POMPA AYARI İLE ÇEKİŞİ ARTIRMAK,,FİKİRLERINIZ ÖNEMLİİ,,

Ynt: POMPA AYARI İLE ÇEKİŞİ ARTIRMAK,,FİKİRLERINIZ ÖNEMLİİ,,

Dizel motorlarda enjektör ve pompa bir bakıma motorun kalbi şeklindedir. ikisinin uyumu motorun verimliliğini ve gereken torku vermesinde önemli rol oynar. muhtemelen daha önceki enjektörler ile pompa motora mazotu daha basınçlı püskürtüyormuş. enjektörler değişince pompa enjektör uyumu tam sağlanamamış böylelikle gereken basınç elde edilemediğinden dolayı yanma olayı verimli gerçekleşmiyor gibi duruyor. Pompa ayarı ile hallolur diye düşünüyorum...

bendede 260 gold var daha anahtar değdirmedim geçen yaz 10 numara yağ kullanmıştım enjektörleri bozdu yaza doğru değiştirmeyi düşünüyorum çekişte yüke girmede problem yok sadece duman atma olayı başladı daha önce pompaya el değmedi ilk aldığım günki gibi pompadaki vurma sesi bile azalmadı acaba sorun enjektörlerde değilmi? bir fikriniz varmı?

Hukukcu_Efe link=topic=62877.msg704399#msg704399 date=1361221312' Alıntı:
Dizel motorlarda enjektör ve pompa bir bakıma motorun kalbi şeklindedir. ikisinin uyumu motorun verimliliğini ve gereken torku vermesinde önemli rol oynar. muhtemelen daha önceki enjektörler ile pompa motora mazotu daha basınçlı püskürtüyormuş. enjektörler değişince pompa enjektör uyumu tam sağlanamamış böylelikle gereken basınç elde edilemediğinden dolayı yanma olayı verimli gerçekleşmiyor gibi duruyor. Pompa ayarı ile hallolur diye düşünüyorum...

TEŞŞKURLER HUKUKÇU FE ,,MANTIKLI YORUM ,, SERVİSE TRAKTÖRÜNDE GİTMESİ GEREKIYOMU,,

TT 55 link=topic=62877.msg704368#msg704368 date=1361218587' Alıntı:
kırsal motorin üretimi durdulup euro dizele geçilince pompa ve enjektör ayarı gerkli oldu.çünkü euro dizel diğerine göre biraz ince.pekçok kimse yaptırmadı. enjektörler yapılınca çekiş düşmesi olmasının tek nedeni pompanın istenen basıncı yapmamasıdır bence.pompa ve enjektör yapılınca traktör hem dumanı keser.sesi değişir ve çekiş artar.

bu konuda verdiğiniz bilgi için sağ olun

camkinoz link=topic=62877.msg704410#msg704410 date=1361222149' Alıntı:
TEŞŞKURLER HUKUKÇU FE ,,MANTIKLI YORUM ,, SERVİSE TRAKTÖRÜNDE GİTMESİ GEREKIYOMU,,
bildiğim kadarıyla traktörün gitmesi gerekmiyor. bildiğin güvendiğin bir ustaya pompayı söktürüp servise götürebilirsin. gerekli ayaralra yapıldıktan sonra tekrar pompayı taktırır gereken ayarları yaptırdın mı olay tamamdır. ondan sonra bas gaza :)

camkinoz link=topic=62877.msg704391#msg704391 date=1361220810' Alıntı:
BAYRAM ABİ,, SERVİSİ NERDE BLABILIRIM,,, TOKATA YAKIN,,
Yetkili servislerden de karakterli olanı bulman lazım. O da eş dost tavsiyesi ile olur. Manisa salihlideki Topçam pompada ilk elemanı yapttırdım 1 yıl gitmedi. 2. yi İzmir ' de kromaj yaptırdım 2 yıl gitti, en sonuncuyu geçen yıl İzmirde Koparan Pompaya yaptırdım. bu iyi gibi görünüyor. Bu yüzden çevrendekilerden düzgün olanını seçmelisin, tokat olur sivas olur artık neresiyse.

kubilay07 link=topic=62877.msg704400#msg704400 date=1361221337' Alıntı:
bendede 260 gold var daha anahtar değdirmedim geçen yaz 10 numara yağ kullanmıştım enjektörleri bozdu yaza doğru değiştirmeyi düşünüyorum çekişte yüke girmede problem yok sadece duman atma olayı başladı daha önce pompaya el değmedi ilk aldığım günki gibi pompadaki vurma sesi bile azalmadı acaba sorun enjektörlerde değilmi? bir fikriniz varmı?
Dostum 10 numara yağ enjektörlerde kalıntı bırakıyor yoğun olduğundan dolayı. Büyük ihtimalle enjektörlerde kurum yapmış olabilir temizletsen çare olur mu bilemiyorum. aynı zamanda turboya da baktır onda da kurum yaptırabilir. Ben 10 numara yağı 285 de 2 depoda kullandım yakıyor ama hiç sevmedi 10 numara yağı, bende bir daha kullanmadım. 260 gibi turbolu motorlarda ise asla 10 numara yağ kullanmamak gerekiyor.

ben de birşey sormak istiyorum enjektörler değişip pompa ayarlanmadıysa zamanla pompa alışır mı? yani ayara gerek kalmadan tekrar düzen bulur mu

uzunefe link=topic=62877.msg705970#msg705970 date=1361408946' Alıntı:
ben de birşey sormak istiyorum enjektörler değişip pompa ayarlanmadıysa zamanla pompa alışır mı? yani ayara gerek kalmadan tekrar düzen bulur mu
Bildiğim kadarı ile enjektörleri değiştirdikten sonra pompayı da makineye bağlatıp değerlerini bi gözden geçirsen fena olmaz ama pompada bir problem ya da ayarsızlık yoksa enjektörlerin değişmesi pompayı daha verimli kılacaktır.

ydincbayram link=topic=62877.msg704581#msg704581 date=1361258720' Alıntı:
Dostum 10 numara yağ enjektörlerde kalıntı bırakıyor yoğun olduğundan dolayı. Büyük ihtimalle enjektörlerde kurum yapmış olabilir temizletsen çare olur mu bilemiyorum. aynı zamanda turboya da baktır onda da kurum yaptırabilir. Ben 10 numara yağı 285 de 2 depoda kullandım yakıyor ama hiç sevmedi 10 numara yağı, bende bir daha kullanmadım. 260 gibi turbolu motorlarda ise asla 10 numara yağ kullanmamak gerekiyor.

temizletince çare olacağını düşünmüyorum en sağlamı değiştirip hem pompa bakımı hemde ayarını yaptırmak turboda sıkıntı olacağını düşünmüyorum pek fakat sökülmeden bunu öğrenme şansım yok ama en önemlisi işinin ehli bir usta bulmak servise yaptırsam diye düşünüyorum ama onlarda pompa tamir takımı bulunmuyor diye biliyorum kolaya kaçıp pompa değişimi yapıyorlar diye duymuştum bir arkadaşımdan bakalım bu hafta içerisinde netleşir durum :)

ydincbayram link=topic=62877.msg705987#msg705987 date=1361432926' Alıntı:
Bildiğim kadarı ile enjektörleri değiştirdikten sonra pompayı da makineye bağlatıp değerlerini bi gözden geçirsen fena olmaz ama pompada bir problem ya da ayarsızlık yoksa enjektörlerin değişmesi pompayı daha verimli kılacaktır.
şimdi şöyle enjektörlerden biri işiyormuş tabiri çaizse yani 4silindi motor 3 silindir gibi çalısıyıyormuş enjektörler yenilendi ama pompayı kurcalamaya cesaret edemedik :D 18 snelik pompa traktör pompayı zorlayan her işte çalıştı.açarsak kapatamayız diye korktuk açıkcası .ilk çalışmada soğukken biraz vuruntu yapıyor sonra alışıyor

pompa ayarı ile gücü arttırmak gayet mümkün. dikkat ederseniz günümüz traktörlerinde yakın beygir aralıklarındakiler aynı motor hacmine,piston sayısına sahipken ürettikleri güç farklıdır. yani aynı motor hacminden 85,90,95,100 hp elde etmek yakıt pompa ayarıyla mümkündür. tamamen satış stratejilerinden kaynaklanan bir durumdur.

pompayla oynattınmı bıdaha düzen tutmuyor ben bunu bilirim bozulana kadar gidecek yenısını alacan yoksa duzenı kaçıyor en son yıne pompa satın alıyoz masraflar da yanımıza kar kalıyor..ustagiların veya baskalarının lafıyla pompa enjektörle ugrasmayın kurcalamayın pimpirik olmayın arkadaslar ... az bişey yakıt arttı çekiş düştü abii söktür pompayı 200 tl ver düzen tutmadı 100 ver 60 ver ulan zaten ektiğimiz 300 dekar yer buna harcadım paraya mazot alsam 100 dekar yer daha ekerim :) herkeese saygılar

Enjektör degişiminde genel olarak avans ayarı degişir bunu marş sürenizden soguk sıcak motorda egsoz dumanından ve çekişten anlamak olası,
pompa üzerindeki genelde mühürlü olan yerden yakıtı bir miktar arttırıp çekişinizi arttırmanız mümkün 4/1 turdan fazla çevirmeyin ayar genelde saat yönünde yakıtı arttırır tersi yönde kısar,
ANCAK ENJEKTÖRLERİNİZDE DAMLATMA İŞEME VARSA PİSTON BAŞININ ERİYİP PİSTONUN DELİNMESİNİ HIZLANDIRMIŞ OLURSUNUZ.