Yeni AHIR YAPACAĞIZ ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYRM

380 vol elektrikle ilğili bende bişeyler yazmak istedim .
geçen yıl evi tadilat etmeye başlayınca çift katlı evde tek saat vardı abone için başvuruda bulunalım dedim, hazır başvurmuşken 380 alayım ileride lazım olur dedim ve süreç başladı.
Evim mahalle içinde yoldan normal elektrik hattı geçiyor (5 telli) 1 direk bizim evin önünde var, hatla bizim evin önündedi direğin ara mesafesi 30 metre yok ve 2 tel geliyor(tek faz).
Önce ilave faz dilekcesi veriliyormuş sedaşa 26.10.2017 yılında dilekcemi verdim. Keşife geldiler tamam biz çekecegiz kabloyu dediler ve gittiler. (bazı durumlarda şahıs arazilerinin içindeki direklere kablo çekmiyormuş sedaş, bizim ora için tamam çekecez dediler)
Gidiş o gidiş. Gİdiyorum soruyorum ne zaman çekeceksiniz adam pişkin pişkin "1 ay da olur 1 yılda, belli olmaz" diyor. O şeref yoksunu öyle diyor ya bende içimden sizi özelleştireni diyorum.
Neyse tarih 20.03.2018 oldu artık onların çekmeyeceğini anladım ve sedaşta tanıdığı olan insan arayışına girdim birini bulduk derdimizi anlatttık 10 dk sürmedi (işçilikte içinde) gelip kabloyu çektiler.
Geçen hafta sonuda direkten eve gelen kablo 4-6 idi yeterli gelmezmiş diye bana 4-10 kablo aldırttı sedaş, işte elektrik panosu şalterler panodan üst kata gelen kablolar derken baya bişeyler değişti. bekliyoruz şimdi kontrole gelip aboneye hak kazanmışmıyız ona bakacaklar. elektrik saatini sedaş veriyormuş gerçi onun parasını da bize yaslarlar.
süreç sıkıntılı bir süreç. Kablo çekmeye gelen adamlar " sedaş böyle ufak işlere bakmıyor" diye kendileri söylüyor.
bir kablo ya bir kablo çekecekler 5 ay oldu çekmediler. bi,r kablo çektirebilmek için tirim tirim adam arıyoruz tanıdık TORPİL yaptırabilmek için, böyle işmi var allah aşkına.
yani böyle yazdıkca yazasım geliyor şerrrrefsizler için.
torpil nedir ya, adam arama nedir, tanıdık mı ödeyecek benim faturamı şerefsizler,iki gün ödeme kesmeye geliyor ama araçların hıyar ağası.
yok ya bu memleket adam olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Bave ve ebay06
380 vol elektrikle ilğili bende bişeyler yazmak istedim .
geçen yıl evi tadilat etmeye başlayınca çift katlı evde tek saat vardı abone için başvuruda bulunalım dedim, hazır başvurmuşken 380 alayım ileride lazım olur dedim ve süreç başladı.
Evim mahalle içinde yoldan normal elektrik hattı geçiyor (5 telli) 1 direk bizim evin önünde var, hatla bizim evin önündedi direğin ara mesafesi 30 metre yok ve 2 tel geliyor(tek faz).
Önce ilave faz dilekcesi veriliyormuş sedaşa 26.10.2017 yılında dilekcemi verdim. Keşife geldiler tamam biz çekecegiz kabloyu dediler ve gittiler. (bazı durumlarda şahıs arazilerinin içindeki direklere kablo çekmiyormuş sedaş, bizim ora için tamam çekecez dediler)
Gidiş o gidiş. Gİdiyorum soruyorum ne zaman çekeceksiniz adam pişkin pişkin "1 ay da olur 1 yılda, belli olmaz" diyor. O şeref yoksunu öyle diyor ya bende içimden sizi özelleştireni diyorum.
Neyse tarih 20.03.2018 oldu artık onların çekmeyeceğini anladım ve sedaşta tanıdığı olan insan arayışına girdim birini bulduk derdimizi anlatttık 10 dk sürmedi (işçilikte içinde) gelip kabloyu çektiler.
Geçen hafta sonuda direkten eve gelen kablo 4-6 idi yeterli gelmezmiş diye bana 4-10 kablo aldırttı sedaş, işte elektrik panosu şalterler panodan üst kata gelen kablolar derken baya bişeyler değişti. bekliyoruz şimdi kontrole gelip aboneye hak kazanmışmıyız ona bakacaklar. elektrik saatini sedaş veriyormuş gerçi onun parasını da bize yaslarlar.
süreç sıkıntılı bir süreç. Kablo çekmeye gelen adamlar " sedaş böyle ufak işlere bakmıyor" diye kendileri söylüyor.
bir kablo ya bir kablo çekecekler 5 ay oldu çekmediler. bi,r kablo çektirebilmek için tirim tirim adam arıyoruz tanıdık TORPİL yaptırabilmek için, böyle işmi var allah aşkına.
yani böyle yazdıkca yazasım geliyor şerrrrefsizler için.
torpil nedir ya, adam arama nedir, tanıdık mı ödeyecek benim faturamı şerefsizler,iki gün ödeme kesmeye geliyor ama araçların hıyar ağası.
yok ya bu memleket adam olmaz.

Fiyat olayından bahsetmemişsin dostum geçmiş olsun

O zaman direk gidip bir elektrikciyle görüş.
Ben kendimden anlatayım. Evimin önündeki direkte 4 tel olsaydı:
1)direkten eve gelen kablo değişecekti 4x10 kalınlıkta 30 metre kablo Mt fiyatı 18ila 20 arası
2)elektrik panom değişecekti ve içindeki şalterler yangın koruma v.s
3) panodan evdeki panoya gelen kablolar 3 adet di (faz nötr topraklama) bunlar değişti 5 adet oldu. (3 faz-nötr-topraklama)
4) evdeki panoda kaçak akım rolesi 380 volta uygun olan ile değişti.
Bu eksiklikler yapıldıktan sonra elektrikcim proje çizdi ve abone başvurusunda bulunduk. Sevgili sedaştaki arkadaşlar şimdi gelecekler kontrol edecekler ve onay verirlerse saati verecekler bağlayacagız ve bankaya abone parasını yatırıp elektriğimizi kullanmaya bağlayacagız.
Bide enerji müsadesi diye bişey var ama onun için ne zaman başvuruda bulunduk bilmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: okan
O zaman direk gidip bir elektrikciyle görüş.
Ben kendimden anlatayım. Evimin önündeki direkte 4 tel olsaydı:
1)direkten eve gelen kablo değişecekti 4x10 kalınlıkta 30 metre kablo Mt fiyatı 18ila 20 arası
2)elektrik panom değişecekti ve içindeki şalterler yangın koruma v.s
3) panodan evdeki panoya gelen kablolar 3 adet di (faz nötr topraklama) bunlar değişti 5 adet oldu. (3 faz-nötr-topraklama)
4) evdeki panoda kaçak akım rolesi 380 volta uygun olan ile değişti.
Bu eksiklikler yapıldıktan sonra elektrikcim proje çizdi ve abone başvurusunda bulunduk. Sevgili sedaştaki arkadaşlar şimdi gelecekler kontrol edecekler ve onay verirlerse saati verecekler bağlayacagız ve bankaya abone parasını yatırıp elektriğimizi kullanmaya bağlayacagız.
Bide enerji müsadesi diye bişey var ama onun için ne zaman başvuruda bulunduk bilmiyorum.

İle mi ilçeye mi başvuru yapılıyor

40*20 yer çevireceğiz bunun 40*10 çatı yapacağız çatıda örme makas mı kullanmalıyım ya da petek kiriş mi maliyet ve sağlamlık açısından hangisini tavsiye edersniz Ekli dosyayı görüntüle 24952Ekli dosyayı görüntüle 24953 resimler alıntıdır sizce hangi malzemeyi kullanmalıyız

Konuyu yeni gördüm yeri yaptirdinizmi bilmiyorum ama ben tam 1 senedir bir arastirma icerisindeydim orme makasmi yoksa petek makasmi simdi bizde 1 haftaya kadar inssata basliycaz 35 metre uzunlugunda 13 metre genişliğinde hayvanlar için bir yer yapılacak tek meyilli bir cati olacak ortasinda direk olmayacak bir en basta birde en sonda direk olacak makas iki diregin uzerinde duracagi icin orta direk olmayacak ben korkmuştum ortasindan bel verir coker diye cunku gecen sene yagan karda hayvanlatin üzerine coken cok cati gordum bu kac tane ustayla konuştum orme makasi tavsiye edende var kesinlikle orme bu acikliga olmaz olursada en az 70 lik cifli kosebent kullanmak lazim dediler bazi ustalar 160 lik Npi dan petek makas kullanalim dedi bizim buranin acikligi uatte yazdigim gibi iki direk arasi 12 metre + 2 metrede one cikinti vereceğim yemligin ustune yagmurda islanmasin diye toplam 14 metre demiri alacagim yerden npi yi fabrikadan 12 metre eksiz istedim tek parca 12 metre fabrikadan gelecek petek acilacak onunede 2 metre ek yapilacak 160 lik npi dan yaptoricam daha hesapliya geliyor ..örmeden yapalim kosebent kullanalim diyen ustalar 14 metre 1 makasa 700 tl cikaranda oldu 850 cikaranda oldu ama 160 lik Npi dan 14 metre petek makas taş catlasa 600 tl ye variyor telefonumda ornek petekle yapilmis catilar var eger fikir sahibi olmak istiyorsan ozelden mesaj at yardimci oluyum cok arastirdim ben bu cati isini petek banada mantıklı geliyor hem fiyat bakımından hemde saglamlik bakimindan buyuk ciftliklere yaflda fabrika buyuk depo ambar gibi yerlere dikkat ettiyseniz hep npi dan petek makasla yaparlar kosebentle orme makas yapanda gordum ama dedigim gibi orme makasda makasin dis koselerini en az 70 lik kosebent içini de 60 lik kösebentle dolduruyorlar ve bu işlemi ciftli iki kosebenti sirt sirta kaynatarak yapiyorlar saglam olsun diye buda maliyeti baya yukseltiyor iyi arastir hesabini yap ondan sonra karar ver acele etme eger yaptimadiysan hala..ben yakin zamanda insaata baslayicam ozman foruma tedayli konu acicam herkeze yardimci olmak maksadiyla