Yoncamı mı danelik mısırmı

Herkese iyi akşamlar beyler sizlere bi konu hakkında danışmak istiyorum ben yaklaşık 12 yıldır 4700 dönüm arazide buğday tarımı yapan çitçiyim yıllar geçtikçe ben buğday da para kazanamaya başkadım arazilerimin 1500 dönümlük kısmına sondaj çalışması yaptım 60 ila 110 metreler arasında tam 25 kuyu kazdırdım
Bu 1500 dönümlük sulak araziyi ilk önce mısır ekmek için değerlendirecektim ama sonradan kaba yem işine girmeye karar verdim bu sene o arazilerim 1500 dönümlük kısmına yonca ektim john deere 6215 r traktörüme arkasına ikinci el krone 1270XC 70 bin euroya balya makinesi aldım ama şuan biraz yonca ektiğime biraz pişman olmuş gibi hissediyorum çünkü yoncadan istediğim verimi alamadım ve istediğim kaarı sağlayamadı bende yoncayı bozma kararı aldım sizce yoncayı bozarsam seneye yerlere danelik mısır ekersem daha karlı olurmuyum büyük balya makinesinide sadice buğday da sap bağlarken kullanırım yada balya makinesini satabilirsem iyi bi mısır ekim mibzeri alırım diye düşüyorum sizin tavsiyelerinizi merakla bekliyorum böyle giderse arazilerimi icaara vericem her gün birleylere zam getiriyorlar maliyetler artıyor ama sıkıntı şu mallarımzıın fiyatı maliyetlere oranla çok az artıyor

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Aleyküm selam sizin gibi arazisi çok olan birinin ne yapacağına karar verememesi türk tarımının ne hale düştüğünün üzücü bir örneği .Genellikle bu forumdakiler benim gibi küçük çiftçiler ama size yardımcı olabilecek deneyimli arkadaşlar olduğuna inanıyorum.öncelikle hangi yöredesiniz ve bölgedeki diğer çiftçiler ne iş yapıyor .toprak yapısı nasıl ve de varsa mısır ekenler nasıl verim alıyor ona göre size maliyet hesabı çıkaracak arkadaşlar vardır veya alternatif ürün.

Herkese iyi akşamlar beyler sizlere bi konu hakkında danışmak istiyorum ben yaklaşık 12 yıldır 4700 dönüm arazide buğday tarımı yapan çitçiyim yıllar geçtikçe ben buğday da para kazanamaya başkadım arazilerimin 1500 dönümlük kısmına sondaj çalışması yaptım 60 ila 110 metreler arasında tam 25 kuyu kazdırdım
Bu 1500 dönümlük sulak araziyi ilk önce mısır ekmek için değerlendirecektim ama sonradan kaba yem işine girmeye karar verdim bu sene o arazilerim 1500 dönümlük kısmına yonca ektim john deere 6215 r traktörüme arkasına ikinci el krone 1270XC 70 bin euroya balya makinesi aldım ama şuan biraz yonca ektiğime biraz pişman olmuş gibi hissediyorum çünkü yoncadan istediğim verimi alamadım ve istediğim kaarı sağlayamadı bende yoncayı bozma kararı aldım sizce yoncayı bozarsam seneye yerlere danelik mısır ekersem daha karlı olurmuyum büyük balya makinesinide sadice buğday da sap bağlarken kullanırım yada balya makinesini satabilirsem iyi bi mısır ekim mibzeri alırım diye düşüyorum sizin tavsiyelerinizi merakla bekliyorum böyle giderse arazilerimi icaara vericem her gün birleylere zam getiriyorlar maliyetler artıyor ama sıkıntı şu mallarımzıın fiyatı maliyetlere oranla çok az artıyor

Tavsiyem yoncayi bozmsyin ikinci yildaha iyiolabilir iyi sulayin bir yil daha sans verin ayrica makinanizi bu formda satabilirsiniz tabi niyetiniz varsa

• Beğen
Tepkiler: Reşat
Yonca ilk sene otla karışık çıkıyor .cılız ve zayıf oluyor. 2,3 ve 4. Senelerde verimi yüksek oluyor. Bir sene daha bekleyin derim. Tanelik mısır ekimi hızla artıyor. Urun arttıkça birim fiyatı düşüyor. Birde cambazlar ve devletin yanlış politikaları bunları da göz önünde bulundurmak lazım. Mısır eker çok kazanırsın dersem yalan olur. Geçen sene eskişehirde 1.40 tan mısır satarken çiftçi. Tmo bu sene 0.70 krş tan mısır alaçam deyince mısır ekenlerin emekleri ve ümitleri tükendi. Bu ülkede suprizlere dikkatli olmak lazım [emoji4]

Kardeşim okadar
4700 dekar araziyi ićara verse bırak kendi gecinmeyi bütün akraba eş dost gül gibi geçinir
[/QUOTE
Yonca ilk sene otla karışık çıkıyor .cılız ve zayıf oluyor. 2,3 ve 4. Senelerde verimi yüksek oluyor. Bir sene daha bekleyin derim. Tanelik mısır ekimi hızla artıyor. Urun arttıkça birim fiyatı düşüyor. Birde cambazlar ve devletin yanlış politikaları bunları da göz önünde bulundurmak lazım. Mısır eker çok kazanırsın dersem yalan olur. Geçen sene eskişehirde 1.40 tan mısır satarken çiftçi. Tmo bu sene 0.70 krş tan mısır alaçam deyince mısır ekenlerin emekleri ve ümitleri tükendi. Bu ülkede suprizlere dikkatli olmak lazım [emoji4]
kardeşim o kadar ekipmanım var makine gücüm var bu sefer de çalışmamak saçmalık olur

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Aslında dediğin mantıklı ama ben 1 sene daha bekliyip yine bu sefer ki gibi verimsizlikten korkuyorum yoncada

Bence de yoncaya devam edin erim, balya yapar dama atarsınız akmaz kokmaz hayranınız yoksa satarsınız, yonca da ilk yıl arkadaşların dediği gibi verim zayıf olur kök güçlendikçe verim artar ayrıca mısır ekersen her yıl sürmen gerekir birde bozman gerekecek onların yakıt parası da cebine kalır haa illaki mısır ekeceğim diyorsan yoncanın miyadi dolunca önce buğday ek onu kaldır mısır ek iki ürün alırsın nasıl olsa suyun da varmış burada yazması bizim için kolay ama elbetteki yapacak olan sensin hesabına geleni yapacaksın elbette ki ancak üretim de gerekli, para etmiyor deyip eklediğimiz bir ürünü bir yıl sonra iki katını verip alıyoruz

Çiftçi birim alandan daha az maliyetle daha çok ürün alacakmışmışmış diye bütün girdi maliyetleri( ekipman amortismanları, yakıt,gübre,inşaat maliyetleri v.s.) 3 katına çıktı, ürün fiyatları 2 katına yükseldi, son zamanlarda yaklaşık böyle oldu.Asgari ücretle 10 çeyrek altın alınabiliyordu, şimdi düğünlere gitmeye korkar olduk, 5 çeyrek altına çalışan insanlar var.Emisyon daralması var.Trump amcada emisyonu 1/4 daraltacağım, diyor. :(
Para, devletin borç senedidir, ürünler üzerinde balon fiyatlama yapılırsa sıkışık durumlar oluşuyor.
Elimde bir yular tutuyorum, iki yular isteyen olursa veremeyiz.
Orman, yağmur çeker, arazinin bir kısmını orman olarak değerlendirebiliriz.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı