Yonca kuvvetlendirme

Abiler bu yıl 15 dönüm kadar ikici yonca ekimini yaptım bu zamana kadar sezonun yoğunluğundan dolayı tam hatırlayamıycam ama 3.yada 4. biçimi yaptık fakat daha ilk ettiğimiz gün ben bu yonca seyrek oldu dedim babam ve eken abiler oldu o oldu dediler neyse bizim yonca çıkış yaptı ve sonuç benim dediğim gibi bana göre seyrek babam daha ilk yılı doldurur o kendini dedi her biçimde 50 balya çıkıyor tabi ilk sulamayıda işlerden dolayı geciktirdik tam o ara kirazlar çıktı balya sezonu başladı kapalı sistem baraj kanalından tarlaya kadar ikitane 100 metre kangal boru çekmesi yetmedi 50 tane boru dizdik yer altından falan suyu geç verdik şimdi bu ilk yılda bu kadar balya çıkması normal mi yoksa elimde 30 kg kadar tohum var gerekirse bi 30 kg daha alırım onu nasıl ekebilirim olur mu yoksa internette sıvı gübre gibi birşeyler var dallandırıp budaklandırıyormuş faydası olur mu not: üç sefer şeker gübresi verildi her biçimden sonra gübre atıldı sonra sulama yapıldı 15 dönüme 10 çuval yardımlarınızı bekliyorum

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı
yonca konusunda benim de desteğe ihtiyacım var. ot çok oluyor bizim yonca da. aynı zamanda bir kısmına tamir yapacağız ekimde , seyrek olduğu için. burda komşularımız ,ince bir ızgara kapalı halde çektikten sonra mibzer ile ekim yapıldıktan sonra dolduracağını söylüyorlar. hemen sonrası hafif bir sulama önemli.

Bende bu sene ilk defa yonca ektim ilk olmasına rağmen iyiydi. İlk 2 karışa yaklaştığında biçtim yarı yarıya ottu bide küsküt vardı içinde.
Otlar biter dedim bitmedi başka çeşit otlar çıktı ikinci biçimi uzattım otla karışık biçip balyalattım yine biter dedim bitmedi.
3. Biçimi küskğt yayılmadan diz boyuna yaklaşmışken biçip Fuat abinin önerdiği intervix pro ot ilacını attım küsküt bitti otlarda baya baya azaldı varsada çok az.
Yonca strese girdi biraz geç büyüdü ama en azından temiz oldu.
Bende seyrek olan yerlere bu biçimden sonra tohum atıp üzerinden dişli merdane yada kültivatör ü 1_ 2 cm çekecem suluyacam.
IMG_20200907_182112.jpg
IMG_20200907_182120.jpg

Nisan ayında ektiğimiz yoncayı geçen hafta semizlik denilen ot yüzünden sürmek zorunda kaldık
Kurumayan bir ot ve çok çıktı 10 gün geçse de kurumuyor
Tavsiye en az 2 senelik hayvan gübresi atın veya hiç atmayın aşırı miktarda ot tohumu barındıyor
Ha şu da var yonca ilk sene nasıl çıkarsa öyle gidiyor yani sapı kalınlaşır ama seyrekse òyle devam eder sıklaşma beklemeyin arada kalan boş yerlere toprakla karıştırıp elle yonca ekebilirsiniz

Nisan ayında ektiğimiz yoncayı geçen hafta semizlik denilen ot yüzünden sürmek zorunda kaldık
Tavsiye en az 2 senelik hayvan gübresi atın veya hiç atmayın aşırı miktarda ot tohumu barındıyor
Ha şu da var yonca ilk sene nasıl çıkarsa öyle gidiyor yani sapı kalınlaşır ama seyrekse òyle devam eder sıklaşma beklemeyin arada kalan boş yerlere toprakla karıştırıp elle yonca ekebilirsiniz
Aynen hayvan gübresi ni 2 yıllık yanmış olsun. Kesinlikle yaş atmayın benim gibi otla uğraşır durursunuz

• Beğen
Tepkiler: CELAL KARABULUT
Yabancı ot sorunu hiç yaşamadık çok şükür ama bilmiyorum belki ilk yılı diye az çıkıyor balya birde ilk suyunu geç vermiş olmamız dan kaynaklı eksik çıkışlar olmuş olabilir sıvı solucan gübresi vereceğim yapraktan yüzde 30 verim artışı oluyormuş

Tavsiye en az 2 senelik hayvan gübresi atın veya hiç atmayın aşırı miktarda ot tohumu barındırıyor.
Ha şu da var yonca ilk sene nasıl çıkarsa öyle gidiyor yani sapı kalınlaşır ama seyrekse öyle devam eder sıklaşma beklemeyin arada kalan boş yerlere toprakla karıştırıp elle yonca ekebilirsiniz
Semiz otu çeşitleri olur , salatası sevilen bir bitkidir , yaprakları büyük aşılı çeşitleri olur.Pazarlama imkanı yok mudur?