Güncel Gübre fiyatları

Ynt: Gübre fiyatları (GÜNCEL)

Arkadaslar bugun aycicegi tohumu almak icin bayideyken sahibi ure almaya calisiyordu fabrikadan fiyati 1151 lira verdiler uzerine %15 koysa en az 1300 yapar kendiside bir turlu karar veremedi bu fiyattan almak icin

ben kendim yilbasi civari 1000 den almistim.Gubre fiyatlari normal olarak doviz fiyatlarina bagli olmasi gerekir ithal bagimligindan dolayi ama bu 1,5 ayda doviz fiyatlari cikmayip dustugune gore tamamen fabrikalarin hep beraber hareket etmesinden kaynaklandigini dusunuyorum.Ben bundan sonrada gubrelerimi erken almaya devam etmem gerektigini dusunuyorum.

Ayrica cimento sektorundeki fiyat artislarina bircok defa devletin ceza kestigini biliyorum (sanirimki rekabet kurulu) tabi bizim ciftcilerimiz orgutlu olmadigi icin kim takip edicek bu isleri:)

Bugünkü fiyatlar , 19.02.2013
Tirple 58 TL
15x15x15 52 TL
Üre 60 TL
%33 Nitrat 50 TL
%26 Nitrat 42 TL
Dap 67 TL
Potasyum 75 TL
20-20; 50 TL

Şu an en uygun 15x15x15 ve Dap ' ın fiyatı görünüyor, bugün yarın o da hızlanır.

ydincbayram link=topic=59129.msg705063#msg705063 date=1361302498' Alıntı:
Bugünkü fiyatlar , 19.02.2013
Tirple 58 TL
15x15x15 52 TL
Üre 60 TL
%33 Nitrat 50 TL
%26 Nitrat 42 TL
Dap 67 TL
Potasyum 75 TL
20-20; 50 TL

Şu an en uygun 15x15x15 ve Dap ' ın fiyatı görünüyor, bugün yarın o da hızlanır.
düşmesi lazım bu fiyatların çok tavan yaptı

Gübre ithal etmekten başka çare yok gözüküyor

Üreticiler birlik olup ithal gübre getirmeli, buradan pahalı tüketmek zorunda değil üretici

Bunun yolu birlik olmaktan geçer, dışardan getirmezsin diyenide evirp çevirip dövecen, git onu anana anlat biz gübreyi fahiş fiyattan almaktan bıktık ne halin varsa gör diyecen

Ama tabi bunu yapacak birlik kurmadan bu işler olmaz

Girdi meselesi çok önemli, başka sektörler her girdisini masrafını vergiden düşerken üretici girdisinin maliyetini bile düşürecek çalışma yapmadımı tarlada çamura saplansa kalsa bi halt olmaz.

Devlet baba ilgilenmiyor işte, her sektör kendi başının çaresine bakmayı biliyor, alın teriyle kazanma demiyor kimse üreticiye, alınterini çakala çukala kaptırmadan iş yapma devri bu devir.

Şimdi atıyorum bölgesinde birlik olan bir üretici topluluğu, benim üyelerimin şu kadar ton şu gübreye şu tarihte ihtiyacımız var diyerek ihaleye çıksa, dünyanın her yerinden kapısına mal satmaya dayanan gübreci gelir dayanır
aman bak bizim gübremiz şöyle şu fiyattan işte sana gemi ayarlarız kamyonlara indiririz sen üyelerine gönder der

bu iş o kadar iyi olurki, beğenmedinmi kardeşim senden almıyoruz üyelerimiz beğenmedi sen çekil başkasına bakıyoruz deme lüksün dahi var.

bu imkana kavuşmadıktan sonra üretici tam gübre atacağı zaman işte böyle fiyatları katlar cebi doldurur çakal çukal takımı.

kısaca mutlaka ithal gübre sokmalı üretici bu ülkeye

iğneden ipliğe, arabadan çoraba kadar ithal mal giriyorda gübre dışardan ithal girmeyince üreticinin bir kazancı varmı? yok..

öyleyse bu kafayı değiştirmek şart.

samanı dışardan gelebiliyormuş demekki gübrede gelebilir

neden gübreyi dışardan getirmiyoruzda tam gübre atacakken zamlı zamlı gübre almak zorunda kalıyoruz?

hatta zamlandığından ötürü gübreyi hakkıyla atamıyoruz böylece Bulgaristan ve Romanya kadar bile dekara gübre kulanamayan bir Türkiye çıkıyor ortaya

bunlar önemli konulardır, öyle çakal çukalın elinde oyuncak oldunmu ananada laf söylerler kapıdan sille tokat kovarlarda.

ttunc link=topic=59129.msg705189#msg705189 date=1361308379' Alıntı:
farkinda deilsin galiba zaten gubre disardan geliyooo
evet çoğu dısardan geliyor.bildigim kadarıyla türkiyede üre hiç üretilmiyor.tek üretebilen firma igsaş ama oda dısaıdan temin ediyor.digerlerinin üretme durumu yok

ttunc link=topic=59129.msg705189#msg705189 date=1361308379' Alıntı:
farkinda deilsin galiba zaten gubre disardan geliyooo

haha buna kargalar bile güler dostum

hangi bübre dışardan geliyor söylede bilelim

haaa gübretaş İrandaki fabrikasında üretip burada satıyor o ayrı, orada ucuz işgücünden faydalanıp burada ittiriyor

sen farkında olda babaeskinin dibindeki bulgar çiftiçisi yada romanya çiftçisinin kullandığı gübreyi kullanabilsen keşke

dışarda gübrenin fiyatı ne biliyormusun bakalım konuşuyorsun.

Verimlili!in artmas amacyla
kotalarn ve destekleme almlarnn kaldrlarak ürün fiyatlarnn serbest piyasa ko$ullarnda olu$masna olanak
tannm$, ancak yapsal di!er baz nedenlerle üretimin arz-talep dengesi çerçevesinde $ekillenmesinde
ya$anan sorunlar, fiyatlar istikrarszla$trm$tr. Bu ise genel olarak çiftçi gelirlerindeki art$n enflasyonun
altnda kalmasna yolaçmaktadr. Gübre üretiminde %80’lik oranla temel girdi durumunda olan do!algaz ve
fosfat kayas gibi hammaddelerin temini sadece yurtd$ piyasalardan sa!lanabilmektedir. Dolaysyla bu
durum, gübre sektörünü büyük ölçüde d$a ba!ml klmakta ve özellikle de do!algaz fiyatlarna oldukça
duyarl hale getirmektedir. Do!algaz daha çok Rusya ve Ukrayna’dan temin edilirken, fosfatl gübre
üretiminde kullanlan fosfat ise dünyada sadece Kuzey Afrika co!rafyasnda bulunmaktad

arkadaşım bak bizim paramızla şu anda üreyi torbası 60 tl den tüketmek zorundamı Türk çiftçisi ben onu bilirim

bunun fiyatı dışardan al getir Türk çiftçisi torbası 43 TL ye atar, çünkü fiyatı bu kadar pahalı değil bunun

buda 10 ton kullanan bi üreticiye 3500TL fazladan para vermesi demek

20 ton kulanan 7 bin TL sorma ver parası demek

100 tonda 35 bin TL yaparki bir araba parası sorma ver parasıdır.

ve torbası 43 tl den satılsa dışarda satanlar kadar para kazanırlar ama yok işte daha fazla kazanmak için içerde fiyatları şişiriyorlar.

ne demek istediğimi anladınmı?

43 TL yi bulmaz bile 42,5 tl anca fiyatı var hemde son tüketici fiyatı bu, burada içine altınmı katılıyorda 60 TL den satılıyor.

İkinizinde dediklerine katılıyorum. tunç arkadaşım gübrede bağımlıyız diyor doğru, bull arkadaşımda evet bağımlıyız ama dışarıda bile bu kadar fiyatlar yüksek değil diyor o da doğru. devlet bizi gübrede tekelin kucağına itti. haa bu bu hükümetin değil önceki hükümetlerinde politikası. Söylemiştim devlet gübre fabrikasını suntacıya sattı çok iyi para verdiği için suntacıya fabrikamı yok defolsun gitsin başka yerde kursun fabrikasını. Amaç o değil gübre tekeli aldırdı o fabrikayı suntacıya. Maksat piyasada tek kalmak.

ben disa bagimliyiz derken yilbasinda 1000 tl ye urenin tonunu aldim dedim 1.5 ay i biraz gecti disa bagimli olmamiza rahmen doviz kur u hic artmadi hatta dustu diyorum bunun anlami gubre sabit kalmasi lazim ama turkiyedeki gubre fabrikalari( cogu sadece torbaci) fiyati %30 arttirdi diyorumm dusmesi gerekirken