2014 sezonu mısırlarım(baltalı mibzerle sırta ekim)

1 yıl ara verdigim mısır tarımına buyıl tekrar döndüm arkadaşlar
ve busene ki mısırlarımın ilk çapasından sonraki fotograflarını paylaşıyorum aşagıya
fotografları bugün ayçiçegi ve mısırları gezerken çektim
fotograflar farklı tarlalarımdan çekilmiştir
ayrıca aşırı şekilde geçen yıldan kalma ayçiçegi var tarlalarda bazılarında pıtırak ve hardalda var
yarın kısmet olursa onlara ilaç atacagım
iyi seyirler

aşagıdaki fotograftaki tarlamı digerleriyle aynı gün ekmiştim fakat bu tarlanın oldugu mevki seçim günü yaşanan soguk ve rüzgarlı havadan etkilenmedigi için ayrıcada toprak yapısı olarak çok verimli oldugu için diger mısırlarımın iki katı olmuş nerdeyse yarım metreyi geçmiş 1 haftaya içine traktör girmeyecek kadar büyür
bu tarladada ayçiçegi hardal kangal ve pıtırak var buyüzden bu tarla dahil tüm mısırlarıma ilaç atacagım otları kurutmak için yarın

Ynt: 2014 sezonu mısırlarım(baltalı mibzerle sırta ekim)

Maşallah maşallah...
danelik mi slajlık mı abi.
tabana kaç kg gübre uyguladınız vede bi kaç tarla bayır sanırsam sulama işi nasıl olacak karık açmışsınız ama su da durmaz salma sulansa :S

• Beğen
Tepkiler: YAVUZ_13

Allah nazardan saklasın doğamızda her bitkinin ayrı bir güzelliği var ama ben mısırı tarımını çok seviyorum ellerinize sağlık kim ekimi yaptıysa sıralar çok düzgün ... ok-*-s ok-*-s

• Beğen

Maşallah Abi, Bereketli Olsun, Özellikle Son Fotodaki Mısırlar Çok Güzel Gelişmiş...
Sulama İşini Ali Sormuş Ama Bende Soracağım; Eğim Var Ama Nasıl Olucak Abi Sulama İşi ?

Bu Arada Şu Motoru Çiftçeker Alıcaktın Be Abi :)

• Beğen

Tokmakcı link=topic=74840.msg881843#msg881843 date=1397859817' Alıntı:
Maşallah maşallah...
danelik mi slajlık mı abi.
tabana kaç kg gübre uyguladınız vede bi kaç tarla bayır sanırsam sulama işi nasıl olacak karık açmışsınız ama su da durmaz salma sulansa :S

Garadayi link=topic=74840.msg881847#msg881847 date=1397860119' Alıntı:
Allah nazardan saklasın doğamızda her bitkinin ayrı bir güzelliği var ama ben mısırı tarımını çok seviyorum ellerinize sağlık kim ekimi yaptıysa sıralar çok düzgün ... ok-*-s ok-*-s

Nobran link=topic=74840.msg881853#msg881853 date=1397861148' Alıntı:
41 kere maşallah gerçekten çok güzel görünüyorlar paylaşım için teşekkürler.

omerfarukkoc link=topic=74840.msg881855#msg881855 date=1397861405' Alıntı:
Maşallah Abi, Bereketli Olsun, Özellikle Son Fotodaki Mısırlar Çok Güzel Gelişmiş...
Sulama İşini Ali Sormuş Ama Bende Soracağım; Eğim Var Ama Nasıl Olucak Abi Sulama İşi ?

Bu Arada Şu Motoru Çiftçeker Alıcaktın Be Abi :)

saolun arkadaşlar inşallah hepimizin hasatlarıda güzel olur ve bereketli bir sezon geçiririz hayırlısıyla

danelik mısır ekiyoruz biz
genelde hayvan olayı pek yok bizde birkaç hayvan var onlara da slaj yapmıyoruz malesef sayı az olunca :)
gübre olarak tüm tarlalara taban gübresi dekara 50 kg 20-20-0-35 yani kükürtlü 20-20 verdim fırfırıyla
gübreyi mibzerle atmadım yani
sulama konusunu şöyle anlatayım
düz bir tarlam var 35 dekar onu salma sulama yapacagım daha öncede salma sulama ile suluyrodum yine aynı olacak
hafif egimli olan 22 dekarlık tarlamı damlama ile sulayacagım
son fotograftaki çok egimli olan 23 dekarlık tarlayıda damlama ile sulayacagım
ayrıca sırta degilde düze ektigim 10 dekar civarı hafif egimli tarlam var onuda damlama ile sulayacagım
biizm damlamalar tüm tarlaya serilen hortumlar şeklinde degil
normal 4 lük plastik borulara her 70 cm e bir delik açılıp plastik musluk takılıyor yani 6 metrelik bir boruda 9 musluk oluyor normalde
ve boruları tarlanın başına seriyoruz her sıra arasına 1 musluk gelecek şekilde ayarlayıp suyu açıyoruz ve muslukların akış hızını ayarlıyoruz yavaş akıtıyoruz böylece nekadar egimli olursa olsun güzel sulama oluyor
ve bu yaptıgımız damlama sulamada suyu en baştan bıraktıgımız zaman tarlanın ucuna varması yaklaşık 15-16 saat sürüyor yani suyu toprak iyice emiyor böylece suya sıkışmıyor ürün

mısırların ekimini ben yaptım aslında diskli mibzer bulsaydım başkasına ektirecektim ama sezon yogun olunca kendi mibzerimle ektim baltalı sırta pek olmuyor ama birkaç ayar degişikligiyle sorunu çözdüm :)
sırta ekim mısırların sıralarının egri veya dogru olması benden kaynaklanmadı
eger sırt dogruysa bende dogru gittim sırt egriyse bende egri gittim mibzer herzaman sırta uymak zorunda klavuz kullanmıyoruz sırta ekimde
sırtıda şöföre yaptırmıştım
bazı yerleri güzel yapmış bası yerlerde ufak tefek hatalar var egri olan yerler var
yani ne iyi ne kötü diyebilirim
sonuçda daha kötüsünüde gördüm daha iyisini de gördüm bu sıralar normal :)
hatta egimli olan tarlalarda egri olması daha iyi böylece suyun hızını yavaşlatıyor :)

ömer bende 1 tane çiftçeker var biliyosun bizim arazilerde çok parçalı ve küçük dekarlarda
bana çiftçeker çok zor işler hariç pek gerek olmuyor 4 senelik makina daaha 800 saat olmadı :)
bu kabinliye epey alıştım ekimleride bunla yaptım yakıtı az rahat pratik traktörden şimdilik memnunum birek kabinin elektirik sıkıntısı olmuştu birdefa onuda hallettik şimdilik iyi gözüküyor makina
şuanda 152 saatte normal işler için veya ara işleri için benim şahsi kanaatim yeterli bu makina :)
bakarsın ilerde araziler toplulaştırılırsa ve benimde ekonomim iyi olursa(şuanda ekonomim kötü) traktörlerden birini daha çiftçeker yaparım ozaman kısmet olursa tabi

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

ydincbayram link=topic=74840.msg882139#msg882139 date=1397938633' Alıntı:
Maşallah Yavuz Allah bereketini arttırsın. Taşlı yere hangi cins ektin danelikte verim nasıl oluyor dönüm de (1000mt.).
saol abi inşallah harmanımızda güzel ve bereketli olur
abi ben tüm mısırları kws kalumet danelik ektim
bu tohumu ilk defa ekiyorum daha nce kws kermes ektim birkaç defa
geçen yıl bizim köyde bu tohum pioneri geçmiş birazda geçen yılki verimler beni cezbetti
ama bence geçen yıl nerdeyse kötü verim alınan msıır tohumu hatta bugday ve ayçiçegi tohumu yoktu iklim çok müsaitti hepsi güzel verim yaptı
1800-1900kg verim alanlar oldu mısırda ve 1500den az alanı görmedim son sene okadar verimli güzel bir sene oldu yani

busene sezonun normal geçecegini varsayarsak ve sulamaları ilaçlamaları düzgün yaparsak ben ortalama olarak
taşlı egimli damlama ile sulayacagım tarlamdan 1200-1300kg tahmin ediyorum
taşsız egimlive damlama ile sulayacagım diger tarladanda 1100-1250 kg tahmin ediyorum
düze ektigim yerden 1100kg yi düşmez gibi
birde düze ektigim salma sulama yapacagım yer var ordanda 1 tonun nekadar üstünde alsam kardır

tabi bu yazdıgım rakamların üstüne çıkarsa ne mutlu
ben sadece geçmiş yıllardaki yaptıgım ekimlerden tahmini bir verim tablosu çıkardım kendime :)
son seneki gibi olsa tadından yenmez abi :)

Bendede var böyle bir yer eğimli ve çok kumsal bir yer. Mısırlar bele gelene kadar her tarladan güzel görüntüsü var sonrasında bir yerde yavaşlıyor ve geri kalıyor diğerlerinden . En iyi verimim 1200 kg. En kötüsü 1000 kg. En iyi verimi dekalp 6876 dan aldım.

• Beğen

ydincbayram link=topic=74840.msg882147#msg882147 date=1397939791' Alıntı:
Bendede var böyle bir yer eğimli ve çok kumsal bir yer. Mısırlar bele gelene kadar her tarladan güzel görüntüsü var sonrasında bir yerde yavaşlıyor ve geri kalıyor diğerlerinden . En iyi verimim 1200 kg. En kötüsü 1000 kg. En iyi verimi dekalp 6876 dan aldım.
abi aslında o fotograftaki tarla kumsal degil sadece dagın dibinde oldugundan biraz fazla taşlı :)
hatta geçmiş yıllarda ben o tarlayı çizelle sürdügümde video çekip siteye atmıştım baya zorlu bir topragı var özellikle pulluk ve çizel sürümleri baya zor oluyor
birde abi bu tarlanın topragı kırmızı ile siyah renk arası birşey ve toprak nemini hiçbir zaman bırakmıyor buda mısırı ayçiçegini veya yerfıstıgını herzaman beslemesine neden oluyor bugday hariç tüm ürünlerde diger tarlalardan fazla veriyor abi bu tarla
buarada abi ben dekalpe sogudum dekalp bana sogudumu bilmem de ben ekmem dekalp
yıllarca babamın esnaf arkadaşı dekalp tohum satıyor diye ektik daha hiçbir tarlada 1 tonu geçmedi en iyi senesinde 800kg
bu egimli tarlanın son senesi ayni iki yıl önce pioner p41 ekmiştim 1200kg den biraz fazla vermişti
hatta bilgisayarda eski fotolar olacaktı bakayım bulursam yükleyim buraya

Aygün ATALIK link=topic=74840.msg882150#msg882150 date=1397940234' Alıntı:
maşallah abi kolay gelsin bol bereket getire inşallah

saoalsın kardeşim inşallah tüm çiftçilerin ürünleri bol ve bereketli olur

YAVUZ_13 link=topic=74840.msg882152#msg882152 date=1397940633' Alıntı:
abi aslında o fotograftaki tarla kumsal degil sadece dagın dibinde oldugundan biraz fazla taşlı :)
hatta geçmiş yıllarda ben o tarlayı çizelle sürdügümde video çekip siteye atmıştım baya zorlu bir topragı var özellikle pulluk ve çizel sürümleri baya zor oluyor
birde abi bu tarlanın topragı kırmızı ile siyah renk arası birşey ve toprak nemini hiçbir zaman bırakmıyor buda mısırı ayçiçegini veya yerfıstıgını herzaman beslemesine neden oluyor bugday hariç tüm ürünlerde diger tarlalardan fazla veriyor abi bu tarla
buarada abi ben dekalpe sogudum dekalp bana sogudumu bilmem de ben ekmem dekalp
yıllarca babamın esnaf arkadaşı dekalp tohum satıyor diye ektik daha hiçbir tarlada 1 tonu geçmedi en iyi senesinde 800kg
bu egimli tarlanın son senesi ayni iki yıl önce pioner p41 ekmiştim 1200kg den biraz fazla vermişti
hatta bilgisayarda eski fotolar olacaktı bakayım bulursam yükleyim buraya

saoalsın kardeşim inşallah tüm çiftçilerin ürünleri bol ve bereketli olur
Dekalpi ben geçen yıl ektin en kötü yerlerime ektim. Daha çok kumsal veya tarla boyu kısa yerlere. 1300-1400 kg aldım. Bazı yerlerde pıoneer ile aynı olan yerlerde var ama şartlar zorlaştıkça pıoneer la arasını açtı. En büyük fark 1150 kg pıoneer,1300 kg dekalp . Bu yılki sonuçları da değerlendireceğim ve bu 2. yıl olacak. Dekalpi sık ekmen gerekiyor aklında olsun pıoneer 17,5 cm iken dekalpi 15,5 ekiyorum.

• Beğen

geçmiş yıllardaki mısır ekimi aynı tarlaya

son fotograf iknci ürün mısır ekimi ve ekimsonrası karık yapılıp damlama sulama ile sulanması

ydincbayram link=topic=74840.msg882153#msg882153 date=1397940926' Alıntı:
Dekalpi ben geçen yıl ektin en kötü yerlerime ektim. Daha çok kumsal veya tarla boyu kısa yerlere. 1300-1400 kg aldım. Bazı yerlerde pıoneer ile aynı olan yerlerde var ama şartlar zorlaştıkça pıoneer la arasını açtı. En büyük fark 1150 kg pıoneer,1300 kg dekalp . Bu yılki sonuçları da değerlendireceğim ve bu 2. yıl olacak. Dekalpi sık ekmen gerekiyor aklında olsun pıoneer 17,5 cm iken dekalpi 15,5 ekiyorum.

abi işte sonsene en kötü veya en iyi tohum ayrımı pek olmadı aşagı yukarı tüm tohumlar yükske verim verdi
bence busene daha belirleyici olur gibi şuanda bence harmanda dekalp ve pionerin farkı daha net belli olur busene normal bir sene olacak gibi
dekalpi 15 cme ekiyorduk abi busene kalumetide 17 ye ekecektim ama bir öneri üzerine onuda 15e ektim pionerleri 16-17ye ekiyorduk tarla durumuna göre

YAVUZ_13 link=topic=74840.msg882158#msg882158 date=1397941774' Alıntı:
geçmiş yıllardaki mısır ekimi aynı tarlaya

son fotograf iknci ürün mısır ekimi ve ekimsonrası karık yapılıp damlama sulama ile sulanması

abi işte sonsene en kötü veya en iyi tohum ayrımı pek olmadı aşagı yukarı tüm tohumlar yükske verim verdi
bence busene daha belirleyici olur gibi şuanda bence harmanda dekalp ve pionerin farkı daha net belli olur busene normal bir sene olacak gibi
dekalpi 15 cme ekiyorduk abi busene kalumetide 17 ye ekecektim ama bir öneri üzerine onuda 15e ektim pionerleri 16-17ye ekiyorduk tarla durumuna göre
Hayırlısı ile inşallah ekebilirsek karşılaştırırız bu yılki verimleri birader. Yerler ekime hazır, hava müsaade ederse yerlere kırımına bir tırmık çekip ekeceğim nasipse.

• Beğen

ydincbayram link=topic=74840.msg882162#msg882162 date=1397942590' Alıntı:
Hayırlısı ile inşallah ekebilirsek karşılaştırırız bu yılki verimleri birader. Yerler ekime hazır, hava müsaade ederse yerlere kırımına bir tırmık çekip ekeceğim nasipse.
inşallah abi tez zamanda ekersin topragın nemi kaçmadan
sen çiftiligini begendigim imrendigim kişilerdensin sitede
inşallah sende verimli bir sene geçirirsin abi

YAVUZ_13 link=topic=74840.msg882166#msg882166 date=1397943060' Alıntı:
inşallah abi tez zamanda ekersin topragın nemi kaçmadan
sen çiftiligini begendigim imrendigim kişilerdensin sitede
inşallah sende verimli bir sene geçirirsin abi
Hakkımızda hayırlısı kardeşim elimizden geleni yapıyoruz. Birbirimize faydamız oluyorsa burada, ne mutlu bizlere.

• Beğen