etçi sıgir yetiştirme

Ynt: etçi sıgir yetiştirme

ilker kardeşim bizim buralarda mera sığır otlatmaya müsaitdeğil millet hayvanlarını ahırında besliyor şu an elediyemizin kasaba halkına yönelik bir projesi var belediyeye ait büyük bir arazi kaç dönüm bilmiyorum sığır işiyle ugrasan üretim yapan çiftçiye tahsis edilecek kaçar dönüm düşecek onuda tam bilmiyorum.. bu gün sabah müracaat için dilekçelerin alındıgına dair anons verildi... bizim buraların merası zayıf vatandas mısır yonca fiğ arpa bugday ekip hayvanına yediriyor hazır olarak..
meran varsa iş yarı yarıya kolaylaşıyor angus mükemel bir hayvan bende çokseviyorumsaf ırk angusum yok ama bir düveme tohumunu kullanmışdım şu an erkek bir angusdanam var çok datlı bişiy sevimlide ..kardeşim işin ucundan tuttunmugerisi gelir ben hep sölerim eşime dostuma yeterki başlayın zamanla hepsi düzelir gücün neye yetiyorsa paran neye yetiyorsa onla başla güzel kardeşim.ben öyle yapdım iyide yapmışım borca harca girmeden işletme sahibioldum az bir sermayeyle sanada kolay gelsin kardeşim... mesela gittin güneydoğu anadolu sığrlarından topladın yaylaya sürdün kardeşimkendi halinde karnını doyururlar barış abimizdende zalım bir dana al koy içlerine yada onun önereceği boğalarla suni tohumlama yaptırırsın3 5senede işler rayına oturur,
ben öyle yapdım iyide yapmışım borca harca girmeden işletme sahibioldum az bir sermayeyle sanada kolay gelsin kardeşim...

barış abi tam bizim düşünüpde yapamadıgımız şeyleri yapıyorsun işallahbizlerede nasip olur 3 5 sene sonra bizlerde gideriz sizlerle birlikde o fuarlara gönülisterki giderken bizlerde ürettiğimiz sığırlardan götürelim... barış hocam holsteinde ve brownswissdede taviye edebileceğiniz boğalar varmı simenthalde vanadinde karar kıldım aksilikolmazsa ondan alıcam..

Şuan yaklaşık 40 adet anaç montofon ve simental&montofon melezi hayvanlarım var.Geçen sene konuyu açmıştım etçile geçiş diye.hayvanların tamamına yakınını düveler hariç angus-şarole-limuzin-herford vs.. aşılarından attırdım.Geçen zaman içerisinde de niye tamamına angus attırmadımki diye pişmanlık duydum ama doğumlar kurbandan sonra başlıyor bakalım nasıl çıkacak melezler.Bende sürüyü komple angusa çevirecem zaten.Meradan faydalanmak çok önemli.Bence sizde başlayın derim ama 2009 daki gibi piyasa aşırı yükseldi , bi düzenleme yapacaklar gibi hissediyorum

poyraz51 link=topic=85078.msg1019877#msg1019877 date=1440504158' Alıntı:
tamamını angus aşılatmadıgınız için pişman olmanıın sebebi nedir

inanıyorumki ileride angusun et kalitesinin değeri anlaşılacak ve kesimde 1-1.5 tl fazla edecek Avrupadaki gibi..Ayrıca diğer ırklarda yağlanma %30 lara yükselirken anguslarda %6 seviyelerinde oluyor ve randımanı da yüksek tabi %60 lara yakın.Bulunduğum bölgenin şartlarına en elverişli hayvan montofon ırkı ama angus melezlemeri ile .Geleceğe yönetik bir sürü kurma açısından tamamını angus ve melezleri şeklinde kurmayı planlıyorum

çok güzel olur avsar beyi kardesim sürekli melezlemeye giderseniz verimde yükselecektir en az yüzde 9verim artışı sağlıyormuş melezleme yani f3 ve f4 f5 olayında ilk melezlemede yüzde 30 verim artışı oldugunu söylüyo veterinerler ayrıca her saf ırkda görülmesi muhtemel olan bazı kalıcı rahatsızlıklarda ortadan kalkıyor hayvanların ömrü uzuyor..spermayı nasıl temin ediyorsunuz kendinizmi alıyorsunuz yoksa veterinerde olan sperrmalarımı kullanıyorsunuz

Avşar Beyi link=topic=85078.msg1020063#msg1020063 date=1440615812' Alıntı:
inanıyorumki ileride angusun et kalitesinin değeri anlaşılacak ve kesimde 1-1.5 tl fazla edecek Avrupadaki gibi..Ayrıca diğer ırklarda yağlanma %30 lara yükselirken anguslarda %6 seviyelerinde oluyor ve randımanı da yüksek tabi %60 lara yakın.Bulunduğum bölgenin şartlarına en elverişli hayvan montofon ırkı ama angus melezlemeri ile .Geleceğe yönetik bir sürü kurma açısından tamamını angus ve melezleri şeklinde kurmayı planlıyorum
avrupada angus ile diger irklar arasinda %20 ile %30 fiyat farki var
Malesef ülkemizde degeri anlasilamamis bir irk
Herkesde bir simental sevdasi var son yillarda

poyraz51 link=topic=85078.msg1020122#msg1020122 date=1440677337' Alıntı:
çok güzel olur avsar beyi kardesim sürekli melezlemeye giderseniz verimde yükselecektir en az yüzde 9verim artışı sağlıyormuş melezleme yani f3 ve f4 f5 olayında ilk melezlemede yüzde 30 verim artışı oldugunu söylüyo veterinerler ayrıca her saf ırkda görülmesi muhtemel olan bazı kalıcı rahatsızlıklarda ortadan kalkıyor hayvanların ömrü uzuyor..spermayı nasıl temin ediyorsunuz kendinizmi alıyorsunuz yoksa veterinerde olan sperrmalarımı kullanıyorsunuz

veterinere aşılatma yapıyorum elimde katalogdan kendim seçiyorum boğayı.Demsa genetiğin spermalarını kullanıyorum

Aspir link=topic=85078.msg1020129#msg1020129 date=1440679157' Alıntı:
avrupada angus ile diger irklar arasinda %20 ile %30 fiyat farki var
Malesef ülkemizde degeri anlasilamamis bir irk
Herkesde bir simental sevdasi var son yillarda

bi şekilde o seviyeye gelecez bizde umarım.Belki ilk doğan dişilerin ömrü yetmez onu görmeye ama elbet düzenlenmesi lazım bu kesimlerin

dediğiniz olaya katılıyorum angusların eti değerlive ayrıca angus etiolarak satılıyorlakin bizim burda hepsi aynı paray gidiyor şu an benim üzerinde durduğum konuen kısa zamada en fazla karkas verecek danayı üretmek ve süt üretiminide aşşağıya çekmemek malum biz meradan yararlanamıyoruz arıca simenthale karı tüccarlarında ayrı bir ilgisi var şahsen bende besilik dan alacakolsam simenhal yada melezini almayıtercih ederim ayrıca suni tohumlama olayı büyük nimet yukarda bahsetmişiniz angus şarole limusin spermalar kullanmışınız ne güzel her çeşitten ortaya karışık yapmışınız bende angus fleckvieh yavrusu aldım holsteinlerimden nasipolursa birtane montofonum varo ilk dogumunda montofon dogurdu ikincisinde kısmetolursa simenthal doguracak..ayrıca bu siteden çok güzel bilgiler edindim en basitinden 100liraya kullandıgım bogotohumufirmada 20liraymış ve avusturya almanya listesinde şu an 76.sıraya gerilemiş durumda ..yani bizimçokiyidediğimiz boğları simentalci barış hocama sordum ortanın biraz altında bazı arkadaslarımızın kullndıkları çok vasat boğalarmış .. sevgiliçitçi kardeşim onca paraveriyoz kalitelisini alalım ne alırsak nasipolursa 90liraya vandin alacaz eger dolarazdaha yukselmezse ..artı kasabamda bir abimizvar tohumlamacı o devamlı bizim kasabada 20lirada el emeğiverrim 110 yada 120 lira ya yani 10 20 lira fazlasına çok çok iyi bir boğanın tohumlarını kulllanacaz ...

poyraz51 link=topic=85078.msg1019272#msg1019272 date=1440163331' Alıntı:
olur onun için anaç sığır bakmana gerek yokkardeşim al danaları sok besiye

Ama ortalama 2000 tl ye besiye hazır birinci sınıf etçi sığır sahibi olucaksın. Bu özelliklerdeki bir sığırı bu fiyata nasıl bulcaksın eğer yetiştirmezsen.
Silaj ve yonca üretimini kendin yapıyorsan kağıt üzerinde meraya gerek olmadan da karlı gözüküyor ama gözden kaçırdığım bir yer mi var onu bilmiyorum. Yoksa diğer insanlar neden bunu uygulamasın.

Guney46 link=topic=85078.msg1020367#msg1020367 date=1440851669' Alıntı:
Ama ortalama 2000 tl ye besiye hazır birinci sınıf etçi sığır sahibi olucaksın. Bu özelliklerdeki bir sığırı bu fiyata nasıl bulcaksın eğer yetiştirmezsen.
Silaj ve yonca üretimini kendin yapıyorsan kağıt üzerinde meraya gerek olmadan da karlı gözüküyor ama gözden kaçırdığım bir yer mi var onu bilmiyorum. Yoksa diğer insanlar neden bunu uygulamasın.

2000 liraya danamı var şuan ? nerede :D

Avşar Beyi link=topic=85078.msg1020396#msg1020396 date=1440873596' Alıntı:
2000 liraya danamı var şuan ? nerede :D
su an böyle besilik Dana al besi yap para kazanamazsin
Senin besi icin alacan kilo alacak hayvan en az 3500-4000 tl kisa ve yogun besi yapsan hayvan basina 1500-2000 tl masrafin olur zaten hayvani kestirsen 6000 tl civari tutar eti o da para kazanmaz

Not:daha bunun icinde görünmeyen masraflar var, ölen hastalanan randiman vermeyen hayvanlar
Olacak

Aspir link=topic=85078.msg1020406#msg1020406 date=1440875802' Alıntı:
su an böyle besilik Dana al besi yap para kazanamazsin
Senin besi icin alacan kilo alacak hayvan en az 3500-4000 tl kisa ve yogun besi yapsan hayvan basina 1500-2000 tl masrafin olur zaten hayvani kestirsen 6000 tl civari tutar eti o da para kazanmaz

Not:daha bunun icinde görünmeyen masraflar var, ölen hastalanan randiman vermeyen hayvanlar
Olacak

her hafta gitmeye çalışırım pazara , yaklaşık 1 aydır gübre çekiyordum pek gidemedim geçen gittiğimde 5-6 aylık 3 adet erkek montofona müşteri oldum adam 11 binden aşağı inmedi.10 bin verdim nakit yine vermedi.2000 e sanırım hoştayn alınır bu şartlarda oa sütten kesim şekli

Avşar Beyi link=topic=85078.msg1020407#msg1020407 date=1440875956' Alıntı:
her hafta gitmeye çalışırım pazara , yaklaşık 1 aydır gübre çekiyordum pek gidemedim geçen gittiğimde 5-6 aylık 3 adet erkek montofona müşteri oldum adam 11 binden aşağı inmedi.10 bin verdim nakit yine vermedi.2000 e sanırım hoştayn alınır bu şartlarda oa sütten kesim şekli
aynen öyle bu sartlarda Dana alip besi yapmak mantikli gözükmüyor dana fiyatlari uctu
Anasi sende olmasi lazim tabi altin Kural buzagi öldürmemek
Gecen yil bizim cicek hastaligindan 11 buzagi ,Satin aldigimiz 7 tanede besi danasi öldü anlayacaginiz bir yil bosa döndü

Aspir link=topic=85078.msg1020414#msg1020414 date=1440879007' Alıntı:
aynen öyle bu sartlarda Dana alip besi yapmak mantikli gözükmüyor dana fiyatlari uctu
Anasi sende olmasi lazim tabi altin Kural buzagi öldürmemek
Gecen yil bizim cicek hastaligindan 11 buzagi ,Satin aldigimiz 7 tanede besi danasi öldü anlayacaginiz bir yil bosa döndü

ben bu sezon 1 buzağ öldü hala kendimi affetmem uyuya kaldım diye düvenin zor doğum oldu sanırım ki ahıra bir girdim yarısı dışında ölü halde dünyam başma yıkıldı 40-50 buzağ alırım anaçlardan ölüm %2 olur en fazla oda işte böyle uykuma kurban gitti hala vicdan yaparım

Merhabalar sevgili forum sakinleri,
Uzun zamandır forumu sessiz sedasız takip ediyorum. Paylaşımda bulunan herkese çok teşekkür ederim. Sayenizde çok bilgi edindim.
Bu tip besicilik sistemi hakkında araştırmalarım olmuştu. Konuyu Prof. Dr. İsmet Türmen hocamıza sordum, soru ve cevabı siz değerli dostlarla paylaşıyorum.

Soner Çorak: Merhabalar kıymetli hocam, yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Hocam, sektöre neresinden giriş yapabilirim diye araştırmalarım sürüyor. Benim de aklıma gelen ve geçenlerde okuduğum bir makale sayesinde haberdar olduğum Amerika’da cow-calf operation denilen sistemi düşünüyorum sürekli. Ülkemizde talepten daha fazla süt üretiliyor, beş senede türlü krizler yaşıyoruz. Besicilik yapsam besilik hayvana ulaşmak zor, hadi ulaştık nedir, ne değildir bilmek zor, şu sıralar fiyatı da cabası. Anaçların elimizde olması bence en mantıklısı. Sizin de bildiğiniz gibi ülkemizde mera sıkıntımız var maalesef. Benim yerim Hayrabolu Çerkez Müsellim’de. Burada geniş meramız var fakat tahmin edersiniz çok da canlı değil. Şimdi ben Angus gebe düve alsam bu hayvanları meraya destek olarak çiftlikte düşük maliyetle beslesem bu hayvanlar kendi buzağılarına baksalar erkekleri de maksimum 16-17 ayda kestirsem karlı bir iş yapmış olur muyum sizce? Fikirleriniz bizler için çok değerli. Şimdiden teşekkür ederim, saygılar, sevgiler.
CEVAP
ÖMER MATLI AKADEMİ DANIŞMANI PROF. DR. İSMET TÜRKMEN: Ülkemizde besi sığırı ile yeni yeni tanışıyoruz. Şimdiye kadar hep sütçü karaktere ya da etçi sütçü veyahut ta sütçü etçi karakter sahip damızlık ineklerin erkek yavrularını besiye aldık. Tabi bu durum bir hayvandan daha az karkas almamıza ve kaliteli-lezzetli et üretilememesine kısmen neden olmaktadır. Düşünceniz bence olumlu. Tabi meranın kaliteli olması ve de ekstradan yem maliyeti yapılmaması halinde. Böyle olduğunda damızlık sürünün günlük sarf masrafları çok düşük olacaktır. Bu hayvanlardan buzağıları ayırmayın ve buzağılar 4-5 aylık olana ya da aşım istekleri başlayana kadar devam edin. Sonra bunların erkeklerini de besiye alın. Dişi buzağıların bazılarını damızlık sürünün yenilenmesi için kullanın ve de geri kalanlarını yine besiye alın.

Hatta bir başka arkadaşımızda şöyle bir soru yöneltmiş hocamıza;

Merhaba hocam, size angus yetiştiriciliği ile ilgili bazı sorularım olacak: 1-Dişi Angusların günlük rasyonları ortalama nasıl olmalıdır? Hammaddeler mısır silajı veya şeker pancarı posası veya ikisi birden, saman, gerekiyorsa yonca, arpa, ATK ve gerekirse kesif yem. 2-Sizce mera kullanımı olmadan (sürü sayısını sabitleyip erkek ve dişi yavruları besiye çekerek) bu tip yetiştiricilikten para kazanılmaz mı? 3-Mera şartları yoksa, bu iş tipi yerine yurtdışından et cinsi dana ithal etmek daha mı avantajlıdır? Saygılarımla

CEVAP
ÖMER MATLI AKADEMİ DANIŞMANI PROF. DR. İSMET TÜRKMEN: Sanırım mera olmadan bu iş size zarar ettirecektir. Çünkü neresinden bakarsanız bakın mera olmadan damızlık sürünün besleme maliyeti günlük 5 TL yi bulacaktır. Mesela onlara günde 5 kg saman, 3 kg mısır silajı, 1-2 kg süt yemi, 2 kg yonca verebilirsiniz. Bu rasyon onların sadece yavrularını besleyecek kadar süt vermesi durumunda uygulanmalıdır. Böyle olunca da senede 1 defa yavru almak istediğinizde 5 TLx365:1825 TL olacaktır. Bu durumda doğan yavrunun da bir bedeli olacağına göre üzerine de işçilik vs gibi maliyetler ilave olduğunda sütten kesilmiş buzağı size en az 3-4 bin TL ye gelecektir. Tabi bu Holstein ya da Simental buzağılarına göre çok yüksek bir rakam. Bu iş olmaz yani. Bence dışarıdan besiye uygun hayvan getirmek çok daha mantıklı ve sağlıklı olacaktır. Mera olmadan kendi kendinize damızlık beslemeye kalkmayın sakın. Zarar edersiniz

Sözün kısası hocamız kaliteli mera olmadan bu iş olmaz diyor maalesef.
Siz değerli dostların fikirlerini almak isterim.