ziraat mühendisi olmak için

Ynt: ziraat mühendisi olmak için

Keremo54 link=topic=8326.msg88010#msg88010 date=1224868262' Alıntı:
peki arkadaşlar soruyorum size bilgisayar müh. olsam matematik gerek değilmi gerekli bilgileri yazarmısınız lütfen

Matematikle aran iyi değilse bırak ziraat Müh. hiç bir Mühendislik bölümünü okuyamazsın... Mühendisliklerin tamamı Liseden Sayısal Bölümünden alıyorlar... Mühendis=Matematik...

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca

Keremo54 link=topic=8326.msg88010#msg88010 date=1224868262' Alıntı:
peki arkadaşlar soruyorum size bilgisayar müh. olsam matematik gerek değilmi gerekli bilgileri yazarmısınız lütfen

Öncelikle çok iyi matematik bilgisine sahip olmalısın
daha sonra elektronik
fizik bilgin olmalı
önermeleri çok iyi bilmelisin
elektrik akımlarını bilmelisin
komutları ve vb kodlarını bilmelisin
en az bir programlama diline hakim olmalısın (c++,delphi vs gibi)

• Beğen

Bİr kere mühendislik dedi mi fizik ve matematik olmazsa olmazdır bence.Bunlarla aran yoksa lisede eşit ağırlık veya sözel seçersin,hukuk,iktisat,işletme vs... okursun.Sistem değişir mi değişmez mi bilmem ama şu an için geçerli olan bu.Lisede de not ortalamanı çok yüksek tutmalısın okul puanı açısından.

Ayrıca tarımla uğraşıp başka bir gelir olmadan yaşamını sürdürebilen var mı acaba?Benim çevremde hiç yok.Ziraat mühendisi olup kendin tarım yapacaksan o iş yaş derim sana.Küçümsemek gibi değil ama bilinçli tarım yapmak için ziraat mühendisi olman gerekmez.Zaten okulda da yaptığın işlerle ilgili hiçbir bilgi verilmeyecek sana.Sanmayın ki tarla nasıl işlenir,ne zaman ekilir ne zaman biçilir öğretilecek.Belli verilere bakarak verimli ürün hangisidir vs... bunlara bakacaksınız.Dayım ziraat mühendisi ondan dolayı bu konuda size yardımcı olabilirim.

• Beğen

yardımlarınız için sağolun matematik varsa bu iş gerçekten yaş
yav tambi meslek seçiyorum matematik çıkıyo içinden arkadaşlar buraya matematiksiz bi meslek adı yazarmısınız rica etsem.

Poyrazlı salih haklı ama bir şirkete girdiginde çok süper bi iş bizim burda Alaranın mühendisi var her sene altına sıfır pıck-up çekiyolar kendide sahşına her sene sıfır otomobil alıyor şu an yeni aldığı passat var bundan önce megane vardı..Ama adam gece gündüz çalışıyor..

Keremo54 link=topic=8326.msg88624#msg88624 date=1224965412' Alıntı:
yav tambi meslek seçiyorum matematik çıkıyo içinden arkadaşlar buraya matematiksiz bi meslek adı yazarmısınız rica etsem.

Abim lisede Türkçe-Sosyal bölümünü okudu... ÖSS ye girdi Afyon Kocatepe Üniv. Tarih Öğretmenliği bölümü kazandı : 1 sene okudu ondan sonra okulu bıraktı. dersaneye gitti tekrar ÖSS ye girdi Gazi Üniv. Halkla İlişkiler ve Pazarlama bölümünü kazandı... 2 sene okudu okuldan atıldı...
Lisede enim gibi Türkçe-Matematik bölümünü okursan seçenekler :
1- bankacılık ve sigortacılık
2- Turizm
3- muhasebe
4- işletme
5- tarım alet ve makineleri
6- tapu kadarstro
7- harita kadastro vs.
Türkçe-Sosyal bölümüne gidersen :
1- tarih öğretmenliği
2- arkeoloji (mezarcı)
3- halkla ilişkiler ve pazarlama
4- turizm ve otelcilik vs.

bildiklerim bunlar... sen en iyisi Harita kadastro veya Tapu kadastro bölümüne git... ben bu bölümlerle ilgili 6-7 tercih yaptım çoğuda konyadaydı ama olmadı...
Manisa : Celal Bayar Üniv. Saruhanlı Mes. Yük. Okl. Tarım Alet ve Makineleri Bölümü tuttu onada gidemedim :(

Şu anda Tekirdağ Anadolu Öğretmen Lisesi ' ndeyim.Makine Mühendisi olmak istiyorum.Bir traktör yada tarımsal ekipman fabrikasında Ar-Ge bölümünde yeni traktör tasarlayabilirim.Belki biçerdöver de olur.Tümosan ' ın biçerdöver serisi kulağa çok hoş geliyor.Tabi bu söylediklerim sadece gelecek planlarım.

• Muhteşem

Bütün adam gibi bölümler sayısal okuyarak kazanılıyor.Örn ben çok istediğim kaptanlık bölmünü okumak için lisede çanakkale geliboludaki denizcilik lisesine gittim ordan mezun oldum ve uludağ üni güverte bölümünü kazandım orasını bitirdikten sonra belirli sebeplerden ötürü kendi mesleğimi yapamadım tekrar öss ye girdim ve bu sefer otomobil tasarım kazandım şu an onun üzerine çalışıyorum bir dönem tofas arge de çalıştım...Yani adam gibi mesleğim olsun geleceğimden kaygı duymayayım diyorsan bence sayısal okumalısın biraz sık dişini sayısal bana göre fizik hariç pek zorluğu yok eğer temelin varsa...

ziraat mühendsliğinin de bir çok bölümü benimkiler tarım makinaları mühendisliği makina mühendisliği derslerinin %80 ini alıyoruz çukurova üniversitesindeyim.ziraat mühendisliği için bence tercih edilebilecek en yi fakültelerden birisi bana göre en iyisi uygulama çok.

Keremo54 link=topic=8326.msg88624#msg88624 date=1224965412' Alıntı:

Dostum matematikten iğrenmen için bence çok erken... Böyle umutsuz bakma geleceğe daha bu günlerden. Yani matematiği şimdiden takıntı olarak görürsen onunla ilgili bölümler için bakış açını şimdiden kapamış olursun. 8.sınıf öğrencisi daha matematiğin nesini görmüştür ki % 15-20 ' dir en fazla.

Ben sana şu bölümü seç falan demicem, hangi meslek dalı senin ilgi alanına giriyorsa onun peşinden koş, başarılı olma sanşın çok daha fazla artacaktır. Ama rehber öğretmenlerine danış karar vermeden önce, onlar senin ilgi alanının ne olduğunu farketmeni sağlayabilir.

Başarılar şimdiden...