YENİ DOĞUM YAPAN DÜVE SAĞIMDA PROBLEMİ


Arkadaşlar yeni doğum yapan düvemizi sağmakta zorlanıyoruz, hayvan çok huysuz bu duruma nasıl bir çözüm getirebliriz? sağım makina ile yapılmakta.
 
Ynt: YENİ DOĞUM YAPAN DÜVE SAĞIMDA PROBLEMİ

Vallahi zor iş abi yaw bizim bir tane vardı acayip at gibi tepiyordu :D Biz birkaç şey yapıyoruz işe yarıyor birinci olarak hayvanın sırtının ortasından bir kişi tutarsa daha az hareketli oluyor,bir de gözüyle görebileceği şekilde kafasının yakınında durunca da işe yarıyordu.

Bu demirler var tepmesini engellemek için onlardan varsa biraz daha rahat edebilirsin belki,ama onda da dikkat etmek lazım,hayvan çok debelenirse demirin takılı olduğu tarafa yıkılabiliyor bizim burda birisi zor kurtuldu hayvanın altından.Diğer bir seçenek olarak da bir tarafına demir öteki ayağını da iple zapt edebilirsiniz en azından alışana kadar iyi oluyor.
 
Ynt: YENİ DOĞUM YAPAN DÜVE SAĞIMDA PROBLEMİ

tepik demiri kullan abi fotoğrafını bulamadım ama yaklasık 60-70cm boru iki ucu kanca şeklin de birbirine bakıyo çok keskın değil bükümü hayvanın arka sırtından takarsın ucunda lastikleri var cıkartırsan daha etkılı olur
 

Ynt: YENİ DOĞUM YAPAN DÜVE SAĞIMDA PROBLEMİ

Selamun Aleykum arkadaşlar
Bende bu konuda biraz mağdurum :)
En iyisinin alılşana kardar yaklaşık 1 hafta buzağısına emdirmektir.
İkinci yöntem eğer iki kişi ise burnundan tutarak makinayı takmak 1-2 haftada alışacaktır.
üçüncü yöntem ve en etkilisi düveyi alcak bir alıcı bulmak
 
Ynt: YENİ DOĞUM YAPAN DÜVE SAĞIMDA PROBLEMİ

mustafa1676 link=topic=51367.msg520521#msg520521 date=1327526195' Alıntı:
dekmesavar kullanacaksın olmadı cennetten çıkma sopa kullanacaksın memelikleri takarken hayvana başını dayayıp takacaksın yalnız çok sokulup atış menziline girme tekmeyi yersin kolay gelsin
tekme savar kullanıyoruz bu seferde öne arkaya hareket ediyor çok ürkek.
 
Ynt: YENİ DOĞUM YAPAN DÜVE SAĞIMDA PROBLEMİ

Aynı durum bu yıl başıma çok kez geldi düvelerimin çoğu bu yıl doğum yaptığı için uysuzluk yapıp sağdırmayan hayvan çoktu,tekmemelemesi için demir var ama oda alışkanlık yapıyor o yüzden hayvanın kasığından yapışıp bir hafta kadar öyle sağıyoruz,ben sağım odasında sağım yaptığım için hayvanlar huysuzda olsa birşey yapamıyor,sağım odasıda sizin için altarnatif olabilir,ama yaklaşık doğum yapalı 3 ay olan 2 düvem biri angus hala huysuzluk yapıyorlar öyle mücadeleyle sağıyoruz.
 
Ynt: YENİ DOĞUM YAPAN DÜVE SAĞIMDA PROBLEMİ

Bu konuda en etkili çözüm; Mastar Losyon isimli, nane kokulu sıvıyı kullanmak. Hayvanın memelerine sürdüğünüz zaman uysallışıyor ve tuhaf bir şekilde bakıyor, o sırada kısa süreli olarak sağmayı deneyin. Bu süreyi zaman geçtikçe arttırabilirsiniz. Bu ilaç aynı zamanda doğum öncesi ve sonrası hayvanların memlerindeki şişliklerin inmesinde de çok etkili.
 

Benzer Konular