Yonca yardım !!!

Merhabalar 950 rakımlı karasal iklimli 10 dönüm tarlama yonca ekmek istiyorum. Kendim için değil yoncayı satmak için ekmeyi planlıyorum. sulama sıkıntısı yok. Tohum olarak ne tavsiye edersiniz, tarlama biçerdöver girmediği için daha çok düşünüyorum ne dersiniz mantıklı mı ? bu baharda ekmeyi planlıyorum ancak ne zaman ekmeliyim ? buralarda genelde 23 nisan da genelde ağaçları don vuruyor. Dönüme 6 kg tohum ve 50 kg dap atmayı planlıyorum uygun mu acaba ?

Yonca tarlası hazırlığında genelde Ağustos bozması tercih ederiz ama Kasım, Aralık sürümü de olur.
Bahar döneminde don olayı çimlenmeyi etkiler, havalar ılıman giderse Mart 15, 25 , Nisan 10 , 20 gibi ektiğimiz zamanlar olmuştu.
Hava raporlarını iyi takip etmek gerekiyor, en azından çimlenme döneminde 15 gün dona yakalanmaması iyi olur.
Tarla yüzeyi iyi inceltilmesi gerekir, nem durumu da önemli , tohum toprağa sarabilmelidir, tavlı olmalıdır.
Elle saçma ekimlerde 4,5 kg kaplamalı tohum yeterli olur ,
Toprak yapısı iyi dağılıyorsa 4 kg yeterlidir , biraz kesekli kalıyorsa 5 kg da atılabilir.
Eski sürük kesekte tiller de çekilebilir , kayranımsı ise 2 3 kat tırmıkta çekilebilir.
Tohum saçıldıktan sonra tırmıklar askıda olacak şekilde tarla tırmıklanır, nem fazlaysa 1 gün sonra merdane çekilir azsa hemen arkasından merdane çekilebilir.
Şanzımanlı buğday mibzeri ile tav durumuna göre 3 4 kg/dk arası tohum kullanırız.
Pinömatik marul ekim mibzeri de kullandık , 2,5-3 kg/dk yeterli oluyor.
Tabanda genelde tavuk gübresi kullanıyoruz.
15.15.15 , 50kg/dk kullandığımız tarlalarda olmuştu.
Taban gübresini tırmıklamadan önce tarlaya atarız,
Yağmur yağış durumuna göre ekim yaparız.
Kolay gelsin.

Bilgiler için çok teşekkürler çok faydalı oldu. dönüme 50 kg dap atmayı düşünüyordum dap'ın çuvalı yani 50 kg'ı 200tl olmuş. Valla bu ne ya. yazın 140'a almıştım. hayırlısı artık herşeye zincirleme zam geliyor Allah verirse bizde yoncaya zam yaparız.

Bilgiler için çok teşekkürler çok faydalı oldu. dönüme 50 kg DAP atmayı düşünüyordum DAP'ın çuvalı yani 50 kg'ı 200tl olmuş. Valla bu ne ya. yazın 140'a almıştım. hayırlısı artık her şeye zincirleme zam geliyor Allah verirse bizde yoncaya zam yaparız.
Yem çuvalı 120 TL/adet , yonca 130 krş/kg samanlıktan alıcısı var.
Süt için yoncanın ne olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım.
Yem çuvalı 20 TL iken yonca balyesi 5 TL/adet idi.

• Beğen
Tepkiler: Zaferboz0678
Yılda kac bicim yapabiliyonuz
1000m² ye balya veriminiz kaç adet yada kg dir
Birde sulama durumunuz nasıldır
bu konuda çok bilgi sahibi değilim ancak araştırmalarıma göre karasal iklimler 3-5 arası ılıman iklimli yerler 7-8 arası biçim yapabiliyorlar. Dönümden yani 1000 m2 den 15-20 adet balya alınabiliyormuş. balya kaç kg gelir tabi bilemiyorum. balyasını 20tl ile 25 tl arası gittiği söyleniyor kışın 30-40 tl arası gidiyormuş. Tabi tecrübeli olanlar beni düzeltirse sevinirim. sulama motorla yağmurlama olarak yapılır.

bu konuda çok bilgi sahibi değilim ancak araştırmalarıma göre karasal iklimler 3-5 arası ılıman iklimli yerler 7-8 arası biçim yapabiliyorlar. Dönümden yani 1000 m2 den 15-20 adet balya alınabiliyormuş. balya kaç kg gelir tabi bilemiyorum. balyasını 20tl ile 25 tl arası gittiği söyleniyor kışın 30-40 tl arası gidiyormuş. Tabi tecrübeli olanlar beni düzeltirse sevinirim. sulama motorla yağmurlama olarak yapılır.
Benim bu sezon 3. Olucak 15 dekar yani 15000m²
Daha 15 balyayı 1 defa gorduk oñdada yagmurdan 1 hafta gec bictik
Ortalama 10 balya aldımı ayda 1 bicmek kaydıyla cok iyi
Ben birde piyasaya balya yapıyorum daha 12 13 balyayı zor gordüm diycem oki bu işin ticaretini yapcaksan karlı bi bitki değil benim bütüm malzeme kendimin olduğu helde oyle tatmin edici bi kâr birakmıyir ben tarladan 25 kglik balyayı 25 tlden verdim hep benim 1 sezon boyu 7 bicim dekara 80 balya aldim