Yeni Elektrikli Traktör Geliyor !

Selçuk Üniversitesi ile fabrikası Konya'da bulunan AHS Anadolu Endüstri Anonim Şirketi arasında elektrikli traktör geliştirilmesine yönelik iş birliği protokolü imzalandı. Ziraat Fakültesi tarafından yürütülecek proje ile firmanın üretmiş olduğu traktörlerin, elektrikli traktör olarak geliştirilmesi ve üniversite-sanayi iş birliğinin artırılması hedefleniyor.

*Sizce yapılacak yeni proje ne zaman, nasıl bir ürün ile tamamlanır?

1622883182360.png


Firmanın ürettiği bazı traktörler:

1622883280853.png


1622883254554.png
 
Firmayı ileri görüşlülüğünden dolayı kutlarım ama bu iş öyle Solis traktörün marka yazısını başka bir yazıyla değiştirmeye benzemez.Akülü traktör ,akülü bisiklet,motorsiklet ve otomobil üretmeye benzemez.Ancak sanayi-üniversite işbirliğine güzel bir örnek olmuş.
Toyotanın hibrit modeli bile tam akülü değil.Bir traktörün elektrikle dolan aküyle yolda gitmesi onu elektrikli yapmaz.O yüzden elektrikli demiyorum.Elektrikli olan trendir.
Akülü hibrit Toyota bile henüz asfalt yolda sadece aküyle gidemezken akülü traktör tarlada çamurda dönerli dörtlü pullukla pancar yeri sürecek,70 cm derinlikte çizel çekecek,dik freze çalıştıracak,20 ton yüklü römorku çekecek,disk tilleri yürütebilecek öyle mi?
Saydığım işleri yapabilecek akülü traktör tahminim 10-15 yıl içinde dünyada üretilmeye başlanacak ve ülkemize ilklerin öncüsü,şu anda traktör üretiminin yüzde yetmişini yapan Türk Traktör tarafından getirilecek.Zamanla uçaklar,trenler ya güneş enerjisiyle dolan bu akülü sistemle ya da minik nükleer reaktörlerle çalışacak.Fosil yakıtlar tükenene kadar insanoğlu hazırlıklarını bitirmiş olacak.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular