Yeni Tarım Bakanı-Ahmet Eşref FAKIBABA

Sürpriz oldu demiş. Bu atama bakanın haberi yokken telefon gelip arkadaşın hasta işe gelemiyecek yerine sen bak gibi oldu vaziyet. Temel deney yaparken sırayla pirenin ayakları kesmiş en son tek bacak kaldığında zıpla demiş zıplayamayınca pirenin tek bacağı kalınca duymuyor demiş. Göreceğiz neler olacağını. İyi olur inşallah.
 

Tarım bakanının ülke tarımı ile ilgili bir yetkisi olsaydı tam hasat zamanı ithalatta vergi indirimine müsaade etmezdi. Faruk Çelik; tamda hasat zamanına denk geldi, böyle olsun istemezdim demeye getirdi. Yani anlayana, bu işler beni aşıyor dedi.

Çiftçiye düşen, zamanı geldiğinde, kendisine yapılan tüm haksızlıkları unutmadan sandığa gidip BABAnıda al git demek olmalı.
Tıpkı onların çiftçinin anası ağlıyor diyenlere "ananıda al git" dedikleri gibi!

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.
 
Tarim politikasi herseyden bagimsiz degil. Siz domates satmak istediginizde Rusya den de benden bugday al diyor.

Gidip adamlarin besilik danalarini almak isteyince biraz da mercimek al yoksa olmaz diyorlar.

Gidip adamlardan birkac milyar dolar borc isteyince sen de nisatsta sekeri kotasini kaldir pancar ekimini azalt diyorlar.

Onemli olan bu acmazlardan kurtulmak.

Ciftcinin yapabilecegi en mantikli is kooperatiflesmek, herkesin hava atmak icin son model traktor almasi yerine koy icin gerekli 5-10 traktor ortak alinsa, herkese mibzer yerine 4-5 kisi ortak alsa, koyun bir ot hasat ve bugday hasat makinesi seti ortak olsa herkes ayri almasa cok sey degisir.

Besiciler hep birlikte mezbaha ile fiyat gorusur, gubreyi hepsi ayni yerden pazarlikla alir vs. boylece maliyet duser. Satis yuksek fiyattan zamaninda yapilir.

Bize besi danasi satan yabancilarin hepsi kooperatif, kimse elindeki 10 hayvani dogrudan satmiyor. Adamlar bizim ihtiyacimizi bilince koyuyorlar kendilerince iyi fiyati satip iyi para kazaniyorlar.
 

Benzer Konular