2019 yılı için Çeltik tohumu tercihi

Iyi akşamlar değerli forum sakinleri,

Kısmet olursa 2019 da yine çeltik ekecegiz hayırlısı ile. 2018 de Luna ve Cameo ekmistik. Bu yıl da yine Luna ve Cameo ekecegiz gibi duruyor.
2018 de bölgemizde yatkın çeşidi daha çok ekildi. Sur, özgür gibi yeni çeşitleri eken komşularimiz da oldu.

2019 için hangi çeşitleri ekmeyi düşünüyorsunuz?

yeni ekeceğim yerler var onlara keşhan cameo yerine eken kişilerle görüştüm memnunlar yine aynı şekilde eken kişilerle görüştüm c31 için 67 randıman 1050 kg verim 25 dane ağırlığı dediler

Geçen yıl hastalıklar ve randımanlar doğrultusunda en güzel verimi efe den aldık o nedenle bu yıl tek kalem efe ekicez kısmet olursa
Piyasadaki çeşitler çok ve kafa karıştırıyor yok verimi yok boyu yok günü derken iklimi ve piyasayı hesap etmez olduk
Maceraya gerek yok

Geçen yıl hastalıklar ve randımanlar doğrultusunda en güzel verimi efe den aldık o nedenle bu yıl tek kalem efe ekicez kısmet olursa
Piyasadaki çeşitler çok ve kafa karıştırıyor yok verimi yok boyu yok günü derken iklimi ve piyasayı hesap etmez olduk
Maceraya gerek yok ��

Merhaba,

Efe toplam kaç günde hasat olgunluğuna erişiyor?
Toplamda bir dönüme kaç kg gübre kullandınız?
Ortalama verimi ne kadar?
Randıman ve fiyat bilgisi verir misiniz?

Merhaba,

Efe toplam kaç günde hasat olgunluğuna erişiyor?
Toplamda bir dönüme kaç kg gübre kullandınız?
Ortalama verimi ne kadar?
Randıman ve fiyat bilgisi verir misiniz?
110 günde olgunlaşıyor ama 120 günden önce biçmiyoruz

Gübre 25 kg. Çinkolu taban gübresi ikinci ilaçlamadan sonra 20 kg üre. Başak çıkarma zamanında 15 kg da 26 atıyorum toplamda 50 / 60 kg gübre kullanıyorum

Bu yıl en düşük 900 ila 1100 kg arasında verim aldım / 1000 m2
Randıman ortalama 62.8 gelmişti
3150 tl den sattım

Yanlız efe diğer cinslere göre az kardeşleniyor o nedenle dönüme en az 25/27 kg tohum atmanız gerekiyor.
Sap Boyu uzundur ve sağlam yapılıdır. Bayrak yaprağı dik değil yataydır yağmur ve çiğ almaz içerisine
O nedenle başak çıkarma zamanı hastalıklara dayanıklıdır.

110 günde olgunlaşıyor ama 120 günden önce biçmiyoruz

Gübre 25 kg. Çinkolu taban gübresi ikinci ilaçlamadan sonra 20 kg üre. Başak çıkarma zamanında 15 kg da 26 atıyorum toplamda 50 / 60 kg gübre kullanıyorum

Bu yıl en düşük 900 ila 1100 kg arasında verim aldım / 1000 m2
Randıman ortalama 62.8 gelmişti
3150 tl den sattım

Yanlız efe diğer cinslere göre az kardeşleniyor o nedenle dönüme en az 25/27 kg tohum atmanız gerekiyor.
Sap Boyu uzundur ve sağlam yapılıdır. Bayrak yaprağı dik değil yataydır yağmur ve çiğ almaz içerisine
O nedenle başak çıkarma zamanı hastalıklara dayanıklıdır.

Maşallah değerler oldukça iyi. Gayet iyi bir çeşit gibi görünüyor. Sizin bölgeye gayet güzel uyum sağlamış.

Ayırdığım tohumları çimledim gayet sorunsuz büyüdüler[emoji1] 20190128_192631.jpg

CL31 ile ÖZGÜR çeşidini nasıl bağdaştırdın abi merak ettim doğrusu

Açıkçası böyle bir hatayı nasıl yaptım ben de merak ettim doğrusu :eek:;)

Uyarın için teşekkür ederim Osman kardeşim, sağol, eksik olma.

CL 31 i internetten araştırırken Özgür'ün ilaçlısı ile karıştırmışım.

Senin bilgin var mı CL 31 hakkında, özellikleri nelerdir?

Açıkçası böyle bir hatayı nasıl yaptım ben de merak ettim doğrusu :eek:;)

Uyarın için teşekkür ederim Osman kardeşim, sağol, eksik olma.

CL 31 i internetten araştırırken Özgür'ün ilaçlısı ile karıştırmışım.

Senin bilgin var mı CL 31 hakkında, özellikleri nelerdir?

bilgim dahilinde abi CL31 olgunluk süresi lunadan 1 hafta kadar uzun tane ağırlığı 23-24.5 gr arası randıman 65-68 arası pirinç osmancığa benziyor fakat pilavı konusundan pek iyi şeyler duymuyorum yeni merak herkes saldırıyor üzerine luna içinde aynı şeyleri söylemişlerdi pilavı olmuyor güzel değil gibisinden ama luna piyasanın sahibi oldu o yüzden cl31-33 için konuşmak erken gibi duruyor. Fakat onun patentini alan bir firma yok ülkemizde arkasında duracak bir firma da bulamazsın.

• Beğen
Tepkiler: wallace22