etçi sıgir yetiştirme

Ynt: etçi sıgir yetiştirme

ELPRESACANARİO link=topic=85078.msg1028613#msg1028613 date=1445542605' Alıntı:
Ben hiç angus beslemedim ama angus melezinin gelişimini gözlemledim. Komşumuz benim tavsiyem üzerine yerli melez ineğine angus tohumu atmıştı. Yavru çok küçük doğdu. Bu zaten angus ırkının bir özelliği. Sonrasında çok hızlı gelişim gösterdi. Boynuzsuzdu. Rengi siyah değildi ama koyu kızıldı. Red anguslar gibi... Çok hızlı büyüdü ve danaların içinde en baskın oldu. Şarole, limuzin, simental, montofon melezleri de vardı. Angus hepsinden daha iyi gelişti. Vücut yapısı tamamen angus. Küçük kafa ve sıkı yapı. Verimi de çok iyiydi.
çokgüzel bir paylaşım akrdeşim demek oluyorki sizin oraların yerli melz sığırları anguslarla daha güzel sonuçvermiş bölgenizin yerli sığırlarından oluşturulacak bir sürü angus spermalarıyla tohumlanarak çok güzel sonuç alınabilir

ayrıca şu an niğdede altunhisarda kliniği bulunan hakan hoca diyarbakırda bulundugu süre boyunca yerli ufak tefek sığıları simenthal vebelçikamavisi ile melezlediğini ve çok güzel yavruların yetiştiğini anlatmışdı

arkadaşlar ben afyonluyum emirdag ilçesine bağlı bademli kasabasında bu işi yapmak istiyorum orda tarlalarımız var Ankarada oturup çalışmaktayım her sene gidip ekip biçiyoruz yalnız arpa buğday ekiyoruz bizim yayla diye tabir ettiğimiz herkesin göç ettiği kasabadan daha yüksek yerde tarlalarımızda burada yapan kişler var ama tam bişey söylemiyolar malum mera paylaşmak istemiyorlar benim düşünce 30-50 baş dana getirip bunları şubat-mart-nisan-mayıs ve haziran ayına kadar yani otlar kuruyana kadar hic yem vermeden merada güdmek ve sonra besi yapıp aralık gibi kesime götürsem bu şekilde kaç aylık dana almalıyım ki kış girmeden etini alıp kesime hazır olsun bu danaları kaç tl ye alabilirim bu danalar günde yem maliyeti nedir bu şekilde yapılırsa ortalama kaç kg karkas et verir teşekkurler
ırk konusunda pek bi bilgim yok bizim oralara gidecek hayvan hangisidir bilmiyorum orda yapanlar hep karstan getiriyorlar ocak-şubat aylarında

kırsalda sadece yem saman ile holstein yapmaya çalışmaktan daha karlıdır. köylümün veterinere verdiği paranın haddi hesabı yok herkes kooperatiflere borçlu. yem borcu. devlet kooperatiflere rulo balya makinesi dağıtıp fiğ yem bezelyesi sılajı teşvik etmeli. sadece fiğ veya yem bezelyesi vererek angus beslenebilir. ne sulama ne gübre ne ilaç masraf var. maliyeti 8 kuruş. 15 protein var.

• Beğen
Tepkiler: KüreLee