YONCA DAMLAMA

Şimdi 500-550 donum yonca ekecem ama para kalmadi kuyu 550 kg luk balya makinesi derken para suyunu cekti boruyada borclanmak istemiyorum yaklasik 300 bini buluyor...

6 7 senelik garantili kalin damlamalarin maliyeti cok fazla bilgim var onda ama bu misira fln kullanilan 1 senelik damlamayi yoncaya sersem 15 cm 10 cm derinlikde fln nse hani 1 yillik ya adamlar bosuna 1 yillik demezler diyorum omru 1 yil derken tomlanirken ince diye yirtiliyorsa isime yarar yoncada zaten 5 sene toprak altindan kalkmiyacak ama omru 1 yil derken 1 yil sora toprak altinda parcalaniyor yirtiliyorsa isime yaramaz eger dedigim gibiyse maliyeti cok dusuk digerine gore cikmaza girdm bilgi verirmisiniz ?? Gecen netfarm mi neyse bi markaya vardim ne desem olur olur sen kaparoyi ver duzek diyor ne desem olur diyor ? O yizden bilene kullanana sormak istedim..

YONCA ISINDE YENIYIM BU YIL OGRENCEZ DAHA DOGRUSU FARKLI BILGILEREDE ACIGIM..

YARDIMLARINIZ ICIN TSK SIMDIDEN.

Allah kolaylık versin tek yıllık eurodrip kullaniyorum 5 senedir sadice karpuzda kullandim ama tafsiye etmem fareler cok zarar veriyo toprak altinda daha vazla verir damlama toprak altinda olcagi icin birde yoncada asiri derece fare olur

• Beğen
Tepkiler: mertmka
Damlama buğday da ve yoncada olmaz.

Nedenlerini yazıp uzatmaya gerek yok en iyisi tamburlu yok maliyetli derseniz yağmurlama... Dededen yonca yetiştiren biri olarak söylüyorum şuanda 200 dönüm civarı yoncamız var...
Tamburlu sulama makineleri 70 80 lira sifiri gecen sene ama bu yili bilmemde boru daha maliuetli tutuyor 5000 fiskiye 10 bin boru gidiyor 500 donume o daha maliuetli gibi tamburlu daha karli

Kesinlike tek yıllık damlama toprak altı damlama borusu olarak kullanılamaz.
1. Toprak altı damlama en az 30 cm derinliğe gömülür aksi halde kökler tarafından parçalanır.
2. Toprak altı damlama borusu özeldir yani damlacıkların çıktığı delikler su kesildiği an kapanır ve çamurlu su bu gözleri tıkamaz.
3. Toprak altı damlama boruları basınçlıdır. Tek yıllık damlama borusu gibi su gidince büzülmez.
Size tavsiyem ziraat bankasından düşük faizli ertelenebilir (sübvansiyonlu) kredi alıp tamburlu sulama arabasıdır. Ya da gerçekten toprak altı damlama tesisatı çekmenizdir. Ki bunu da ziraat bankasından düşük faizli kredi ile yapabilirsiniz ayrıca yoncada yapılan gerçek toprak altı damlama sistemi minimum %30 fazla verim vereceğini düşünüyorum bölgemizde yapanlardan böyle yorumlar alıyorum.