ikinci sene tekrar ekilen buğdayın verimi

Ynt: ikinci sene tekrar ekilen buğdayın verimi

soil link=topic=67647.msg768633#msg768633 date=1377524666' Alıntı:
Arkadaşlar
2. sene tekrar sulu olarak ekilen buğdayın veriminin değişmemesi için ne yapılabilinir acaba ?
birinci sene aldıgının aynısını alamazsın ayrıca kalıtede düşme yaşarsın daha fazla masraf suluymuş neden tekrar bugday ekmek istiyorsun

illaki buğday olacaksa harmanın ardından yere 5,6 kg civarı üre serpilip sap mümkün olduğunca gömülerek yer sürülmeli ,gübre ve tohum değiştirilerek (aynı tarladan ürettiğin tohum olmamasına dikkat edilerek) dekara atılan oranlar arttırılmalı. sulak yer olduğundan imkanın varsa arpa veya çavdar ekmeni tavsiye ederim. verim ve hastalıktan olmayacak gibi durursa da ota biçilip yerine yazlık başka bir üründe değerlendirilebilir.Düşüncesindeyim.

aslında mantık olarak buğday yada her hangi bir bitkide olsa büyümesi ve ürün vermesi için gerekli mineraller ve su lazım bunu aldığı sürece 10 senede eksen olur üst üste.. ama onlar tam olarak nedir ne değildir bilmiyorum.. yada hepsini karşılaya bilinir mi diycem ama karşılanıyor ben belgeselde sadece su ile sebze yetiştirildiğini gördüm toprak vs. yok adamlar suya bitkinin ihtiyacını koyuyorlar bitki ordan alıyor...

madtery link=topic=67647.msg778324#msg778324 date=1380143721' Alıntı:
aslında mantık olarak buğday yada her hangi bir bitkide olsa büyümesi ve ürün vermesi için gerekli mineraller ve su lazım bunu aldığı sürece 10 senede eksen olur üst üste.. ama onlar tam olarak nedir ne değildir bilmiyorum.. yada hepsini karşılaya bilinir mi diycem ama karşılanıyor ben belgeselde sadece su ile sebze yetiştirildiğini gördüm toprak vs. yok adamlar suya bitkinin ihtiyacını koyuyorlar bitki ordan alıyor...

evet topraksız tarım konusunu diyorsunuz sanırım :) besiler için topraksız tarımla ot makinası yapmışlardı fırın gibi yerlden tepsi tepsi ot çıkarıyorlar

cebrail68 link=topic=67647.msg778361#msg778361 date=1380170530' Alıntı:
fiyatını bilen varmı

ot makinası diye netten araştırma yapıp öğrenebilirsiniz,ısı yalıtımı iyi çatılı kerpiç bir binanız varsa köyde sizde yapabilirsiniz

süt ineğiniz varsa güzel bişey aslında yakutistan bölgesinde filan 80 li yıllarda bunun gibi büyük odalar yapmışlar .güzel yanı hayvan kök bölgesini filanda yiyiyor

FEHİM link=topic=67647.msg768705#msg768705 date=1377542918' Alıntı:
illaki buğday olacaksa harmanın ardından yere 5,6 kg civarı üre serpilip sap mümkün olduğunca gömülerek yer sürülmeli ,gübre ve tohum değiştirilerek (aynı tarladan ürettiğin tohum olmamasına dikkat edilerek) dekara atılan oranlar arttırılmalı. sulak yer olduğundan imkanın varsa arpa veya çavdar ekmeni tavsiye ederim. verim ve hastalıktan olmayacak gibi durursa da ota biçilip yerine yazlık başka bir üründe değerlendirilebilir.Düşüncesindeyim.

aynen katılıyorum. ayrıca geç ekim yapılmalı , mantar hastalıklarında ve ot ilaçlamasında farklı etken maddelere sahip ilaçlar kullanılmalı ve dozaj olarak iyi ayarlanmalı.