Yeni Traktörümüz MASSEY FERGUSON 4708

8 vites ile 12 vites traktörü karşılaştırıyoruz burada bizde kullandık her ikisini ondan söylüyorum.75 c ile balyada yaptım 750 devirde bayılıyor 540 da çok mazot yakıyor takviye viteslerine atıyorum yavaş gidiyor seri viteslere atıyorum hızlı gidiyor ikisinin ortası bulunmuyor buda traktörü gereksiz yere zorluyor fazla mazot tüketimine neden oluyor.

Tecrübe her şeydir teorik genellikle ikinci sırada kalır

8 vites ile 12 vites traktörü karşılaştırıyoruz burada bizde kullandık her ikisini ondan söylüyorum.75 c ile balyada yaptım 750 devirde bayılıyor 540 da çok mazot yakıyor takviye viteslerine atıyorum yavaş gidiyor seri viteslere atıyorum hızlı gidiyor ikisinin ortası bulunmuyor buda traktörü gereksiz yere zorluyor fazla mazot tüketimine neden oluyor.

Dekar verimi 5 balye olan anızda, 540E 1700 devir, seri 2 ile balye bağlıyor, zemin düzgün olursa seri 3 le dahi gidiyor, gözümüzle görmesek çekmiyor, diyelim.
Traktörünüz de sıkıntı var demek ki, servise bir baktırın olmazsa.

• Beğen
Tepkiler: HAMUKA
Hocam bunlar söylenir mi , ağzına kürek neyimle vurular?

Biz Farmall C ya da herhangi bir traktör ile kıyas yapmadık. Hayırlı olsun mesajları içerisinde çıkıp başka traktör marka ya da model kıyaslarını nüktedan bir tarz ile eleştirirken ciddi bir muhabbetin içinde bulduk kendimizi..

Bu olayı şöyle değerelendirdim. Senelerce 480 kullanmış bir köylüm Erkunt 70 alınca çok dehçet birşey almış gibi konuştu, şöyle iyi böyle. Bir ara bende kullandım, traktör yokuş yukarı çok kötü, çekmiyor. Nasıl traktör diye sordular, maalesef kötü dedim. Döveceklerdi beni :)

http://www.zetorna.com/file/108111/Big-test-of-14-tractors.pdf

Maziden bir örnek , kardeşim.

Herşey teknik veri mi ? Söyle diyeyim, ben proje işi yapıyorum. Enerji Iletim Hattı projesi hazırlıyorum. Bölge müdürlüğünde hazırladıgim proje teknik olarak sorunsuz olduğu için de genel müdürlük de onaylıyor. İş ihaleye çıkıyor yapım, tesis aşamasına girdiğimizde saha değişkenleri sebebiyle iş tamamlanana kadar bir çok değişiklik oluyor. Teknik olarak dört dörtlük olan proje bir fiyasko olarak elimizde patlıyor, kimi zaman iae tersi durumlar da oluyor o ayrı.. Saha belirler, tek tip iş ile de bunu ispat etmeye çalışmak yanlış olur.

Bir çok form başlığı altında yerli ya da çoğu yabancı sitelerden emek ederek araştırıp bulduğunuz ve bizimle paylaştığınız teknik veri bilgileri için teşekkür ederiz. İlgi ile de takip ediyoruz.

Kısaca, Teori ve uygulama ya da teknik veri ile saha bazen uyuşmuyor Hocam.

Satacağız zaten, Fendth alacağız ama onda da aynı motor var, sadece şanzıman farkı. :)

Şimdide hayırlı olsun Fendt traktörünüz. Ülkem Case lerinin de sorunu 8+8 şanzumanların yetersiz olması zaten, Aynı motorla Fandt devrim yapabilir.!

Ciddi manada CASE ile MF kıyası yapan biri değilim. Hatta fazla fazla yaktığı yakıta rağmen, ikinci el fiyatları sebebi ile almayı da düşündüğüm bir traktördür. kapımda hangisi varsa o benim için iyi olanıdır. Çıkıp hiçbir zaman bu bundan daha iyi demem, dedi isem de tamamen form başlığı altında elindeki motoru ejderha imiş gibi överek, Traktör yetkilisi gibi davranan arkadaşlara gıcıklık olsun diyedir.

Ülkemizde şöyle bir sorun var. Adamın 480, 55-46 , 60-56, 265 vb traktörleri satıp 65-80 beygir civarı kabinli 4*4 traktöre geçen insanlar, ben traktöre binmemişim eşşeğe binmişim, şimdiki ejderha, ateş ediyor gibi düşünen ve bu düşüncesini daha önce ejderha vb gibilerini kullanan insanlar ile paylaşırken abartıya gitmelerinden ötürü sorunlar oluyor. Özellikle de marka model farkı olunca farklı muhabbetler ortaya çıkıyor. Falanlar , filanlar..

Tecrübe her şeydir teorik genellikle ikinci sırada kalır
Aynen abi teori her zaman tutmayabilir.
Dekar verimi 5 balye olan anızda, 540E 1700 devir, seri 2 ile balye bağlıyor, zemin düzgün olursa seri 3 le dahi gidiyor, gözümüzle görmesek çekmiyor, diyelim.
Traktörünüz de sıkıntı var demek ki, servise bir baktırın olmazsa.
5 balyalık anızda bende öyle gidiyorum ama 10 balya ve yukarısı olan sapta viteslerin ortası bulunmuyor geçen sene 25 balyadan fazla sap olan bir tarla bağladım takviye 1 e kadar düştüm yetmedi yarım debriyajla zor bağladım.

5 balyalık anızda bende öyle gidiyorum ama 10 balya ve yukarısı olan sapta viteslerin ortası bulunmuyor geçen sene 25 balyadan fazla sap olan bir tarla bağladım takviye 1 e kadar düştüm yetmedi yarım debriyajla zor bağladım.
https://youtu.be/Bqq0RfP2pjU
Bu tarlada ortalama verim 13 balyaydi ve video çekmek için takviye 2 ye takip bizim ufaklığa verdim ağır ağır gitsin diye hiç yarım debriyaj da yapılmadı . Ben kendim üzerindeyken motorun takviye 3 u de yiyiyordu motor da hiç bir boğulma olmadan, bir de belirtmek isterim haspayda hiç dis sökük değil. Ama ot balyası bağlarken ister istemez yarım debriyaj yapıyorum o da yigmadan kaynaklı oluyor genelde

8*8 model kısmen yetiyor, aynı durumdan bende şikayetçi oldum, yeni seride 20*12 şanzıman opsiyon konuldu.Eskişehirde dekarda 25 balye veren anız çıkıyor mu? Trakya'da gördük ama sizin orada zannetmem.
Lastik ebatlarınızı alçak tip tercih ederseniz, durum biraz daha iyileşir.Yarım debriyaj azalır.

Herşey teknik veri mi ? Söyle diyeyim, ben proje işi yapıyorum. Enerji Iletim Hattı projesi hazırlıyorum. Bölge müdürlüğünde hazırladıgim proje teknik olarak sorunsuz olduğu için de genel müdürlük de onaylıyor. İş ihaleye çıkıyor yapım, tesis aşamasına girdiğimizde saha değişkenleri sebebiyle iş tamamlanana kadar bir çok değişiklik oluyor. Teknik olarak dört dörtlük olan proje bir fiyasko olarak elimizde patlıyor, kimi zaman iae tersi durumlar da oluyor o ayrı.. Saha belirler, tek tip iş ile de bunu ispat etmeye çalışmak yanlış olur.
Bir çok form başlığı altında yerli ya da çoğu yabancı sitelerden emek ederek araştırıp bulduğunuz ve bizimle paylaştığınız teknik veri bilgileri için teşekkür ederiz. İlgi ile de takip ediyoruz.
Kısaca, Teori ve uygulama ya da teknik veri ile saha bazen uyuşmuyor Hocam.

20 yıllık 4*4 traktör tecrübemiz var, akrabalarda biçer işleri var, sahada gezme fırsatım çok oluyor.Yakıt konusu son kalemlerdedir. Biri 1000 saatte 2400 litre yaksın , diğeri 2600 litre yaksın, 200 litre fark 10 senede 2 ton yakıt, 10 000 lira fark yapar. Bizim motorumuz az yakıyor diye 10 000 liranın katları isteniyor çiftçiden.Ayrıca bizimki 1 litre rakip marka 2 litre yakıyor diyenler çıkıyor, bizde yapıştırıyoruz. :)

20 yıllık 4*4 traktör tecrübemiz var, akrabalarda biçer işleri var, sahada gezme fırsatım çok oluyor.Yakıt konusu son kalemlerdedir. Biri 1000 saatte 2400 litre yaksın , diğeri 2600 litre yaksın, 200 litre fark 10 senede 2 ton yakıt, 10 000 lira fark yapar. Bizim motorumuz az yakıyor diye 10 000 liranın katları isteniyor çiftçiden.Ayrıca bizimki 1 litre rakip marka 2 litre yakıyor diyenler çıkıyor, bizde yapıştırıyoruz. :)

Hocam pek yazdığım şeylerin yanıtı olmadı, sağlık olsun.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
8*8 model kısmen yetiyor, aynı durumdan bende şikayetçi oldum, yeni seride 20*12 şanzıman opsiyon konuldu.Eskişehirde dekarda 25 balye veren anız çıkıyor mu? Trakya'da gördük ama sizin orada zannetmem.
Lastik ebatlarınızı alçak tip tercih ederseniz, durum biraz daha iyileşir.Yarım debriyaj azalır.

Eskişehirde niye olmasınki 25 balyalık tarla? :)

• Beğen
Tepkiler: Hasan115U
Sulu arazide 30 balyanın üstüne bile çıkıyor siz ancak zannedip Avrupa traktör sitelerinden katalog bilgileri paylaşıp traktörün kullanımının katalok bilgileri ile aynı olmasını beklersiniz.Her ne kadar tecrübeniz varsa bizimde az çok tecrübemiz var 8 vitesli işe 12 vitesli traktörü ayırt edecek kadar.

Sulu arazide 30 balyanın üstüne bile çıkıyor siz ancak zannedip Avrupa traktör sitelerinden katalog bilgileri paylaşıp traktörün kullanımının katalok bilgileri ile aynı olmasını beklersiniz.Her ne kadar tecrübeniz varsa bizimde az çok tecrübemiz var 8 vitesli işe 12 vitesli traktörü ayırt edecek kadar.

Rıdvan bu sene buğday verimlerimiz güzeldi Allah bereket versin Yunus soğan tarlasında 810 kg yaptı TC 56 2 km hızla biçiyordu tabi tabandan :D ne balye çıktı ordan ufak tek çeker traktörler sapdan atlamaz :D D:

Eskişehirde de çok güzel araziler var , bir Trakyalı olarak yazıyorum bunu , buralarda uygun iklimde çok rahat rekor kıracak verimler verir

Rıdvan bu sene buğday verimlerimiz güzeldi Allah bereket versin Yunus soğan tarlasında 810 kg yaptı TC 56 2 km hızla biçiyordu tabi tabandan :D ne balye çıktı ordan ufak tek çeker traktörler sapdan atlamaz :D D:
Biz zamanında ne ekinler biçtik birinde sultan buğdayı biçmiştik dönüme 32 balya vermişti sap namlularının yüksekliği aynı senin dediğin gibiydi tek çeker traktör zor atlar üzerinden :)

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

Demiştim ağzına kürekle vururlar böyle konuşma diye :) Eskişeher de tarla bile yok, ne tarlası traktörü boşa almışsın, sen sat o motoru hocam.

MF 4708 2015 model 66 bin TL ye denk düşmüştü(650 ya da 950 saat), 70-56(2WD) nın üstüne 25 bin veecektim. bu formda yazan bazı iletilerden dolayı almadım. Sİvas Şarkışla'dan bir arkadaş ısrarla al dedi, piyasaya gelebilecek orta çapta en iyi traktör, lana herkes memnun filan, güvenedim.

Formda 4708 alan bir kaç arkadaş daha var, onlardan da olumlu ya da olumsuz herhangi bir dönüş olmadı, o kadar da "Hayırlı Olsun" dedik. Kullanıcı yorumları bu yüzden önemli. Teşekkür ederiz.

63 hp bir traktore takip cift sira slaj makinasi ile bicim.yapiliyor ama. Motor omru olsun ekonamik olsun bir kazanc getirmez motoru mahveder cift sirada 95 hp ustu makinalar olmasi gerekiyor.dekara 7 ton zayif olarak tabir edilir bizim burada. Dk 10 tonu geckin slajlik tarlada 4709. 95 hp.makineda celiker teksira slaj makinasinde bogulmalar oluyordu bunlar benim diger x marka traktorler ile karsilastirdigim gozlemlerim. Ayrica 4708. Haspayli balyede. Dekara 30 balyelik saplarda ise 85 hp.nin performansini goremedim acikcasi. Sesinden anliyorsunuz. Motordaki bogulmalari

7 ton zayıf derken 1000 metrekarede 7 ton mu ? eğer öyleseyse tarladan kaldırdığınız silajı tarttınızmı 7 ton yoksa göz kareri mi 7 ton ? ben antalyada 10 senedir hiç 7 ton üstü mısır silajı görmedim 1000 metrekarede antalyada en az 12 adet kendi yürür silaj makinası ve binlerce dönüm mısır var hatta buraki biçerler işlerini bitirince ankaraya da gidiyorlar.

7 ton zayıf derken 1000 metrekarede 7 ton mu ? eğer öyleseyse tarladan kaldırdığınız silajı tarttınızmı 7 ton yoksa göz kareri mi 7 ton ? ben antalyada 10 senedir hiç 7 ton üstü mısır silajı görmedim 1000 metrekarede antalyada en az 12 adet kendi yürür silaj makinası ve binlerce dönüm mısır var hatta buraki biçerler işlerini bitirince ankaraya da gidiyorlar.
Evet 1000 metre kareden. Alinan urun. Saj satanlar oluyor olcum yaparak satis yapiliyor.Ankara denilince akla kulirac kurak arizeler gelebilir ama bizim.bolge bati aradeniz bolgesinde ankara baglidir zamaninda celtik uretimi olan bir bolge su sorunu yoktur su bol.ve ucretsiz oldugu icin.guzel boylu msirlar oluyor. Tek sorunumuz domuz un.cok olmasi

7 ton mısır türkiyenin hiçbiryerinde 'Zayıf mısır' olmaz.7 tona zayıf demek için dekardan 14-15 ton almak lazım :)
Evet turkiye geneli dersek yanlis olur. 10 dekar dan 118 ton misir slaji tartilip satilmistir. 4 5 metre arasi boy oluyor cinsine gore slajda. Su bol oldugu icin yuzeysel salma su ve de damlama sistemi ile yuksek verimlere ulasiliyor. Arti ciftlik gubreside bol