2 hafta once dogum yapan inegin odemi gecmedi

2 hafta once dogum yapan inegin meme odemi gecmedi ilk hafta gunluk 22 litre sut verdi 2. Haftanin basindan beri 5 litreye düstü 1 sutu dustugunden beri tedavi oluyo ama hic bi degisiklik yok ve memesi sert hayvanin sutunde kesiklerde var acill yardim ne yapmaliyim

Şişlik ve sutte kesiklik mastitis işareti
İşin kötü tarafi yeni doğuran da mastitis görününce bu kuru dönemde büyük ihtimal var demek
Kuru dönemde olusan mastitis zor iyilesir
Kuru dönemde uzun süre belli olmadan tahribat yapar
Veterinerin tavsiyeleri ile beraber güçlü antibiyotik hatta ikili hem meme içi hem iğne gibi
Kuru donem de olunca zor geçer bu tür mastitis sagim sürecinde olsa hemen anlaşılır
Tabi burada yazilandan anladığımız kadarı ile

Yeni doğum yapan hayvanlarda mastitise etki eden şeyler: 1 kuru dönem bakım ve beslemesi. 2 doğumdan sonraki sağım hijyeni, sağımda hayvanın memesinde süt kalması, şiddetli meme ödemi, enfeksiyoz etkenler. Ve besleme. Kuru dönemde sorun olsa ilk sağımda anlaşılırdı, sonra şekillenen bişey diye düşünüyorum. Antibiyotik tedavisi sürün ve memenin muayenesine göre belirlenmeli. Her ant mastitisi iyileştirmez. Ayrıca hayvanın ateşi iştahı ve genel durumuna göre tedavi değişir. Septisemiden ölümle sonuçlananilir.
Zaman kaybetmeden hekime başvurmalısınız.

Veteriner Hekim

Yeni doğum yapan hayvanlarda mastitise etki eden şeyler: 1 kuru dönem bakım ve beslemesi. 2 doğumdan sonraki sağım hijyeni, sağımda hayvanın memesinde süt kalması, şiddetli meme ödemi, enfeksiyoz etkenler. Ve besleme. Kuru dönemde sorun olsa ilk sağımda anlaşılırdı, sonra şekillenen bişey diye düşünüyorum. Antibiyotik tedavisi sürün ve memenin muayenesine göre belirlenmeli. Her ant mastitisi iyileştirmez. Ayrıca hayvanın ateşi iştahı ve genel durumuna göre tedavi değişir. Septisemiden ölümle sonuçlananilir.
Zaman kaybetmeden hekime başvurmalısınız.

Veteriner Hekim
Hocam katiliyorum yazdiklariniza surada farkli düşünüyorum
Kuru dönemde oluşan mastitisler ilk süt kolesturum olunca cok bilgili tecrubeli olmayinca belli olmuyor ayiramiyor çok kimse
Ve ayni zamanda memelerde dogum şişliği ile mastitis şişliği karisiyor
Dogum şişliği memelerin gergin olusu gizliyor mastitis şişliğini
Ve bu durum ta kolesturum normal sute dönmeye baslayinca memelerdeki doğum şişliği kaybolmaya başlayınca cikiyor ortaya yada anlasilyor mastitis şişliği
Meme mastitis olunca buzağı yada sıkıntı
Tabi bu yazdiklarim olisur olusmaz bu vaka icin değil tecrubelerim doğrultusunda
Veteriner siz olmaz bu iş ben bakiciyim