etçi sıgir yetiştirme

Ynt: etçi sıgir yetiştirme

snrcrk link=topic=85078.msg1020579#msg1020579 date=1441026795' Alıntı:
Hatta bir başka arkadaşımızda şöyle bir soru yöneltmiş hocamıza;

Merhaba hocam, size angus yetiştiriciliği ile ilgili bazı sorularım olacak: 1-Dişi Angusların günlük rasyonları ortalama nasıl olmalıdır? Hammaddeler mısır silajı veya şeker pancarı posası veya ikisi birden, saman, gerekiyorsa yonca, arpa, ATK ve gerekirse kesif yem. 2-Sizce mera kullanımı olmadan (sürü sayısını sabitleyip erkek ve dişi yavruları besiye çekerek) bu tip yetiştiricilikten para kazanılmaz mı? 3-Mera şartları yoksa, bu iş tipi yerine yurtdışından et cinsi dana ithal etmek daha mı avantajlıdır? Saygılarımla

CEVAP
ÖMER MATLI AKADEMİ DANIŞMANI PROF. DR. İSMET TÜRKMEN: Sanırım mera olmadan bu iş size zarar ettirecektir. Çünkü neresinden bakarsanız bakın mera olmadan damızlık sürünün besleme maliyeti günlük 5 TL yi bulacaktır. Mesela onlara günde 5 kg saman, 3 kg mısır silajı, 1-2 kg süt yemi, 2 kg yonca verebilirsiniz. Bu rasyon onların sadece yavrularını besleyecek kadar süt vermesi durumunda uygulanmalıdır. Böyle olunca da senede 1 defa yavru almak istediğinizde 5 TLx365:1825 TL olacaktır. Bu durumda doğan yavrunun da bir bedeli olacağına göre üzerine de işçilik vs gibi maliyetler ilave olduğunda sütten kesilmiş buzağı size en az 3-4 bin TL ye gelecektir. Tabi bu Holstein ya da Simental buzağılarına göre çok yüksek bir rakam. Bu iş olmaz yani. Bence dışarıdan besiye uygun hayvan getirmek çok daha mantıklı ve sağlıklı olacaktır. Mera olmadan kendi kendinize damızlık beslemeye kalkmayın sakın. Zarar edersiniz

Sözün kısası hocamız kaliteli mera olmadan bu iş olmaz diyor maalesef.
Siz değerli dostların fikirlerini almak isterim.

Merhabalar,
Bu soruyu ben sordum, cevap pek istediğim gibi gelmedi malesef. Benim burada anlayamadığım, Dişi angusun senelik rasyon maliyeti olan 1825 tl karşılığında aldığımız yavrunun sütten kesim zamanı bize nasıl 3-4000 tl ye mal olucağı? (Buzağının 5-6 aylığa kadar annesinin sütünü içeceğini varsayarsak)

Bu konuda beni aydınlatabilecek deneyimli arkadaşların fikirlerini duymak isterim.
Saygılarımla.

Guney46 link=topic=85078.msg1020587#msg1020587 date=1441030206' Alıntı:
Merhabalar,
Bu soruyu ben sordum, cevap pek istediğim gibi gelmedi malesef. Benim burada anlayamadığım, Dişi angusun senelik rasyon maliyeti olan 1825 tl karşılığında aldığımız yavrunun sütten kesim zamanı bize nasıl 3-4000 tl ye mal olucağı? (Buzağının 5-6 aylığa kadar annesinin sütünü içeceğini varsayarsak)

Bu konuda beni aydınlatabilecek deneyimli arkadaşların fikirlerini duymak isterim.
Saygılarımla.
Açıkçası benimde beklediğim cevap bu değildi ve buzağı maliyeti kısmını bende çözemedim. Göz ardı ettiğimiz şeyler var herhalde. Deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilir.

Guney46 link=topic=85078.msg1020587#msg1020587 date=1441030206' Alıntı:
Merhabalar,

Saygılarımla.
gayet dogru cevap vermis et irki hayvanlar yurt disinda da uzun süreler merada besleniyor

Aspir link=topic=85078.msg1020647#msg1020647 date=1441048534' Alıntı:
gayet dogru cevap vermis et irki hayvanlar yurt disinda da uzun süreler merada besleniyor

Doğru cevap verdiğini kabul ediyorum zaten, sadece rasyon maliyeti olan 1875 tl nin buzağının sütten kesimine kadar geçen sürede nasıl 3-4000 tl çıktığını anlamadım, yani annesinin sütüyle beslenmesine rağmen maliyet nasıl 2 katına çıkıyor, gözden kaçırdığım yerlerin ne olduğunu anlamaya çalışıyorum.

Guney46 link=topic=85078.msg1020650#msg1020650 date=1441048854' Alıntı:
Doğru cevap verdiğini kabul ediyorum zaten, sadece rasyon maliyeti olan 1875 tl nin buzağının sütten kesimine kadar geçen sürede nasıl 3-4000 tl çıktığını anlamadım, yani annesinin sütüyle beslenmesine rağmen maliyet nasıl 2 katına çıkıyor, gözden kaçırdığım yerlerin ne olduğunu anlamaya çalışıyorum.

Buzağ 3-4 bin tl edene kadar en az 6 aylıkdan bahsediyordur hocamız sanırım.Ve Anacının tekrar gebe kalba süresinide 2.3. tohumlamar falan derken en kötüsünden demiş ama hesabı zaten en kötüsüne göre yapmalıyız

Biz 1981 den beri Holstein besliyoruz son 4 yildir danasi para etmiyor diye simentale döndük
Bizde hayvan en az 6 ay meradan yer sadece sagilan ineklere günde duruma göre 1 veya 2 ögün
Yem veririz ve bu hayvanlarin sütünü anlastigimiz bir yere litresini 1.20 liradan veriyoruz yani Kombine bir irkdan bu sekilde süt satmamiza ve bu kadar uzun süre meradan yedigi halde fazla para kazanmiyor
Etci bir irki süt geliri ve mera olmadan sadece buzagi icin bir yil bakmak ne kadar karli olur sonucta her sey hesap isi bir de et fiyatlari asagi düserse ne olur
Kusura bakmayin amacim akil vermek degil sadece tecrübelerimi aktarmak istedim

Aspir link=topic=85078.msg1020667#msg1020667 date=1441052578' Alıntı:
Biz 1981 den beri Holstein besliyoruz son 4 yildir danasi para etmiyor diye simentale döndük
Bizde hayvan en az 6 ay meradan yer sadece sagilan ineklere günde duruma göre 1 veya 2 ögün
Yem veririz ve bu hayvanlarin sütünü anlastigimiz bir yere litresini 1.20 liradan veriyoruz yani Kombine bir irkdan bu sekilde süt satmamiza ve bu kadar uzun süre meradan yedigi halde fazla para kazanmiyor
Etci bir irki süt geliri ve mera olmadan sadece buzagi icin bir yil bakmak ne kadar karli olur sonucta her sey hesap isi bir de et fiyatlari asagi düserse ne olur
Kusura bakmayin amacim akil vermek degil sadece tecrübelerimi aktarmak istedim

nedemiş atalarımız Hazıra dağ dayanmaz be Volkan.Mera şart hocam yada alternatif yanı buzağlı ve gece anaçlardan almakda bir başlangıç geleceğe yönelik ama şartlar inan esnaf olarak ben çok fazla gitti.Et karkası bu fiyat olmamalı , alanı var alamıyanı var düzenleme şart

Angus anaçlarına sahip olmak daha doğru bir fikir bence. Bunların günlük maliyeti 5 ₺ yi geçmez. Ayrıca her yıl da bir buzağı verir.
Ama şöyle de yapabilirsin: Angus anaçlarını al. Onlar doğurup, yavruları büyüyene kadar besi danaları alıp besicilik yap. Hem de bu arada sana ilave gelir olur. Farkı görürsün. Ona göre yoluna devam edersin.
Belki de iki türlüsüne de devam edersin yarıyarıya. [emoji3]

Hesaplarım buzağı maliyetinin 3000 tl yi geçmeyeceği yönünde (Meradan faydalanılmadan ve işçilik maliyetleri dahil) Kaliteli besilik materyal bulmada devamlılık sağlıyor. Buzağının nasıl beslendiğini biliyorsun. Hastalıktan ari bir çiftliğin olur. Etraftan besilik materyal toplayarak zaman kaybetmiyorsun. Yurtdışından biraz daha maliyetle risksiz şekilde ithal edebilirsin ama günün birinde ithal yasağı gelince ne olucak? Dön gene başa pazardan mal toplamaya.

Bu hevesle Prof. Dr. İsmet Türkmen ' e angus ile ilgili fikrini sordum. Merasız kesinlikle zarar edersin dedi ve malesef beklediğim cevap gelmedi ama gene de deneme amaçlı 10 adet alıp besi padoklarından birini bunlara ayırıcam. En kotü şartlarda kardan zarar ederim diye düşünüyorum ama kazanacağım deneyim daha önemli.

simentalci link=topic=85078.msg1020926#msg1020926 date=1441216243' Alıntı:
Angus anaçlarına sahip olmak daha doğru bir fikir bence. Bunların günlük maliyeti 5 ₺ yi geçmez. Ayrıca her yıl da bir buzağı verir.
Ama şöyle de yapabilirsin: Angus anaçlarını al. Onlar doğurup, yavruları büyüyene kadar besi danaları alıp besicilik yap. Hem de bu arada sana ilave gelir olur. Farkı görürsün. Ona göre yoluna devam edersin.
Belki de iki türlüsüne de devam edersin yarıyarıya. [emoji3]

Barış Abi, sen bir ara besi çiftliğine damızlık almayı düşünüyordun? Sizin orada da pek mera yok sanırım, sen deneyimlerini paylaşırsın :D

DeHLiZ link=topic=85078.msg1020958#msg1020958 date=1441224631' Alıntı:
Barış Abi, sen bir ara besi çiftliğine damızlık almayı düşünüyordun? Sizin orada da pek mera yok sanırım, sen deneyimlerini paylaşırsın :D
Gürsel uzun süredir düşünüyorum bunu ama henüz daha bir adım atmış değilim. Böyle yapılacak bir besi çiftliğinin hem daha karlı, hem daha risksiz, hem daha bağımsız, hem de daha zahmetsiz olacağına inanıyorum.

süt olmadıgı zaman bizim burda işlerzor süt işletmenin giderini karşılarsadanalarda bizim yanımıza kalır oda kolaydeğil be kardeşim geçenlerde ikidanam doğumdan sora hemen ishal olduhemenveteriner çağırdık şkriyiler şimdi toparlandılar yani bir buzağıyı büyütmesi kolaydeğil en temizi kombine ırk ve ırklar arasımelezleme ben buşekilde düşünüyorum çünki şartlarbunugerektiriyor...ama meravarsa iyi mera güdecen kardesim etçi sığırını aşmayabaşlayan erkek danalarıda ayrı güdecen baksen paraya amabizim buralarda olmaz buiş ...

poyraz51 link=topic=85078.msg1024104#msg1024104 date=1443530681' Alıntı:
süt olmadıgı zaman bizim burda işlerzor süt işletmenin giderini karşılarsadanalarda bizim yanımıza kalır oda kolaydeğil be kardeşim geçenlerde ikidanam doğumdan sora hemen ishal olduhemenveteriner çağırdık şkriyiler şimdi toparlandılar yani bir buzağıyı büyütmesi kolaydeğil en temizi kombine ırk ve ırklar arasımelezleme ben buşekilde düşünüyorum çünki şartlarbunugerektiriyor...ama meravarsa iyi mera güdecen kardesim etçi sığırını aşmayabaşlayan erkek danalarıda ayrı güdecen baksen paraya amabizim buralarda olmaz buiş ...
anladım genel olarak herkes mera şart diyor oda bizde yok. Biz en iyisi simental ineklerle yapalım bu işi sütçü simwntallerle

İLKERARZU link=topic=85078.msg1024117#msg1024117 date=1443539845' Alıntı:
anladım genel olarak herkes mera şart diyor oda bizde yok. Biz en iyisi simental ineklerle yapalım bu işi sütçü simwntallerle
kardeşim gönül isterki kalitelisimenthal besle ama olmuyorsa bulamıyorsan illlaki odaşart değil montofon holstein nedenk gelirse güzel gebedüvelerden almanıtavsiye ederim doğumu yakın olsun ki biran evvel sağmaya baslarsın sonrabunlaraetverimi yüksek simental montofon aşıyaparsın çokgüzel olur sanıldıgı gibi holsteinlerde etalmayan hayvan değilller 17aylık erkek danam 328 kgm karkas verdi

Beside anaç kadro oluşturmak bence de doğru olanı. Bir defa hayvanın kalitesini bilirsin. Buzağı sütten yeterince faydalanır, daha hızlı gelişir ve daha dayanıklı olur. Şahsen benim yapmayı düşündüğüm besi şekli bu yönde. Ekstra alacağın buzağıları da ineklerin altına atarsın, onlar da faydalanır. Yani 1 inekten yılda 2-3 tane buzağı yetiştirebilirsin. 1 tane kendi yavrusu, 2 tane de dışarıdan alınan buzağılar ile. Benim düşüncem böyle... Benim açmış olduğum bir konu var, ' ' Buzağılar anneleri ile gitse ' ' diye. Linki ekliyorum.

http://www.trakkulup.net/besi-hayvanciligi/buzagilar-anneleri-ile-gitse/

Konunun aşağılarında Yavuz Bey bir video paylaşmış. O videoyu izledikten sonra iyice odaklandım bu sisteme. Ülkemizde yapılması gereken besicilik şekli bu olmalı bana göre... Mera olsun veya olmasın, fark etmez. Buzağıyı sütten daha iyi geliştirebilecek bir şey yok.

200-360 kg arasında genç düvelerin yem maliyeti 1000 TL; gebe düvenin 9 aylık yem maliyeti 1500 TL; ineklerin 12 aylık/yıllık yem maliyeti 1600-1700 TL. Fransadan şarole (2 milyon şarole varlığı ile avrupada ilk sırada) ya da limuzin 200-250 kg ağırlıkta genç düve (100-200 baş) ile bir kaç tosun ithalatı yapılırsa etçi inek-buzağı sürüsü yapılabilir. bakım, besleme kolay, süt sağma yok. çiftlik maliyeti az. teşvik edilmeli.