Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım ve Gıda Hakkında Konuştu | Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezinde "Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısında" gıda ve tarımla ilgili konularda açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Büyük bir üzüntüyle belirtmek isterim ki ülkemizde yılda 19 milyon ton gıda israf ediliyor. Üretilen sebze ve meyvelerin en az yüzde 25'i, çeşitli sahalarda israf oluyor. Hizmet sektöründe işletme başına israf, yılda 4 tonun üzerindedir. Bu gidişata dur demek için harekete geçiyoruz. Tarlada ve hallerde kalan taze meyve ve sebzeleri piyasaya kazandıracak mekanizmalar geliştiriyoruz. Bu ürünleri dijital tarım pazarına dahil ederek hızla alıcılarla buluşmasını sağlıyoruz. Dijital tarım pazarı sayesinde her ölçekteki çiftçi, ürünü için pazar bulabilecek, tüketici ve esnaf da istediği kalitede ürün tedarik edebilecektir. Sebze ve meyvede zayiatı azaltan soğuk zincirleri daha fazla destekliyoruz. Gıda bankacılığı sistemini cazip hale getirerek yaygınlaştırıyoruz. Tarımsal üretimde öngörülebilirliği artırmak ve fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için, sözleşmeli tarım mekanizmaları geliştiriyoruz." şeklinde konuştu.

"Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ticaret ve Tarım Bakanlıklarının yer alacağı bu komitenin, enflasyonla mücadelede etkinliği artıracağına inanıyoruz. Özellikle enflasyonla mücadelede beklentilerin yönetilmesi ve enflasyon ataletinin kırılması da özel bir öneme sahiptir. Bu amaçla, kamunun yönettiği ve yönlendirdiği fiyatlardaki artışlar, gerçekleşen enflasyon yerine hedef enflasyona göre yapılacaktır." dedi.

1615572739659.png

Bu sebze ve meyve işinin birazda bkunu marketler çıkardı vatandaş önce ıyı yapıyor zannetti sonra ise sonu kötü geldi vatandaş olarak markette klimanın altında seçerek meyve alıyorsan pahalılığa razı olacaksın. Akşam yine fox da vardı kıvırcık yerinde şu para pazarda kaç katı dıye sebze işi ise tamamen bir şans gıbı belli günde 3 gün müşteri gelmezse adamlar direk çöpe atıyor

"Özellikle enflasyonla mücadelede beklentilerin yönetilmesi ve enflasyon ataletinin kırılması da özel bir öneme sahiptir. Bu amaçla, kamunun yönettiği ve yönlendirdiği fiyatlardaki artışlar, gerçekleşen enflasyon yerine hedef enflasyona göre yapılacaktır."

Son cümle çok önemli geldi bana. Sanırım buğday, ayçiçeği, fındık, çay gibi kamu eliyle fiyatlandırılan ürünler piyasa koşullarına göre değilde "hedeflenen enflasyon" kadar arttırılacak. Yani 2021 yılı için en fazla %9,4 artmış olacak, dünya piyasalarında %50 bile artsa ürünün değeri, tüketiciyi korumak için %9,4 alabilecek çiftçi. Maliyetler artsada, ürünün değeri dünyada artsada çiftçinin alabileceği para sınırlı olacak.

Yanlış mı düşünüyorum? Siz ne anlıyorsunuz bu cümleden?

Son düzenleme:
"Özellikle enflasyonla mücadelede beklentilerin yönetilmesi ve enflasyon ataletinin kırılması da özel bir öneme sahiptir. Bu amaçla, kamunun yönettiği ve yönlendirdiği fiyatlardaki artışlar, gerçekleşen enflasyon yerine hedef enflasyona göre yapılacaktır."

Son cümle çok önemli geldi bana. Sanırım buğday, ayçiçeği, fındık, çay gibi kamu eliyle fiyatlandırılan ürünler piyasa koşullarına göre değilde "hedeflenen enflasyon" kadar arttırılacak. Yani 2021 yılı için en fazla %9,4 artmış olacak, dünya piyasalarında %50 bile artsa ürünün değeri, tüketiciyi korumak için %9,4 alabilecek çiftçi. Maliyetler artsada, ürünün değeri dünyada artsada çiftçinin alabileceği para sınırlı olacak.

Yanlış mı düşünüyorum? Siz ne anlıyorsunuz bu cümleden?
Yıllardır bu yol izlenmiyormu ? Yıllardır şehirdeki asgari ücretli efendi ucuz doyurulmak için uğraşılır oldu...