Organik Bala Talep

Organik bala talep yağdı, ünü Amerika ' ya kadar ulaştı Kaçkar Bal ' ın ürettiği Menceli isimli ürün 2 ay gibi kısa sürede sosyetenin tercihi haline geldi. Remzi Özbay, tamamen organik üretim yaptıklarını belirterek, ' Japonya, ABD ve İngiltere ' den de talep alıyoruz ' dedi. Domuz gribi ve GDO söylentileriyle birlikte artan sağlıklı yaşam arzusu, organik ürünlere olan talebi de artırıyor. Artvin ' in Arhavi ilçesinde ürettiği organik balla satış rekorları kıran Kaçkar Bal da bu firmalardan biri. Yaklaşık 2 ay önce bağışıklık sistemini güçlendiren 'Menceli' isimli ürününü piyasaya süren Kaçkar Bal 'yok' satıyor. Fısıltı gazetesiyle ünü yayılan ürün 2 aylık kısa geçmişine karşın Nişantaşı, Etiler ve Bebek ' teki sosyetik isimlerin bile tercihi haline gelmiş durumda. Ünü Japonya ' ya kadar yayılan Kaçkar Bal ' a ABD ve İngiltere gibi ülkelerden bile talep geliyor. Kaçkar Bal ' ın sahibi Remzi Özbay ' ın organik işine atılışının ilginç bir hikayesi var. 20 yıl tekstil işinde çalıştıktan sonra bir yaz Kaçkar ' daki yayla evine tatile giden Özbay, Moskova ' dan gelen yaşlı bir tıp fakültesi profesörünün o bölgedeki çiçekleri incelediğini görmüş. Rus profesörden, Kaçkar ' da dünyadaki çiçek türlerinden üçte ikisinin mevcut olduğunu duyan Özbay, bu potansiyeli fark edince hem bölgeye teşvik sağlamak hem de organik bal üretmek için kolları sıvamış. Bu tarihten sonra Kaçkar Bal ' ı 9 yıllık bir marka haline getiren Özbay, yoğun talep almaya başlamış Kilosuna bin 500 dolar teklif Kaçkar balına gösterilen ilgi sadece Türkiye ile sınırlı değil. Bu bal ile Japonya ' dan bir firma üç dört yıldır ilgileniyor. Kaçkar Dağları ' nı gezip bal üretme koşullarını yerinde izleyen Japon firması Remzi Özbay ' dan yıllık 20 ton bal üretmesi koşuluyla tüm balını almayı teklif ediyor. Ancak Özbay, organik üretimde seri üretim mantığının doğru olmadığını belirtip teklifi reddediyor. Japonya ' da kendi ballarının muadili olan balların kilosunun bin 500 dolardan satışa sunulduğuna dikkat çeken Özbay, 'Ayrıca İngiltere, Amerika, Almanya ile de satış için görüşmeler yapıyoruz. Görüştüğümüz firmalar içerisinde büyük firmalar ve gross marketler de yer alıyor. Ancak bizden ürün isteyen bu firmalar toplu ürün istiyor. Örneğin ' yılda bize 10-20 ton bal vereceksin ' diyorlar. Ama ben garanti veremem çünkü bu tamamen doğal' diyor. HEDEF YILLIK 20 BİN TON BAL Yıllık bin kovanda 5-6 ton bal üretimi yapan Remzi Özbay, buna karşın talebe yetişemediklerini söylüyor. Organik bal üretiminin her açıdan doğal olması gerektiğine dikkat çeken Özbay, 'Ben bal üretiyorum diyemiyorum. Çünkü ürettiğimiz organik bal tamamen 80 milyon arının eseri. Balı tamamen en eski geleneklere göre üretiyoruz. Biz üretimde arılara karışmıyoruz. Çünkü arılar teknik şeylerden hoşlanmıyor ve ne kadar tenha yerde olursa o kadar verimli bal üretiyorlar' diyor. Özbay önümüzdeki yıllarda yeni üreticileri de bünyesine katarak yıllık 20 ton bal üretime ulaşmayı hedeflediklerini söyledi