Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçiye gübre cevabı!

biraz mantıkılı düşünelim devlette para kalmadı kriz var adamlar buna çözüm bulacağına çiftçiyi terorist ilan ediyor manavı halciyi yakında bizim resimlerimizide paylaşır yorum yaparlar

Adamların bir amacı var bu amac doğrultusunda hareket ediyorlar bop eşbaşkanı kendileri ne de olsa.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Bu şartlarda üretim zor , riski çok üretim süreci ucunun nereye çıkacağı belli olmayan bir tünel.
Herkes zaten bilinen , yaşadığı sorunları yazmış.
Kurak olur mahsul az çıkar , kriz olur faizler yükselir , döviz yükselir maliyetler katlanır.
Binlerce madde sayılabilir.

Hocam ben hatim etmem neden hatim edeyim turkcesini okudum. Bir kac kere okumayada gerek yok allah beyin vermis bir kerede anlayabiliyorum ben takildigim yerde de kitap elimin altinda acip bakiyirum. Ayrica okumamis denedim okusaydi kibirin ve kul hakki yemenin mesela ciftcinin hakkini yemenin haram oldugunu bilir yapmazdi dedim

• Beğen

Artik BOP ne demek biliyorsun simdi benim soyleyeceklerim sana yanli gelir kendin oku arastir

Ben yeterince araştırdım okudum merak etme. Birileri işin kolayına kaçıyorda onun için soruyorum.Yanlı olsada anlatabilirsin hakaret, küfür olmadığı müddetçe yanlı olsada okurum dinlerim, benim bilmediğim birşey varsa düzeltirim, karşı tarafın yanlış bildiği varsada onu düzeltmeye çalışırım, fazla bilgiden kimseye zarar gelmez

Hocam ben hatim etmem neden hatim edeyim turkcesini okudum. Bir kac kere okumayada gerek yok allah beyin vermis bir kerede anlayabiliyorum ben takildigim yerde de kitap elimin altinda acip bakiyirum. Ayrica okumamis denedim okusaydi kibirin ve kul hakki yemenin mesela ciftcinin hakkini yemenin haram oldugunu bilir yapmazdi dedim

O zaman iftira etmenin kul hakkına girdiğinide bilmen gerekir. Zulum eden biri 19 yılda bütün seçimleri kazanırmı, 1 yıl önce %53 oy alabilirmi?

Hicam sen ciftci olarak bu fiyatlarin sana zulum olmadigini dusunuyorsan sana zulum etmiyordur ana ben ciftci olarak bu fiyat ve vergileri bana zulum goruyorum ve bana zulum gordugum icin de soylediklerim iftira degil kul hakkina girmedigini dusunuyorsanda kendi hakkin icin yorum yapmalisin . Ayrica ben yanli anlatirim demedim benim anltacaklarim sana yanli gelir dedim ben dogrusunu anlatirim ama sen yanli oldugumu dusunursun demeye calistim. Ve BOP konusu burda iki satir yazilarak anlatilacak konu degil ama. Sizler menunsaniz tarim politikalarindan 6.30 dan mazot 200 tl den gubre almak zorunuza gitmiyorsa yuzde 53 ten yana olmaya devam ediniz efendim biz sizlere asla neden o taraftasiniz demiyoruz taraf ne olursa olsun tarim politikasi duzelsin diyoruz sahisin onemi yok onemli olan makamin hakkini vermek

• Beğen
Hicam sen ciftci olarak bu fiyatlarin sana zulum olmadigini dusunuyorsan sana zulum etmiyordur ana ben ciftci olarak bu fiyat ve vergileri bana zulum goruyorum ve bana zulum gordugum icin de soylediklerim iftira degil kul hakkina girmedigini dusunuyorsanda kendi hakkin icin yorum yapmalisin . Ayrica ben yanli anlatirim demedim benim anltacaklarim sana yanli gelir dedim ben dogrusunu anlatirim ama sen yanli oldugumu dusunursun demeye calistim. Ve BOP konusu burda iki satir yazilarak anlatilacak konu degil ama. Sizler menunsaniz tarim politikalarindan 6.30 dan mazot 200 tl den gubre almak zorunuza gitmiyorsa yuzde 53 ten yana olmaya devam ediniz efendim biz sizlere asla neden o taraftasiniz demiyoruz taraf ne olursa olsun tarim politikasi duzelsin diyoruz sahisin onemi yok onemli olan makamin hakkini vermek
Yani kısaca diyorsunuzki ben tarafsızım siz taraf tutuyorsunuz. Makamın hakkını veremiyorsa neden 17 yılda girdiği her seçimi kazanıyor? Daha bir yıl önce %53 aldı. Siz yanlış düşünüyor olamazmısınız? Gübre mazot pahalı mı evet pahalı ama ben yaşım gereği 35 yıldır bu çiftçi sürekli ülkeyi yönetene küfür ediyor, çiftçinin hiç memnun olduğunu görmedim ki? 35 yılda sağcısıda solcusuda bir şekilde hükümet oldu bu ülkede ama bu çiftçi hiç memnun olmadı? İktidarlar değişti, partiler değişti bakanlar değişti ama çiftçinin şikayeti değişmedi. Bütün siyasetçiler suçlu oluyorda çiftçinin hiç suçu yok mu?
Birde merak ediyorum madem bu çiftçi hiç kazanmıyor nasıl oluyorda bu kadar çift çeker traktör alabiliyor? 2017 yılında bu ülkede satılan çift çeker traktör sayısı 110 BİN adet. Burada bir tuhaflık yok mu?

Var tuaflik nasil ki dis ulkeler turkiyeyi ucuz kredi faizleriyle borclandirdiysa ciftcide o 110000 traktoru zamaninda dusuk ofaizli olak kredilerle aldilar ve hayliyle odeyemiyorlar evet ben tarafsizim kiminnoldugu hic umrumda degil sadece tarim ve egitimdeki sorunlar cozulsun istiyorum.evet onca hukumet geldi gecti ama hic bir zaman bu ulkenin tarimi bu hale gelmedi (ulke bugday ithal etti bu ulke yillardir canli hayvan ithal ediyor ) biseyleri gormezden gelmek birilerini seviyoruz diye ayiplarini ortmek o ayiplari yok saymaz efendim ayrica birileri surekli secildi diye bu onlari kusursuz da yapmaz siz neden insanlarin hatalari olabilecegini kabul etmiyorsunuz (bu konuda hatalilar yine bunlar kalsin iktidarda ama tarim ve egitim konusunda yapilan yanlis politikalarini degistirsinler ve bu konularda hata yaptiklarini ogrenmelerinin tek yolu ciftcinin tepkisinin farkinda olmalari) ve yine soruyorum ciftcinin hic mi sucu yok derken mesela ciftci mazot ve gubre fiyatlarinin yuksek olmasini nasil bir suc isleyerek saglamis olabilirler?

Ayrica sunu da eklemek istiyorum mazot fiyati herkes icin ucuzlayamaz belki ama en azindan cifticin tukettigi mazotton vergi alinmayabilir buda yaklasik yuzde 60 ucuzlamasi demek 3.30 seviyelerine iner ki buda makul sayilabilir

Hatasız kul olmaz, herkes hata yapar ister bu siyasetçi olsun ister çiftçi olsun önemli değil, önemli olan bu hatadan ders çıkarabilmektir. Dünyanın neresi olursa olsun eğer fiyatlar yükselirse talep azalır bu ekonominin kuralıdır. Dünyanın en yüksek mazot ve benzin fiyatına sahip bir ülkesiyiz diye dert yanıyorsunuz ama 2018 yılı hariç son 5 yılda bu ülkede araç satış rekoru kırıldı. 200 Bin TL'ye çift çeker traktör almaya para bulan çiftçi demek ki yaptığı işten para kazanıyor demektir. Traktör almaya para bulan birisi mazota haydi haydi para bulur demektir. İşte çiftçinin suçu budur hem para kazanmıyorum diye dert yanıyorsun hemde 200 Bin TL'ye traktör alırsan kimsede sana inanmaz.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32