Yozgat’ta Biçerdöverler Hasat İçin Tren Katarlarına Yüklendi
Yozgat’ta geçimini biçerdöver vasıtasıyla sağlayan işçiler, hasat mevsiminin yaklaştığı bölgelere gitmek için biçerdöverlerini tren katarlarına yüklemeye başladı.

Türkiye tarımının büyük bir kısmının hasadını yapan Yozgat’ın Yerköy ve Şefaatli ilçelerindeki biçerdöverciler hasat mevsiminin yaklaştığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Adana’ya gitmek için harekete geçti.

Şefaatli Tren İstasyonu bugünlerde en yoğun günlerini yaşıyor. Biçerdöver sahipleri istasyona gelerek tren katarlarına yükledikleri biçerdöverleriyle doğu ve güneydoğu bölgelerine giderek hububat alanlarının hasadını yapıyor. Dursun Yılmaz, doğuda hasat mevsiminin yaklaştığını belirterek, “Her yıl bu dönemlerde hasat için yollara düşüyoruz. 2 ay doğu ve güneydoğuda hububat biçimi yapıyoruz. Biz yıllardır bu işi yaptığımız için orada devamlı ekinini biçtiğimiz vatandaşlarımız yine bizleri tercih ediyor. Bugünde biçerimizi trene yükledik. Bizde arabayla gideceğiz. İnşallah kazasız belasız gider geliriz” dedi.

Benzer ifadeler kullanan Çalap Arslan da, Türkiye’de birçok il ve ilçenin büyük bir kısmının hasadını yaptıklarını belirterek, “Ülkemizde en fazla biçerdöver ihtiyacını Yerköy ve Şefaatli ilçelerimiz karşılamaktadır. İki ilçede yaklaşık 2 bine yakın biçerdöver bulunmakta. Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde, hasat mevsiminin yaklaşması ile birlikte, bizler de o bölgelere gitmek için bu günlerde hareket ediyoruz. 2 ay sonra bizim kendi bölgemiz olan iç Anadolu’da hasat yapıyoruz. Ayrıca, Türkiye dışında İran, Irak, Suriye ve Rusya gibi ülkelere de hasat için gidiyoruz” diye konuştu.

Kaynak : www.sorgunpostasi.com
 

Benzer Konular