Kaç hayvan kaç dönüm?

Ynt: Kaç hayvan kaç dönüm?

ben 2012 haziran sonunda aldım mayıs basında bitmişti 10 ayda ortalama iskarta mal dahil 345 kg ortalama yapmıstı (fotolar sitede mevcut) 10 ay kadar besi cektim acık besi duzenli yem veriordu yemi kademeli artırıyordum kotu saman yedirmem 3 yem değiştirdim en iyisi neyse onu kullandım ozlem yem abalıoglu pehlivan ve ofis yem(17 -2600) en son ofis yem kullandım 2400 tl den aldım hepsi cins ve kaliteli hayvandı cok sukur hayvan bası desteksiz 800 tl kazandım simdi baska işlerden dolayı ara verdim şimdi bu ay kredi cekeceğim tekrar alacagım kısmet olursa.
hayvan kazandırımı dersen dieceğim su yemi samanı kendin karsılarsan güzel cins hayvan alırsan yemden kısmassan kazanırsın oteki turlu zor yani besliyim olsun değil en iyi yem en iyi ilaçlar kullanmalısın masraftan (gerekli olan) kacmassan olur ama şimdi hayvan pahalı bütcen nedir bilemem.
ayrıca bu işi 2-3 sene yapacaksan girme uzun vadeli dusnuyorsan gir derim hayvan her zaman kazandırmaz 3 4 senede bir kazandırır iyi kazandırır normaldede 500 1000 tl kaznadırır derim

• Beğen
Tepkiler: sürücü
20 simental inek için yıllık kaç dekar arazi yeterli olur.doğan buzağıları annelerine emzireceğim, 8-9 aylık iken sutten kesip besi danası olarak satmak.sut işine girmeyeceğim.100 dekar ekim yapabileceğim arazi var.tohum olarak çayır mera karışımı tohum kullanmak istiyorum. iklim ve yağış bakımından en az 2 biçim alırım.deneme amaçlı olarak 10 dekar ekim yapmıştım yaklaşık 350 balya ot almıştım.düşünce ve önerilerinizi bekliyorum.

20 simental inek için yıllık kaç dekar arazi yeterli olur.doğan buzağıları annelerine emzireceğim, 8-9 aylık iken sutten kesip besi danası olarak satmak.sut işine girmeyeceğim.100 dekar ekim yapabileceğim arazi var.tohum olarak çayır mera karışımı tohum kullanmak istiyorum. iklim ve yağış bakımından en az 2 biçim alırım.deneme amaçlı olarak 10 dekar ekim yapmıştım yaklaşık 350 balya ot almıştım.düşünce ve önerilerinizi bekliyorum.
Tam kilosu klosuna denk getirmek cok onemli degil bence
Bolgenin buyuk bas hayvana uygunlugu onemli
Hayvanin ihtiyacini bil zamaninda tedarik et
Mera ve sulu yada kuru tarim imkanlari isin karlılığı ni arttirir
Yem uretimi konusundaTarimdan meradan fazla çıkarırsan satarsin yetmezse satin alirsin
Simental guzel secim , sut isine girmeyip buzagilari emzirmekte uygun
Komsumun biri bir süredir annesi ile tutuyor buzgilari gece gündüz emiyorlar cok farkli guzel buzagilar cabucak buyudu buzagilar.
Sut isi az cok yapiyorum zor ve et isi daha iyi
Allah bereketli eylesin selamlar

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Tam kilosu klosuna denk getirmek cok onemli degil bence
Bolgenin buyuk bas hayvana uygunlugu onemli
Hayvanin ihtiyacini bil zamaninda tedarik et
Mera ve sulu yada kuru tarim imkanlari isin karlılığı ni arttirir
Yem uretimi konusundaTarimdan meradan fazla çıkarırsan satarsin yetmezse satin alirsin
Simental guzel secim , sut isine girmeyip buzagilari emzirmekte uygun
Komsumun biri bir süredir annesi ile tutuyor buzgilari gece gündüz emiyorlar cok farkli guzel buzagilar cabucak buyudu buzagilar.
Sut isi az cok yapiyorum zor ve et isi daha iyi
Allah bereketli eylesin selamlar
şu anda bende buzağıları annelerine emziriyorum. aylık tartıyorum ve çok güzel sonuçlar alıyorum. 32,5kg doğan dişi buzağı 1 ay sonunda 72 kg.mart ayında doğan danalarım var 6 ay sınırsız emdiler şu anda 300 kg canlı ağırlığa sahipler. buzağılarımda ıshal derdi yok.

şu anda bende buzağıları annelerine emziriyorum. aylık tartıyorum ve çok güzel sonuçlar alıyorum. 32,5kg doğan dişi buzağı 1 ay sonunda 72 kg.mart ayında doğan danalarım var 6 ay sınırsız emdiler şu anda 300 kg canlı ağırlığa sahipler. buzağılarımda ıshal derdi yok.
Biberon ile emince makine biberon temizligi cok onemli yoksa ishal oluyor
Sut fiyatlari kotu et fiyatlari iyi sutu ete cevirmek en mantikli is bence su an
Buzagiyi sinirsiz emzirirken anneden sut almak sikinti buzagiya saklar sutu vermek istemez illa ayirir saklar
Emen buzagilar birbirini emme sorunu yapabilir buyuyunce
Emme suresince yem ve ot tuketimine alismasi onemli buzaginin
Ama dedigin gibi buzagilarin gelisimi okadar guzel oluyorki hepsine deger.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca

Köydekilere de "bırakın buzağılar emsin" diyorum ama inatla sabah akşam sağım yapıyorlar. Sütü satmıyorlar, süt ürünü de satmıyorlar. Hayvancılık gelirlerinin tamamını besi materyali hayvan üretiminden kazanıyorlar. Hayvanlar yerli ırk melezleri, süt verimleri düşük. Akşam inekler meradan gelince buzağılar 10-15 dk emerse emiyor, sonra hemen sağmaya başlıyorlar. Sonra da angusu beğenmiyorlar :D.

Biberon ile emince makine biberon temizligi cok onemli yoksa ishal oluyor
Sut fiyatlari kotu et fiyatlari iyi sutu ete cevirmek en mantikli is bence su an
Buzagiyi sinirsiz emzirirken anneden sut almak sikinti buzagiya saklar sutu vermek istemez illa ayirir saklar
Emen buzagilar birbirini emme sorunu yapabilir buyuyunce
Emme suresince yem ve ot tuketimine alismasi onemli buzaginin
Ama dedigin gibi buzagilarin gelisimi okadar guzel oluyorki hepsine deger.
süt verimi yüksek inekleri illaki sağmak gerekir.benim şu anki planım kesif yemi hiç kullanmadan kaliteli kaba yem ile günlük buzağılara yetecek kadar 10-12 kg süt almam yeterli.ot tüketmeye 20 gün için de alışıyorlar.

Köydekilere de "bırakın buzağılar emsin" diyorum ama inatla sabah akşam sağım yapıyorlar. Sütü satmıyorlar, süt ürünü de satmıyorlar. Hayvancılık gelirlerinin tamamını besi materyali hayvan üretiminden kazanıyorlar. Hayvanlar yerli ırk melezleri, süt verimleri düşük. Akşam inekler meradan gelince buzağılar 10-15 dk emerse emiyor, sonra hemen sağmaya başlıyorlar. Sonra da angusu beğenmiyorlar :D.

ustam benim ineklerde aynı süt verimi düşük. meredan gelince salıyorum buzağıları kendileri bırakana kadar emiyorlar.buzağının ırkı'na göre günlük kilo artışı 1-1,5 kg. 6 ayını doldurduktan sonra ayırmaya başlıyorum.

Hayvan başına 2 dönüm yeterli diyorsunuz.Peki bu 2 dönüm ekim alanı arpa,yulaf,mısır felan hepsi için ayrı ayrı 2 şer dönüm mü ?

arkadaşlar benim anladığım şu aslında köylülerimizin hiç birisi bilerek hesap yaparak bu işi yapmıyor.

elinde deden babadan kalma bol bol arazi olunca yani mal beleş olunca bol bol kafasına göre ekiyor.
ama yeni nesil artık koylere göç etme derdinde olunca o arsa almak yada kiralamak zorunda o hayvanları en cins olanından almak zorunda öyle ahmet emmi bana şu senin hayvandan versene on tane ben sana seneye yavrudan veririm ödeşiriz olmuyo. yeni nesil gidicek çatır çatır parasını bayılıcak alıcak hayvanını.ama köylüye bakıyorumda ne hesap biliyo ne kitap biliyo hayvan doğrumu yetiştiriyo yanlışmı yetiştiriyo pekde umrunda değil. eğer hayvancılık ile uğraşan birine gidip kaç hayvan ne kadar yiyor diye sordunuzda herkez farklı bişi söylüyorsa demekki yanlış yoldayız . bence parasını verip bu iş için köylüye değil ziraaat muhendislerine danışmak en doğrusu köylünün bu kafasına göre tavrı ile zarar edilir.çünkü bu yapı eski kafa yapısı artık bu sistem döngü kalmadı.herşey hesaplı kitaplı ileriyi görerek yapılmalı.ha şimdi ben bunları yazdımya nekadar adam varsa kızıcak bana ama yazdıklarımında doğru oldunu bir kesim biliyor.

• Beğen
Tepkiler: Adil_d
Yani ortalamaya vuracak olursak 2.5-3 dönüm rahat yeter gibi... Mera faktörü de var.

Aslında şablona uygun bir anket düşünmüştüm.

HAYVAN SAYISI:
IRKI:
EKİP BİÇİLEN DÖNÜM:
EKİP BİÇİLEN ÜRÜN:
YETERLİLİK DURUMU:

ah güzel kardeşim bilmiyolarki onlarda şablona uygun yanıt versinler. bak sana şablon üzerinden asıl olanı yazayım .

HAYVAN SAYISI:5,10,500,1000,2000 allah ne kısmet ederse

IRKI:holsatein,belçika mavisi,at allah ne kısmet ederse

EKİP BİÇİLEN DÖNÜM:dedem saolsun ne buuluyosan ek bişiler hayvan yerse ver yemesse sat

EKİP BİÇİLEN ÜRÜN:altın bu topraklar altın taşı eksen bitki çıkar.vallahah bende babamdan duydum

YETERLİLİK DURUMU: yeter yeter yahu sen ek gerisi gelir

ZİRAAAT MÜHENDİSİNİN ADI=huhahuhahuha ne ziraat muhendisi ya onlarda kimmiş benim babamın yanında ben tarlayay bakarım bakar bakmaz anlarım ne oldunu hayvana bakarım bakar bakmaz kaç kılo süt verir bilirim şehir efsanesi onlar.

kusura bakmasınlarda durum tamda bu :)))))))))))))

arkadaşlar benim anladığım şu aslında köylülerimizin hiç birisi bilerek hesap yaparak bu işi yapmıyor.

elinde deden babadan kalma bol bol arazi olunca yani mal beleş olunca bol bol kafasına göre ekiyor.
ama yeni nesil artık koylere göç etme derdinde olunca o arsa almak yada kiralamak zorunda o hayvanları en cins olanından almak zorunda öyle ahmet emmi bana şu senin hayvandan versene on tane ben sana seneye yavrudan veririm ödeşiriz olmuyo. yeni nesil gidicek çatır çatır parasını bayılıcak alıcak hayvanını.ama köylüye bakıyorumda ne hesap biliyo ne kitap biliyo hayvan doğrumu yetiştiriyo yanlışmı yetiştiriyo pekde umrunda değil. eğer hayvancılık ile uğraşan birine gidip kaç hayvan ne kadar yiyor diye sordunuzda herkez farklı bişi söylüyorsa demekki yanlış yoldayız . bence parasını verip bu iş için köylüye değil ziraaat muhendislerine danışmak en doğrusu köylünün bu kafasına göre tavrı ile zarar edilir.çünkü bu yapı eski kafa yapısı artık bu sistem döngü kalmadı.herşey hesaplı kitaplı ileriyi görerek yapılmalı.ha şimdi ben bunları yazdımya nekadar adam varsa kızıcak bana ama yazdıklarımında doğru oldunu bir kesim biliyor.

Söylediklerinde tamamen haklısın fakat tecrübeyide hiç etme tamam bilimsel yapalım her şeyi zaten yeni nesil gümbür gümbür geliyor o senin dediğin tamamen cahil kesimi kapsıyor ve hepimizin köyünde bolca var sıkıştığı gibi arabasını traktörünü değil miras kalan tarlayı satan fakat kendi Dedem için aynı şeyi asla söyleyemem adam ayın konumundan renginden o yılın nasıl geçeceğini söylüyor çoğunluklada biliyor bu dedikleriniz yine aynı yere geliyor ben oldum olası dedeme çok özenirim ona babasından 30 dekar kurak tarla ve 2 baş inek kalmış bakın öküz değil inek bu günlere gelene kadar neler geçirmiş allah uzun ömürler versin.

Söylediklerinde tamamen haklısın fakat tecrübeyide hiç etme tamam bilimsel yapalım her şeyi zaten yeni nesil gümbür gümbür geliyor o senin dediğin tamamen cahil kesimi kapsıyor ve hepimizin köyünde bolca var sıkıştığı gibi arabasını traktörünü değil miras kalan tarlayı satan fakat kendi Dedem için aynı şeyi asla söyleyemem adam ayın konumundan renginden o yılın nasıl geçeceğini söylüyor çoğunluklada biliyor bu dedikleriniz yine aynı yere geliyor ben oldum olası dedeme çok özenirim ona babasından 30 dekar kurak tarla ve 2 baş inek kalmış bakın öküz değil inek bu günlere gelene kadar neler geçirmiş allah uzun ömürler versin.

dedene saygım sonsuz ozaman şöyle değiştireyım .yenı nesişlin bir öncesi pek bir şey bilmiyo özellıkle koydeki yeni nesil bişey bilmiyo .ya aslında sınırlenıyorum bılıyomusun yazdıklarım çok doğru değil ama bir soru soruyorsun cevap veren çıkmıyo.kendi kendime soruyorum hayvancılığın ve tarımın bitmesınde acaba bızım bu yanımızın sorumluluğu yokmu

dedene saygım sonsuz ozaman şöyle değiştireyım .yenı nesişlin bir öncesi pek bir şey bilmiyo özellıkle koydeki yeni nesil bişey bilmiyo .ya aslında sınırlenıyorum bılıyomusun yazdıklarım çok doğru değil ama bir soru soruyorsun cevap veren çıkmıyo.kendi kendime soruyorum hayvancılığın ve tarımın bitmesınde acaba bızım bu yanımızın sorumluluğu yokmu
çok haklısın kendi babam dahil böyle baba npk nedir desem bilmez hangi tohumu ekiyoruz desem yine bilmez rasyon nedir desem yine bilmez anlatsamda dinlemez zaten emekli olduğu gün al ne yaparsan yap dedi bana devretti belkide ömründe aldığı en iyi karardır [emoji3] o günden beri verimler tam 2 kat arttı ayçiçeğinden 270 kg alırken 450 kg ye mısırdan 900 1000 kg alırken 2100 kg buğdaydan 300 kg alırken 750 800 kg lara çıktım daha bilmediğimiz o kadar çok şey varken.

usta merak ettım çifçtçimisiniz siz