Yonca ekimi mibzer ayari

yonca da ekilecek arazi kaba olmayacak mibzerin ayaklari yere deydi deymecek sekilde ayarlanip arkadaki karistirici yaylar toprak kurelemeyecek sadece topragin uzerinde kucuk bir temasla toprak ve tohumu karistirp gelecek mibzer tohum ayari icin makinadan makinaya degisiklik gosterebilir fabrika ile iletisime gecmek en mantiklisi

avrupada o reygras otu dogada kendi yetisiyo bol yagmur oldugu icin birde reklamcisi saglam yapabilirim dersen ek yoncayi isine bak
Ama abi yoncanın iki tane dezavantajı varmış
1) kuru balya yaparken yaprakları dökülüyor
2) ryegrası çok fazla verrbilirsin ama kuru yonca 4 5 kiloyu gecemiyosun yonca silaji 8 10 kiloyu gecemiyosun yaş yonca zaten şişkinlik yapiyormus
Ogrendigim bu seyler dogrumu

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

2) ryegrası çok fazla verrbilirsin ama kuru yonca 4 5 kiloyu gecemiyosun yonca silaji 8 10 kiloyu gecemiyosun yaş yonca zaten şişkinlik yapiyormus

1)yonca sıcakta balyalanir ya da toplanirsa yaprak döker en doğru vakit sabah erken saatler veya gece geç saatlerdir gece çiğ olduğu içinpaket gece yapılırsa ağır olabilir bizim buralar 40 derece sıcak
2)yaş yoncayı sakın kurumadan verme gaz yapar
3)rey grasi ektik 60 dönüm yere tüm kış yayıldı hayvanlar ama balya yaparken geç kuruyormus ugrastiriyormus

Arkadaslar nasip olursa önümüzdeki günlerde yonca ekecegim.

Tarim Öz 14 sirali diskli 2014 modelmibzerimle ilk defa ekecegim. Mibzerin ayarını nasil yapmaliyim 1 yada 2 diş acmalimiyim yada hiç acmamaliyim dönüme 5 kg tohum atıyoruz 1 dönüm 1000 metrekare

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
Ben hep mibzerle ekerim dönüme 4 - 5 kilo atarım..

Ekimi şöyle yapıyorum;

10 kilo dap gübresi 5 kiloda tohum birbirine iyice karıştırıp mibzerin gübre gözüne dolduruyorum, arka koldan ayarını 15 kiloya ayarlayıp ekimini yaptıktan sonra üstüne merdane çekiyorum...

• Beğen
Tepkiler: Ali ÖZAYDIN

yas yonca verme zararli yonca silaj isine girme ayari tuttramazsin
kuru balya yaparken yapraklari dokupmez çiğ ciy dustugu zaman toplanir ve balya yapilir hafif nemli oldugu icin yapraklar ne dokulur nede kaybolur yarin balya yapipmis yonca resminin icinde bulunan yapraklarin tesmini paylasayim

yas yonca verme zararli yonca silaj isine girme ayari tuttramazsin
kuru balya yaparken yapraklari dokupmez çiğ ciy dustugu zaman toplanir ve balya yapilir hafif nemli oldugu icin yapraklar ne dokulur nede kaybolur yarin balya yapipmis yonca resminin icinde bulunan yapraklarin tesmini paylasayim
Ya abi streçleyen balya makinasıyla olmazmı gerci daha fol yok yumurta yok da yapacaksak eğer böyle yapsak olmazmi zaten inakulant bakterisini sikiyor

Nasıl abi memnunmusunuz hayvanlara nasil veriyorsunuz. Biz yurtdisi tarimi yapiyoruz ama ben hayvan isine ilgiliyim ondan soruyorum.

Çok memnunuz. 1200 tane stokladık. Danalar yiyecek. Biz kuru olarak balyalayıp veriyoruz. Tabi streç ile silaj yapılabilir ya da namlu yapılıp çift kıyım ot silaj makinesi ile de olur. İnek falan olsa bunlar yapılabilir.
Hayvanlar çok seviyor, iştahla tüketiyor. Hayvanları ayaklandırıyor.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Çok memnunuz. 1200 tane stokladık. Danalar yiyecek. Biz kuru olarak balyalayıp veriyoruz. Tabi streç ile silaj yapılabilir ya da namlu yapılıp çift kıyım ot silaj makinesi ile de olur. İnek falan olsa bunlar yapılabilir.
Hayvanlar çok seviyor, iştahla tüketiyor. Hayvanları ayaklandırıyor.
Abi bir dönümün maliyeti ne kadar oldu neye ne kadar gitti ayıp sorması?

Ya abi streçleyen balya makinasıyla olmazmı gerci daha fol yok yumurta yok da yapacaksak eğer böyle yapsak olmazmi zaten inakulant bakterisini sikiyor

f6aadcf904cc1aaa65239865d7fae773.jpg
e9c4c58037177515818bc8ff335d7398.jpg
gordugun gibi yapraklari oldugu gibi uzerinde