nereye kadar dayanacagız..

Ynt: nereye kadar dayanacagız..

Çağrı link=topic=69940.msg798910#msg798910 date=1385191445' Alıntı:
Çözüm üretmeme konusunda haklısınız,bizler de farklı olmaya çözüm üretmeye çalışıyoruz.Yalnız benim toplulaştırmadan kastım,bizler de icar tarla ekiyoruz.adamın50 dönüm tarlasi 7 8 parça.O 50 dönüm mülkiyeti yine o adamin olsun,ama 50 dönüm tarlası en fazla 2 parça olsun.O adam da mağdur olmasın yine icar ortak bir şekilde birisi eksin,iki taraflı kazanç olsun.

bu şekilde türkiyede arazi toplulaştırması yapmak imkansız. 50 dönüm tarlası 7 parça adamın parçanın biri iyi yerden diğeri kıraç yerden şimdi biz bu adamın tarlasını nerde toplayacağız. türkiyede tarlalar aynı vasıfta olmadığı için böyle bir toplulaştırma olamaz. bunun çözümü şöyle bulunabilir. köylerde birlikler kurulur. köyün kaç dekar arazisi var 60 bin diyelim. arazinin vasfına göre atıyorum sulu yere yem bitkisi vs. gibi kazancı daha fazla olan ürünler. kıraç yerlere arpa buğday fln. ekilir. traktör, makina ekipman her şey birliğin olur. gübre mazot vs. her şey birlikten yapılan harcamalarla yapılır. sonra hesaplamaya gelir iş. örneğin dersin 100 bin lira para harcanmış onu dekar sayısına bölersin 1 dekara maliyeti bulursun bölge bölge o bölgede ki tapu sahiplerinden masrafı karşılarsın. karıda hesaplayıp bu sistemle dağıtırsın. tabi bunu yaparken her şey şeffaf olmalı. bölgelere ekilecek ürünler köylü ve bilimsel veriler etrafında kararlaştırılmalı. birliklere güven olmalı. gel gelelim olurmu kendi haline bırakırsan olmaz. devlet zorlarsa olur. birlik kurmayan köyden tmo ürün almıcak dersin kurulur. birliklere teşvik verirsin kurulur. hem böylece videolarda gördüğümüz o traktörleri ekipmanları köylerimizde de görürüz. toplu alım, toplu satım olacağından ucuza alıp pahalıya satma imkanın olur. ben 25 yaşındayım 200 dekar tapulu tarlam. balya makinem, traktörüm ve bir de mesleğim var. babamın 800 dekar tapulu tarlası var. ben kabul ederim babamada ettiririm. ama köyümden başka kabul edecek 1 kişi daha çıkarmı derseniz çıkmaz. o yüzden devlet zoruyla olmalı. tabii bunlar benim görüşüm.

ibo71 link=topic=69940.msg798916#msg798916 date=1385193608' Alıntı:
bu şekilde türkiyede arazi toplulaştırması yapmak imkansız. 50 dönüm tarlası 7 parça adamın parçanın biri iyi yerden diğeri kıraç yerden şimdi biz bu adamın tarlasını nerde toplayacağız. türkiyede tarlalar aynı vasıfta olmadığı için böyle bir toplulaştırma olamaz. bunun çözümü şöyle bulunabilir. köylerde birlikler kurulur. köyün kaç dekar arazisi var 60 bin diyelim. arazinin vasfına göre atıyorum sulu yere yem bitkisi vs. gibi kazancı daha fazla olan ürünler. kıraç yerlere arpa buğday fln. ekilir. traktör, makina ekipman her şey birliğin olur. gübre mazot vs. her şey birlikten yapılan harcamalarla yapılır. sonra hesaplamaya gelir iş. örneğin dersin 100 bin lira para harcanmış onu dekar sayısına bölersin 1 dekara maliyeti bulursun bölge bölge o bölgede ki tapu sahiplerinden masrafı karşılarsın. karıda hesaplayıp bu sistemle dağıtırsın. tabi bunu yaparken her şey şeffaf olmalı. bölgelere ekilecek ürünler köylü ve bilimsel veriler etrafında kararlaştırılmalı. birliklere güven olmalı. gel gelelim olurmu kendi haline bırakırsan olmaz. devlet zorlarsa olur. birlik kurmayan köyden tmo ürün almıcak dersin kurulur. birliklere teşvik verirsin kurulur. hem böylece videolarda gördüğümüz o traktörleri ekipmanları köylerimizde de görürüz. toplu alım, toplu satım olacağından ucuza alıp pahalıya satma imkanın olur. ben 25 yaşındayım 200 dekar tapulu tarlam. balya makinem, traktörüm ve bir de mesleğim var. babamın 800 dekar tapulu tarlası var. ben kabul ederim babamada ettiririm. ama köyümden başka kabul edecek 1 kişi daha çıkarmı derseniz çıkmaz. o yüzden devlet zoruyla olmalı. tabii bunlar benim görüşüm.
sana katılıyorum abi

GAP başta olmak üzere toplulaştırmaya son yıllarda hız verildi.. bizim burdada barajın sulama alanında kalan bi ilçe kapsamda inşallah tez biter..

Erzurumda Ilıca ilçesinde başarıyla yapıldı 100-150 dekar tek parça tarlalar, insanın içini açıyo..

Mesele o kadar karmaşık değil, kısaca;

*Tarlalar, topraklar derecelendiriliyor... kolay anlaşılsın diye... eskiden dolar, mark, TL vardı, hesap o şekilde.. Toplulaştırmadan sonra toplam dekarın azalabilir yada artabilir ama TOPLAMDA herkes kazanır!

*Diğer hissedarlar ne yapacak? Çok basit onlar zaten Almanyada, İstanbuldalar... zaten köyden, topraktan geçinmiyolar. Hakları istimlak edilecek.. ZATEN TOPRAK EMEK VERENİN, TER DÖKENİNDİR! Yeminle söyler ispatta ederim tarlasının yerini bilmeyenler var!

Ecdad gibi 3 sene emek vermeyip ekmeyip biçmeyenin elnden alınıp değerlendirilecek kadar değerli ve aslında kamuya ait bişeydir toprak, kimsenin keyfine bırakılamaz!

2 Bursa büyüklüğünde toprak atıl.. niye parça pürçük ve miras hukuku.. toprağı bölmek benim gözümde yavaş yavaş vatanı bölmek gibi bişey! Kırsalı, üreticiyi ÇOK yaralıyo..

Tüm bunlar kırmadan-dökmeden çözülebilir şeyler, o imrendiğimiz batı bunu asırlar önce çözmüş oturtmuş. Orda bi çiftliği parçalayamaz, ucundan azıcık satamaz, bölemezsin!

UÖZKAN.77 link=topic=69940.msg798923#msg798923 date=1385194555' Alıntı:
GAP başta olmak üzere toplulaştırmaya son yıllarda hız verildi.. bizim burdada barajın sulama alanında kalan bi ilçe kapsamda inşallah tez biter..

Erzurumda Ilıca ilçesinde başarıyla yapıldı 100-150 dekar tek parça tarlalar, insanın içini açıyo..

Mesele o kadar karmaşık değil, kısaca;

*Tarlalar, topraklar derecelendiriliyor... kolay anlaşılsın diye... eskiden dolar, mark, TL vardı, hesap o şekilde.. Toplulaştırmadan sonra toplam dekarın azalabilir yada artabilir ama TOPLAMDA herkes kazanır!

*Diğer hissedarlar ne yapacak? Çok basit onlar zaten Almanyada, İstanbuldalar... zaten köyden, topraktan geçinmiyolar. Hakları istimlak edilecek.. ZATEN TOPRAK EMEK VERENİN, TER DÖKENİNDİR! Yeminle söyler ispatta ederim tarlasının yerini bilmeyenler var!

Ecdad gibi 3 sene emek vermeyip ekmeyip biçmeyenin elnden alınıp değerlendirilecek kadar değerli ve aslında kamuya ait bişeydir toprak, kimsenin keyfine bırakılamaz!

2 Bursa büyüklüğünde toprak atıl.. niye parça pürçük ve miras hukuku.. toprağı bölmek benim gözümde yavaş yavaş vatanı bölmek gibi bişey! Kırsalı, üreticiyi ÇOK yaralıyo..

Tüm bunlar kırmadan-dökmeden çözülebilir şeyler, o imrendiğimiz batı bunu asırlar önce çözmüş oturtmuş. Orda bi çiftliği parçalayamaz, ucundan azıcık satamaz, bölemezsin!
ben köydei tarlaların kime ait oolduğunu hepsini biliyroum,, :D babam babasından kanal tarlaayı zar zor buluyuor :D

Bi tanıdık rica etti bi bak tala kaç para yapar satcak diye... tarla nerde dedim bakayım..

Bilmiyo, amcam-babam bilir dedi.. amca 70 yaşında tarlayı bırak köyü karıştırdı, en son öküzle sürülmüşmüş :)

1 haftaya zor buldum, 50 dekar tek parça.. zaten sahiplerinin haberi yok işe yarar yarısını birileri ekip-biçiyo... onu da bilen yok, sonra bulduk..

Diğer yarısı sahipsizlikten araziyle bütünleşmiş, dağa dönmeye başlamış zaten..

Peki soruyorum bu can benim kimene deyip çatıdan atlabilir misin? Araba-ev benim kimene deyip ateşe verebilir misin?

Son model dev bi traktör alıp kimene deyip yıllarca garajda unutabilir, yatırabilirmisin?

Toprağa tapusu bende deyip bunu yapıyoruz ama!

Bu kadar israfa, verimsizliğe rağmen gene ayaktayız bu bile büyük başarı :)

Konuyu açanlara çok teşekkürler.Arkadaşlar nedense nerede verimli topraklar var hemen oraya bina, okul, fabrika ve yollar yapılıyor. ;Tarlalar miraslarla küçüldü ne zaman toplulaştırılacak.Dereler pislik akıyor. Köyümüzün topraklarının yarısını Çalışmayan bir SEKA kağıt fabrikası işgal etti ( Şimdi Albayrak kağıt fabrikası oldu alakası yok.) Diğer yarısınıda Balıkesir Üniversitesi aldı. Geri kalan yerlerdende sayısız yollar geçecek.Bu bakanlıklar ne işe yarıyor.Bu mudur vatanı kurtarmak.Bu gidişle herşeyin tamamını yurt dışından getirecekler.

geçenlerde icar ektiğim tarlayı sana satalım dediler 50 dönüm tek parça kuru nadas-ekin şekli ekiyom.neyse param vardı tamam dedim verceklerdi sonradan akrabaları yer çok kıymetli verme demişler.telefon etti anlaştığımız fiyatın 2 katına satarım dedi.hiç üstelemedim tarlayıda bıraktım.sahtekarın tekine icara verdi beni çok arıycak ama nafile.kıymetli yer dediği tarlada yol su elektrik yok.15 dönümü bayırın sırtında alt taraf 35 dönümü düzgün tarla bu şekilde.imar yok. onlar ev yeri diye satcakmış.devlet zaten bunlar gibilerinin tarlasını alıp parasıyla toplulaştırma yapsa yeter.bunun gibi 2-3 kişinin daha yerlerini ekiyom adamlar tarların yerini bilmiyo.2 tanesi ben ölesiye kadar bırakma diyor ben ölünce çocuklar zaten satar diyor.aşağı yukarı heryerde durum bu.

tammer link=topic=69940.msg798937#msg798937 date=1385198224' Alıntı:
geçenlerde icar ektiğim tarlayı sana satalım dediler 50 dönüm tek parça kuru nadas-ekin şekli ekiyom.neyse param vardı tamam dedim verceklerdi sonradan akrabaları yer çok kıymetli verme demişler.telefon etti anlaştığımız fiyatın 2 katına satarım dedi.hiç üstelemedim tarlayıda bıraktım.sahtekarın tekine icara verdi beni çok arıycak ama nafile.kıymetli yer dediği tarlada yol su elektrik yok.15 dönümü bayırın sırtında alt taraf 35 dönümü düzgün tarla bu şekilde.imar yok. onlar ev yeri diye satcakmış.devlet zaten bunlar gibilerinin tarlasını alıp parasıyla toplulaştırma yapsa yeter.bunun gibi 2-3 kişinin daha yerlerini ekiyom adamlar tarların yerini bilmiyo.2 tanesi ben ölesiye kadar bırakma diyor ben ölünce çocuklar zaten satar diyor.aşağı yukarı heryerde durum bu.
iyi yapmşsın abi..genel olarak aynen öyle abi

Verimli arım arazilerinin betonlaşması=altın yumurtlayan tavuğu kesmek! ekolojik cinayet!

Ama bunun asıl nedeni de örgütsüz, güçsüz... bireysel takılan çiftçi gene.. kimse kusura bakmasın ama bu..

akşan veya genelde CNN türkde tarım ile bir açıklayıcı program var dünkü konu ise narenciye ve maliyeti ve pazarı konunu can alıcı noktası pazar ve maliyet...bir noktası türk işçisi yerine suriyeli işçi çalıştırılması..
tüm sorun maliyet ve pazara dayanıyor...ürünün fiyatı her yıl aynı hatta düşmasine rağmen mazot gübre ilaç maliyetinin artması...geçim maliyetinin artması ...
bu konuyu kim çözer hükümet hükümet 10 yılda bu konuyu çözdümü yok ne yaptı pazarı tıkadı ithalat la ve dış politikadaki tutarsızlıgı yüzünden...maliyetler artımı mazot gübre ilaç ve geçim arttı kim artırdı hükümet...
bugün her yer ceviz ve meyve bahçesi geçen hafta 7 dekar kayın peder ceviz bahçesi yaptı...geçen konya gittim yol boyu ceviz satılıyor kaman cevizi memlektimde ceviz yok her kaman cevizi -6-8-10-15 tl kğ ne tutturulursa ithal ceviz gürcistan ...
hükümet sadec yola yatırm yaptı yola devam diye tarım bitti...siz hala partinin alternatifi yok sizler hala 2000,1990 yıllara bakıyorsunuz artık o dönem o sisitem o çağ yok...
bu gün iktidara muhalfetten kim gelirse gelsin bu hükümetteden daha iyisini yapmaya çalışacaktır bu bir gerçek oldu...bunun aksi olamaz...
bugün yaşlarınıza bakın bu trakkulup açıldıgına üye oldugunuzdaki bir günlere bakın ogünkü kazancınıza ve yaşantınıza bakın borcunuza bakın şuana bakın..aradaki farkı görün...her gün geriye ve zarar gidiyoruz her yıl krediye daha çok batıyoruz ya,tırım için degil borç ödemek için böyle degilimi...

bu hükümetin tarıma ve çiftçiye el atması için oy kaybetmesi şart...tarım milli egitim iç politikadaki kanser vakaları büyüyor ( anlamışınızdır)..bunu bugün olmassa yarın sizler ve çocuklarımız kat kat acıyla ödeyecek...
tarım ve çiftçilik bittiginde anlayacaksınız iyi ve kötüyü...
ukarayna ve rusya türkiye teslimi nohut-mercimek fasülye yağlı çekirdek tonunu ( baklagillerin 400 dolar dan ve 700 dolardan bura teslim getiriyor hadi ekin nohutu fasülyeyi çekirdegi mercimegi
kanada 400 tl buğday veriyor hadi bunda devlet politikası var bunu ekelim ya ikinci üretimde ektiğimiz ürünler ne olacak hala işin farkında degilsiniz arkadaşlar seneye borçları ne ile ödeyeceksiniz...

zaten bundan sonrası daha zor her zaman derim kudundan kuşuna tüccardan ofise herkes köylüye karşı.üretirsin bol olur para etmez niye o maldan çoktur.sende olmaz o zaman kıttır çok para eder yada hesapta kalite li değildir güya.kısa bişey söylim geçen borsa da faturaları onaylatırken arttırma başladı 25 tonluk kamyon %60 sönmez % 40 kate karışık 685 tl den başladı 710 tl aldılar iyi.yazın milletin sattığı sertifikalı ekinler çavdar yok gluten iyi karışık çeşit yok 1 sınıf diyelim hep yemlik diye alındı.he bizde biliyoz yemlik olmadığını ama adı bu.basit bi örnek bu adam getirdiyse mecbur satcak vur abalıya.

Sorunun temeli şu;

Köylü barışta 'iyi vatandaş' savaşta 'iyi askerdir' :).. biz böyle olmasın demiyoz ama..

Asgari ücretlinin bile 6 ayda bi komisyonu toplanır, Tuzlada bi teshana işçisine bişe olsa basın, işçi örgütleri ayağa kalkar.. eyvallah ama bi köylü tarlaya giderken uçurumdan uçsa belki de kimsenin haberi olmaz! Bu adam nerde diye..

Ya sen aklını kullanırsın yada seni kullanırlar olay bu..

Kitlesel, Demokratik, en önemlisi BAĞIMSIZ üretici birlikteliği olmadan 1 sene yüzün gülse 2 sene gülmez, 2 sene gülse 1 sene gülmez..

Tarımı, toprağı, köylüyü lafta başta zikretselerde aslında gündemin EN SONUNDADIR! Onlar iyi vatandaş, iyi askerdir o kadar..

En çok lafı edilen Mazot bedava olsa bile geçici bi bahar yaşarsın o kadar diyim gerisini anla..

nohut hastalandı poyraz vur bir çok yerde olmadı...para etmiyor satılmıyor...
mecimek fasülye aspir yağlık çekirdek aynı..
hayvancılık aynı..
saman için yatırm yapanlar aynı
traktör alanlar aynı
meyveciler aynı

sogan-patetes pamuk aynı..
kim haytından memnun her gün kötü ve kötüye gidiş...
çiftçiye desetek çok..ne destegi...

bugdayın yemlik arpan yemlik..
ÇİFTÇİYE KÖYLÜYE sırtını dayayan zengin oluyor...
veteriner bir bakıyıyorsun boş dükkan bide bakmışın altında lük araba evler arsalar vs..
tüccar batıyorum battım satılmıyor ha diye malı alır zenginliğine zenginlik katar..
komiyoncu havadan para kazanır..pullukcusu sanayicisi hep çiftçiden traktörü bayisi hep çifçiden...

ama bunu anlayacak çiftçi yok...

MAZOT BEDAVA OLMASIN MANTIKLI OLSUN HERŞEY İTHAL OLMASIN VEYA KÖYLÜ KORUNSUN..PAZAR OLSUN İSTEGİMİZ BU
SAVAŞ İSYAN MI İSTEYEN VAR Kİ...
BUNU İÇİN BUNLAR İÇİN İKTİDAT,R PARTİSİNİN HÜKÜMETİN SANDIKA TA İHTAR YEMESİ SARI KART GÖRMESİ GERKİYOR...AKILINIZI VE AKLIMIZI BAŞIMIZA ALALIM...
BU GİDİŞE BİZ DUR DERİZ BAŞKASI DEGİL...
ÇOK LAFA GEREK YOK...HERKES HALİNİ BİLİYOR BANKADA KREDİLER ÖDENECEK KÖYLÜYÜ BEKLİYOR...
BATANA HÜKÜMET SAHİP ÇIKMAZ AFET OLUR BORCUN VARSA DEVLETE FAİZİYLE ERTELENİR SİLİNMEZ...YOKSA PİYASAYA VARSA ÖZELLERE VARSA GERİSNİ SEN DÜŞÜN...
,,,,,,,,,,,,,, ZATEN KÖYLÜ KÖYLÜNÜN BATMASINI İSTER BU YÜZDEN BU İKTİDAR KÖYLÜDEN ÇOK OY ALIYOR...........KÖYLÜ KÖYLÜNÜN DOSTU DEGİL DÜŞMANIDIR...BUNU HERKES ADI GİBİ BİLİR...ÇÇ

çarşamba günü galerilere gittim arkadaşın dükkanda oturduk çay içiyoz.o arada 2 tanıdık geldi adamlar zaten batak bi tanesi bakıyom falan dedi neyse öteki 55 beygirlik çiftçeker motoru verip 80 beygirlik kabinli klimalı motorup aldı.eskinin 30 milyarlık borcu duruyo aldığı motor 75 milyar.dedim yapma yazık ben aldım sende alsana eskiye binme diyor.borç nolcak deyince ALLAH verirse öderiz olmazsa satarız seneye dedi.bayiye galerici arkadaşla beraber bakalım dedik bize çayın biri geliyo biri gidiyo almıycam arkadaş bakmaya geldim ben diyom adam kotayı doldurcam 5 lira aşağı vercem diye bana çok çay içirdi kalktık zorla.eskiye bakan yok hiç adamda parada yok ama sıfıra biniyo.
tabi her koyun kendi bacağından asılır velhasıl herkes lüks peşinde bu galericilik işi ölmez.

Sayın köylü abim..

Şurada kopuyo olay... cümlelerimizin sonu başkasından bişey istemeyle bitmesin diyorum, bu sorunun aslı, temeli zaten..

İdare edilmek değil çiftçinin tarımı idare etmesi lazım!

Madem yapan bilir bilenin konuşması lazım.. işin adını, fiyatını üreten KOYACAK!

Bu nesil de böyle gider ama.. mesela ciddi altyapıdan bi uygulamalı tarımsal eğitimle-tarım/veterinerlik liseleri veya üreticiye hitap eden çeşitli göz-kulak açıcı hayatboyu öğrenme kurslarıyla..

Eğer böyle bi kitle-nesil gelirse zaten bakan değil başbakan onların aksine, onlardan görüş almadan adım at(a)mayacak!

Yoksa seçimler, bakanlar vs. yalancı bahar hep!

Gerçek bahar olursa, sistem oturursa çok farklı konuları konuşup, paylaşıyo olacağız zaten... mesela ürünlerimizi hangi ülkeye ihraç edelim, işleyipmi hammı ihraç edelim, hangi ekipman-traktör firmasıyla toptan anlaşalım..vs.

Hayal değil bu gün batıda tüm tarımsal üretimin TAMAMINA yakını üretici birliklerince ham veya işlenmiş olarak pazarlanır! Çok saygın ve korunan bi kesimdir kırsaldakiler..

Son olarak hiç olmazsa iğneyi de kendimize batıralım derim..

stulu link=topic=69940.msg797926#msg797926 date=1385033674' Alıntı:
1. Tek ürüne dayalı çiftçilik yapmayacağız.
2. Çiftçilik yapıyorsak mutlaka hayvan besleyeceğiz.
3. Ekmeğimizi, yoğurdumuzu, yumurtamızı, salçamızı ve daha birçok ürünü kendimiz temin edeceğiz. Çiftçiyim olduğunu söyleyen insan yumurtayı ekmeği satın alıyorsa, buğday 15 lira, mazotun litresi, gübrenin kilosu 50 kuruş olsa bile para kazanamaz.
4. Yılda 15 gün çalışmakla çiftçilik yapılmaz.
5. Ben konforumu düşünürüm, traktörüm benim ofisim, klimalı olacak, gösterişli olacak deyip, eldeki traktörünü yok parasına takasa verip, 5 yıllık gelirini bankaya bağışlarsan, kimse kusura bakmasın çiftçi hiçbir yere gitmez.
6. Ahmet, Mehmet ' le ...... yarışına girip traktör değiştirmeyeceğiz.

Sektörü açıklamışsın abi...

Ülkemizde zengin daha zengin fakir daha fakir olmaya başladı. Zenginler durumlarından memnun haliyle ama fakirleşen halk da memnun gibi! Tamam yanlış politikalar uygulanıyor ama bunu dillendiren var mı? ' ' Doktora dayak ' ' olayı ile binlerce doktor eylem yaptı iş bıraktı, haftalarca gündemden düşmedi. Siz de tepkinizi koyun! Tepki koymadığınız gibi oy da veriyorsunuz, sonra şikayet ediyorsunuz! Türk ' ü-Kürt ' ü falan filan bırakın, oyun hası köylüde... Hükümet böyle bir oy kaybını göze alabilir mi? Ama siz tepki koymayınca ' ' demek ki sorun yok ' ' diye düşünüyorlar ya da ' ' şikayetler olunca iyileştirme politikaları yaparız ' ' diyorlar.. Unutmayın ülkeyi halk yönetir!

Ayrıca köylü artık ipleri eline almalı. Hedefiniz direk müşteriye ulaşmak olmalı. Çoğunuz aracıların düşük fiyata malları almasından şikayet ediyorsunuz. Niye müşteri ile aranıza başkalarını sokuyorsunuz? Şuan siz fabrikanın işçisi konumundasınız, aracılar da fabrikanın sahibi. Artık yaptığınız işi bir işletme olarak görün ve yönetici siz olun. Milletin ağzından çıkacak rakamlara göre hareket etmekten bıkmadınız mı? Aracı elini hiç bir işe sürmeden sizden alıp başkasına satıyor. Bu işi siz yapamaz mısınız? Adamlar sizden alıyor, firma isminin yazdığı çuvallara koyuyor ve satıyor. Siz de markalaşın! Ürettiğiniz ürünleri X firması diye pazara sunun. Tabi vergisi var ama sizden alıp satan kişiler bu vergilerin üstesinden geliyor ise siz rahatlıkla karşılarsınız, çünkü almayıp direk kendiniz üretmiş oluyorsunuz...

Sonra yenilikçi olun, sadece ülkemizdeki işletmeleri değil yabancı işletmeleri de takip edin. Artık yabancı işletmeler bile sizin rakipleriniz! Rakipleriniz neler yapıyor, onlar kazanıyor da siz niye kazanamıyorsunuz diye düşün... ' ' Büyük işletmeler kazanıyor, küçükler bitiyor ' ' şikayetinden kurtulup, ' ' ben nasıl büyürüm ' ' diye düşün.

Aslında ben bu tarz konulara girmeme kararı almıştım ama dayanamıyorum. Köylünün bu hale gelmesi beni üzüyor.

Çağrı link=topic=69940.msg798028#msg798028 date=1385048972' Alıntı:
2)Çiftçilik bir meslektir.önce çiftçiler bunu kavrayacak,daha sonra da çiftçiliği sadece çiftçiler yapacak.Şehirdeki memur,öğretmen,şöför vs çiftçilik yapmayacak.Ya çiftçi olacaklar ya da kendi işlerini yapacaklar.Bu fikrimin sebebi de,özellikle kuru tarımda dekar başına kazanılan paralar düşük seviyede.70-80 dönüm hiçbir ailenin geçinmesini sağlamaz.Bana göre en az 500 dönümden başlaması gerekir çiftçilik yapanların,kuru tarımda yalnız.Ha az arazisi olan da tabi ki mağdur olmasın,icar ortak vs yollarıyla onun arazisi de değerlensin.

Bu fikre katılmıyorum. Bu kast sistemi oluyor ve çok yanlış bir politika... Ailesi memur olan memur olsun, ailesi çiftçi olan çiftçi olsun gibi bir şey. Her insan farklıdır, dünyada ne kadar insan varsa o kadar karakter, düşünce yapısı vardır. Çiftçi olan birisi doktor olup kanserin tedavisini bulabileceği gibi doktor olup çiftçiliğe geçen birisi de çiftçilikte başarılı olabilir. Bu düşünce bencillikten ibarettir ve insanların hayallerini kısıtlar niteliktedir. Çiftçiliği sevmeyen ama politikaların dayatması sonucu o işi yapmak zorunda olan bir insan yaptığı işte nasıl başarılı olabilir?

Kimin nerede başarılı olacağı belli olmaz. Tamam sektöre giren bir çok kişi sektörü olumsuz etkiledi ama bu ' ' herkes hangi mesleğin içine doğduysa o mesleğin dışına çıkamasın ' ' düşüncesini doğurmamalı. Doktor çocuğu doktor, hademe çocuğu hademe olsun, ne kadar tehlikeli bir düşünce! Lütfen bencillikten kurtulun!

Bu fikre ben de katılmıyom, zaten ülkede 'gönüllü-alaylı ziraatçiler' okumuş-mürekkep yalamışlardan önde gidiyo gibi :)

Bakınız tarım-köylü diye bişey olduğunu Türkiyeye duyuran 'Bereket TV' kurucu-sunucusu aslında ziraatçi değil, babası arıcı virüsü ordan kapmış.. ama yaptığı hizmeti bizim banalık yapamadı! Bakanlık Tarım WEB TV diye bişey kurdu Allah ' ınızı severseniz duyanınız-izleyeniniz varmı.. adım gibi biliyom bakanlık personeli bile bilmaz-izlemez!

Ama ÇAĞRI ' nın dediği yanlış anlamadıysam KAST sitemi değil, haksızlık etmeyelim.. küçük, parça tarlaların verimsizliği-karsızlığı.. ama çaresi şu: Toplulaştırma, torak reformu..

biz 1000 dönüm tarla biçdigimiz zaman 100yada 150 dönüm tarla alıyorduk o zaman 100 dönüm nohut 150 dönüm kimyon ekiyorduk baktık kimyon fiyatı aynı işçi gübre mazot artı nohutda kimyonda bıraktık suluya dönmeye çalışıyoz geçen sene 155o verdiğimiz çekirdek bu sene 108o verdik otomatik olarak 250dönüm çekirdek 100 dönüme indirdik ekdigimiz ürün 175o dönüm aldığımız tarla gele 100 150 arası demekki hadi tarla almıyoz yeter bu kadar desek yavaş yavaş içeri gitcez şimdi düşüncemiz sulu alanlar 10 metre ve kooperatif alanlarını bizim tek tarla 300dönüm 150 dönüm arası 3 tarla var düz yerlerde biz bu yerleler koyu vursak hükümetin çifci politikası ne olucak yani tarlaya yatırım ölü gibi geliyor ama tarla almazsak bizler ölcez galiba inş buğday fiyatı çıkar ne diyelim

İdare edilmek değil çiftçinin tarımı idare etmesi lazım!
(UÖZKAN.77 )
BU SÖZ KAÇ GÜN geçerli olcak veya ay yıl degil görecegiz nasıl idare edeceksin yöntemi varda bu köylü milleti bilmiyor mi ki?
dünya önde gelen ülkeleri ve avrupa olayı çözmüş biz daha olayı ne oldugunu bilmiyoruz...
bu iktadar ve politikası devem etsin bende genel seçimlerdebu hükümete verecegim oyu...batan batsın kalan sağlar bizim diyecegim artık...
ne desek yazsak boş ...
kimi yorgandan bahder kimi yastıktan...bir gün gelir ne yastık ne yorgan elin oğlu gelir oturur eve...
mazot 10 lira olsun-gübre 15 lira kim üretirse üretsin artık..