nereye kadar dayanacagız..

Ynt: nereye kadar dayanacagız..

Bu hükümet çiftçiyi mahvetti.Girdiler çok pahalı,ürününüz ise para etmiyor.Her sene şartlar daha da zorlaşıyor.Ne yapıcaz bilmiyorum.Alternatif ürünleri düşünür oldum.

yanlış düşünen arkadaşlar var ilk başta bunu belirtmek istiyorum. bi arkadaşımız yazmış tarımı yapacaksak herşey olmalı hayvanda bakmalıyız diye. ben size benim elimdeki imkanları düştüğümüz durumları özetliyim bende 2000 ağaç zeytin var 2500 civarı şeftali 1500 adet üzüm 150 ağaç elma 100 ağaç armut var şeftaliyi ektiğimiz zaman ilk 3 sene içine domates biber patlıcan karpuz kavun salatalık ekeriz ondan sonraki 2 senede karnıbahar lahana brokoli brüksel lahanası ekeriz bikaç parça boş yerimiz olur buğday ekeriz una para vermeyelim diye ekmeğimizi kendimiz yapıyoruz buğdaydan sonra aynı yıl bidahaki ekime kadar boş kalmasın diye kestane kabağı veya bal kabağı ekeriz şeftaliye gelince bundan 10 15 sene önceleri yurtdışına ihracatla şeftali gönderiyoduk tam olgunlaşmadan toplayıpta şimdiki imkanlardaki gibi buzdolaplı arabalarda yoktu o zamanlar çok güzel para kazanıyoduk SİMDİ Bİ COĞU AC zeytin işine gelince biz Mudanya ve gemlik orhangazi olarak dünyanın en kaliteli zeytinlerini üreten yerlerde ilk sıralardayız ama suan elimde gecen seneden kalma 3 ton yani 3000 litre zeytinyağı var bu seneki yağlık zeytinleride elimde yağ var diye yok paraya satmak zorunda kaldım ve geçen sene olmuş sofralık 20 ton zeytini kilosu 85 krştan sattım hemde 2 sene elimde beklettim belki para eder diye ama nerde aslında bu zeytin bozulacak bişey değl dünyanın öbür ucuna ihraç edilse yine sıkıntı olmaz babam gecen sene almanya ve hollandaya gitti adamlar zeytin nedir bilmiyolar bilenlerde türkler sayesinde biliyo diyo ama olan zeytinlerde türkiyeden değil burdan ihracı yok benim kilosunu 85 krşa sattığım zeytinle aynı kalitede zeytin görmüşler hollandada 200 gramı türk parasıyla 25 liraya denk geliyodu geçen sene arkadaşlar benim bu kadar geniş çaplı işimle eger yazları yıllık mahsul ekmesem aç kalırım ama bundan 10 sene öncesi sadece ağaç mahsulleriyle her sene yerde alıyoduk arabada yeniliyoduk traktörde bu düzende biraz daha aleyhimize oynamaya devam ederlerse domatesi dahi dışardan getiririz.. Kıbrıs domates diye yanarken vatandaş domatesi taneyle alırken biz burda kilosunu 25 krştan satıyoruz çogunuda tarlalarda çürütüyoruz gerisini siz düşünün....

Arkadaslar bizim kazanacagimiz paralari hukumet masa basinda oturan birilerine kazandiriyor inanin bundan 10 yil once durumumuz bundan iyiyidi faizler yuksekti ama ciftcinin odeme gucu vardi simdi oduyemiyor onceden koylerde 20 kisiden 1 i bankaya borcluydu simdi 20 kisiden 19u bankaya borclu bunlari dile getirince bazi siyasetciler eskiden boyle traktorlere binebiliyomuydunuz boyle ekipman mi kullanyodunuz diyorlar her sey bankalarin olursa tabi bineriz ciftci bitti arkadaslar son gunlerimizi yasiyoruz aklimizi basimiza alma zamani

Ahmet745 link=topic=69940.msg801612#msg801612 date=1385668901' Alıntı:
yanlış düşünen arkadaşlar var ilk başta bunu belirtmek istiyorum. bi arkadaşımız yazmış tarımı yapacaksak herşey olmalı hayvanda bakmalıyız diye. ben size benim elimdeki imkanları düştüğümüz durumları özetliyim bende 2000 ağaç zeytin var 2500 civarı şeftali 1500 adet üzüm 150 ağaç elma 100 ağaç armut var şeftaliyi ektiğimiz zaman ilk 3 sene içine domates biber patlıcan karpuz kavun salatalık ekeriz ondan sonraki 2 senede karnıbahar lahana brokoli brüksel lahanası ekeriz bikaç parça boş yerimiz olur buğday ekeriz una para vermeyelim diye ekmeğimizi kendimiz yapıyoruz buğdaydan sonra aynı yıl bidahaki ekime kadar boş kalmasın diye kestane kabağı veya bal kabağı ekeriz şeftaliye gelince bundan 10 15 sene önceleri yurtdışına ihracatla şeftali gönderiyoduk tam olgunlaşmadan toplayıpta şimdiki imkanlardaki gibi buzdolaplı arabalarda yoktu o zamanlar çok güzel para kazanıyoduk SİMDİ Bİ COĞU AC zeytin işine gelince biz Mudanya ve gemlik orhangazi olarak dünyanın en kaliteli zeytinlerini üreten yerlerde ilk sıralardayız ama suan elimde gecen seneden kalma 3 ton yani 3000 litre zeytinyağı var bu seneki yağlık zeytinleride elimde yağ var diye yok paraya satmak zorunda kaldım ve geçen sene olmuş sofralık 20 ton zeytini kilosu 85 krştan sattım hemde 2 sene elimde beklettim belki para eder diye ama nerde aslında bu zeytin bozulacak bişey değl dünyanın öbür ucuna ihraç edilse yine sıkıntı olmaz babam gecen sene almanya ve hollandaya gitti adamlar zeytin nedir bilmiyolar bilenlerde türkler sayesinde biliyo diyo ama olan zeytinlerde türkiyeden değil burdan ihracı yok benim kilosunu 85 krşa sattığım zeytinle aynı kalitede zeytin görmüşler hollandada 200 gramı türk parasıyla 25 liraya denk geliyodu geçen sene arkadaşlar benim bu kadar geniş çaplı işimle eger yazları yıllık mahsul ekmesem aç kalırım ama bundan 10 sene öncesi sadece ağaç mahsulleriyle her sene yerde alıyoduk arabada yeniliyoduk traktörde bu düzende biraz daha aleyhimize oynamaya devam ederlerse domatesi dahi dışardan getiririz.. Kıbrıs domates diye yanarken vatandaş domatesi taneyle alırken biz burda kilosunu 25 krştan satıyoruz çogunuda tarlalarda çürütüyoruz gerisini siz düşünün....
Iki yuz gram zeytinin 25 tl etmesi eminim dogru degildir..zeytinyaginin litresini yurt disinda yaklasik ,Komili marka, 24 tl ye aliyoruz..Italyanlarin litresi 125 tl ye kadar olan zeytinyagi cesitleri var.
Bu arada tarim politikasi hakkindaki elestirilerinize katiliyorum..

Ahmet745 link=topic=69940.msg801612#msg801612 date=1385668901' Alıntı:
yazdıklarına katılıyorum kardeşim
yalnız zeytin konsuunda biraz şaşırdım sizin ordaki fiyatlar cidden çok düşük
bizim burda şuanda zeytin yagı 8 lira en ucuzu ve 10 liraya kadar da çıkar yag busene yag yok çevrede
ben 200kg sattım 8liradan kilosu
100 kg daha satacagım ihtiyaç fazlası
salamuralık zeytinde işlenmeden direk tüccara kilosu 3liradan satıldı fakat salamuralık zeytinde eleme sistemi var kalitesine göre iyi zeytini alıyorlar kötüsüne 2veya ikibuçuk lira veriyorlar yada hiç almıyorlar salamuralık satılmayan zeytin yaglık oluyor
alanlarda çanakkale izmir balıkesir bursa gibi illerden gelen tüccarlar
zeytin ve zeytin yagının tek avantajı bozulmaz eskimez aksine eskisi daha makbul
yoksa zeytin insaı ne zengin eder nede iflas ettirir ek gelir ve evin yag ve zeytin ihtiyacını karşılasın yeter yani masrafı çıkarsın gerisini istemiyoruz şuanda

ARTIK AKIL BAŞA GELMELİ BU YOLA DEVAM DEMEMELİYİZ...bakın ülke vatandaşı rantçılar ve hazırcılar dışında her kesim perişan yakında kimse borcu için bankadan kredi de çekemeyecek açtıkları kapıyı da kapatıyorlar..bakın ne ler olacak...kim kime bor ç verir...

Kimse halkı düşünmez. Bankaların yaptığı ' ' sözde ' ' destek kredileri halkı bu duruma soktu. Çok cazipmiş gibi gösterdiler ama bunlara güvenmemek lazım. İmkan olduğunca krediye filan bulaşmamak lazım. Bir banka ' ' halka yardım edelim, onlar da belini doğrultsun ' ' der mi? Hiç sanmıyorum... Halkı nasıl sömürürüz onun derdindeler...

Halkı batıralım da topraklarına el koyalım düşüncesi hakim. Özellikle bazı bankalar ege ve akdenizdeki sahil köylerine destek adı altında kredi verip borçlandırıyor. Niye? Çünkü o vatandaşın o krediyi ödeyemeyeceğini biliyor, sonra ödeyemeyince de topraklarına el koyuyor. Bu bankalar genelde doğuya kredi daha az veriyor, sahil kasabalarına kıyasla...

Borçlanma büyük işletmeler için avantajlı oluyor, çünkü vergiden düşüyorlar. Yani her şey zenginler için tasarlanıyor.

peki beyler yazılarınızın hepsini tek tek okudum.hepiniz kendince dertlerinizi, sorunlarınızı yazmışınız. bazı arkadaşların konuya parmak bastığı gibi ilk önce kendimizden başlamalıyız gibime geliyor. Örneğin bir tarla kiralamaya gittim adamla anlaştım. ben parayı hazırlamaya gitmişken arkamdan başka bir arkadaş aynı tarlaya benim verdiğim rakkamın iki katını vermiş. gel zaman git zaman geçen gün duydumki o arkadaşın arsaları, tarlaları da elden çıkmış şimdi sevineyimmi üzüleyimmi şaşırdım. bana para kazandırmadığı gibi kendi ipinide çekmiş oluyor. BEN kelimesinden artık BİZ kelimesini öğrenmeliyiz.

aynı durum herkez gibi bizdede oluyor biz kimsenin icarına gitmiyoruz tarla sahibi gelmedikçe ama gelgelelim bizim icarlar sanırsınız köyün en verimli tarlaları açık arttırma hesabı ama kalbi temiz olan kazanıyor ,bisenesi icarımızı hile ile tuttular sonraki sene tarlayı almak nasip oldu istemeyi bilmek we kimsenin rızkına göz dikmememiz gerekiyor ama anlayana...

Osman Musaogullari link=topic=69940.msg801786#msg801786 date=1385678666' Alıntı:
Iki yuz gram zeytinin 25 tl etmesi eminim dogru degildir..zeytinyaginin litresini yurt disinda yaklasik ,Komili marka, 24 tl ye aliyoruz..Italyanlarin litresi 125 tl ye kadar olan zeytinyagi cesitleri var.
Bu arada tarim politikasi hakkindaki elestirilerinize katiliyorum..
bahsettigim zeytin onlar icin orada az para türk parasina cevirdigimiz zaman 25 tlye denk geliyodu hesabini yaptik bu saka gibi ama gercek bu zeytinyagi isleri karmakarisik marketlerde öyle ama gelde burasini bi gör yagin kilosu bize 6 tlye maal oluyo litresini 5 tlden verirsek komili alip litresini 20 tlden rafa koyuyo...

FEHİM link=topic=69940.msg801942#msg801942 date=1385729068' Alıntı:
peki beyler yazılarınızın hepsini tek tek okudum.hepiniz kendince dertlerinizi, sorunlarınızı yazmışınız. bazı arkadaşların konuya parmak bastığı gibi ilk önce kendimizden başlamalıyız gibime geliyor. Örneğin bir tarla kiralamaya gittim adamla anlaştım. ben parayı hazırlamaya gitmişken arkamdan başka bir arkadaş aynı tarlaya benim verdiğim rakkamın iki katını vermiş. gel zaman git zaman geçen gün duydumki o arkadaşın arsaları, tarlaları da elden çıkmış şimdi sevineyimmi üzüleyimmi şaşırdım. bana para kazandırmadığı gibi kendi ipinide çekmiş oluyor. BEN kelimesinden artık BİZ kelimesini öğrenmeliyiz.

haklısın konu içinde bir yazımda şu cümle vardı aslında bu bir deyim veya atasözü oldu olcakda..
KÖYLÜ KÖYLÜNÜN DÜŞMANIDIR...anlatıgın konu bu ama sonuç da dost da olsan düşmanda olsan bir gemi içindeyiz ve bu gemi batmak üzre veya su alıyor batarsa kim kurtulur kim ölür...mese bu önce gemi mi kurtulsun yoksa kurtulan mı kurtulsun..
şuan kırsak ekim tarım kesimi bitti..bunu herkes böyle bilmeli..bugün haberlerde una 3 kez zam yapılmış kim kazandı yemlige buğday alnmı satan mı sattıgını tüketen m köylü mü? arkadaşlar artık aklıllı düşünmede yarar var..ömür biizm batan biziz gelegi yok olan biz ve çocuklarımız..hepimizin bir hayali yok mu?
bu ak partinin alternatifi yok diye muhalefet mi var lider mi var lafı artık bir ak partinin sloganı oldu...bırakın dar düşünmeyi önünüzde hak arama sandıgı var egerki oy kaybederse gözünün önüne bakar ülkede kazansın bizde...partizanlık dönemi bize degil..bizi batırıyor...
olay bu anlayan anlamayan kendi bilir...zaman gelince dogru olanları egri olanları tarih bir bir yazar...

köylü kardeş

tarih üzerine düşeni dosdoğru yazar eminim amma ben asil ettiğim çoluk çocuğuma bir gelecek sağlayamassam yarın öbürgün senin veya birbaşkasının hakkına tecavüz edebilir veya terside olabilir.mühim olan yarattığımız neslimize doğru birşeyler bırakabilmek. hükümet konusuna gelince doğru kararı vermeye çalışacağım. siyaset benim işim değil. herkezin fikrinede saygım sonsuz.

Arkadaşlar ben bu tip konulara pek yorum yazmıyorum ama konuyu okuyunca kişisel fikrimi yazmak istedim bence ülkemizde şuanda tarım ve hayvancılık sektöründe işini iyi yapan ektiği bitkiyi tanıyıp ona göre bakım yapan bunun sonucunda kaliteli ve verimli üretim gerçekleştiren aynı şekilde hayvanlarına iyi bakan kaliteli süt ve et üreten sonuç olarakta kazandığı miktara göre harcama ve yatırım yapan birçok çifçi çok kazanıyor ve büyüyor,şartlar bizler için zor tabiki mazot pahalı,gübre pahalı tohum pahalı yem pahalı ama bu şartlarda bile bahsettiğim kriterlerde üretim yapanlar kazanıp büyüyor,sıkıntılarımızı dile getirelim bu önemli sıkıntılar giderilirse daha çok kazanıp büyüyebiliriz ama bence o parti şu partiyi eleştirerek bir yerlere varamayız ancak form içerisinde tartışıp birbirimizi üzeriz,sıkıntılarımızın nasıl giderilebileceği konusunda çözümler öne sürelim.

hacimmet link=topic=69940.msg815099#msg815099 date=1387817330' Alıntı:
Arkadaşlar ben bu tip konulara pek yorum yazmıyorum ama konuyu okuyunca kişisel fikrimi yazmak istedim bence ülkemizde şuanda tarım ve hayvancılık sektöründe işini iyi yapan ektiği bitkiyi tanıyıp ona göre bakım yapan bunun sonucunda kaliteli ve verimli üretim gerçekleştiren aynı şekilde hayvanlarına iyi bakan kaliteli süt ve et üreten sonuç olarakta kazandığı miktara göre harcama ve yatırım yapan birçok çifçi çok kazanıyor ve büyüyor,şartlar bizler için zor tabiki mazot pahalı,gübre pahalı tohum pahalı yem pahalı ama bu şartlarda bile bahsettiğim kriterlerde üretim yapanlar kazanıp büyüyor,sıkıntılarımızı dile getirelim bu önemli sıkıntılar giderilirse daha çok kazanıp büyüyebiliriz ama bence o parti şu partiyi eleştirerek bir yerlere varamayız ancak form içerisinde tartışıp birbirimizi üzeriz,sıkıntılarımızın nasıl giderilebileceği konusunda çözümler öne sürelim.
Sevgili Hacimmet tamda duygularıma tercüman olmuşsun. anlş-*s ok-*-s ok-*-s

hacimmet link=topic=69940.msg815099#msg815099 date=1387817330' Alıntı:

işini iyi yapan diye tabir ettiğiniz insanlar varlıklı ve nüfuslu insanlar kısacası çiftçi kesimin yatırım yapabilecek kitlesi. yorumunuz bence hem yanlış hemde doğru olmuş. çiftçilikte artık orta tabaka kalmadı sorun bu aslında fakir kendini yatırım yapamadığı borçtanda kurtaramadığı için bir üst mertebeye taşıyamıyor. ama çifçinin zengin kısmı elinde sermayesi olduğu için işini bir üst düzeye çekebiliyor sınıf atlayabiliyor. zengin çiftçiyi çiftçiliğin tekeli gibi düşünebiliriz. biraz sermayesi olan işini 2 üssü n formülü gibi katlıyor buda biri işini iyi yapıyor diğeri kötü yapıyor gibi bir durum gözükmesine sebep oluyor halbuki öyle değil fakir belini doğrultmaktan vakit bulursa işinide doğrultur sıkıntı bu noktada.

Bu ülkede zengin çiftçi olmak için atadan dededen arazin olması lazım..Yoksa öyle sonradan parlayan zengin gibi görünen insanların aynı oranda bankalara borçları vardır...Sonradan 15 20 yıl da sadece çiftçilikle zengin olmak ülkemizde zor.Bu da şu soruları akla getiriyor -çiftçilikle uğraşılır mı?
-çiftçilik sadece dedesinden tarlası olanların işimi ?
-yıllarca çalışıp banka borçlarıyla yaşamak kolay mı?
-birde afet vs olursa eldekilerde gider mi?

HassaN20 link=topic=69940.msg815929#msg815929 date=1387923606' Alıntı:
Bu ülkede zengin çiftçi olmak için atadan dededen arazin olması lazım..Yoksa öyle sonradan parlayan zengin gibi görünen insanların aynı oranda bankalara borçları vardır...Sonradan 15 20 yıl da sadece çiftçilikle zengin olmak ülkemizde zor.Bu da şu soruları akla getiriyor -çiftçilikle uğraşılır mı?
-çiftçilik sadece dedesinden tarlası olanların işimi ?
-yıllarca çalışıp banka borçlarıyla yaşamak kolay mı?
-birde afet vs olursa eldekilerde gider mi?

benim demek istediğimi hassan oldukça açık ifade etmiş bu konuda kutluyorum kendisini. benim yorum yaptığım arkadaşa söyledğim siz nekadar işinizi iyi yaparsanız yapın eğer araziniz azsa, kendi işini kat kat katlayan insanlarla kendimizi kıyaslamamak gerektiğini bunun doğru bir kıstas olmadığını söylemeye çalıştım. dediği noktada işi iyi yapmaktan ziyade varlıklı olmak gerekiyor. işini iyi yaptığı için işini büyütmüyor burda temel etmen maddi güçtür bunu ifade etmeye çalıştım Çağrı. önceden olsaydı hacimmet ' in dedikleri doğru olurdu ancak bugünkü şartlarda işini katlamanın işini iyi yapmakla hiç alakası yok devir paranın konuştuğu devir nekadar ekmek varsa okadar köfte oluyo. ben işini iyi yapmayan kimsenin hayatta kalabildiğini düşünmüyorum yapmayan zaten hiç yaşayamıyor batıyor yapanda karnını doyururuyor çok parası olanda işini büyütüyor olayın özü bu.

Çağrı link=topic=69940.msg815956#msg815956 date=1387925483' Alıntı:
Açıkçası bana göre herkesin işini büyütmesine de gerek yok zaten.Bu her kesimde olduğu gibi Tarımda da dışarıdan pompalanan bir durum bence.Mesela avrupada araziler şu kadar,küçük çiftçi yok vs masalları anlatıldı anlatılıyor.Halbuki alakası olmadığını rahatlıkla istatistiklerden görebilirsiniz.10 hayvana bakan adam da lazım 100 hayvana da.Önemli olan kendi kendine yetecek kadar para kazanıyor mu.İlla herkes büyüyecek,büyük işletme olacak diye bir kural yok bana göre.Tabi ki çiftçilikte belirli bir arazi,ekipman vs gibi şeyler hazır olursa kazanç daha kolaylaşıyor.Benim demek istediğim mesele farklı yoksa bu görüşünüze katılıyorum.Tabi ki hazır gelen şeyler para kazanmayı kolaylaştırıyor,haliyle büyümek de daha kolay oluyor.Ama herkesin büyük olmasına gerek yok benim savunduğum nokta da bu.
Avrupa da da küçük işletmeler mevcut ama orada bir istikrar ve sağlam işleyen bir tarım politikası var.Yine mal miras olayı çözülmüş durumda emeklilik garantilenmiş oluyor genelde.Bizdeki küçük işletmelerde 2 çocuk oldumu zaten küçük olan arazi ve mal üzerinde, hak iddia edecez diye kavgaya tutuşuyorlar ee onlar da haklı...