Zekat veriyormusunuz?

Faiz çok doğal bir şey eğer finansman dünyasında yer almak isterseniz, paranın ücretini ödersiniz. Elma armut alırken verilen para sorun değilse borç para için ödenen ücret de herhangi bir sorun teşkil etmez. Kendi görüşümdür.
Arkadaşlar konumuz zekat, lütfen dağılmasın. Faizi başka bir konuda ele alabiliriz

Faizle ilgili gelin hep beraber Bakara Suresi 275.ayetine bakalım

Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.

Borç para veren faizden kazanacak öşür yada zekat vermeyecek zaten ona düşmez vermek, helal kazandığınla faiz ödeyerek kazanırken, aslında doping alan atletizmci gibi kazanmış oluyorsun, bunun doğada olan hızlandırılmış süreç olduğunu söyleyebiliriz, ama ne kadar doğru, doğal olan herşey doğrumu? tabiyki yanlış olduğu için atletizmcinin doping alınmasına ceza varsa, faizede ceza var elbette, içkide doğal, ama haram kılınmış, her doğal olan helal değil yani.

öşür ve zekat helalinden kazanılır verilirse doğru, tıpkı atletizmcinin kendi çalışmalarıyla Allah vergisi vücüduyla çalışıp mücadelesini vererek yarışı kazanması gibidir, güzel ve doğru olan her zaman sorun teşkil etmez, islamda güzel ve doğru olanı teşvik eder, hızlandırılmış doğal süreç olduğu halde, yanlışı ayetlerle net olarak göstermiş bildirmiş ve haram kılmış, yani faize yasak koymuş, her yasak olanın cezası vardır elbet, dopingin cezası niye var diyormuyuz, doğal diyormuyuz, evet biyolojik olarak doğal olarak var ve doping yapılabiliyor elbette, ama doğru diyemyoruz malesef ve dopingliyi yakalarsak cezayı veriyoruz, her an yaptığınızı gören bilen cezayı kesmeyecekmi?

Tarım ürünlerinin zekatı farklı, hayvanların zekatı farklı, malın / paranın zekatı farklı. Bunların oranları ve şartları farklıdır. Tarım ürünlerinde zekat vermekle, eğer para, altın vb malınız ( nisab miktarının üzerinde ise) varsa ayrıca zekat vermeniz gerekir.

Devletin aldığı vergi ile zekat farklı şeylerdir, vergi verdiğiniz de zekat yükümlülüğünüz ortadan kalkmaz.

Ayrıca Zekat'ın farz olabilmesi içinde kişinin zengin olması (Malın nisap miktarına ulaşması) gerekir. Yani İslamiyet nasıl ki Zekat ibadeti ile, fakire yardımlaşmayı/desteklemeyi emretmişse, zengin olan kişiyi de makul ve taşınabilir bir sorumluluk yükler.
Hocam sizden önce yazan arkadaş icin yazacaktım ama tarihi seyir itibarıyla bilgim kulaktan dolma yada bir zamanlar okunmuş unutulmuş bir mevzu oluşu nedeniyle bir cevap yazmadım.Ancak arkadaşın dediği gibi hatırlıyorum zekat ibadetinin ortaya çıkışı medine islam devletinin oluşmasıyla ilgili olabilir. Çünkü Devlet başkanı olan Hz.Peygamber zekat görevlilerini belirliyor ve onları müslüman kabilelere gönderiyor. Yanlış olmasın, toplanan zekatı da beytulmale koyuyor. Bu yönden bakınca zekat islam devletinin gelirlerinden bir tanesi.
Yine tekrar ediyorum,araştırmadan yazmicaktim ama siz böyle diyince yazdım.
Meselenin bir diğer boyutu fetva-takva boyutu.İsin takva boyutunda olan kişi icin ölçü malın tamamı da olabilir. Şeri kısmı ise minumum olanıdır. Bunun tespit edilmesi ise şeriata aykırı değildir.

Hocam sizden önce yazan arkadaş icin yazacaktım ama tarihi seyir itibarıyla bilgim kulaktan dolma yada bir zamanlar okunmuş unutulmuş bir mevzu oluşu nedeniyle bir cevap yazmadım.Ancak arkadaşın dediği gibi hatırlıyorum zekat ibadetinin ortaya çıkışı medine islam devletinin oluşmasıyla ilgili olabilir. Çünkü Devlet başkanı olan Hz.Peygamber zekat görevlilerini belirliyor ve onları müslüman kabilelere gönderiyor. Yanlış olmasın, toplanan zekatı da beytulmale koyuyor. Bu yönden bakınca zekat islam devletinin gelirlerinden bir tanesi.
Yine tekrar ediyorum,araştırmadan yazmicaktim ama siz böyle diyince yazdım.
Meselenin bir diğer boyutu fetva-takva boyutu.İsin takva boyutunda olan kişi icin ölçü malın tamamı da olabilir. Şeri kısmı ise minumum olanıdır. Bunun tespit edilmesi ise şeriata aykırı değildir.
Hocam, Peygamber Efendimiz döneminde dediğiniz gibi zekat memurları oluşturulup zekat toplanmıştır. Toplanan zekatlar yoksul/fakir vb kişilere dağıtılmıştır.

Zekat ile verginin toplanış amacı ve kullanım yerleri farklıdır. Zekat verirken zengin olma şartı varken, ancak devlet vergi alırken böyle bir anlayışı/şartı yoktur. Bi ara bebek bezinden bile %18 kdv alıyordu

Zekat'la ilgili olarak Tevbe Suresi 60. Ayet'te

Sadakalar (zekâtlar) Allah'tan bir farz olarak ancak,
yoksullara,
düşkünlere,
(zekât toplayan) memurlara,
gönülleri (İslâm'a) ısındırılacak olanlara,
(hürriyetlerini satın almaya çalışan) kölelere,
borçlulara,
Allah yolunda olana,
yolda kalana mahsustur. Allah pek iyi bilendir, hikmet sahibidir.

Peki ülkemiz de toplanan verginin, sadece yukarıda bahsedilen kişilere/gruplara verildiğini söyleyebilir miyiz?

Zekat ile verginin farklı olmasına ilişkin ilk aklıma gelenler bunlar

Arkadaşlar konumuz zekat, lütfen dağılmasın. Faizi başka bir konuda ele alabiliriz

Faizle ilgili gelin hep beraber Bakara Suresi 275.ayetine bakalım

Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.
Eğer Kuran'ın her ayetine baksak içimizde cennete gidecek adam kalmaz belki de gerçekten de hiç birimiz gidemeyeceğiz. Artık 2500 yıl öncesinde değiliz ve dünya farklı işliyor.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Cennet kolay mı kazanılır?

Cennet ucuz değil, Cehennem dahi lüzumsuz değil... Bediuzzaman Said Nursi

Konumuz Zekat, lütfen konu dağılmasın.
Hocam ben faize istinaden yazdım siz cevap verdiniz. Konu dağılmasın ama Nursi zamanında tarikatçıdır ve günümüz fetö'sü gibi muamele görmüştür bu milletin çok şükür alimleri çoktur. Lütfen dikkat edelim.

Hocam ben faize istinaden yazdım siz cevap verdiniz. Konu dağılmasın ama Nursi zamanında tarikatçıdır ve günümüz fetö'sü gibi muamele görmüştür bu milletin çok şükür alimleri çoktur. Lütfen dikkat edelim.
Bediüzzaman' ı tanımadığınız çok belli. Lütfen birşey yazmadan önce iyice araştırın. Bediüzzaman ne demek? Said Nursi'ye niye bu isim verilmiş?

Sizinle Zekat hakkında konuşabiliriz, onun haricinde bu konunun altında (İnşaAllah) bu son yazışım.

Bediüzzaman' ı tanımadığınız çok belli. Lütfen birşey yazmadan önce iyice araştırın. Bediüzzaman ne demek? Said Nursi'ye niye bu isim verilmiş?

Sizinle Zekat hakkında konuşabiliriz, onun haricinde bu konunun altında (İnşaAllah) bu son yazışım.
Tc. Devleti sizden de benden de iyi tanır onu keza Nursi'de iyi tanır Türk Cumhuriyet'ni. Benim için bu tartışma bitmiştir görünen köy kılavuz istemez.

Eğer Kuran'ın her ayetine baksak içimizde cennete gidecek adam kalmaz belki de gerçekten de hiç birimiz gidemeyeceğiz. Artık 2500 yıl öncesinde değiliz ve dünya farklı işliyor.
Haramı helâl kabul etmek kişiyi dinden çıkarıyor.
Kul, cennete gitmek için ümitli, cehenneme düşer miyiz diye de korkarak yaşaması gerekiyor.

Kahta'lı kardeşim, zekat alacak konum demiyelim de kendi yağımızda kavrulmaya devam diyelim? Badem, mısır, pamuk, buğday, arpa, mercimek neredeyse hiçbiri adam akıllı para etmedi. Özellikle Urfa, Mardin, Diyarbekir buralarda, bundan 2 yıl önce üst üste kuraklık vardı biliyorsun. Kuru tarım yapanlar epey yıprandı... Bu senede fiyatlar berbat

Zarar yapılan yıllar haricinde, Zekatı hangi ölçüye göre dağıtıyordunuz? 1,2,3 hangi seçenek? (bir önceki mesajım da seçenekleri eklemiştim)
Ben genellikle ürün toplamaya gelen işçilere bir miktar ürün veriyorum. Örneğin bu yıl kabuklu badem hasatımız 150 çuvaldı, 2 çuvalını işçilere verdim. Bunun dışında tarımsal üretimde pek de bir kazanç elde edemediğimiz için bu konulara hiç girmiyorum.