1. Dereceden Akrabanın tarlaya gidememesi

Merhabalar, 1.derece akrabam olan Babama yardıma bile gidemiyorum. Kapanma neticesinde mağdur olduk. Tarım ilçeye gittim, refakatçı belgesi geçen yıl vermişlerdi bu yıl vermiyorlar. Bir polise danıştım, ÇKS’nin arkasını baban imzalasın, muhtara mühürlettir, kaymakamlığa git izin belgesi al. Aksi takdirde ceza yazarız dedi. Kaymakamlığa gittim durumu izah ettim. Senin ÇKS belgen yoksa, 1 derece akrabası olsan dahi gidemezsin dedi. Kapıdan çevirdiler. Bu konuda fikri olan arkadaşlar var mı acaba?

• Beğen
Tepkiler: adurak59
Malesef aynı sıkıntıyı bizde yaşıyoruz.Babam 70 yaşında araba kullanamıyor traktörle zar zor iş yapabiliyor.Bunu izah etmeye çalışıyorum ama kimsenin umrunda değil.Ücretiyle başkalarına yaptırıcaz artık.

Lebalep kongreye izin var ama tarlaya gitmeye izin yok
Ayçiçek yerlerine hazırlıyorum iki traktör var ama oğlumun çks belgesi olmadığı ıçin tek traktor ile hazırlık yapıyorum geldiğimiz son nokta budur. Şuanda 4-12 işe geldim aynı zamanda fabrikaya da yetişmeye calisiyorum.
Işten gece çıkıyorum tiller çekiyorum.sabah olunca aysan takip aysan cekiyorum.
Haftaya pazartesi salı yağış gözüküyor.
Inşallah yetişiriz.çiftci düşmüş kendi derdine Rabbim hepimize yardım etsin inşallah.

Son düzenleme:
Herkes kendine seyahat izin belgesi almaya çalışıyor ben babama :ROFLMAO:

ÇKS benim üstüme 2 yıldır. Geçen sene problem olmamıştı gidip gelmiştik. Bu sene bayağı sıkıntı olacak anlaşılan.

Ziraat odasına gittim. İlçe Tarıma gönderdiler.
Orda da memurlar biz bişey yapamıyoruz, müdür bey belge verebilir dediler. Müdür yoktu görüşemedim.

Ziraat Mühendisine sordum bu seneki ÇKS'den birkaç parçayı çıkartsak Babamın üstüne göstersek olur mu diye? O parçalar için iptal dilekçesi verirsem oluyormuş.

Yani ÇKS olmadan seyahat ettirmeyecekler. ÇKS alın 👍

Muvafakat 2 diye bir belge var.ben.onu doldurup muhtara imzalattim.babamın çks belgesini de ekledim...o belgede 1.derecede akrabamin çks belgesinde ki arazilerimi işlemesine muvafakat veriyorum yazıyor..yani çks babana ait olsa dahi ben işlemek için oğluma yetki veriyorum demeye getirip muhtarinda onayini alıyorsun. ..Yani bunu da kabul ederler diye düşünüyorum. Gerçi şimdiye kadar soran da olmadi ama 😂

Benim çks belgem var gidebiliyorum.Kardeşimin yok bizim ilçe tarım yardımcı olup 1. derece akraba diye belge verdi.Babamın çks sinin altına müdür kardeşimin adını soyadını yazıp,yasaklarda tarımsal işlerde çalışabilir diye kaşeledi.

Açıklanan yönetmelikte tarımsal sulama işcıleri diye bi ibare var.Babanız çks nin arkasına sulama için yetkilendirilmiştir yazıp hem kendi imzalasın hemde muhtara imzalatın sorun olmaz bence.