Yeni balya römorku aldım

Ynt: Yeni balya römorku aldım

FatihEFE link=topic=80114.msg962334#msg962334 date=1422137028' Alıntı:
abi ben bişey söyleyeyim
şimdi kullandığın römörkün üzerine yapmak istediğin ölçüde kalasları yerleştir ve geçmen gereken yerlerden bi geç bakalım tarladan köye gelene kadar sıkıntı olmaz zatende köyün girişinden eve yada depoya kadar olan kısımda o zaman görmüş olursun
bende evveli yıl çezete den römörk aldım zeytin kasaları yan yana 5 kasa girmiydu değiştirmeye gittim bayide bide tınaz vardı ama rahmetli babam tınazı beğenmeyince çezeteye istediğimiz ölçüleri verip getittirdik
sipariş verdiğimiz gün babam rahatsızlanınca hastaneye gittik biz hastanedeyken römörk geldi ama biz ne inceleyebildik ne dikkat ettik neyse römörkü bizim istediğimiz gibi geniş yapmışlar ama dingili geniş yapmamışlar standart dingillerinin üzerine yapmışlar kasayı bu yüzden lastikler içerde kalmış bu arkadaş gibi ben çok havaleli (yükseklik için kullanılır bizim burda) sarmıyorum zeytin işi yapıyorum sonuçta ama yılda birde olsa bazen saman sarmamız gerekebiliyor çok tedirgin oluyorum 10 cm bişey değil belki ama sonuçta ağırlık merkezi 10 cm kaydığı anda tüm işler değişir ve devrilir
ben yanlardan bi lastik daha atayım yada cant ve lastiği biçer lastiği denilen lastiklerle değiştireyim diyorum siz ne tavsiye edersiniz
dingillerde makasa bağlı ikişer kelepçe var onları Sök..
dingilleri çıkar.
ortadaki maziyi foryaların oradan enlemesine ayır..
istediğin uzunlukta 8 lik veya 10luk u demirinden iki tane kestir.
ikisini birbirine bakacaak şekilde foryalarla beraber kaynat
getir tak geriye...
yani kısacası mazıyı uzat... en kısa ve temiz ucuz çözüm.
çifçilik zor iş link=topic=80114.msg962335#msg962335 date=1422137089' Alıntı:
iki kelam ben edeyim usta . 190 iz genişliği olsun , kasa genişlik 2.5 m. uzunluk 7 m. olabilir ama uzadıca şaseyi kalın tutman gerkir. diye düşündüm ben
kamil abi 7 çok olacak gibi abi 6x2.75 yapacam herhalde
ama sorunun büyüğü dingiller ..
hem sağlam hem alçak hem geniş hemde ucuz nirde bulacaz :)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80114.msg962343#msg962343 date=1422137978' Alıntı:
dingilleri çıkar.
getir tak geriye...
yani kısacası mazıyı uzat... en kısa ve temiz ucuz çözüm.kamil abi 7 çok olacak gibi abi 6x2.75 yapacam herhalde
çok güzel abi en kolay çözüm bu galiba ama uygun denk gelirse cant ve lastik değişiminden yanayım bahçelerdeki toprağı sıkıştırmamak için daha iyi olacak sanırım

FatihEFE link=topic=80114.msg962347#msg962347 date=1422138579' Alıntı:
çok güzel abi en kolay çözüm bu galiba ama uygun denk gelirse cant ve lastik değişiminden yanayım bahçelerdeki toprağı sıkıştırmamak için daha iyi olacak sanırım
400/60-15.5 hem alçak hem çok geniş ama gel görki
lastik ve jantlarını 3000 e anca alırsın nette öyle araştır bakalım
banada lâzım paslaşırız..

çifçilik zor iş link=topic=80114.msg962335#msg962335 date=1422137089' Alıntı:
iki kelam ben edeyim usta . 190 iz genişliği olsun , kasa genişlik 2.5 m. uzunluk 7 m. olabilir ama uzadıca şaseyi kalın tutman gerkir. diye düşündüm ben
ağırlık merkezini 95cm yukarıya kaldırdığımızda 45 dereceden sonra ağırlık merkezi dışarı çıkacaktır daha da yükleme yapılırsa daha düşük eğimlerde stabil halde duramayacaktır
birde hareket halinde hız hesaba katılırsa açılar gitgide düşecektir
tekerler ne kadar açılırsa o kadar güvenli olur abi

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80114.msg962348#msg962348 date=1422138837' Alıntı:
400/60-15.5 hem alçak hem çok geniş ama gel görki
lastik ve jantlarını 3000 e anca alırsın nette öyle araştır bakalım
banada lâzım paslaşırız..
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-parca-atasman-yedek-parca-2-el-cikma-volvo-l220e-jant-142673924/detay
bu adamların ellerinde 2,el olarak bulunuyormuş açıklamada öyle yazmışlar 2, elde daha hesaplı olabilir arayıp sormak lazım
belki küçük jantlarda vardır

10492516_708225315911605_6810061598411566866_n_zpshwhxbiwz.jpg

Trh%2004_zpsbqqolfuf.jpg

yusuf.. midilli senin aradıın balon lastiklerle Aynı çapta.. ama balon yaklaşık 50 cm ende.. bunlar 25 cm.. kalite ömür olarak bahsettiğim Ethem usta (05335562201) demir kazığa geçirmediğin sürece bitiremezsin dedi.. zeten aslen tır dorselerine takılıyo..

ormanda, taşın kayanın içinde çalışanlar hep ondan takıyomuş.. biz römorku yaptırıken çapının da aynı olduğunu bilsek onu takardık.. daha yüksektir diye düşünmüştüm o zaman..

fiyatı balondan 150-200 tl pahalı galiba.. ama senin balya herhalde 10 tonu geçmez yani sana balonda olur..

ölçü olarak.. 6x2,5 veya yolda darlı sıkıntı yoksa en fazla 6,50x2,75 derim..

FatihEFE link=topic=80114.msg962349#msg962349 date=1422138904' Alıntı:
ağırlık merkezini 95cm yukarıya kaldırdığımızda 45 dereceden sonra ağırlık merkezi dışarı çıkacaktır daha da yükleme yapılırsa daha düşük eğimlerde stabil halde duramayacaktır
birde hareket halinde hız hesaba katılırsa açılar gitgide düşecektir
tekerler ne kadar açılırsa o kadar güvenli olur abi
tosun biz sahada kullandık denedik bijon başından 190+210 cm. denk gelir tandem olduğu için yerden 4-5 m. yükseklide , 40 derece eğimde dahi yatmaz ama üzerindeki balyalar uçabilir yada şöle anlatayım boşken tarlalnın rampa yerlerini yükle düz olan yerlerden tamamını yükle daha sağlık olur . 2m. üzerne çıkan geniöüşliklerde kasayıda genişletmen gerekiyor her ne kadar balya için düşünülmüş bir römork olsada sonuçda farklı yükler yükleyebilir mukabilinde şehi içi dar sokaklardan geçmek gerekecek .....yani kombine olarak düşün

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80114.msg962343#msg962343 date=1422137978' Alıntı:
dingilleri çıkar.
getir tak geriye...
yani kısacası mazıyı uzat... en kısa ve temiz ucuz çözüm.kamil abi 7 çok olacak gibi abi 6x2.75 yapacam herhalde
yusufum bende çayırovnın kataloğuvar 2014 baktım 6 bijon 80x80 8000 kg kapsiteli 580 tl yamış adet iskontosuyla 500 alırsın. tabi pahalı demez isen . 2. olarak ankara hurdacılar sitesine git imkanın vrsa sağlam kamyon lastik takılı bulursun ama bene yeni al

Özkan eğer 750/16 çapındaysa gider hazır lastik takılı dingil alınır.
bu konuda acele etmek istemiyorum nede olsa vakit çok.
hepimiz biyandan bakarız.
uygun bişeyler buluruz inşallah.

çifçilik zor iş link=topic=80114.msg962393#msg962393 date=1422178219' Alıntı:
yusufum bende çayırovnın kataloğuvar 2014 baktım 6 bijon 80x80 8000 kg kapsiteli 580 tl yamış adet iskontosuyla 500 alırsın. tabi pahalı demez isen . 2. olarak ankara hurdacılar sitesine git imkanın vrsa sağlam kamyon lastik takılı bulursun ama bene yeni al
kamil abi jantla beraber lastik mi o fiyat acaba
yoksa dediğin gibi 50nc dingili jantı lastikler felan takılı alacam
burada buldum ama adam çıkmasına 1000 tl dedi.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80114.msg962399#msg962399 date=1422179484' Alıntı:

Yusuf Abi ' m Kamil Abi ' nin söyledikleri mantıklı. Buda karar belirleyecek olan şey, kullanım yeri ve arazi koşulları olacak.

Yani bu romork ile, şehir içine giricem, kasabada gezicem dersen, 250 çıkılması gereken son genişlik. Hatta bazı tarla yıllarında bile hafif dışarı çıkma yapabiliyor.

Ama araziye çıkmaz bu alet, tek işi balya çekmek, yollarımız geniş, tarlalarımız düz, öyle çok da keskin viraj da yok dersen, 3 metreye kadar yolu var.

Boya gelirsek, hiç korkmadan 7 metreye çık derim.

Neden?

1-) benim romorku biliyon, usta hata ile oku uzun yaptı. Okun boyu 1.60 - 1.65 falan. Olması gereken, 1,10 - 1,20.

Yani olması gerektiğinden yarım metre uzun. Ben şu an boyu 6,50 ' ye çıkartıp oku yarım metre kısaltsam, değişen hiç bir şey olmayacak.

Şu an çiftlikteyim. Romork karşımda. Bakıyorum, bu alet yarım metre daha uzun olsa nasıl olur diye, İnan hiç bir şey anlaşılmaz.

Özetle toplam boyu 7,65 genişliği 250 olan olan bir romorku, tüm yaz hem trafikte, hem de arazide kullanmış biri olarak söyleyeyim, 7 metreye rahatlıkla çıkılabilir.

Ha ene gelirsek, 2,50 ' yi geçtiğin an, asfaltta ciddi sıkıntılar başlar. Özellikle dar yollarda kamyonlar sana, sen kamyonlara sürekli yol vermeye başlarsın.

Not: 7 metre boya çıktığında, 50 NC kasası iş görmez abi. kaviye yapman, yada sıfırdan kendin, kafes tipi şase yapman gerekcek.

Son olarak lastik konusu:
8 tane lastik
8 tane cant
4 tane porya
4 tane makas
2 tane dingil

Toplamı 500 lira. Magirustan şaşma derim. 8 lastiğin 13,600 kg çeki kıvveti var.

Tek odaklanman gereken nokta, bence dingil. Biz ilk dingili 5mm 100 ' luk boru kullandık, parantez gibi eğdi. Yeni dingili 100 ' lük U demiri 10mm lama ile kapaklayıp yaptık, kız gibi şimdi.

Yani dingil ya dolu malzeme, ya da et kalınlığı 10mm ve üstü kalınlıkta malzeme olmalı, yoksa tek dingil ile dönebilirsin tarladan :D

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=80114.msg962399#msg962399 date=1422179484' Alıntı:
yusuf um dingil poyra şeklindeki fiyatı jant lastik takılı alırsan 1000-1100 tl. olabilir . bükülür demiş ama adamlr 80 mm. köşebent i kapamiş yapmışlar esnemiyor bile ben balya toplam makinasına 900-16 14 pr latik kullandım petlas . yüklü ağırlık 9-10 tona çıkıyor hiç bir sorun yaşamadım . üstelik tarlda manevralar yaparak geziyorum. bu arada 9 ton yük tamamı lastiklere biniyor normal senin yapacagın römorkte yükün 1/3 çeki dmirine binr