Yer Fıstığı hakkında

Merhaba,

Aramızda ticari amaçli yer fıstığı eken varsa bilgi verebilir mi?

1.000 m2 den kaç kg verim aliyorsunuz?
Kilosunu kaçtan kime nasıl pazarliyorsunuz?

Maliyet gelir olarak degerlendirirsek kârlı bir iş midir?

Merhaba,

Biz piyasada yerfıstıgı çevirme makinasını ve toplama makinasını çalıştırıyoz her ikiside var çalışırken 200 kg alanıda gördüm 580 600 kg alanıda gördüm geçen yıl fiyatı ise en iyi randıman olan 4.9 tl ye kadar veren oldu peşin

Merhaba,

Biz önceden çok ekiyorduk şimdi biraz azalttık piyasa işinden dolayı mısırdan ayçiçeğinden çok karlı
Eskiden tüm hasat işini işçi yapıyodu makineleşince çok kolay oldu
Ortamda esnaflar var onlar gelir tarlalarda Sergen dedigimiz alan var fıstığı kurutmak için sereriz gelir esnafla anlaşırsanız 1 kamyon ve 3 4 adam gönderir sen elini vurmazsın alır gider onlar

Biz piyasada yerfıstıgı çevirme makinasını ve toplama makinasını çalıştırıyoz her ikiside var çalışırken 200 kg alanıda gördüm 580 600 kg alanıda gördüm geçen yıl fiyatı ise en iyi randıman olan 4.9 tl ye kadar veren oldu peşin

Verdiğiniz bilgilere göre gelir oldukça iyi, makinelesme de var. Peki giderler nasıl?

Toprak hazırlığından hasata süreci paylaşır mısınız?

Verdiğiniz bilgilere göre gelir oldukça iyi, makinelesme de var. Peki giderler nasıl?

Toprak hazırlığından hasata süreci paylaşır mısınız?

Gider tarla kirası ve tohum biraz tuzlu oluyo
Tohuma sadece 225 lira gidiyor dönümde kirada ne verirsen hasat makinası 3 tane toplam oda dönümde 120 lira ilaç olarak çok kaliteli pas ilacı ve kök Boğaz denen hastalık var her ekilen yerde oluyor bide zararlı kurt böcek kırmızı örümcek eğer olursa tabi bunlar bide hasattan 45 gün önce tam doldurması için 2 uygulama var potas diyoruz başka yok

Ama en önemlisi ekim her havalı mibzer ekmez tohum büyük olduğu için geniş Boğaz olanları
Oda cansa ve şakalak oluyor bölgemiz dolayısıyla cansa yoğun hasat makineleri pahalı
İlk çevirme makinası 30 bin
Patoz 100 bin
En son eleme var toprağı küçük olanları çör çöpü ayıklayan oda 85 bin tl

Ama bizim çevre illerde ekiliyor osmaniyenin tat ve yağ oranı tutmuyor zaten ekim alanı son 8 yılda 5 6 kat arttı fiyatı tutturman. Gerekiyor yıl olarak
2.5 liraya kimsenin yüzüne bakmadığıda olur ve hasatta yağmura denk gelirsen eline sağlık pullukla sür