08.02.2021 Arpaların Durumu

Arkadaşlar bu arpa tarlamızda yaprak yanıklığı var gibi bir de alt yapraklar sararmış. Taban gübresini bol vermiştik. Sizce durumu nasıl ? Herhangi bir uygulama tavsiye eder misiniz?

1.JPG

2.JPG
3.JPG

4.JPG

5.JPG

• Beğen
Tepkiler: 1011011
  • Beğen
Tepkiler: wolfclub
Böyle olması daha iyi aslında , bir yandan köke bir yandan kardeşe çalışıyor. Soğukta olağan şeyler, sizinkiler gözüküyor,ne olduğunu ne yaptığını görüyorsunuz en azından , bizimkiler kar altında.. Ben bekliyorum cemre düşsün toprak ısınsın diye.

• Beğen
Anızamı ekildi bu arpa.Geçen senede arpa varsa üst üste ekimde arpa yaprak lekesi oluyor.Havalar ısınınca hektaş rauma yada garanti olsun dersen bayer input at tertemiz olur.
Evet hocam anıza ekildi geçen sene de arpa yeriydi. Geçen sene nohut olan yerlerde yok tam dediğiniz gibi geçen sene de arpa olduğu için lekeler var. Teşekkürler tavsiye için.

• Beğen
Tepkiler: özgür ve 1011011
Hasta olunca istediğini at, geçen 80 dekar arpa öyle hasta oldu gitti, kardeşleme dönemi hiçbir belirti yoktu oysa ki , ot ilacından yaklaşık 10 gün sonra nakavt oldular.. ilaç attık ama hiç bir düzelme belirtisi olmadı .. 1/4 verim ile hasat ettik,inşallah öyle olmaz ki sanmıyorum b şekilde hatta daha kötü durumda kıştan çıkıp 600-700 kg verim veren yer oldu.

Son düzenleme:
  • Beğen

11 Şubat'ta çinko ve aminoasit uygulaması yaptım tarlaya. Görüntü aynı. Soğuk ve fazla toprak neminden dolayı arpada yaprak yanıklığı oluyor bu aylarda. Sıcaklık artıp, toprak tava geldiğinde düzelir diye düşünüyorum.

• Beğen
O zaman soğuk ve ayaz da uçlarını yakarak hububatın kardeşleme yapması için faydalıdır diyebilir miyiz ? Çukurova da havalar soğuk gidip eksiye inerse kardeşleme yapar verim iyi olur.. eğer ki hava sıcaklığı eksilere inmez ise merdane çekerler..

• Beğen
Tepkiler: 1011011