2014 Ayçiçek ekim ve biçim sezonu

Ynt: 2014 Ayçiçek ekim ve biçim sezonu

ibrahim5959 link=topic=71464.msg842167#msg842167 date=1391726412' Alıntı:
Arkadaşlar herkeze hayırlı işler dilerim

pioner LL 05 i kaç santime ekiyorsunuz sorarım size
Ben geçen sene 32cm ektim.28-32 arası uygundur dedi mühendis tabi 28cm ile 32cm tohum sayısı farklı olur.32cmde daha az tohum gider.Kafalar daha dolu olur.Yağ oranı yüksek olur.Tabi karar senin.

alper4u

bir tohum şirketinin elemanıyla sohbet ederken <seyrek ekipte kafaları büyük oluyor ama tanenin kabukları kalın olduğundan yağ oranını düşürüyor. normal ekip kafalar standart olursa yağ oranı yükselir > dedi onun yalancısıyım. herkesinde fikrine saygılıyız.

FEHİM link=topic=71464.msg842898#msg842898 date=1391836597' Alıntı:
alper4u

bir tohum şirketinin elemanıyla sohbet ederken <seyrek ekipte kafaları büyük oluyor ama tanenin kabukları kalın olduğundan yağ oranını düşürüyor. normal ekip kafalar standart olursa yağ oranı yükselir > dedi onun yalancısıyım. herkesinde fikrine saygılıyız.

aynen abi, mesela en çok ektiğimiz sanayda öyle. seyrek ekersek yağ tutmuyor, sık ektiğimizde genelde 41, zar zor 42 görüyoruz. seyrek ekince kafalar büyük oluyor, kalın kabuk yapıyor, yağ oranı düşüyor. seyrek ekimde 38-39 yağ çıkıyor. hatta hurafeler bile var, sanayı sabah çiğde , gece geç saatte biçince yağ oranı yüksek çıkıyor diye :D

FEHİM link=topic=71464.msg842898#msg842898 date=1391836597' Alıntı:
alper4u

Abi dediğin gibi olabilir çeşitten çeşite değişebilir.Aynı çeşitte 2 seneyi kıyasladım sık ektiğimdeki yağ oranı azda olsa düşük kaldı.Bu benim deneme yanılmam.Kişiden kişiye göre değişebilir.Mühendisten çok kendim dener görür öyle fikirlerimi paylaşırım.Mühendisin fikri önemsiz değildir tabiki ama görüp deneyince başka tabi.Mühendisin haklı çıktığı yerlerde oluyor.Bu arada bende gıda mühendisiyim onuda belirteyim.

Arkadaşlar bende ilk defa ayçiçeği ekeceğim.Ekim alanı az olduğundan kuş zararını en aza indirmek istiyoruz.Tanelerin kabukları sert olan ve tablaları aşağıya dönük gibi olan Ayçiçeği tohumluğu hangi marka ve çeşittir.Tunca olabilirmi?

Bütün çiftçi arkadaşlara selamlar.
Çatalcada hemen hemen 200 dönüm ayçiçeği 200 dönüm buğday ekmekteyiz. Geçen sene 5542 canımızı alacaktı. Bide üstüne fiyatlar düşürülünce köyde 5 arkadaş battı.
Bu sene temkinli gitmek istiyoruz.
Bizim buralarda pioneer hiç ekilmiyor. LL05 hakkında hiç bilgimiz yok ama forumda çok met ediyorsunuz. 5542 gibi midir olgunlaşma süresi. geçe kalırsa kuşlara ve domuzlara yem olur ondan korkuyoruz. birde tabla yapısı eğik midir. Bazı tarlalarımızda verem otu sorunumuzda var. g46 daha mı uygun gelir.
İlginiz ve paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Allah hepimize bereketli bir sezon nasip etsin

Özkan Arslan link=topic=71464.msg843637#msg843637 date=1391945747' Alıntı:
Bütün çiftçi arkadaşlara selamlar.
Çatalcada hemen hemen 200 dönüm ayçiçeği 200 dönüm buğday ekmekteyiz. Geçen sene 5542 canımızı alacaktı. Bide üstüne fiyatlar düşürülünce köyde 5 arkadaş battı.
Bu sene temkinli gitmek istiyoruz.
Bizim buralarda pioneer hiç ekilmiyor. LL05 hakkında hiç bilgimiz yok ama forumda çok met ediyorsunuz. 5542 gibi midir olgunlaşma süresi. geçe kalırsa kuşlara ve domuzlara yem olur ondan korkuyoruz. birde tabla yapısı eğik midir. Bazı tarlalarımızda verem otu sorunumuzda var. g46 daha mı uygun gelir.
İlginiz ve paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Allah hepimize bereketli bir sezon nasip etsin
LL05 ve G46 da verem otu sorunu yoktur, tabla yapısı eğik çeşit istiyorsan LL62 bu özelliğe sahip ama LL05 ve G46 ya göre biraz daha geççi çeşittir, hepsinin verimleri 5542 ye fark atar.

bartu link=topic=71464.msg843696#msg843696 date=1391951869' Alıntı:
LL05 ve G46 da verem otu sorunu yoktur, tabla yapısı eğik çeşit istiyorsan LL62 bu özelliğe sahip ama LL05 ve G46 ya göre biraz daha geççi çeşittir, hepsinin verimleri 5542 ye fark atar.

Çok teşekkür ederim. Bugün Tekirdağ ' dan ve bazı tanıdık dostlarla yapılan sohbetlerde de Pioneer ların çok farklı olduklarını öğrendim. Pioneer yetkilisi Ogün Beyden aldığım bilgi şu yönde oldu. LL05 geliştirdik ve LL62 ' yi ürettik dediler. LL05 ' ten bu tohuma kayma yapacaklarmış. 2020 yılına kadar bu tohum üzerinden gideceklermiş. O kadar güveniyorlar anlayacağınız. 32 cm aralıkla ekilmesi önerildi. 105 gün olgunlaşma süresi varmış. 5580 aynı oranda olgunlaşma süresi olduğu söylendi. Otlu yerlerde dekara 50 gr. Challange önerdiler.
Bilgi paylaştıkça güzeldir. Bendekiler bu yönde LL62 almaya karar verdik. Sizin eklemek istediğiniz varsa sevinirim.

Özkan Arslan link=topic=71464.msg844364#msg844364 date=1392045175' Alıntı:
Çok teşekkür ederim. Bugün Tekirdağ ' dan ve bazı tanıdık dostlarla yapılan sohbetlerde de Pioneer ların çok farklı olduklarını öğrendim. Pioneer yetkilisi Ogün Beyden aldığım bilgi şu yönde oldu. LL05 geliştirdik ve LL62 ' yi ürettik dediler. LL05 ' ten bu tohuma kayma yapacaklarmış. 2020 yılına kadar bu tohum üzerinden gideceklermiş. O kadar güveniyorlar anlayacağınız. 32 cm aralıkla ekilmesi önerildi. 105 gün olgunlaşma süresi varmış. 5580 aynı oranda olgunlaşma süresi olduğu söylendi. Otlu yerlerde dekara 50 gr. Challange önerdiler.
Bilgi paylaştıkça güzeldir. Bendekiler bu yönde LL62 almaya karar verdik. Sizin eklemek istediğiniz varsa sevinirim.
Güzel karar vermişsiniz.Bende 9 torba LL05 ekeceğim.1 torbada LL62 deneyeceğim.Benim tavsiyem denenmiş olanı yani LL05 ' i ekmeniz.LL62 çok yeni bir çeşit ve genel olarak her yerde(toprak yapısı,iklim) denenmedi diye biliyorum.Tabi karar sizin LL62 ' yi de çok metettiler zaten dediğini gibi ilerde LL05 in yerini alacak tohumdur.

cadix hakkında bilgi verebilecek varmı arkadaşlar
bugün 2 yerden fiyat aldım iksiide tohumu çok övdü nerdeyse dünyanın en iyi tohumu demedikleri kaldı ama illaki eken arkadaşlar daha iy ibilir varmı bu tohumu daha önce eken

birde bu tohum bosfora ile kıyaslasak hangisi daha iyi olur acaba

alper4u link=topic=71464.msg844369#msg844369 date=1392045702' Alıntı:
Güzel karar vermişsiniz.Bende 9 torba LL05 ekeceğim.1 torbada LL62 deneyeceğim.Benim tavsiyem denenmiş olanı yani LL05 ' i ekmeniz.LL62 çok yeni bir çeşit ve genel olarak her yerde(toprak yapısı,iklim) denenmedi diye biliyorum.Tabi karar sizin LL62 ' yi de çok metettiler zaten dediğini gibi ilerde LL05 in yerini alacak tohumdur.
Öneriniz için teşekkür ederim. Bizim burda ayçiçeğinde kafalar biraz kalkık olsun kuş zararı çok fazla oluyor. Top mop da işe yaramıyor. Bir arkadaş forumda LL05lerin kafalarının LL62 ' ye göre biraz daha kalkık olduğundan bahsetmişti. Korkumuz bu yönde olduğundan LL62 kayma yaptık.

merhaba ,

Pioneer tohum Lüleburgaz bölge müdürüyüm ; çeşitlerimizi genellikle 30-35 cm sıra üzeri mesafede ekmenizi öneriyorum daha sık ekimlerde bitki boyu uzayacağından hem verim kaybına neden olur hemde hasatta sıkıntı yaşatır 36 cm ve üzeri ekimlerdede aşırı iri tane olacak kabuk kalınlaşıp yağ oranında bir miktar düşmeye neden olacaktır .

Biz Pioneer tohum olarak yıllardır yaptığımız deneme sonuçlarında çeşitlerimiz mevcut rakiplerine oranla 30-35 cm arasında en yüksek verim ve yağ oranına sahip olmaktadır çeşitlerimizin tamamı %100 oranda verem otu ( orobanj) , köse ( mildiyo ) hastalıklarına dayanıklı ve kurak şartlara dirençleri oldukla yüksektir.

bölge mühendislerimiz ile irtibata geçmek için bana ulaşabilirsiniz 532 796 1632

bol kazançlı bir yıl geçirmeniz dileğiyle

ÖZKAN AYDIN
LÜLEBURGAZ BÖLGE MÜDÜRÜ

ozkanaydin link=topic=71464.msg858027#msg858027 date=1393954779' Alıntı:
merhaba ,

Pioneer tohum Lüleburgaz bölge müdürüyüm ; çeşitlerimizi genellikle 30-35 cm sıra üzeri mesafede ekmenizi öneriyorum daha sık ekimlerde bitki boyu uzayacağından hem verim kaybına neden olur hemde hasatta sıkıntı yaşatır 36 cm ve üzeri ekimlerdede aşırı iri tane olacak kabuk kalınlaşıp yağ oranında bir miktar düşmeye neden olacaktır .

Biz Pioneer tohum olarak yıllardır yaptığımız deneme sonuçlarında çeşitlerimiz mevcut rakiplerine oranla 30-35 cm arasında en yüksek verim ve yağ oranına sahip olmaktadır çeşitlerimizin tamamı %100 oranda verem otu ( orobanj) , köse ( mildiyo ) hastalıklarına dayanıklı ve kurak şartlara dirençleri oldukla yüksektir.

bölge mühendislerimiz ile irtibata geçmek için bana ulaşabilirsiniz 532 796 1632

ÖZKAN AYDIN
LÜLEBURGAZ BÖLGE MÜDÜRÜ

Maksimum dönüme alınan verimler ne kadar aşağı yukarı?
Biz geçen sene 358 Kg aldık dönüme fiyatı pek iyi değildi 2 sene önceye göre 1500 lerden 960 lara düştü yağlık ayçiçeği bu yüzden bu sene pek ekme tarftarı değiliz 1 dönüm 1000m2 hayırlı akşamlar saygılar...

merhaba ,

ÖZKAN AYDIN
LÜLEBURGAZ BÖLGE MÜDÜRÜ

foruma hoşgeldiniz. umarım sık sık ziyaret edersiniz. şu konuda yardımcı olabilir misiniz? sıra üzeri 30-35 cm ekimde, sıra arası mesafeyi 70 cm den 60 cm e düşürerek dekara gelecek bitki sayısını arttırmak, verim ve yağ üzerinde ne kadar etkilidir? bir de LL62 çeşidinizi bekliyoruz, teslimat ne zaman olacak? babaeskideyim.

merhaba ,

ÖZKAN AYDIN
LÜLEBURGAZ BÖLGE MÜDÜRÜ
Özkan bey aydınlatıcı bilgileriniz için şahsım ve site adına teşekkür ederim.Hoşgeldiniz.Bu sene geçen sene memnun kaldığım LL05 çeşitini ekeceğim.Geçen seneki gibi 32cm ' e ekeceğim.Gübre olarakta 15kg 20.20.0 saçıp karığada ekimle 10kg %33 nitrat vermeyi düşünüyorum.Ekstra yada farklı bir uygulama önerir misiniz?Yüksek yağ oranı yakaladığınız uygulamalarda gübreleme nasıldı?Yapraktan da destek yaptınız mı?Teşekkürler.

merhaba ,

ÖZKAN AYDIN
LÜLEBURGAZ BÖLGE MÜDÜRÜ
sitemize hoşgeldin Özkan, buradan sana daha çobuk ulaşabileceğiz sanırım.

tekrar merhaba ,

gübreleme konusunda bir şey söylemem çok zor çünkü değişik toprak tiplerinde bitki elemetlerinin oranı değişmekte , çözünülürlüğü değişmekte ve bitki tarafından alınabilirliği değişmekte bunun için güvenilir bir yerde toprak tahlili yapatırmak sizi daha doğru sonuca ulaştırır.
yapraktan yapılan güberelemelerde genellikle bor ve çinko ağırlıklı olanları tercih ediniz ; çinko bitkide döllenmeyi artırır borda tane tutumunu artırarak hem veriminizin artmasına hemde yağ oranının yükselmesine neden olur , yapraktan gübre uygulamasını mümkün olduğunca yağmurdan yada sulamadan 1 hafta önce uygulamaya dikkat edin tabi yamuru takip etmek yazın zor olacaktır ama attığınız gübreden maksimum faydalanmak istiyorsanız su şart.

64 LL 62 çeşidimiz şu anda Tekirdağ depolarımızda biliyorsunuz ki yeni bir çeşit bu sene ilk defa satışa sunuyoruz sevkiyatı ne kadar hızlandırmaya çalışsakta bürokrasiye takılan bazı konular oluyor gecikme için özür diliyorum bu hafta sonuna kadar tohumları sizlere ulaştırmayı planlıyoruz.

merhaba ,

64 LL 62 çeşidimiz dağıtıma başladı bugün birçok noktaya ulaştırdık yarın akşama kadarda kalan kooparatif ve bayilerin sevkiyatlarını tamamlayacağız çeşidimizi tercih eden değerli çiftçi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.