Parlayan mi? Onallar mı? Agrotek mi? U tipi mi? X tipi mi?

Bir tane basınç saati yeter. Videoda nasıl kalibrasyon yapılacağı umarım anlaşılıyordur.

Yazdığımda hata yok. Kabin içindeki o yeşil pano olmasaydı, makinayı kullanmak için kaç tane hidrolik çıkış gerekirdi?
Bu arada görsellerine tekrardan baktım. Parlayanda dik kanat modelinde yol pozisyonunda arkada 5 tane meme var. Yol genişliği tahminen 2,20 gibi gelir. X modelinde arkada 4 meme var. Onunda yol genişliği 1,80 gibi gelir. Yani U tip kanat 18 metre ve üzeri için uygundur fikrimi hala koruyorum. Çünkü X tipte 18 metre yapabilmek için arkaya 6 tane meme koyuyorlar bu da yol kullanımı için pek uygun olmuyor. Yatay kanadı hiç söylemiyorum bile.

Önalların cesareti konusunda size maalesef katılamıyorum. Piyasaya ilk defa 1 tonluk üzeri yerli depo çıkarttı. Ayrıca gene bölüm ayarlı regülatörü de yerli olarak çıkarttı. Ekstra ücret mukabili alabiliyorsunuz. Sadece satış sonrası sıkıntı olursa sizi parça temin etmede süründürür.

İrtem metal üzerine çalışan bir firma olduğundan şahsi düşüncem plastikten özgün tasarım bir depo yapmayacaktır . Çünkü karşısına kalıp parası gibi bir maliyet çıkacaktır ve buda yüklü bir meblağ diye hatırlıyorum. Ya bunu maliyete yansıtmak zorunda kalacak ve fiyat şişecek ya da katalogta görünen depoyu veya herhangi bir yerli depo kullanacaktır. Yerli depolar ise mikserli tasarlanmadığından mikser ya yanlara taşacak ya da kolların arkasına konulacak. Öyle acayip bir görüntü oluşturacak.

elektornik bilgisayardan hangi verileri görüntüleyebiliyorum? kalibrasyon-norm konusunda kolaylıklar nedir bilginiz var mı

Geçen ay almıştım bu fiyatı Tekirdağ önallar bayiinden
IMG_20201206_161017.jpg
IMG_20201206_161009.jpg

• Beğen
Tepkiler: atii59 ve ÖZzGÜR
Beyin takmak zorundasın o olmadanda yapanlar ama tr de örneği yok. U tip yol vaziyetinde 2.20 gibi geliyor traktör arkasından taşmıyor. X tipi kısmen kapatıp açamıyorsun bu benim için olmassa olmaz özellik. Elle açılırda hangi imkanlar varsa hidroliktede olacak.

Önallar firması ürünü yaptık der sadece der. Ne bayide ne fuarda görürsün almaya kalk görüpte alcam de göstercek bir ürün yoktur ortada. Bugün Almanyadan Amazone UF geliyor. Fuarda bayide firma web sitesinde her yerde teknik bilgi, tanıtıcı film, fiyat bilgisi, broşür vs. Ne istiyorsan elinin altında. Önallar bu mantıkta değil. Madem makineyi yaptı bayilere dağıtacak reklam filmleri çekecek. Müşteri ürünü görecek elleyecek üstüne çıkacak. Tarla günü yada test makinesi olacak. Sen bunları yapma müşteri gelecek zannet çok beklerler. İrtemin makinesini begenirsiniz begenmezsiniz en azından göreceksiniz elleyeceksiniz test edebileceksiniz. Öyle parayı ver gerisini sorma olmayacak.
Kesinlikle katılıyorum ben dolaştım bölgedeki önallar bayilerine hepsinde 1000lik manüel makinalar var sitede gördüğümüz o teknolojiyi malı yakından göremedim manüel modelleri vardı hepsinde . tabi arz talep meselesi de var bu fiyatlara talep olmayınca getirmiyorlardır ama parlayanın kalesi trakya olduğu için her modelini inceleme imkanımız oldu

Bir tane basınç saati yeter. Videoda nasıl kalibrasyon yapılacağı umarım anlaşılıyordur.

Yazdığımda hata yok. Kabin içindeki o yeşil pano olmasaydı, makinayı kullanmak için kaç tane hidrolik çıkış gerekirdi?
Bu arada görsellerine tekrardan baktım. Parlayanda dik kanat modelinde yol pozisyonunda arkada 5 tane meme var. Yol genişliği tahminen 2,20 gibi gelir. X modelinde arkada 4 meme var. Onunda yol genişliği 1,80 gibi gelir. Yani U tip kanat 18 metre ve üzeri için uygundur fikrimi hala koruyorum. Çünkü X tipte 18 metre yapabilmek için arkaya 6 tane meme koyuyorlar bu da yol kullanımı için pek uygun olmuyor. Yatay kanadı hiç söylemiyorum bile.

Önalların cesareti konusunda size maalesef katılamıyorum. Piyasaya ilk defa 1 tonluk üzeri yerli depo çıkarttı. Ayrıca gene bölüm ayarlı regülatörü de yerli olarak çıkarttı. Ekstra ücret mukabili alabiliyorsunuz. Sadece satış sonrası sıkıntı olursa sizi parça temin etmede süründürür.

İrtem metal üzerine çalışan bir firma olduğundan şahsi düşüncem plastikten özgün tasarım bir depo yapmayacaktır . Çünkü karşısına kalıp parası gibi bir maliyet çıkacaktır ve buda yüklü bir meblağ diye hatırlıyorum. Ya bunu maliyete yansıtmak zorunda kalacak ve fiyat şişecek ya da katalogta görünen depoyu veya herhangi bir yerli depo kullanacaktır. Yerli depolar ise mikserli tasarlanmadığından mikser ya yanlara taşacak ya da kolların arkasına konulacak. Öyle acayip bir görüntü oluşturacak.
Bu cihazı her pompada kulana biliyor muyuz eski tiplerde mesela fiyatı nedir?

Ben sorduğumda dolar 8 gibiydi geriledi bile vardır onun düşme payı
Bu ülkede dolar 1 liraya düşse dahi traktör ekipman hiç düşermi geri ben sanmıyorum dediğiniz gibi mutlak bi pazarlık payı vardır ben telefon pazarlıgı gibi oldu son ne olur takasa makine versek vermesek bile konuşmadık ancak çok pahalı parlayan Mart Nisan aylariydi arkadaş aldı 24-25 falandı X tipi kol 1 tonluk amazone modelini aradan 7 ay geçiyor 10-15 bin zam yani 10 ayda %50 zamlaniyor böyle bir iş olur mu her piyasa hareketine zam yapıyor firmalar dolar çıkar zam dolar düşer yine zam merkez bankası faiz arttırır zam faiz düşürür yine zam ben parlayan onallar bunların makinelerinin kesinlikle bu paraları hak ettiğini düşünmüyorum heleki Trakya olmasa parlayan ne bu kadar mal satabilirdi ne bu kadar unlenebilirdi ne de bu fiyatları telaffuz edebilirdi

Fiyat aldığınız makineye ait foto var mı elinizde?
Opcin tarım kesandan telefon ile aldığım fiyat özellik olarak X tipi kol yerli ilaç deposu ve karıştırıcı(3500TL dedi tertibata) yeni kazan modeli amazone tipi dedi 3 lu tjet meme konuştuk 41.500TL toplar bu şekilde ben 37.500TL ye size verebilirim dedi öyle kaldık irtemin makinası makul olursa ona bakicam artik

• Beğen
Tepkiler: ÖZzGÜR
Opcin tarım kesandan telefon ile aldığım fiyat özellik olarak X tipi kol yerli ilaç deposu ve karıştırıcı(3500TL dedi tertibata) yeni kazan modeli amazone tipi dedi 3 lu tjet meme konuştuk 41.500TL toplar bu şekilde ben 37.500TL ye size verebilirim dedi öyle kaldık irtemin makinası makul olursa ona bakicam artik
Parlayan da irtemde kendi kalıbından olan depoyu kullanmadığı için yukarıda bir arkaşın söylediği gibi irtemde çok aşağı bir fiyata çıkaracağı meçhul tabi elbep piyasaya duyurması için elbet birim fiyattan aşağı sunarlar o kârımız olur

Onallar ve parlayan piyasada satılıyor diye fiyat konusunda biraz abartiyorlar mesala Tekirdağ Malkara da onallar solis gübre kovası 21.000TL ilanda diğer tarafta Tekirdağ'da gaspardo 28.750TL fiyat var biri orjinal diğeri kopya olan makine arasında fiyat farkı kapanmış satılıyor ya sonuçta ne kadar isterlerse o kadar fiyat istiyorlar halbuki aralarinda fark minimum yarı fiyatı gibi olmalı

• Beğen
Tepkiler: gkhAn ve murat1919
Onallar ve parlayan piyasada satılıyor diye fiyat konusunda biraz abartiyorlar mesala Tekirdağ Malkara da onallar solis gübre kovası 21.000TL ilanda diğer tarafta Tekirdağ'da gaspardo 28.750TL fiyat var biri orjinal diğeri kopya olan makine arasında fiyat farkı kapanmış satılıyor ya sonuçta ne kadar isterlerse o kadar fiyat istiyorlar halbuki aralarinda fark minimum yarı fiyatı gibi olmalı
İrtemin gübre serpmesi halen alınacak paralarda nereye uçmuş bu önallar böyle gübre serpmedeki fiyatı kollarda irtem baya makul kalır inşallah

• Beğen
Tepkiler: ufukk
Beyin takmak zorundasın o olmadanda yapanlar ama tr de örneği yok. U tip yol vaziyetinde 2.20 gibi geliyor traktör arkasından taşmıyor. X tipi kısmen kapatıp açamıyorsun bu benim için olmassa olmaz özellik. Elle açılırda hangi imkanlar varsa hidroliktede olacak.
X tip modelde sağ ve sol kanat 2 parçadan oluşur. Kabinden hareket verdiğinizde önce ilk kanat açılır. Harekete devam ederseniz ikinci kanat açılır. Tek handikabı her iki kanadı aynı anda açıp kapamasıdır. Traktörde 6 çıkış olursa sağı ayrı solu ayrı kontrol edersiniz. Handikap ortadan kalkar. Misal tarlada sağdaki son kanat direğe, ağaca vs.. denk gelirse sadece uçtaki kanadı kaldırır işinize devam edersiniz.

Fakat parlayan 15m U tip modelde sağ ve sol kanatlar 3 parçadan oluşuyor. Eğer en uçtaki kanat bir engele denk gelirse orta ve uç kanatlar aynı anda toplamaya başlar sadece uç kanat toplamaz. Bu sorunu, en dıştaki pistonlar için sisteme 2 tane daha selenoid valf ekleyerek, hidrolik bloğu büyüterek ve kabin kontrol panosunu değiştirerek giderebileceksiniz. Sadece bir valfin fiyatı 100 euro. Zaten pahalı olan sisteme bunlar da eklenince çiftçi için alım firma için de satış iyice güçleşecek. Bu yüzden firma 12 m dik kanadı sıralı açılır yaptı elektronik yapmadı. Sıralı açılırlarda kısmen kontrol olayı zaten yok.

Hocam bu arada yanlış anlamayın bunları konu başlığına uygun olarak X ve U kanatın avantaj ve dezavantajlarını kendi gözlemlediklerime ve kanaatlerime göre yazıyorum. Çünkü bu meretler şu anda çiftçinin makine parkının en pahalı kalemidir. Bir kere yanlış seçim olursa telafisi 10 seneden evvel olmaz. Tarlalarında engeli çok olan biri X tipi U tipe tercih edeceğini bilmelidir.

Çok teşekkür ederim. Video gayet net ve anlaşılır. Şuan taşlar yerine oturdu. Aslında bu ekipmanlar için şöyle düşünüyorum. Bunları birkez satın aldıktan sonra daha sonra ilaçlama makinenizi herhangi bir sebeten dolayı değiştirirseniz. Yeni alacağınız makineye bu opsiyonları monte edebilirsiniz...
Birşey değil. Bildiklerimizi size aktarırken forum ahalisi de bilgilenmiş oluyor. Maalesef bu düşünceye tamamen katılmıyorum. Çünkü bu üniteler yıllarca sorunsuz kullanılabilen ürünler değil. Zamanla 5li ünite içinde tortu pislik kalıntı vs birikiyor. Bazı çiftçiler makinayı dışarıda bırakırsa üniteler sıcak soğuğa maruz kalıyor. Dolayısıyla bölümlerde ilaç atmama, tıkanma sorunları olabiliyor. Ünitelerin içlerini açıp temizlemek conta vs değiştirmek gerekebiliyor. Tr de bunların dilinden birinin anladığını sanmıyorum. Yurtdışında bu ünitelerin tamir kitleri (repair kit) satılıyor ama onlarda ucuz değil gibi bir makale okumuştum. Kısaca mali durumunuz elveriyorsa makineyle beraber sepetleyin gitsin.:cool:

elektornik bilgisayardan hangi verileri görüntüleyebiliyorum? kalibrasyon-norm konusunda kolaylıklar nedir bilginiz var mı
Üniteye sahip değilim. Boa makinanın Tr kılavuzundan inceleyebilirsiniz. http://www.boamak.com/Content/kumandaImages/B180-arag.pdf
Yerli pompayla uyumsuz diye biri söylemişti. Nedenini bilmiyorum. Ucuz olan 1250, bir üstü 2500 euro civarında.

Parlayan da irtemde kendi kalıbından olan depoyu kullanmadığı için yukarıda bir arkaşın söylediği gibi irtemde çok aşağı bir fiyata çıkaracağı meçhul tabi elbep piyasaya duyurması için elbet birim fiyattan aşağı sunarlar o kârımız olur
Parlayanın amazon tip denilen deposu kendi kalıbı. Tr de sadece oradan alabilirsiniz polidaş üretmesine rağmen. Ama parlayan da onu Amazondan kopyalıcam diye polidaşa tasarlatırken mikseri depo altına girecek şekilde tasarlatmamış. Fakat patent parlayanda. İrtem ise fotoda standart bir yerli depo kullanmış. Özgün depo isterse yüklü kalıp parası çıkıyor diye biliyorum. Özgün depo işine girerse inşallah mikseri depo altına sokar.

Her makinanın bir kusuru var bence kopya yapilmasi sebebiyle atlaniyor ayrıntılar irtem ilaç makinesini üretirken çiftçiler ile görüşerek biseyleri değiştirmiş katolagdaki fotoğraflardan biraz değişiklik gösterecektir son denemelerini yapıyorlarmış dayanıklılık açısından ocakta da piyasada görebileceğiz bakalım nasıl olacak

Çoğu makineye olabilir, 1200 euro civarında fiyatı var sadece su kesici unitenin. Bravo 180 yani videonun aynısı olan 2400 euro gibi, bravo 180 de kaç km hızla veya gazla gidersen git aynı barla ayarladığın miktarda su kullanabiliyosun, yani tüm herşeyi motora göre otomatik ayarlama yapıyor. Aynı zaman da GPS var ise traktörde ona uyumlu çalışıyor her şey otomatik oluyor ozaman üst üste bindiği noktaları bile kendi kapıyor açıyor. Herşey paraya bağlı teknoloji baya ilerliyor.