100 DÖNÜM TARLAYA ARPA EKİM MALİYETİ NEDİR.

arkadaşlar herkese yapmış olduğu yorumlardan dolayı teşekkür etmek isterim.
konu hakkında daha detaylı bilgi verebilmek adına;
Dönüm başı : 25 tl içar parası vereceğim.
dönümüne tarlanın daha önceki verimi ve cevredeki eşdeğer değer tarlaların verimine bakarsak 250 - 300kg civarı.
ben bu tarla icin kac kg gübre, tohum, ilac,biçer parası, sürme işleri gibi girdilerin nasıl olacğı.
benim bu tarlayı ekmekteki asıl amacım kaliteli arpa ve saman için. maliyeti aşağı cekebilirmiyim onu öğrenmek. şuan piyasada arpa 90kr ile 1 tl arası keza samanda 40-50kr... ( yani 1kg arpa bana 1200-1300 kr gelecek diye hesap ediyorum) ben bu tarladan aşağı yukarı 25 - 30 ton ürün alabilirim diye düşünüyorum. karlı bir iş olurmu öğrenmek istediğim bu apsil arkadaşımın hesabı bi örnek benim için. diğer arkadaşlarında bilgisi dahilinde hesap edebilirmi acaba??
Ne kadar kağıt üstünde masraf hesaplama yapılsa da olmaz. Mazot belki daha da yükselecek sürüm parası falan artacak, kırşehir gibi yerlerde pek sap çıkmıyor verimde normal. Kuru yere ekecekseniz Allahın işi yağmur iyi giderse verimde artar sapda çok çıkar, ama siz ilk başta bütün işi yapacak birisini bulup uygun fiyat çıkartmasını sağlayın sonucta sürme ekme ilaçlama gubreleme herşeyi aynı kişi yapacak

Ne kadar kağıt üstünde masraf hesaplama yapılsa da olmaz. Mazot belki daha da yükselecek sürüm parası falan artacak, kırşehir gibi yerlerde pek sap çıkmıyor verimde normal. Kuru yere ekecekseniz Allahın işi yağmur iyi giderse verimde artar sapda çok çıkar, ama siz ilk başta bütün işi yapacak birisini bulup uygun fiyat çıkartmasını sağlayın sonucta sürme ekme ilaçlama gubreleme herşeyi aynı kişi yapacak

Bu yazdıklarını düşünürsen bu işi yapamazsın.

Kuru tarım risk olur sulu tarla alıp uğraş vermek daha mantıklı ve arkadaşın traktör ekipmanı yok herşeye para verecek. Ekeceği ürün verimi az verirse başkasına verdiği parayı çıkaramaz, en azından iş yapacak bir traktörü olsa eyvallah derim ama ben tavsiye etmem karar ekecek olan kişinin

Hızlı hesap olarak kural şu olmalı:
2.ürün olmazsa kar olmaz.
İlk ürün; kendi ve 2. ürün masraflarını çıkaracak ki, 2. ürünün hepsi kar kalsın.

Ben çocukken, 1980 gibi televizyonda o zaman yeni birşey olan artezyenleri gösterirlerdi, su kendi fışkırırdı, şimdi ise masrafla çekmek gerekli, büyük sıkıntı. Sürekli çalışıp azar azar da olsa hazneye, sisteme su çekecek rüzgar pervanesi seçeneğini düşünmek gerek.

İcar için dekara ortalama ---- 50-60 TL= 6000 TL
Dekarını 30 TL ye Velhan, herg --- 3000 TL
Dekarını 25 TL ye ektirisin ekim 100*250= 2500 TL,

2500-2700 kg arası tohum ekersin. Sıfır tohum ektiğini düşünürsen Tonu ortalama 1600 tl den( Cinslere göre değişiklik gösterir) 4000 TL de o eder. İkinci, üçüncü ekim komşudan, ordan buradan alırım dersen, 2400, 2500 TL ile kurtarırsın.

Taban gübre 20 kilo 18-46 atarsan 2 Ton eder. 40 çuval* 80 TL = 3200 TL (işçilik ekimle birlikte)
Üst Gübre 20 kilo( Enaz) atarsan 2 Ton eder. 40 çuval*50 TL = 2000 TL ( Birn günde hallolur en fazla 400 TL)
Ot ilacı 100 dekara ( Ot ilacı, yaprak gübresi) ---------- = 500 TL ( işçilik HOlderini 40-50 TL ye atarlar 3 holder ile iş biter en fazla 200 TL)
Biçer 15 tl den = 1500 TL
Tarladan eve ortalama 7-8 bilemedin 10 sefer yapar( olsunda 10 sefer olsun)-- 500 TL

Tohumu komşudan ikinci ekim olarak alırsan 22 bin TL civarı masrafın olur.

Gelelim kazanca bu işte 1 ekip 5 almak da var, 1 ekip 20 almak da var. Ben hesabımı sürekli 1 e 10 üzerinden yaparım. Buyu o zaman. 2500 kg ekip, 25000 kg alırsan; 25000 kg yi de kilosu 0.85 ten satarsan 21.250 tl yapar. Ortalama verimlerde toprağa bir gömer iki alırsın, biri senin diğeri toprağındır. Ne ekersen ek, bu böyledir. Bizim bölge için gecerli 900 kilo alanlar oluyor, henüz göremedim (ara ara olur). Şu hesaba göre işçiliği sen yapmazsan 1 e 20 alman lazım ki kazanman lazım. Kısaca işçiliği sen yapmayıp,başkasına yaptırarak ettiğin masrafı bile çıkaramazsın.
Size Bol kazançlar.

Tecrübeli arkadaşlar, eksiklerimi düzeltirse sevinirim. Atladığım bazı şeyler oldu, düzenleyerek ilerledim.

Gardaşım eline ağzına sağlık on numara anlatmışın bu işin birde 100 de bişe alamada sürmesi de var gec harmanda 180 dekar arpa yerini bozdum

İcar için dekara ortalama ---- 50-60 TL= 6000 TL
Dekarını 30 TL ye Velhan, herg --- 3000 TL
Dekarını 25 TL ye ektirisin ekim 100*250= 2500 TL,

2500-2700 kg arası tohum ekersin. Sıfır tohum ektiğini düşünürsen Tonu ortalama 1600 tl den( Cinslere göre değişiklik gösterir) 4000 TL de o eder. İkinci, üçüncü ekim komşudan, ordan buradan alırım dersen, 2400, 2500 TL ile kurtarırsın.

Taban gübre 20 kilo 18-46 atarsan 2 Ton eder. 40 çuval* 80 TL = 3200 TL (işçilik ekimle birlikte)
Üst Gübre 20 kilo( Enaz) atarsan 2 Ton eder. 40 çuval*50 TL = 2000 TL ( Birn günde hallolur en fazla 400 TL)
Ot ilacı 100 dekara ( Ot ilacı, yaprak gübresi) ---------- = 500 TL ( işçilik HOlderini 40-50 TL ye atarlar 3 holder ile iş biter en fazla 200 TL)
Biçer 15 tl den = 1500 TL
Tarladan eve ortalama 7-8 bilemedin 10 sefer yapar( olsunda 10 sefer olsun)-- 500 TL

Tohumu komşudan ikinci ekim olarak alırsan 22 bin TL civarı masrafın olur.

Gelelim kazanca bu işte 1 ekip 5 almak da var, 1 ekip 20 almak da var. Ben hesabımı sürekli 1 e 10 üzerinden yaparım. Buyu o zaman. 2500 kg ekip, 25000 kg alırsan; 25000 kg yi de kilosu 0.85 ten satarsan 21.250 tl yapar. Ortalama verimlerde toprağa bir gömer iki alırsın, biri senin diğeri toprağındır. Ne ekersen ek, bu böyledir. Bizim bölge için gecerli 900 kilo alanlar oluyor, henüz göremedim (ara ara olur). Şu hesaba göre işçiliği sen yapmazsan 1 e 20 alman lazım ki kazanman lazım. Kısaca işçiliği sen yapmayıp,başkasına yaptırarak ettiğin masrafı bile çıkaramazsın.
Size Bol kazançlar.

Tecrübeli arkadaşlar, eksiklerimi düzeltirse sevinirim. Atladığım bazı şeyler oldu, düzenleyerek ilerledim.

senin hesaba göre:
kısaca işin özü ;

kardeş dönümü sana 220 tl maal olur. oda bugünün şartlarında dönümüne 245kg ürün seni kurtarır sap yanına kar kalır.

yada;

kardeş dönümü sana aşağı yukarı 220tl maal olur, ekin zamanı arpa düşük olur dönümüne 290kg alırsan sap sana kalır.

yada;

kardeş dönümü 220 tl. dönümüne yukarda yazdıkların olmazsa zarardasın mı oluyor??

• Beğen
Tepkiler: apsiL
Mehmet bey hemşehrim kırşehirin hangi köyündensin.
Çöl köyleri bize yakın ,bazı köylerdede verim gayet güzel oluyor.
25 tl içar baya hesaplı ,şayet tarla hazırlama işini nazın gecen birine hesaplı yaptırıp ekecen tohumuda harman zamanı dökme tohum alırsan daha hesaplı olur.
Arkadaşların yazdı gibi tabana 20 kg yüze 20 kg gübreyle bizim yörede iyi denecek sonuç alınabilir .

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Mehmet bey hemşehrim kırşehirin hangi köyündensin.
Çöl köyleri bize yakın ,bazı köylerdede verim gayet güzel oluyor.
25 tl içar baya hesaplı ,şayet tarla hazırlama işini nazın gecen birine hesaplı yaptırıp ekecen tohumuda harman zamanı dökme tohum alırsan daha hesaplı olur.
Arkadaşların yazdı gibi tabana 20 kg yüze 20 kg gübreyle bizim yörede iyi denecek sonuç alınabilir .
Yönetimdeki arkadaşların dikkatine bu mesajı yazım tarihi gecen cumartesi günümü . Şayet tarih dogruysa ben o tarihte köyde hasat vs işleri ile uğraşıyordum vede yaklaşık 19 gün siteye hiç giriş yapmadım . Olası bir karışıklık olmaması için bu durumu bi zahmet acıklığa kavuştururmusunuz.
Konu 2017 de acılmış o tarihde acılan konuya şuan cvp yazmam biraz tuhaf .

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Yönetimdeki arkadaşların dikkatine bu mesajı yazım tarihi gecen cumartesi günümü . Şayet tarih dogruysa ben o tarihte köyde hasat vs işleri ile uğraşıyordum vede yaklaşık 19 gün siteye hiç giriş yapmadım . Olası bir karışıklık olmaması için bu durumu bi zahmet acıklığa kavuştururmusunuz.
Konu 2017 de acılmış o tarihde acılan konuya şuan cvp yazmam biraz tuhaf .
Uh hesabınızı mı çaldılar.
Face hesabı falan çalınıyor da kıçı kırık bi forum hesabı neden çalınır ki?

Uh hesabınızı mı çaldılar.
Face hesabı falan çalınıyor da kıçı kırık bi forum hesabı neden çalınır ki?
Şevket bey o kadarını bilemiycem . Sadece dikkatimi çekti köyden gelince giriş yapıp baktım ileti yazım cumartesi gözükünce bide konu acılış tarihi cok eski ne diye geçmiş konuya şuan cvp vercem .
Köyde zaten işten güçten pek zmn bulamadım siteye girmeyede.

O kadar merak ettirdin abi, bizim lede paylaşabilirsin misiniz ne olduğunu?
Şevket bey kardeşim güldürdün beni işin rast gide iki cihandada yüzün güler inşallah.
Yönetimin yazdığı geçmiş dönemdeki önemli konuları günceleme yapıp ana sayfaya taşıyoruz ve son ileti tarihide haliyle yeni yazılmış gibi oluyor . Hesap vs calınma işi söz konusu degil diye cvp yazdılar .
Bende zaten geriye dönük iletileri erinmedim inceledim yazmışım o tarihte konuya bu iletiyi .