Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Halil Dursun Özelleştirme İhalesinde

Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Halil Dursun Özelleştirme İhalesinde Limitleri ZorladıYozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Halil Dursun bir açıklama yaparak Özelleştirme Yüksek Kurulunun Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.ye ait Kastamonu, Kırşehir, Yozgat, Çorum, Turhal ve Çarşamba Şeker Fabrikalarının Portföy-C blok olarak satışa çıkarılmasının ardından, Yozgat, Turhal, Kırşehir, Kastamonu, Çorum, Samsun Pancar Ekicileri Kooperatifleri, Kayseri Şeker Fabrikası ve Amasya Şeker Fabrikası “Kuzey Anadolu Şeker Fabrikaları Ortak Girişim Grubu” kurarak ihaleye girdiklerini ve tüm limitleri zorlamalarına rağmen ihaleden çekilmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Dursun, bu Konsorsiyumun pancar üreticisinin kendi öz malı olan Şeker Fabrikalarını almak için geçimini pancar üreterek karşılayan çiftçilerin oluşturmuş olduğu doğal bir oluşum olduğunu ve bub oluşumun amacının, bölgesinde olmazsa olmazı olan pancar ekiminin devamını sağlamak, kota problemlerini çözmek, istihdam politikalarını geliştirmek ve teknolojik yatırımlar yaparak sektörü dünyada ki şeker üreten rakipleri ile rekabet edecek duruma getirmek olduğunu kaydederek

'Devlette iken zarar eden fabrikaların zararı kar eden fabrikalardan karşılandığı için bu fabrikalarda yeni teknolojik yatırımlar yapılmadığından dolayı maalesef birçok sıkıntılar üst üste geldi. Konsorsiyum çiftçilerimizin yaşadıkları sıkıntıları çözecek, fabrikaların modernizasyonlarını yaparak daha randımanlı çalışmasını sağlayacak, şeker pancarından şeker haricinde elde edilen diğer yan ürünleri de iyi bir şekilde değerlendirecek bilgi birikimine sahiptir. Bu öz güven ve çiftçilerden aldığı güçle ihaleye girme kararı aldı.

Bilindiği gibi 10 Aralık 2009 tarihinde gerçekleşen ihaleye 9 firma teklif vermiş 291 milyon dolarla başlayan ihalenin elemeleri ilk turda en düşük teklif veren Çelikler A.Ş. olmuştur. En yüksek teklif 453,7 milyon dolar olduğu 2. turda Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği, 481,3 milyon dolarla Torunlar Gıda elendi. Açık artırma öncesi son elemeli turda Elektrosa A.Ş. elendi Daha sonra 506 milyon dolarlık alt fiyat üzerinden açık artırmaya geçildi. Fiyatın 507 milyon dolarken Özaltın İnşaat ihaleden çekildi. Kalan dört firma 5 tur yarıştıktan sonra Konya Şeker Fabrikası 521,5 milyon dolar teklifle ihaleden çekildi. Kuzey Anadolu Konsorsiyum, Ak-can ve Yıldırım inşaat 22 tur fiyat artırdılar. Yıldırım İnşaat 600 milyon dolarlık fiyatıyla ihaleden çekildi. Ak-can Şeker Sanayi ve Kuzey Anadolu Konsorsiyum 3 tur yarıştıktan sonra Kuzey Anadolu 34. turda 605 milyon dolar teklif etti. Bunun ardından Ak-can Şeker Sanayi A.Ş. 605,5 milyon dolar teklif etti. Kuzey Anadolu Konsorsiyum en üst rakama ulaşarak limitleri zorlamış ancak her şirketin bir gücü ve her şeyin bir değeri olduğu için ihaleden çekilmek zorunda kaldı. Böylelikle Özelleştirme komisyonu başkanının isteği üzerine 606 milyon dolarla ihale Akcan Şeker de kaldı” dedi.

Dursun, söz konusu özelleştirmenin bölge açısından son derece önemli ve stratejik bir ürün olan pancar ve şeker üretiminin geleceğini de doğrudan etkileyeceğinin altını çizerek şu açıklamalarda bulundu:

“Bu fabrikaların faaliyetlerini sürdürebilmesi için hammadde üretilmesi zorunluluğu da dikkate alındığında herhangi bir tesis veya maden çıkarmak ve işlemek gibi işletilmesi mümkün olmayacağı, üretici boyutunun göz ardı edilemeyeceği açıktır.

Yozgat Şeker Fabrikası yöremizin ekonomisine önemli katkı sağlayan ve istihdamı yaratan en önemli sanayi tesisi olma özelliğindedir. Çorum Şeker Fabrikasının, Boğazlıyan Şeker Fabrikasının ve Yozgat Şeker Fabrikasının ihtiyacı olan pancar bu bölgede yetiştirilmektedir. Dolayısıyla, Yozgat Şeker Fabrikasının tam kapasitesiyle çalışmasını sağlayacak potansiyel fazlasıyla mevcuttur.

Bu bölgede pancar ekiminin devam etmesini sağlamak amacıyla Kooperatiflerimize düşen bütün görevi yapmaya hazırız. Bölgemizde (1998 yılında) kurulan Şeker Fabrikası ile bölge insanı kalkınmaya başlamıştır. 2000 yılında kurulan Yozgat Pancar ekicileri kooperatifi ile de Bölgemizde pancar kültürü gelişmiş yeni alet makineler ile modern sulama teknikleri uygulanmaya başlanmıştır. Biz pancar üretici çiftçiler ve kooperatif olarak üretime hazırız. Çiftçilerimiz Pancar üretmek için şimdiye kadar birçok makine ve malzemeler alarak yatırımlar yaptı. Bu yapmış olduğumuz yatırımlar umarız atıl kalmaz. Üretimde kullanılır Şimdi sıra Ak-can şeker de.

Bu vesileyle Özelleştirmenin Ülkemize, bölgemize, Çiftçilerimize ve Ak-can Şeker A.Ş.ye hayırlı olmasını dileriz.”
 
Ynt: Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Halil Dursun Özelleştirme İhalesinde

kozaklı lı olarakda hayırlı olmasını diler umarım karşımıza engel olarak konan kotaların kalkmasını diler bizlere parayla kota aldırmazlar inşallah
 

Benzer Konular