Çiğ Süt Fiyatlarınız

"Çiğ süt fiyatı 1 lira 47 kuruş olmalı"
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "ESK, çiğ süt alımına, fiyat 1 lira 15 kuruşun üzerine çıkana kadar devam etmelidir" dedi.
"Çiğ süt fiyatı 1 lira 47 kuruş olmalı"

Ana Sayfa» Ekonomi» Ekonomik Meslek Kuruluşları27.03.2016 11:22

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici örgütleriyle sözleşme imzalayarak Et ve Süt Kurumunun (ESK) piyasaya müdahale için harekete geçmesinin memnuniyet verici olduğunu belirterek, "ESK, çiğ süt alımına, fiyat 1 lira 15 kuruşun üzerine çıkana kadar devam etmelidir" ifadesini kullandı.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, ilk etapta Balıkesir, İzmir ve Konya’dan alımlar yapacağını, üreticiden 1 lira 15 kuruşa alınan çiğ sütün, süttozu fabrikalarında işlenerek örgütler kanalıyla ESK’ya satılacağına değinerek, ESK’nın piyasaya müdahalesinin başarısının, fiyatların 1 lira 15 kuruşu geçmesine bağlı olduğunu vurguladı.

Beklentilerinin, çiğ süt fiyatlarının 1 lira 15 kuruşun üzerine çıkması olduğuna dikkati çeken Bayraktar, yem/süt paritesine göre, fiyatın 1 lira 47 kuruş olması gerektiğini, çiğ süt fiyatlarının bazı yerlerde 70 kuruşa kadar düştüğünü, maliyetin 98,4 kuruş olduğu bir ortamda, bu fiyatlarla üreticinin üretimini sürdürebilmesi mümkün olmadığını bildirdi.

Hayvan kesimlerinin başladığını, fiyatın en kısa zamanda 1 lira 15 kuruşun üzerine çıkması gerektiğine işaret eden Bayraktar, yeterli alım yapılır, müdahale başarılı olursa süt hayvanlarının kesime gitmesinin engelleneceğini ve sektörde üreticinin alın terini istismar edenlere de cevap verileceğini ifade etti.

Bayraktar, 2008’de sütte yaşanan kriz sonrası süt hayvanlarının kesime gittiğini, 2010'dan itibaren ülkenin ithalat yapmak zorunda kaldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"2008 krizi 3,7 milyar dolarlık ithalata yol açtı. Ülkemiz bu kadar dövizi, yabancı devletlerin çiftçilerine destek olarak vermiş oldu. Bu kadar zengin değiliz. Üreticimizi desteklemeli, piyasayı istikrara kavuşturmalı, ithalat yapmak zorunda kalmamalıyız. İthalatın çözüm olmadığını geçmişte gördük. Sütte krizin, ette de krize neden olduğunu yaşayarak öğrendik. Türkiye, 79 milyon nüfusu, 3 milyon sığınmacısı ile 40 milyonu aşkın turistiyle çok büyük bir tüketici kitlesini barındıran önemli bir pazar. Bu pazar ne yazık ki gelişmiş ülkelerin iştahını kabartıyor. Bunu bilerek, gelişmiş ülkelerin pazarı olmama mücadelesi vermemiz gerekiyor. TZOB olarak bunun mücadelesini veriyoruz. Bunu önlemede piyasada istikrarın sağlanması ve korunması hayati önem taşıyor. Zaten ESK da bunun için kuruldu. TZOB olarak doğru kararları her zaman olduğu gibi destekleyeceğiz."

Bayraktar, yaptığı açıklamada, ilk etapta Balıkesir, İzmir ve Konya’dan alımlar yapacağını,
Ben anlamadım, TZOB mu alacakmış?

Beklentilerinin, çiğ süt fiyatlarının 1 lira 15 kuruşun üzerine çıkması olduğuna dikkati çeken Bayraktar, yem/süt paritesine göre, fiyatın 1 lira 47 kuruş olması gerektiğini, çiğ süt fiyatlarının bazı yerlerde 70 kuruşa kadar düştüğünü, maliyetin 98,4 kuruş olduğu bir ortamda, bu fiyatlarla üreticinin üretimini sürdürebilmesi mümkün olmadığını bildirdi.
"2008 krizi 3,7 milyar dolarlık ithalata yol açtı. Ülkemiz bu kadar dövizi, yabancı devletlerin çiftçilerine destek olarak vermiş oldu. Bu kadar zengin değiliz. Üreticimizi desteklemeli, piyasayı istikrara kavuşturmalı, ithalat yapmak zorunda kalmamalıyız.
Bir de süt Almanyada 0.80 bizde de öyle olmalı, yoksa Almanya ile rekabet edemeyiz diyen süt üreticisi Eşref Bey var. Off :confused:Şimdi ben hangisine inanacağım

Bu bana Rahmetli Özalın bizde koza çok pahalı dünyayla rekabet edemeyiz, deyip Japon ipeği getirip, yerli ipekböceği üreticilerini yere serdikten sonra, dut ağaçları kesilip, Bursada satılan ipek halılarla, İran, Azerbeycan, Japon çiftçilerine kazandırdığımızı hatırlatıyor. :) Bir koza üretici çiftçi oğluyum.

Tahsildar oglu firmasi 5 6 yildir aliyordu koop sutunu iki gundur yag oranlari dusuk duzeltin deyip birakmis idareten kucuk bir firmaya vermisler sutu simdilik ama fiyat ne olacak bilmiyorum

Bizim bolgede herkesin hayvani cimende su an cimen sutun yag oranini dusuruyor bende cok az fenniyem ve arpa ezmesi veriyordum baska sey vermiyorum cimen ile doyuyorlar verimde iyi oluyor cimende
Yag orani 3.1
Kurumadde9.8 sutcu bakti

Kendimiz universiteye baktirdik ertesi gun
Yag orani 3 .27
Kuru madde 11
Benim sutler

Son düzenleme:
Tahsildar oglu firmasi 5 6 yildir aliyordu koop sutunu iki gundur yag oranlari dusuk duzeltin deyip birakmis idareten kucuk bir firmaya vermisler sutu simdilik ama fiyat ne olacak bilmiyorum

Bizim bolgede herkesin hayvani cimende su an cimen sutun yag oranini dusuruyor bende cok az fenniyem ve arpa ezmesi veriyordum baska sey vermiyorum cimen ile doyuyorlar verimde iyi oluyor cimende
Yag orani 3.1
Kurumadde9.8 sutcu bakti

Kendimiz universiteye baktirdik ertesi gun
Yag orani 3 .27
Kuru madde 11
Benim sutler

Allah kolaylık versin kardeşim, Şu mübarek günler hürmetine, Bu mübarek hayvanları besleyen, tüm süt üreticisi kardeşlerimize Allah dayanma ve ayakta kalma gücü versin

0.95 . amme hizmeti yapıyoruz. para kazandırmıyor. yemi kendimiz üretiyoruz . Satın alanlar zarar eder. Neden yapıyorsun diye soranlar oluyor. Bugün bıraksam ve düzelince tekrar başlasam satın aldığım hayvanlar in düzene girmesi en az 5 yılımı alır. Kimi hasta çıkar kimi atik yapar. Yurt dışından gelenler ortama uyum sağlaya na kadar fire veriyor.
Makina degilki düğmesine basıp kapatalım. Bu fiyatlarla sermayeden yiyoruz... ben ineklere ektiğim alanda mısır veya pancar ekerek zaten para kazanırım, bir suru emek ediyoruz ineklere, 1 arpa boyu yol alamiyoruz . Ettiğimiz emek boşa gidiyor... Amme hizmetine devam.

Son düzenleme: