsam annesinin sütü bunu karşılıyormu?
-hayvanlar doğumdan çıkınca nasıl bir yemleme yapılmalı ?
- senede 1 buzağı almak için bakım şartları hangi düzeye getirilmeli hocam :)

Kuru dönemde ben hayvan başı 2 kilo kadar süt yeminden veriyorum. Yoncayı çok az, silajı da çok az veriyorum. Saman ve yulaf otu ağırlıklı besliyorum.
Kaba yemin kaliteli ve çeşitli olması tabiki iyi.
Buzağılara anne sütü verilmeli. Doğrusu bu. Bu olmuyorsa anne sütüne en yakın kaliteli mama da olur.
Hayvanlar doğumuna 1 hafta kala süt yemine alıştırılmalı. Sonra yavaş yavaş arttırarak günde 8-10 kiloya çıklımalı.
Senede bir buzağı almak için doğru fiziksel ortam, doğru besleme, doğru yönetim gerekli. Bunlardan biri eksik olursa sekteye uğrar.

900kg bugday
920kg misir
200kg atk
150kg ptk
50kg tuz
40kg mozaik tozu
20kg vitamin
10kg canli maya
bu yapmis oldugum yemin protoin ve enerji degerleri kactir mikser de yer kalmadigi icin atk ptk bu kadar ekleyebildik

900kg bugday
920kg misir
200kg atk
150kg ptk
50kg tuz
40kg mozaik tozu
20kg vitamin
10kg canli maya
bu yapmis oldugum yemin protoin ve enerji degerleri kactir mikser de yer kalmadigi icin atk ptk bu kadar ekleyebildik

Atk 30, ptk 34 düşünüldüğünde 13'e yakın proteinli bir yem. Enerjisi 2700 gibi. Besi bitirme yemi ayarında yani.
Ama tehlikeli bir yem olmuş. Nişasta oranı çok yüksek. Bunun nedeni de buğday ve mısır. Özellikle buğday çok fazla girilmiş. Buğday hayvan yemlerine çok uygun değildir. Ayaklara vurur.
Buğday yerine arpa girersen bu karışım güzel bir besi yemi olur.
Tuzu da 20 kiloya düşürmelisin.
Yemi böyle yapmak doğru değil. 1000 kiloya göre sabit bir formulle yapmak lazım. Senin bu yazdığının toplam kilosu ne 1000, ne 2000, küsüratlı bir miktar. Böyle bir standart yakalayamazsın. Standart olmazsa da iyi bir karışım olsa bile faydalı olmaz.

1475004338447.jpg
1475004358728.jpg

Patatesin besin değerleri nedir?

Birde bunları buldum.

TATLI PATATES (ÇİĞ) İÇERİR 25.00KALORİ*(TATLI PATATES (ÇİĞ) - GIDA 100G)

Tatlı patates (çiğ)*içerir:

- 2.60*g karbonhidrat*(tatlı patates (çiğ) - Gıda 100g)

- 0.50*g yağ*(tatlı patates (çiğ) - Gıda 100g)

- 2.60*g Protein*(tatlı patates (çiğ) - Gıda 100g)

Mineraller

Tatlı patates (çiğ) içerir:

- 40.00*mg kalsiyum*(tatlı patates (çiğ) - Gıda 100g)

- 44.00*mg fosfor*(tatlı patates (çiğ) - Gıda 100g)

- 400.00*mg potasyum*(tatlı patates (çiğ) - Gıda 100g)

- 20.00*mg sodyum*(tatlı patates (çiğ) - Gıda 100g

Vitaminler

Tatlı patates (çiğ) içerir:

- 0.08*mg B1 vitamini (tiamin, Aneurin)*(tatlı patates (çiğ) - 100g Yiyecek)

- 120.00*C vitamini veya askorbik asit mg*(tatlı patates (çiğ) - Gıda 100g)

Patatesin besin değerleri nedir?

Bu da haşlanmış hali

Ortalama 100 gram kabuğuyla haşlanmış patateste bulunanlar

Besin ve kalori
Kalori: 93
Protein: 2,6 gram
Karbonhidrat: 21,2 gram
Kolesterol: 0
Yağ: 0,1 gram
Selülöz: 0,6 gram

Mineraller
Fosfor: 65 miligram
Kalsiyum: 9 miligram
Demir: 0,7 miligram
Sodyum: 4 miligram
Potasyum: 503 miligram
Magnezyum: 23 miligram

Vitaminler
B1 vitamini: 0,1miligram
B2 vitamini: 0,04 miligram
B3 vitamini: 1,7 miligram
C vitamini: 20 miligram

Besi için;

Kepek
Ayçiçeği küspesi
Pamuk küspesi
Arpa
Buğday
Patates
Mısır silaji
Yulaf ( kuru ot )
Saman

Nasıl bir rasyon yapabiliriz.

Arpa 400 kg.
Buğday 200 kg.
Kepek 120 kg.
Ayçiçek küspesi 125 kg.
Pamuk küspesi 125 kg.
Mermer tozu 12 kg.
Tuz 8 kg.
Vitamin/mineral premixi 10 kg.

Yukarıda yazdığım 1000 kg.'lık formul 16 proteinli, 2700 enerjili bir besi yemi. Buna 5 kilo soda ve 5 kilo maya da eklenirse iyi olur.
Diğerlerini kaba yem olarak düşün.
Yukarıdaki kesif yem karışımından günlük 100 kilo canlı ağırlığa 1,5-2 kilo hesabıyla (yarısı sabah yarısı akşam) verilebilir.
Kaba yemlerden de hayvan başı 5-6 kg. mısır silajı, 1-2 kilo yulaf otu, 1-2 kilo saman verirsen güzel bir rasyon olur düşüncesindeyim.
Patates için birşey diyemiycem. Bizim buralarda örneğini hiç görmedim. Bu konuda bilen birine danışıp eklersen iyi olur.

[MENTION=44124]simentalci[/MENTION]

hocam bi makalede arpa buğday gibi ruminant rumeninde kolay yıkılabilen nişasta kaynaklarını ruminant rumeninde yıkıma dirençli olan mısırla desteklenmesi gerektiğini okumuştum. sizde mısır yıkıma dirençlimi ?
dirençli ise rasyonda Yüzde kaç oranında tahıl olmalı vede % kaç arpa %kaç buğday %kaç mısır kullanılmalı ?

[MENTION=44124]simentalci[/MENTION]

hocam bi makalede arpa buğday gibi ruminant rumeninde kolay yıkılabilen nişasta kaynaklarını ruminant rumeninde yıkıma dirençli olan mısırla desteklenmesi gerektiğini okumuştum. sizde mısır yıkıma dirençlimi ?
dirençli ise rasyonda Yüzde kaç oranında tahıl olmalı vede % kaç arpa %kaç buğday %kaç mısır kullanılmalı ?

Tahıllar %60'ı geçmemeli diye biliyorum.
Buğday ve mısır kolay çözünen nişasta bakımından riskli. Mısır o kadar değil ama buğday tehlikeli bir hammadde. Mısır ile buğday besin değeri olarak eşdeğer. Onun için tehlikeli olan buğdayın miktarını azaltması sebebiyle rasyona mısır da ilave etmek doğru olur.
Ben kendi uygulamamda %30 arpa, %15 buğday, %15 mısır şeklinde kullanıyorum. Mısırım az olduğunda buğdayı çok arttırmamak için arpayı %40 yapıp buğdaya sadece %5 ilave ediyorum.
Çünkü arpa çok güvenilir bir hammaddedir. Rasyonda ne kadar kullanılırsa kullanılsın hiçbir sorun olmaz.

• Beğen
Tepkiler: dernekkirili